Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 03:35


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 mar 2012, o 16:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Witam
Jakiś czas temu kupiłem tą książkę Pana Mirka
I teraz próbuje zając się odczytem z karty SD itp.
Lecz napotkałem kilka wątpliwości. Mianowicie:

1. Karta SD chodzi na napięcie 3.3V a mikrokontroler daje 5V to czy jak podepnę odpowiednie linie bezpośrednio to będzie chodzić?

2. Są 2 biblioteki do karty FatFS oraz PetitFS
I nie wiem która co potrafi
Wiem ze do odczytu i zapisu pliku tekstowego to PetitFS
A do odczytu plików innych np. muzycznych to FatFS
Czy to prawda czy coś jeszcze?
Na początek skorzystam z przykładu z książki w PetitFS
Bardzo proszę o pomoc

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 16:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 307
Lokalizacja: Lbt
Pomógł: 8

1. Dzielnik na rezystorach tak, aby uzyskać 3v3 lub konwerter napięć taki jak np na płytce atb z użyciem 74hc125. Albo też coś takiego
http://www.sparkfun.com/datasheets/Brea ... er-v10.pdf

_________________
Ujemna delta to dopiero początek zabawy...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 17:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Dokładnie zacznij od PetitFS - on się bardzo dobrze nadaje do odczytu danych , zajmuje mało miejsca. Dowolnych danych, w tym plików binarnych, (np muzyki, obrazków itp) a nie tylko tekstowych...

No ale na pewno nie można podłączać procka zasilanego 5V z kartą która MUSI być zasilana 3,3V bo ją zniszczysz a i procka może przy okazji ;)

Zajrzyj sobie na schematy naszych zestawów uruchomieniowych ATB na stronie sklepu:

www.sklep.atnel.pl

i zobacz jakie jest najlepsze rozwiązanie.

ZDECYDOWANIE polecam od razu zrobienie tego jak się należy na scalaku 74LVC125 (ew 74HC125) zamiast na dzielnikach rezystorowych bo mogą być później problemy - szczególnie jak przypadkiem kiedyś wpadnie ci w rękę druga część tej książki i zaczną się ostre ćwiczenia z wykorzystaniem PetitFS'a ;) a zaznaczam że będzie ich sporo no i bardzo fajnych - tyle że dzięki temu co jest zrobione w zestawach ATB to na prawdę można uzyskać niezawodność działania .....

zobacz tam poza dopasowaniem poziomów za pomocą 74LVC125 jest jeszcze sterowanie zasilaniem karty przez jeden tranzystorek. W drugiej części książki przekonasz się jak to może być bardzo ważne i przydatne - tzn taki mechanizm. POLECAM.

Natomiast przy dzielnikach rezystorowych sporo ćwiczeń po prostu nie wyjdzie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 18:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

OK Wielkie dzięki za pomoc
Skorzystam z 74LVC125 tylko nie mogę znaleźć schematu podłączenia tego urządzenia. Z tego co udało mi się wyszukać to narysowałem schemat. Przepraszam za nie estetyczny schemat ale niestety w tej chwili jestem na innym komputerze.
http://pixup.pl/pliki/9kdybrjs7u_schemat_ukladu.jpg
Czy tak jest dobrze?
Bo na schematach w internecie tak jest.

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2012, o 20:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Janadamis napisał(a):
Czy tak jest dobrze?
Bo na schematach w internecie tak jest.


zaraz zaraz a zaglądałeś na tą stronę o której pisałem???? bo coś mi się wydaje że w ogóle nie:

http://atnel.pl/micro-sd-adapter.html

i tam znajdź "moduł karty pamięci"

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2012, o 08:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Ok już wszystko wiem. Wielkie dzięki
Tylko jeszcze co to jest ten procesor po środku tego schematu? Nie jest on opisany. Wiem że mi to nie jest potrzebne tylko samo podłączenie, ale chciałbym wiedzieć.
I jeszcze jedno czy na tym obrazku poniżej są dobrze opisane wyjścia karty SD?
http://dturczak.files.wordpress.com/201 ... pinout.jpg
Zamienię ten procesor 74LVC125 na 74HC125 bo tylko ten typ na allegro jest.

_________________
Programowanie to styl życia :D



Ostatnio edytowano 28 mar 2012, o 08:58 przez Janadamis, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2012, o 08:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 10

Też poświęcam się teraz zastosowaniu karty SD. Wykorzystuje PetitFS po poprawkach Pana Mirka. Konstrukcja układu z Atmega 32A wykonana własnymi siłami a dopasowanie napięcia sygnałów dla SD zbudowałem na dzielnikach rezystorowych. Mam jednak 2 zagadki.
1. Robiąc testy podmiany zawartości oryginalnego pliku zauważyłem, że mogę jedynie nadpisać pliki do 200 bajtów. W każdym razie dla plików 512 oraz 256 bajt uC się zawieszał (i nie dokonywał zamiany zawartości plików). We wszystkich sytuacjach miałem zadeklarowaną tablicę bufora 512 bajtów. Gdzie powinienem szukać rozwiązania?
Czy w programie, np. wprowadzenie jakiegoś czasu opóźnienia na dokończenie zapisania większych plików do karty SD?
Czy też może zawodzić cześć konstrukcyjna i należy zrezygnować z rezystorów na rzecz 74HC125?

2. Pan Mirek zaproponował w nowszej wersji płytki schemat zasilania SD z tranzystorem wyłączającym zasilanie 3.3V. Na schemacie widać, że tranzystor wyłącza sam SD i scalak. Czy nie będzie błędem, gdy tranzystor będzie wyłączał zasilanie już samego układu LM1117-3.3V?

Jeśli odpowiedź na te pytania znajduje się w drugiej książce Pana Mirka, to oczywiście jeden miesiąc mogę poczekać na ukazanie się książki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2012, o 09:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

JarekK napisał(a):
Mam jednak 2 zagadki.
1. Robiąc testy podmiany zawartości oryginalnego pliku zauważyłem, że mogę jedynie nadpisać pliki do 200 bajtów. W każdym razie dla plików 512 oraz 256 bajt uC się zawieszał (i nie dokonywał zamiany zawartości plików). We wszystkich sytuacjach miałem zadeklarowaną tablicę bufora 512 bajtów. Gdzie powinienem szukać rozwiązania?
Czy w programie, np. wprowadzenie jakiegoś czasu opóźnienia na dokończenie zapisania większych plików do karty SD?
Czy też może zawodzić cześć konstrukcyjna i należy zrezygnować z rezystorów na rzecz 74HC125?


Nie nie to nie ma nic wspólnego z dzielnikami bo i na nich też powinno ci to działać..... Problemy z dzielnikami mogą się zacząć dopiero dużo później jak zaczniesz wyciągać z karty SD ostatnie soki jeśli chodzi o prędkość odczytu po SPI ..... A przyda się to do projektów z drugiej książki ;) .... Wtedy dopiero może chociaż nie zawsze i nie z każdą kartą musi się objawić słabość dzielników względem użycia scalaków 74LVC125 ..... Tymczasem z tym scalakiem zawsze będzie wszystko dobrze działać i w każdych warunkach. Ale ok przejdźmy do meritum tej twojej zagadki. Jej rozwiązaniem jest fakt, że biblioteka PetitFS jest przeznaczona głównie do odczytu a nie zapisu danych. I z tego wynikają twoje poważne problemy a nie z dzielników. Niestety nie jestem w stanie tutaj w dwóch słowach wyjaśnić jak można sobie poradzić z zapisem na kartę SD większej ilości danych bo poświęciłem temu zagadnieniu CAŁY rozdział w drugiej części książki ..... tam będzie już wszystko dokładnie krok po kroku i co najważniejsze z fajną biblioteką programową opisane .... DATALOGER ;)



JarekK napisał(a):
2. Pan Mirek zaproponował w nowszej wersji płytki schemat zasilania SD z tranzystorem wyłączającym zasilanie 3.3V. Na schemacie widać, że tranzystor wyłącza sam SD i scalak. Czy nie będzie błędem, gdy tranzystor będzie wyłączał zasilanie już samego układu LM1117-3.3V?
Jeśli odpowiedź na te pytania znajduje się w drugiej książce Pana Mirka, to oczywiście jeden miesiąc mogę poczekać na ukazanie się książki.


ZDECYDOWANIE odpowiem tutaj o co chodzi bo to nie wymaga rozpisywania się. Tranzystor po to odcina napięcie tuż przed samą kartą SD ponieważ chodzi o jej bardzo szybkie wyłączenie. Przecież gdybyś odcinał zasilanie przed LM1117-3.3 a po drodze masz hmmm MUSISZ mieć kondensatory elektrolityczne filtrujące - to jak spodziewasz się, wyłączenie np na 10ms albo nawet na 100ms wcale nie musi spowodować, że karta w tym czasie nie wyżywi się nędznymi resztkami prądu jakie będzie ze smakiem zajadać z obumierających kondensatorów właśnie ;)

tak to jest pomyślane.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2012, o 10:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 10

Dziękuję, za szybkie podpowiedzi.
Jeszcze może, jedno kończące pytanie. Zakładając, że zamierzam dokonywać zapisu na kartę SD co około 4 do 6 godzin też Pana odpowiedź jest taka sama (nie mam doświadczenia i wiedzy jak duże mogą być straty na biernym podtrzymaniu kondensatorów i LM1117).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2012, o 11:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

JarekK napisał(a):
Dziękuję, za szybkie podpowiedzi.
Jeszcze może, jedno kończące pytanie. Zakładając, że zamierzam dokonywać zapisu na kartę SD co około 4 do 6 godzin też Pana odpowiedź jest taka sama (nie mam doświadczenia i wiedzy jak duże mogą być straty na biernym podtrzymaniu kondensatorów i LM1117).


Ale wiesz co? może nie do końca zrozumiałeś o co chodzi w tym wyłączaniu zasilania do karty. Albo ja tutaj za mało wyjaśniłem. Bo z jednej strony oczywiście że przy zapisie co kilka godzin, to kondensator nie wyżywiłby karty SD ;) ..... na 100% by się wyłączyła na śmierć...... Ale to w ogóle nie o to chodzi.

Idea wyłączania karty przy takim układzie jak ja to pokazałem jest całkiem inna. Chodzi o wspomaganie resetowania karty w przypadkach gdy coś się zatnie na SPI.... Może tak powiem.

Chodzi o to, że jak takie zacięcie się zdarzy to masz KLOPS łamany przez ZONK bo procek nie dobierze się już do karty. Oczywiście można przypuszczać że po godzinie gdybyś zresetował zasilanie nawet przed stabilizatorem to też byłby ten sam efekt. Ale tu chodzi o zacinki w trakcie działania zapisów itp .... chciałbyś co któryś zapis np mieć kichę i nie dokonać go bo pożałowałeś jednego tranzystora? Oczywiście tu na razie nie widać jak tym sterować w bibliotekach PetitFS ale jakbyś się przyjrzał później FatFS to one mają już wbudowaną obsługę takiego wyłączania zasilania i to sugeruje także sam autor bibliotek ze stronki elm-chan. Poczytaj sobie o tym.....

Ja tylko przeniosłem to rozwiązanie na grunt PetitFS....

Rozumiem, że chodzi ci być może o odłączanie zasilania także dla LM1117 ze względu np na zasilanie bateryjne ale co za problem dać jeszcze jeden tranzystor TYLKO do tego celu?

Oczywiście szczegóły sterowania zasilaniem z uwzględnieniem PetitFS przedstawione będą w książce a nie tutaj. Ale nie dlatego że nie chcę czy coś - tylko jak zwykle ten sam powód. Za dużo by o tym tutaj pisać - wolałem w książce bo tam spokojnie można się rozpisać i wszystko dokładnie po kolei tłumaczyć a za jednym razem dotrze do większej ilości osób a nie jak tu na forum - gdzie do tego wątku zajrzysz na pewno ty a może jeszcze kilka osób. Tymczasem pozostałe nie będą nic o tym wiedzieć. Mam nadzieję że mnie rozumiesz.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2012, o 12:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

A jeśli chodzi o mój kłopot to czy może ktoś mi pomóc?
(opisałem to kilka postów wyżej)

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2012, o 14:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Janadamis napisał(a):
Ok już wszystko wiem. Wielkie dzięki
Tylko jeszcze co to jest ten procesor po środku tego schematu? Nie jest on opisany. Wiem że mi to nie jest potrzebne tylko samo podłączenie, ale chciałbym wiedzieć.
I jeszcze jedno czy na tym obrazku poniżej są dobrze opisane wyjścia karty SD?
http://dturczak.files.wordpress.com/201 ... pinout.jpg
Zamienię ten procesor 74LVC125 na 74HC125 bo tylko ten typ na allegro jest.


A sorki. Ale o jakim procesorze ty mówisz ??? przecież to chodzi o ten schemat:

Obrazek

tu nie ma żadnego procesora tylko karta SD, scalak 74LVC125 oraz stabilizator LM1117-3.3 plus kondki, rezystory i goldpiny.

odnośnie scalaka to zdecydowanie polecam 74LVC125 ..... Niedługo być może będą one do zakupienia w naszym sklepie internetowym. Oczywiście tylko w SMD.

aha a jeśli chodzi o wyprowadzenia kart SD to masz tego od groma w internecie, wystarczy w googla wpisać i od razu jakaś pierwsza stronka:

LINK

więc widać, że to co ty znalazłeś na rysunku też jest OK ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2012, o 14:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Chodzi mi o ten prostokąt po środku schematu w kolorze kremowym co ma 15 pinów. Co to za urządzenie?
Bo te trójkąty to ten układ 74HC125
Czyli sygnał MISO nie idzie przez 74HC125 tylko bezpośrednio?

Po za tym mam jeszcze jedno pytanie na inny temat w programach na DVD w projekcie 1Wire tam jest podpięty czujnik temperatury. Wszystko podłączyłem tak jak pisze tylko wyświetla w wynikach 0.0C
Tam w komentarzu w programie wynika że potrzebny jest 11,0592MHz tylko co? oscylator czy rezonator?

I czemu nie może być 74HC125

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2012, o 14:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Janadamis napisał(a):
Chodzi mi o ten prostokąt po środku schematu w kolorze kremowym co ma 15 pinów. Co to za urządzenie?


To nie procesor tylko symbol fizycznego gniazda do kart SD na naszych zestawach uruchomieniowych ;)


Janadamis napisał(a):
Bo te trójkąty to ten układ 74HC125
Czyli sygnał MISO nie idzie przez 74HC125 tylko bezpośrednio?


Tak w tej wersji MISO idzie bezpośrednio do procesora ale warto zastosować czwarty bufor na tej linii. Nie mniej jednak jeśli go nie ma to też nie jest wielki problem jak widać.

Janadamis napisał(a):
Po za tym mam jeszcze jedno pytanie na inny temat w programach na DVD w projekcie 1Wire tam jest podpięty czujnik temperatury. Wszystko podłączyłem tak jak pisze tylko wyświetla w wynikach 0.0C
Tam w komentarzu w programie wynika że potrzebny jest 11,0592MHz tylko co? oscylator czy rezonator?


A widziałeś gdzieś oscylatory o takiej precyzji? Ja nie. Oczywiście że chodzi o rezonator kwarcowy. Tyle że wcale nie musisz koniecznie takiego użyć. Możesz najspokojniej w świecie ustawić np fusebity na taktowanie wewnętrznym oscylatorem 8MHz i przekompilować projekt. Te kody będą działać z dowolnym taktowaniem. A to że ci nie działa - hmmm oj oj - to za mało informacji - jak chcesz żeby ci pomóc to zrób to o co zwykle proszę na tym forum. Porządnie zadaj pytanie, czyli pokaż bardzo dokładny schemat jak to podłączyłeś i może jakąś fotkę ..... tego co zmajstrowałeś ... Bo tak to skąd ja mogę wiedzieć dlaczego ci nie działa. Pewnie jakiś błąd popełniłeś w sprzęcie bo kody z lekcji na DVD działają i to na 1000000000% nie ma innej możliwości.

Janadamis napisał(a):
I czemu nie może być 74HC125


Dlatego że wersja HC w zasadzie nie powinna działać - a to że działa w pewnej ilości naszych starszych zestawów ta wersja HC to tylko za sprawą pewnej partii tych scalaków, która mi się trafiła i działa - choć nie powinna ;) .... Dokładnie dlaczego ? Trzeba zajrzeć sobie do noty PDF - napięcie wejściowe na pinie scalaka może być max VCC-0,6V. Scalak zasilany jest z 3,3V - tymczasem na jego wejście podajemy napięcia TTL z zakresu 0 do 5V zatem będzie to sporo więcej niż 3,3-0,6V

Chociaż tak na prawdę napięcia na wyjściach procka w stanie wysokim przy zasilaniu 5V nie są równo 5V tylko mniej np ok 4,3V .... i biorąc pod uwagę te tolerancje czasem niektóre partie scalaków 74HC125 mogą działać a niektóre nie. Teraz jaśniej ?

a tu masz schemat z wykorzystaniem 4 buforków w tym na linii MISO:
Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2012, o 16:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Tak teraz jaśniej to rozumie.

Co do 74LVC125 to na razie szukam po sklepach. W trakcie szukania próbuję robić projekt z tymi czujnikami.

Ustawiłem procesor na 8000000
Zmieniłem niektóre kable i podłączenie w tym ten rezystor 4,7kom i teraz działa choć bardzo wolno pobiera temperaturę ale ważne że działa. A czy jak by tylko na 1 czujnik program przerobić to było by szybciej? czy nadal to samo ?

A i jeszcze jedno, pokazuje na (drugim)2 czujniku zamiast 27 C to 127
Gdy odłączę oba czujniki i podłącze 1 to wyświetla 27 gdy go zamienię z 2 czujnikiem to pokazuje 127 i to pokazuje w T1

Czy to wina czujnika?

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2012, o 17:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No ale co wspólnego ma jakaś szybkość pokazywania temperatury z obsługą DS18xxx ????

Na razie po prostu nie zrozumiałeś sposobu działania programu w main i generowania opóźnień bez żadnego DELAY'a jak widzisz - musisz to przetrawić. Poza tym gdzieś ty widział programy które by co sekundę odświeżały temperaturę przecież to w praktyce niedorzeczność ;) .... nawet te czasy dobrane w main.c są tylko tak dla przykładu małe żeby w miarę można było zobaczyć co się dzieje. Przecież bezwładność czujników jest spora a i zwykle temperatury mierzone nigdy się tak szybko nie zmieniają.....

ale jak mówię to jest konstrukcja programu w main.c - i NIE MA NIC WSPÓLNEGO z obsługą 1wire więc nie kombinuj że jak się może odłączy drugi czujnik to będzie szybciej czy tam wolniej ;)

rezystor podciągający daj 2,2K a nie 4,7K

dlaczego wyświetla ci 127 ??? hmmm nie doszukuj się zaraz przyczyny w zepsutym czujniku - pewnie to kolejny gdzieś tam błąd który może robisz w połączeniach

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2012, o 17:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Aha ok
Co do rezystora to czemu 2,2K? a nie 4,7k ?? Będzie lepiej chodzić czy co?

Połączenie jest dobre. Ja ten czujnik zamontowałem na płytce stykowej podłączyłem ten dobry czujnik to pokazuje 27C a jak go zamieniłem z tym 2 to pokazuje 127 C Być może ten czujnik jest tym co kiedyś podłączałem i być może go musiałem uszkodzić.

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2012, o 19:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

hmm będę musiał spróbować tego Mirku twojego sposobu z 74LVC125 i tranzystorkiem
do tej pory zawsze używałem 74HC244D i spisuje się wyśmienicie , ale zawsze może być lepsze rozwiązanie :)


Janadamis napisał(a):
Aha ok
Co do rezystora to czemu 2,2K? a nie 4,7k ?? Będzie lepiej chodzić czy co?

Połączenie jest dobre. Ja ten czujnik zamontowałem na płytce stykowej podłączyłem ten dobry czujnik to pokazuje 27C a jak go zamieniłem z tym 2 to pokazuje 127 C Być może ten czujnik jest tym co kiedyś podłączałem i być może go musiałem uszkodzić.


Będzie chodzić tak samo ... najlepiej przeczytaj w nocie DSA , natomiast twierdzenie że 1Wire będzie chodzić szybciej jak coś wypniesz to coś strasznego -- jak ty sobie to wyobrażasz ?? Nigdy z DS-ami nie miałem problemów z odczytem co 1s a może ty go chcesz czytać non stop ??
choć stawiam na złe podłączenie

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2012, o 12:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Źle mnie zrozumieliście. Nie miałem na myśli że jak odłączę drugi czujnik to szybciej będzie chodzić, absolutnie NIE. Jak coś to chodziło mi oto że w programie skasuje odczyt z 2 czujnika wtedy będzie program tylko z jednego czujnika odczytywał.
Mi odczytuje co ok 3sekundy a niekiedy więcej. Może to wina ze nie mam podpiętego rezonatora kwarcowego?

Co do podłączenia to jestem na 10000000% pewny że dobrze podłączam. Ogólnie to dziwnie się zachowuje program z tym czujnikiem.

Gdy są oba podłączone i odłączę ten zły czujnik to pisze error a drugi czujnik działa ale gdy odłączę ten dobry czujnik a ten zły będzie podłączony to na obu wyświetlaczach pojawia się ta temperatura z tego złego czujnika a powinna tylko w miejscu tego 2. A gdy podłączałem ten zły czujnik to pisało najpierw ok 80 C a za krótką chwilkę 127 C
Według mnie to wina tego złego czujnika. Jednak to nie majątek tylko ok 5zł na allegro, także kupie nowe.
Po kolejnych próbach z dobrym czujnikiem wszystko działa dobrze.
Tylko mam pytanie jak daleko może być ten czujnik od procesora by nadal dobrze działał? Kilka metrów? czy cm?

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2012, o 12:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

na dobrych kablach przy zapewnieniu zasilania na odpowiednim poziomie nawet 100m podobno
nie sprawdzałem , ale w aucie mam DS-y podłączone ok 3m od płytki i jest wszystko ok

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2012, o 12:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Aha to fajnie
Wielkie dzięki za pomoc

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 kwi 2012, o 18:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Przeglądając schemat ATB zauważyłem że tam do karty SD jest podłączony układ 74HC125 czyli tak też powinno dobrze działać. I do kolejnych projektów w kolejnych książkach też? Skoro to jest przez firmę dołączone oryginalnie do ATB.

Kolega SunRiver też tego używa czyli na początek mogę tego użyć zamiast 74LVC125 i ten projekt z książki powinien chodzić?

Chcę wypróbować odczyt i zapis z karty SD
Więc na początek to powinien chodzić.

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 kwi 2012, o 18:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak, jeśli masz problem z 74LVC125 to już pisałem gdzieś komuś (a może właśnie tobie), że można użyć 74HC125 ... i powinno działać, aczkolwiek to też może zależeć od serii scalaków.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 kwi 2012, o 18:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Hmmm... tego.... nie wiem czy zauważyłeś , ale napisałem wyraźnie że używam UWAGA !!

...:: 74HC244D ::... ale może być też LVC244 :)

a tak to podłączam u siebie :

Obrazek

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 kwi 2012, o 18:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Aha
Sory za pomyłkę.
Skoro tobie wszystko dobrze działa na tych układach to mi też powinno. :) Spróbuje użyć tego 74HC244D co ty masz.
I czy ta literka "D" na końcu nazwy układu to musi być akurat "D" czy może być "N" lub bez żadnej literki ?
Dzięki za pomoc

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 kwi 2012, o 19:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

u mnie tylko na tych chodzi

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 kwi 2012, o 07:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Aha ok dzięki
Kupie kilka rodzai i będę patrzył na wyniki.

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 kwi 2012, o 08:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Ok
Kupiłem układ 74HC244 i chcę go podłączyć.
Tylko nie wiem jak :(
Bo te schematy co podaliście to tam jest jak połączyć oddzielnie każdą z bramek ale z innymi układami a jak połączyć pod wyprowadzenia tego układu?
Z tego co szukałem i zauważyłem to to że ten układ ma 8 bramek???
I są dziwnie połączone więc jak to połączyć bo w internecie nie za wiele o tym pisze :(
Proszę o pomoc
Spróbuje narysować schemat podłączenia i pokaże może dobrze jest podłączone :)

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 kwi 2012, o 09:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 307
Lokalizacja: Lbt
Pomógł: 8

Obrazek
dziesiąty pin to gnd, dwudziesty vcc. Zasilanie dajesz 3v3. Transmisje aktywujesz podając stan niski na zanegowane piny OE.

_________________
Ujemna delta to dopiero początek zabawy...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2012, o 10:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Ok
Ale jak tam podłączyć ?
Narysowałem schemat podłączeniowy tego układu.
Czy on jest dobrze podłączony?
Dokładnie chodzi mi o połączenia MOSI, MISO, SCK, CS i zasilanie 74HC244
Wiem ze takiego typu rzeczy nie powinny być robione w paint ale aktualnie jestem na innym komputerze i nie mam możliwości użycia lepszego programu :)
Proszę o sprawdzenie połączenia czy są dobrze.
Będę bardzo wdzięczny.

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO