Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 04:49


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 kwi 2012, o 16:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Ja pobrałem tą bibliotekę SparkFUN już wcześniej
Zauważyłem że w niej jest złącze karty SD :O Przyda się.
Jak się nauczę robić własne biblioteki to na pewno zrobię

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2012, o 17:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 307
Lokalizacja: Lbt
Pomógł: 8

Janadamis napisał(a):
Aha ok
Ale czy da się zmienić żeby one same wszystkie się ładowały ??


Być może masz biblioteki w folderze który ma nazwę polskim znakiem dialektycznym. Eagle ich nie toleruje.

_________________
Ujemna delta to dopiero początek zabawy...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2012, o 17:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

nie w nowszych wersjach orzełka zrobili ze domyślnie nie ładuje bibliotek , ale to co sobie załadujesz
do projektu to pamięta :)

no ale skoro chcesz to w głównym oknie po odpaleniu eagle kliknij PMB na library i daj use all

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2012, o 17:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Działa
Wielkie dzięki

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2012, o 20:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 104
Pomógł: 0

Umieszczam post w tym miejscu, żeby nie zakładać odrębnego tematu. Chciałbym zrealizować zapis temperatury wraz z czasem na karcie SD. Magistrale 1-wire oraz RTC już przerobiłem. Przeczytałem rozdziały Petit FS oraz FatFS. Moje pytanie dotyczy tego, od czego zacząć ? Jaką bibliotekę wykorzystać ? Może to głupie pytanie, ale chodzi mi o jakieś nakierowanie. Na płycie CD są 2 tematy dotyczące FatFS, Karta SD oraz PetitFS. Który z tych projektów najdokładniej prześledzić?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2012, o 20:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Podejrzewam, że kolega mówi o pierwszej, niebieskiej książce. To od razu zaznaczę co z czym się je jeśli chodzi o FatFS oraz PetitFS

FatFS - ta biblioteka jest zdecydowanie przeznaczona do zastosowań gdzie potrzeba coś nie tylko odczytywać z karty pamięci ale także zapisywać SZYBKO i DUŻE ilości informacji. Wada? - pochłania dość dużo pamięci FLASH, więc żeby z nią zaczynać to trzeba startować co najmniej z prockiem zawierającym ze 32kB Flsah np ATmega32, ATmega328 itp a i tak przydałoby się 64kB Flash'a

PetitFS - ta biblioteka jest z kolei tam gdzie zależy nam głównie TYLKO na odczycie danych z kart pamięci. Zapis na karty w tej bibliotece został potraktowany nieco po macoszemu a wręcz świadomie okrojony - ponieważ to właśnie te funkcje powodowały w FatFS że zajmuje sporo miejsca - gdzie czasem przydaje się tylko odczyt, np odtwarzanie plików dźwiękowych WAV, odczyt grafiki na wyświetlacze LCD itp ... i potrzeba niewielkiego procka. Okazuje się że dzięki takiemu podejściu można już śmiało korzystać z procków które posiadają jedynie 8kB FLASH - np ATmega8 albo nawet ATtiny85 !!! Niestety próba zorganizowania zapisu takich danych za pomocą PetitFS doprowadza zwykle ludzi do białej gorączki i zwykle każdy szybko rezygnuje z niej gdy trzeba coś zapisywać wracając jednocześnie do większego procka i FatFS. Czy słusznie ?

nie do końca słusznie ponieważ jak się postarać to takie dane o których mówisz, jeśli trzeba je zapisywać np co kilka minut - można zorganizować przy pomocy PetitFS. Ale dokładny opis jak to zrobić znajduje się dopiero w drugiej mojej książce

http://atnel.pl/jezyk-c-pasja-programowania.html

a efekty działania takiego Data Logera można obejrzeć na moim blogu:

http://www.mirekk36.blogspot.com/2012/0 ... ch-do.html

polecam częściej zaglądać na mój blog ;)

a teraz o tym co w pierwszej książce na temat FatFS i PetitFS

są tu BARDZO BARDZO ważne informacje i pokazuję KROK po KROKU jak w ogóle zacząć z tymi systemami plików, ponieważ na forach wielu ludzi boryka się w ogóle z podstawowym uruchomieniem któregokolwiek z nich. A dzięki tym rozdziałom na pewno uda ci się odpalić w sposób podstawowy i przygotowany do dalszej pracy zarówno jeden jak i drugi. Z tym że nie zawarłem w niej już przykładów wykorzystania w praktyce. Za to druga książka prawie w co drugim rozdziale wykorzystuje w ćwiczeniach właśnie PetitFS - gdzie pokazuję jego zastosowania od podszewki i od każdej strony. Przy okazji warto sobie zrobić PORZĄDNĄ kartę/konwerter na karty SD np wg tego przepisu - albo kupić gotowy na pierwsze testy żeby później nie borykać się z problemami sprzętowymi

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mi ... tylko.html

http://atnel.pl/micro-sd-adapter.html

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lis 2012, o 13:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 104
Pomógł: 0

Dziękuje za wyjaśnienie ;) Mam mały problem dotyczący połączenia. Staram się uruchomić program SDCard bezskutecznie. Na schemacie mojej karty są następujące piny:

CDdet - podłączone do PC2
DAT0 - podłączone do PB6 (MISO)
CLK - podłączone do PB7 (SCK)
DI - podłączone do PB5 (MOSI)
DAT3 - podłączone do PB4 (SS)

Nie wiem czy dobrze je podłączyłem? Wydaje mi się, że tak ale proszę o sprawdzenie. Nie ma wyprowadzenia WP.

Ogólnie problem polega na tym, że mam pusty ekran LCD i nie wiem co jest grane. Zaraz po inicjalizacji, wyświetliłem napis i wstawiłem pętle while(1) i napis się pojawił także połączenia są OK.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lis 2012, o 14:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

karty nie mają pinu WP(write Protect) czy CD (Card Detect) - to są piny ew w gnieździe karty - o ile gniazdo je posiada bo są różne i nie każde gniazdo je ma.

a jak w ogóle podłączasz do procka kartę ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lis 2012, o 16:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 104
Pomógł: 0

Gniazdo karty SD/MMC jest na zestawie elewacyjnym. Jego schemat wygląda następująco:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lis 2012, o 17:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

To po pierwsze poczytaj dokładnie instrukcję tego zestawu - tam masz napisane jak sobie zrobić trnaskrypcję że tak powiem sygnałów z tego gniazda na SPI. Podziwiam tych producentów takich zestawów, którzy zamiast opisać na PCB prosto sygnały SPI, to wyprowadzają nazwy z karty - i weź się użytkowniku sam bujaj - jak to podłączyć :(

druga rzecz - masz zrobione połączenie na dzielnikach rezystorowych - to powinno działać - ale nie wszystkie przykłady z książek będą działać :( przy dzielnikach rezystorowych... niestety. Trzeba użyć scalaka np 74LVC125, zresztą masz przykład, zajrzyj sobie tutaj:

http://atnel.pl/atb-karta-pamieci-mmc-sd.html

ale teraz powiem ci może najgorsze - sprawdź dokładnie na schemacie swojego zestawu EVB skąd brane jest napięcie +3,3V do zasilania karty pamięci :( .... bo niestety pewna firma odwala taką KASZANĘ że szok :( .... wiesz skąd podaje zasilanie na swoim zestawie do karty ??? nie uwierzysz ... ale jak sprawdzisz dokładnie sam schemat to - przetrzesz oczy ze zdumienia

otóż wymyślili sobie że będą zasilać kartę z wyjścia 3V3OUT z układu scalonego FT232R, który pełni rolę przejściówki USB/RS232 i to wyjście nie dość że jest przeznaczone zupełnie do czegoś innego niż zasilanie zewnętrznych jakichś rzeczy ..... to jeszcze ma wydajność prądową maleńką - TYLKO 50mA !!!!!!!!!! .... i to właśnie jest powodem, że niektóre karty albo w ogóle w tych zestawach nie działają albo działają źle. Dlatego zastanów się dobrze - czy nie zakupić jednak tego:

http://www.sklep.atnel.pl/pl/p/micro-SD-adapter/38

bo to już spokojnie będziesz mógł podłączyć nawet do swojego zestawu EVB i będzie to super porządnie zrobione - zobacz na schemat.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lis 2012, o 19:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Ja miałem ten sam kłopot jakiś czas temu.
Dlatego zrobiłem porządny schemat który już wygasł dlatego podaje go jeszcze raz.
Zamiast 74LVC125 ja użyłem 74HC244 który też dobrze działa.
Schemat podłączeniowy
http://img818.imageshack.us/img818/9230 ... artysd.png
Z tym schematem na pewno dasz rade :)

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 gru 2012, o 11:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 104
Pomógł: 0

Dziękuje za wyjaśnienie sprawy. Chyba niedługo sprawie sobie taki adapter ;) Bardzo zaciekawił mnie temat PetitFS DataLoger. Chciałbym zapisać 30 pomiarów temperatury, wywołanych naciśnięciem przycisku. Czy PetitFS sobie poradzi z tym. Czy mogę liczyć na jakąś pomoc, w jaki sposób zabrać się do zmodyfikowania tych bibliotek? Prosiłbym o jakieś wskazówki



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 gru 2012, o 14:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

rafkins22 napisał(a):
Dziękuje za wyjaśnienie sprawy. Chyba niedługo sprawie sobie taki adapter ;) Bardzo zaciekawił mnie temat PetitFS DataLoger. Chciałbym zapisać 30 pomiarów temperatury, wywołanych naciśnięciem przycisku. Czy PetitFS sobie poradzi z tym. Czy mogę liczyć na jakąś pomoc, w jaki sposób zabrać się do zmodyfikowania tych bibliotek? Prosiłbym o jakieś wskazówki


Ale posłuchaj - WSZYSTKO na ten temat masz właśnie w drugiej książce - tam jest wręcz opisany cały ten projekt datalogera i nie tam jakiś tylko wymyślony - ale na żywo na potrzeby książki odpalony i przetestowany. Powiem więcej - nawet nie dokonuję tam modyfikacji bibliotek bo byłoby aż szkoda - one są ładnie napisane jako całość - dopisałem po prostu SPECLAJNĄ funkcję, która w oparciu o te biblioteki działa z PetiFS - jeśli chodzi o zapis takich danych. Ale też UWAGA! zaręczam ci że na twoim zestawie EVB nie uda ci się to przy tak kiepskim wykonaniu tego gniazda karty, zasilania i dzielników rezystorowych ale co najgorsze w przypadku gdy chcemy aby zapisywać dane w datalogerze za pomocą PetitFS - MUSI być dodatkowo sterowanie zasilaniem karty jak w tym module który ci pokazałem z naszego sklepu, zresztą to samo jest na naszych zestawach EVB.

i gdybyś miał pytania co do kodów z książki - coś by ci jeszcze nie wychodziło to oczywiście możesz śmiało pytać - na pewno pomogę i to odpalimy

ale musisz zapamiętać jedną rzecz, ten dataloger będzie działał ale jeśli zapisów na kartę chcesz dokonywać nie częściej np niż minutę no może nie częściej niż 30 sekund. Takie jest ograniczenie. A jeśli chciałbyś szybciej to już TYLKO FatFS.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 gru 2012, o 15:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 104
Pomógł: 0

O to super :) dziękuje Panie Mirku za informacje. Kurcze szkoda, że do wypożyczonej książki nie ma DVD. :( Jak miałem poprzędnią to płytka była. Pójdę jeszcze do biblioteki i się spytam czy jest szansa dostania tej płyty czy nie. Jeszcze raz dziękuje i mam nadzieje, że uda mi się temu podołać :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2013, o 16:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Chciałem zapytać czy w końcu ustalony został jakiś konkretny schemat podłączenia?

Niby jest coś w tym poście

post4718.html#p4718

tylko czy jest to końcowy schemat? Wcześniejsze linki Mirka nie działają.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2013, o 16:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jakie wcześniejsze linki Mirka nie działają ? pokaż je

a zarówno w poście który pokazałeś w linku jak i na stronie Atnela masz przykładowy działający schemat podłączenia/modułu karty SD

http://atnel.pl/micro-sd-adapter.html

więc o czym ty piszesz hmmm ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2013, o 17:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lis 2012
Posty: 1074
Lokalizacja: Sochaczew
Pomógł: 21

Kurka, uwierz mi że ktoryś kliknąłem i wywaliło mi błąd 404 dlatego napisałem że nie działają. Może zbyt ogólnikowo napisałem, sorki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2013, o 18:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

nie nic nie szkodzi - tylko jak już to zawsze warto wkleić albo przesłać mi taki link bo być może gdzieś jest ale ja nawet nie wiem który nie działa. Więc gdy mi ktoś podeśle to mogę naprawić

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2013, o 19:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2012
Posty: 511
Lokalizacja: Sląsk
Pomógł: 14

Ja korzystam z tego co kiedyś narysowałem. http://img829.imageshack.us/img829/9230 ... artysd.png ale wygasło :(
Działa świetnie nawet przy odtwarzaniu muzyki.

_________________
Programowanie to styl życia :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2013, o 08:54 

Pomógł: 0

Ale po co sobie tak życie utrudniać, przecież na dostępnym schemacie ATB, jest dokładnie jak podłączyć kartę SD......po co te kombinacje i jakieś heretyckie dzielniki rezystorowe, jeden scalaczek i działa i karta SD i programator ISP.
Sprawdzone w 100%, zgodnie z tym
http://www.mirekk36.blogspot.com/2012/0 ... ch-do.html

Sprawdzone, w wersji z 3czujnikami, z wysyłaniem temperatury jeszcze po RS232 :).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2013, o 13:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Powiem więcej - w podanym materiale na blogu wskazanym przez Badmana - jest nawet na końcu scalak ale 74LS07, który poza tym, że rzeczywiście może zaspokoić translację poziomów choć niestety (podkreślam) niestety z uwagi na to że układ ma wyjścia Open Collector - TRZEBA bezwzględnie stosować jeszcze rezystory podciągające linie wyjściowe SPI do VCC !!! czyli dodatkowo komplikować układ,

to niestety jeszcze dobierać rezystory bo znowu mogą być "chocki klocki" ze zboczami sygnałów w zależności od przedstawionych wyżej i słusznie, częstotliwości pracy. A jak źle dobierzesz to znowu takie buforowanie/translacja w łeb weźmie tak samo jak te całe dzielniki rezystorowe. Zatem artykuł ten bardziej pokazuje jak NIE NALEŻY robić i to dość dobrze jest argumentowane oscylogramami. Niestety rozwiązanie na końcu wcale nie jest złotym środkiem na owe kłopoty bo znowu pcha jak to się wyraził Basman kogoś kto jest "newbie" w te same kłopoty z dobieraniem rezystorów.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie byle jakich ale układów buforowych z prawdziwego zdarzenia ale nie Open Collector na wyjściu, dzięki czemu właśnie na wyjściu otrzymujemy klarowne stany logiczne i zbocza co najważniejsze - które są gwarantowane strukturą scalaka a nie nie doborem zewnętrznych elementów.

Reasumując - scalaki bufory takie jak te z serii np: 74125, 74244, 74245 i wiele innych, gwarantujące wyjścia typu TriState .... dają nam pełną możliwość nie tylko prawidłowej konwersji napięć ale także porządnego buforowania magistali SPI w tym sensie że można podłączać inne zewnętrzne układy SPI a często także chociażby programator. I co NAJWAŻNIEJSZE - można działać z dowolną częstotliwością a do tego byś spokojnym o stromość zboczy a co za tym idzie prawidłowe działanie kart w każdych warunkach i przy każdej prędkości SPI. Czego ten przykład z 74ls07 może w pewnych sytuacjach nie zagwarantować.

Więc zanim Badman podasz link na drugi raz do tego bloga to może pomyśl, zastanów się, przedyskutuj - bo nie wszystko jest tam dla newbie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2013, o 13:36 

Pomógł: 0

Wystarczy zobaczyć jak to jest zrobione w shieldach ardunio, czy na przejściówkach miedzy innymi z Propoxu.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2013, o 13:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

rezasurmar napisał(a):
Wystarczy zobaczyć jak to jest zrobione w shieldach ardunio, czy na przejściówkach miedzy innymi z Propoxu.


Dokładnie - przecież przykładów - dobrych przykładów jest pełno w necie. Tylko właśnie - trzeba je umieć wybrać.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2015, o 14:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 sie 2015
Posty: 3
Pomógł: 0

Witam wszystkich. Pozwolę sobie odgrzebać temat ponieważ mam problem z zasilaniem karty. Uruchomiłem układ z tranzystorem jako włącznikiem zasilania. Problem w tym ze całość ciągnie jakieś 10mA bez włożonej karty sd. Więc stwierdziłem że układ 74HC125 też podłącze do tranzystorka (3.3V), wszystko pięknie kiedy karty nie ma w slocie tj moźna sterowac zasilaniem i wszystko jest odlączone, ale jeśli karta jest w slocie i zostanie zaicjowana to mimo mimo zmiany stanu pinu sterującego tranzystorkiem układ pobiera aż 30mA. A teoretycznie powinno rozłączyć i kartę i układ 74HC125. Nie wiem za badzo w czym problem. Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2015, o 16:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ALEXJN napisał(a):
Nie wiem za badzo w czym problem.

No i tylko duch święty wie albo jakiś dobry jasnowidz .... Sorki ale chyba zacznę kasować bez ostrzeżenia takie pytania z forum. Ostatni raz przypominam to jest forum elektroniczne/programistyczne - a nie literackie. Literaci posługują się: prozą, wierszem, fraszką ... itp

Elektronicy posługują się schematem
Programiści posługują się kodem źródłowym

mówi to koledze coś ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2015, o 18:27 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 sie 2015
Posty: 3
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
ALEXJN napisał(a):
Nie wiem za badzo w czym problem.

No i tylko duch święty wie albo jakiś dobry jasnowidz .... Sorki ale chyba zacznę kasować bez ostrzeżenia takie pytania z forum. Ostatni raz przypominam to jest forum elektroniczne/programistyczne - a nie literackie. Literaci posługują się: prozą, wierszem, fraszką ... itp

Elektronicy posługują się schematem
Programiści posługują się kodem źródłowym

mówi to koledze coś ?


Schemat ten:

Obrazek

Tylko pin zasilania 74HC125 połączony z pinem zasilania karty tak że tranzystor włącza jedno i drugie.

W setupie jest ustawienie pinu sterującego tranzystorem na low, potem inicjalizacja biblioteki sd.begin (arduino) a potem pin na high żeby wyłączyć tranzystor.
Jak nie ma karty to pobór prądu jest ok (te 10mA więcej na czas włączenia tranzystora). A jeśli jest karta to jest inicjalizowana, jednak kiedy pin zmienia stan na high to karta wraz z 74hc125 "ciągnie" 30mA (a tranzystor powinien odłączyć zasilanie) Najpierw jest 5V zasilanie główne 78l05 a potem ld33 3.3V do obsługi karty. Rozważam zasilenie procesora z 3.3V żeby rozwiązać problem bufora i zminimalizować pobór prądu, ale nie wiem na ile zmniejszy się pobór przez sam układ obsługi karty i czy gra jest "warta świeczki":) Układ jest zasilany bateryjnie dlatego każdy mA się liczy. pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2015, o 18:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ALEXJN napisał(a):
sd.begin (arduino)

Po pierwsze to ty o arduino piszesz ? to chyba pomyliłeś dział - załóż wątek w dziale Arduino na forum

ALEXJN napisał(a):
na ile zmniejszy się pobór przez sam układ obsługi karty i czy gra jest "warta świeczki"

Sorki ale kompletnie nie rozumiesz po co jest ten tranzystor - ja tylko podpowiem ci, że na pewno nie po to aby minimalizować jakiś tam prąd

A po trzecie jak chcesz żeby ci działało to zrób tak jak na tym schemacie i wtedy będzie ok (jedyne co to piny sterujące buforami 1,4,10 - podłącz bezpośrednio do GND a nie tak jak na tym schemacie)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2015, o 18:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 sie 2015
Posty: 3
Pomógł: 0

Tak jak jest na schemacie i z pinami 1,4,10 do gnd układ pobiera dodatkowo 10mA (bez karty w slocie). A z kartą w slocie 20mA. Ja nie mówię że nie działa. Tylko za dużo pobiera prądu. Skoro tranzystor odcina zasilanie od karty i 74HC125 to co pobiera te 30mA? Reasumując układ z podłączonym zasilaniem do karty i 74HC125 pobiera 20mA (w stanie spoczynku bez zapisywania) i a z odłączonym zasilaniem pobiera 30mA. Czy ten tranzystorek na pewno odcina zasilanie w 100% czy można go usprawnić? pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO