Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 14:22


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 kwi 2014, o 07:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 111
Pomógł: 0

Jeśli masz problem z pętlami, ifami, i ogólnie z podstawami, to może odłóż na miesiąc mikrokontrolery, i zacznij się uczyć języka C pod Windows, i zacznij pisać programy konsolowe, różne choinki z gwiazdek(to świetnie uczy pętli), wskaźników, list jedno, dwukierunkowych, wyszukiwanie wzorców w tekście, dynamicznej alokacji tablicy. Programowanie w konsoli pod Windowsa, jest łatwiejsze, niż programowanie mikrokontrolerów. Jak już nauczysz się podstaw tego języka wtedy bym radził wrócić do mikrokontrolerów. Wtedy będzie Ci łatwiej zrozumieć kody z książki.
Gdy ja czegoś nie mogę zrozumieć, to odkładam to na kilka dni i wracam z zupełnie innym podejściem. I wtedy widzę jakie głupoty pisałem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2014, o 22:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 paź 2013
Posty: 38
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 0

To może i ja się podzielę swoimi doświadczeniami. Co prawda wcześniej jako tako miałem styczność z C czy C#, ale bluebooka zacząłem czytać od teorii - w sumie to szło jak dobra powieść, wszystko jest wyjaśnione bardzo przyjaznym językiem.

Potem nadszedł czas na dział "Warsztaty", na którym właściwie nadal się znajduję. Przerabiam jeden rozdział po drugim, piszę po drodze kod tak jak Mirek go zamieścił w książce. Jeśli czegoś nie rozumiem albo nie pamiętam to wracam się do teorii albo jadę rozdział od początku, ewentualnie daję sobie dzień przerwy lub szukam w internetach czegoś na dany temat. I w końcu po plus/minus paru dniach pukam się w głowę i myślę "jak ja mogłem tego nie rozumieć!". Kiedy już zrozumiem zasadę działania czegoś, to rozpisuję sobie to w punktach na kartce swoimi słowami - wtedy kiedy będę tego potrzebował nie muszę znowu czytać wszystkiego od nowa, a do tego formułując to "po swojemu" dodatkowo to sobie utrwalam i potem łatwiej przypominam. No i na koniec rozdziału jeszcze sobie edytuję program, żeby działał na różne sposoby - teraz akurat mój wyświetlacz odlicza sobie radośnie czas :D

Dla mnie kluczowe okazuje się też rozpisywanie w postaci binarnej różnych działań albo w ogóle analiza na papierze jak działa dana funkcja. Jeśli po paru podejściach do tematu nadal coś jest niejasnego to odpalam forum i szukam czy ktoś już miał z tym problem albo po prostu pytam. Do tego obowiązkowo oglądanie kanału na YT - zawsze podejrzy się coś ciekawego i do tego jak widzę Mirka zapewniającego, że jest tylko krok albo dwa przede mną to naprawdę motywuje to do dalszych działań - bo wtedy ten krok czy dwa nie wydają się jak przepaść nie do przejścia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2014, o 22:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kurys napisał(a):
i do tego jak widzę Mirka zapewniającego, że jest tylko krok albo dwa przede mną to naprawdę motywuje to do dalszych działań - bo wtedy ten krok czy dwa nie wydają się jak przepaść nie do przejścia.


I o to chodzi ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 cze 2014, o 17:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2014
Posty: 54
Lokalizacja: Zabrze
Pomógł: 1

Witam wszystkich. BB zakupiłem dwa tygodnie temu i moim skromnym zdaniem najlepiej jest powałkować temacik kilka razy próbując napisać w końcu kawałek własnego kodu. W niektórych kodach prubuję zmienić to czy tamto, lub rozpisać na kartce i podstawić, zobaczyć jaki będzie efekt podstawienia na coś innego i wtedy: "aha więc tak to działa". Na chwilę obecną jestem bardzo zadowolony z zakupu i wiedzy jaką nabywam dzięki książce Pana Mirka. W kolejce czeka jeszcze zielona książka ale jeszcze dużo czasu upłynie nim do niej zajrzę żeby przeczytać ją ze zrozumieniem. No ale po koleii...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 cze 2014, o 17:38 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

górnik_z_ambicjami napisał(a):
BB zakupiłem dwa tygodnie temu i moim skromnym zdaniem najlepiej jest powałkować temacik kilka razy próbując napisać w końcu kawałek własnego kodu. W niektórych kodach prubuję zmienić to czy tamto, lub rozpisać na kartce i podstawić, zobaczyć jaki będzie efekt podstawienia na coś innego i wtedy: "aha więc tak to działa".

I to jest najlepszy sposób na naukę programowania. ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2014, o 08:12 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 06 cze 2014
Posty: 4
Pomógł: 0

Ja tez się tak uczę jak kolega wyżej. A dokładniej tworzę sobie "problem" tzn jakiś pomysł na program i na nim się uczę. Problem z tym jest taki jak pisał Mirek że omijam problemy z pozoru błahe a później mi się to mści niestety :D . Niemniej jednak dla mnie najlepsza nauką jest praktyka z dostępną dokumentacją w postaci książki i wsparcia forum ( po co nieraz wyważać otwarte drzwi). Do C siadam po raz kolejny na poważnie jak skończę projekt nad którym pracuję od jakiegoś czasu w Bascomie, tak żeby mnie nie rozpraszało.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lip 2014, o 08:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 19 lip 2014
Posty: 21
Pomógł: 0

Dla mnie najlepszą metodą jest praktyka połączona ze skokami w teorie. Bluebook jest świetnie napisany przez Pana Mirka. Najpierw połknąłem pierwsze rozdziały z teorii. Teraz jestem na rozdziale z zadaniami praktycznymi i staram się jak najwięcej z nimi pracować. Przerabiam kod, sprawdzam w praktyce co się zmieniło, jak to działa. Po prostu metodą łopatologiczną rozbieram ten kod na kawałki.
Dopiero wczoraj udało mi się napisać pierwszy prosty program z zastosowaniem przerwania wewnetrznego za pomocą timera. I korzystałem z książki, poradnika video i dzięki pomocy kolegów z forum doszedłem do rezultatu jaki chciałem uzyskać. Czasami warto zapytać kogoś mądrzejszego żeby rozwiać wątpliwości, czy nauczyć się czegoś nowego.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 wrz 2014, o 20:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 wrz 2012
Posty: 73
Pomógł: 2

Autorze,

Nie zniechęcaj się tymi szlaczkami typu PORTB&=~(1<<PB2);
z czasem to załapiesz ;)

Natomiast jeśli w pierwszym poście tak jak napisałeś if'y i while sprawiają Ci kłopot, tu jest na to lekarstwo.
http://www.youtube.com/watch?v=ErOzmh3B ... gy3zDy7D5i
Jest wszystko tak pięknie wytłumaczone, że potem będziesz chwytał się za głowe z pytaniem - "czemu ja tego wcześniej nie pojąłem" ;)

A co do praktyki, napisali już wszystko koledzy powyżej, ze wszystkimi się zgadzam.

Don't give up.. never!

Do zobaczenia na forum w innym dziale niż dla początkujących (miesiąc? dwa?) ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 wrz 2014, o 07:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Witam wszystkich.
Ja z kolei miałem już kiedyś jakiś kontakt z programowaniem w Basicu na Spectrum - stare dobre czasy :-) Pewnie wiele osób młodszych będzie musiało zajrzeć do Wikipedii co to takiego ;-) Potem pierwsze PC-y i trochę Pascala, no i jakiś epizod z HTML-em podczas tworzenia prostych stron www. Ale to wszystko do tej pory to było takie błądzenie we mgle i jakieś podstawowe zabawy.

Pod koniec zeszłego roku przez przypadek trafiłem na poradnik Pana Mirka na YT. Piszę przez przypadek bo nie szukałem informacji o programowaniu uC i nawet przez głowę mi nie przeszło, żeby uczyć się programowania w C. Zawsze ten język programowania wywoływał u mnie dreszcz - to język tylko dla orłów i wydawało mi się, że mam już za bardzo drewnianą głowę i nic w nią nie wbiję.

No i zaczęło się :-) Pierwsze poradniki video Pana Mirka tak mnie wciągnęły, że po prostu nie mogłem się oderwać od ich oglądania. To właśnie wyjątkowe podejście Pana Mirka do przekazywania wiedzy zaowocowało stwierdzeniem: halo halo, kurczę to wcale nie jest takie trudne, jeśli tylko się wie jak tę wiedzę przekazać. Kurczę, przecież wszystko jest dla ludzi :-)

Po kilkunastu poradnikach od razu zdecydowałem się na zakup BlueBook-a i szczerze mówiąc jest to moim zdaniem najlepiej napisana książka nt. programowania z jaką miałem styczność do tej pory. Może nie przeczytałem tysięcy książek, ale raczej sporo pozycji miałem w łapkach.

Jest to moim zdaniem książka bardzo przemyślana i napisana w niezwykle przystępny sposób i zgadzam się w pełni z przedmówcami, że w połączeniu z video-poradnikami, niesamowitym forum z przyjaznymi ludźmi oraz faktem, że właśnie mamy wyśmienity kontakt z Autorem to wszystko stwarza niepowtarzalne narzędzie na zgłębienie tajemnic programowania uC w języku C.

Zatem nie zniechęcaj się drogi Kolego tylko oglądaj, czytaj i aktywnie korzystaj z forum, a na każdą zagadkę szybko znajdziesz rozwiązanie :-)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 wrz 2014, o 05:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 gru 2013
Posty: 43
Lokalizacja: Toruń
Pomógł: 2

No więc tak: nie umiem podpowiedzieć jak szybciej/lepiej uczyć się, bo zaczynam.. :)
Podobnie jak jeden z przedmówców przypadkiem napotkałem Mirkowy poradnik na YT i tak się zaczęło. Kiedyś dawno w szkole zetknąłem się z Pascalem, potem jakieś proste stronki w html, no ale brak praktyki i zanik pamięci...
Zakupiłem BB, by już po kilku minutach czytania zadać pytanie WTF ?? Że yyyy..??. Nim przeczytałem książkę do deski podpiąłem uC i ledzika, że niby jak dam radę go zaświecić to .... no i uzależniłem się :D To co na początku książki było magią stało się zrozumiałe. Mam niewiele czasu, więc zdarza się zasnąć przy poradniku, lub z książką.. Pewne rzeczy zaczęły układać się w całość, nastawała jasność, aż wreszcie trafiłem na ścianę ognia, a tu głowa drewniana i nie wiem jak "dalej kopać się z koniem"....
Ni jak nie ogarniam tablic, struktur i wskaźników. Niby coś wiem, niby rozumiem wszystko z osobna, ale gdy oglądam poradnik lub kod jakiegoś programu to widzę tablicę w tablicy; wskaźnik do tablicy, wskaźnik do struktury; wskaźnik do funkcji; strukturę w strukturze, gwiazdki, szlaczki, wskaźnik do wskaźnika i WTF ? YYYY Wszystko mi się pomieszało. Chyba tego nie ogarnę :(

_________________
Skajpaj: Zbyszek_1976



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 wrz 2014, o 05:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

coralgol1976 napisał(a):
Chyba tego nie ogarnę


Ogarniesz - ogarniesz - jak każdy - ale czyli jak to mówią starożytni egipcjanie "take it ease" czyli "spokojnie" .... powoli ... ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 wrz 2014, o 18:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 gru 2013
Posty: 43
Lokalizacja: Toruń
Pomógł: 2

mirekk36 napisał(a):
coralgol1976 napisał(a):
Chyba tego nie ogarnę


Ogarniesz - ogarniesz - jak każdy - ale czyli jak to mówią starożytni egipcjanie "take it ease" czyli "spokojnie" .... powoli ... ;)


Dziękuję za wsparcie :)

PS.
Ktoś wie gdzie w opcjach eclipse'a ustawić możliwość zwijania i rozwijania np ciała funkcji ?

_________________
Skajpaj: Zbyszek_1976



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 wrz 2014, o 18:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwi 2013
Posty: 187
Lokalizacja: Kobiernice
Pomógł: 13

Ta opcja jest dostępna od wersji juno jeśli się nie mylę ;)

_________________
zapraszam na bloga http://bakcyl8bit.blogspot.com/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 wrz 2014, o 19:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 gru 2013
Posty: 43
Lokalizacja: Toruń
Pomógł: 2

artur85 napisał(a):
Ta opcja jest dostępna od wersji juno jeśli się nie mylę ;)


Na "E" znalazłem:

Wszystko jest, ta opcja nazywa się folding:
Window -> Preferences -> C/C++ -> Editor -> Folding i jest związana z wtyczką CDT. Po zaptaszkowaniu boxa, zamknij i ponownie otwórz plik. Powinny pojawić się kółeczka +/-.

Spodziewałem się, że to lepiej zadziała, jak np w Code Blocks, no ale coś jest :)

EDIT: Bez dwóch zdań na ekranie mieści się więcej, no a ja wzrokowcem z fotograficzną pamięcią jestem :D
Dodatkowo gdzieś włączyłem opcję zaznaczania po prawej stronie tego co uległo zmianie po ostatniej kompilacji - to tez jakaś pomoc.

_________________
Skajpaj: Zbyszek_1976



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2014, o 17:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Wiecie co panowie odpowiem wam tak:


Jak się uczyć z bluebooka żeby uzyskać dobre efekty? ---- SYSTEMATYCZNIE !!!

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2014, o 17:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SunRiver napisał(a):
Jak się uczyć z bluebooka żeby uzyskać dobre efekty? ---- SYSTEMATYCZNIE !!!


Zaprawdę ŚWIĘTE słowa waść piszesz - dodam tylko że ta uniwersalna zasada odnosi się do każdej książki a nie tylko z BB ;) .... A ja czasem na tej całej przestrzeni czasu od ukazania się BB ... dostrzegam ... że sporo osób ... szuka książki na zasadzie strzykawki, którą się zrobi natychmiastową iniekcję jakiejś tam wiedzy ... i później rozczarowanie że nie działa .... Wtedy po rozczarowaniu - często przychodzi pomysł aby skakać po książce na wyrywki bo np "po co mi tam jakieś wskaźniki" ... jak ja chcę zrobić sobie TYLKO "coś tam" , albo po co mi tam jakieś tablice - czy struktury jak ja chcę zrobić tylko transmisję UART ... no i zaczyna się mordęga i zniechęcenie ....

to wszystko do czasu gdy się nie usiądzie na spokojnie i nie zacznie "od nowa i po kolei" czyli ....

SYSTEMATYCZNIE - jako było powiedziane na początku - amen :lol:

wtedy się okazuje, że nawet ta nauka jakoś takoś szybciej idzie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2014, o 18:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Ja tam mojego BB (zresztą inne tego typu księgi też) czytam trzy razy minimum. Pierwszy raz tak żeby wiedzieć co gdzie i o czym jest. Drugi od początku ale tak, żeby jak najwięcej z tego zrozumieć, często powtarzając rozdziały jak coś jest niejasne. Trzecie czytanie - takie uzupełniające z naciskiem na " trudniejsze tematy". A potem i tak wracam i wracam jak coś z głowy wyleci

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2014, o 21:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

skalarro napisał(a):
A potem i tak wracam i wracam jak coś z głowy wyleci


To ja od razu się przyznaję bez bicia, że jestem 100x gorszy - bo nigdy w życiu nie zapamiętałbym z takiej książki technicznej wszystkiego albo chociażby 30% nawet po 5 czytaniach ....

te pierwsze, drugie ew trzecie czytanie zwykle jest mi potrzebne aby zorientować się co jest w książce, porobić zakładki ... a później jak już coś robię - to książka zawsze "pod ręką" i otwieram na tej zakładce której potrzebuję albo szukam ....

zresztą - tak samo korzystam z BB czy z GB sam do dzisiaj - bo nie jestem w stanie wszystkiego zapamiętać ;) ... jak widzicie - książki pisałem także dla siebie ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 18:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 kwi 2014
Posty: 141
Lokalizacja: 3-miasto
Pomógł: 0

Ja się przyznaje ze po zakupie jak otworzyłem BB to się aż wystraszyłem - co to jest ???? czy dam rade? o co tu w ogóle chodzi( nigdy wcześniej nie miałem styczności z programowaniem)ale nawet dla laika jest to do ogarnięcia- oczywiście nie jest to łatwe, wręcz trudne jak cholera ,ale do ogarnięcia;-), po jako takim zapoznaniu się z teorią wskoczyłem na praktykę i tam gdy czegos nie wiem wracam do teorii i zgłębiam problem aż zrozumie jak to działa. Podobało mi się ostatnie ćw. które robiłem (multiplexowanie led) udało mi się połączyć to ćw. z ćw. "magistrala 1 wire" i wyszedł fajny termometr - podarowałem go teściowej- zadowolona ;-)- oczywiście nie obeszło się bez pomocy na forum. Teraz rozgryzam wyświetlacz hd 44780 - cel wykonać programowalny termostat ( do tej pory kupywałem takie w sklepach)
Powiem szczerze wg. mnie gdyby nie to forum wiele początkujących chyba by faktycznie zrezygnowało z nauki programowania. Bo co zrobić gdy już zabraknie pomysłów aby wyjaśnić jakiś problem ???
Także podziękowania P.Mirku za to forum i dobrą robotę jaką Pan wykonał.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2016, o 21:11 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 sty 2016
Posty: 1
Pomógł: 0

Witam.
Chciałbym prosić was koledzy o pomoc. Mianowicie chodzi mi o to, że kupiłem bluebooka i wszystko co w nim jest napisane (czytałem 2 razy) rozumiem, ale gdy przychodzi mi napisać podstawowy program sam z siebie bez żadnej pomocy, który ma za zadanie migać diodą, bądź też używać przycisku to mam już bardzo sporą ilość błędów których nie potrafię się pozbyć. Nie mam pojęcia czym jest to spowodowane, może tym, że mam jakieś nie dociągnięcia w C, a może przez mój bardzo młody wiek. ;D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2016, o 21:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

Od takich problemów jest właśnie forum!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2016, o 22:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Perseusz napisał(a):
Chciałbym prosić was koledzy o pomoc.

To jak już napiszesz taki program i masz błędy (pomijam już że możesz przecież pisać zaglądając do książki albo do kodów na DVD) ... ale ok jeśli już je masz - to masz też forum

załóż nowy wątek, opisz problem, pokaż błędy - ew jakieś zrzuty ekranu itp itd

no bo tak - to jak ci pomóc ? potrzebny byłby chyba jasnowidz

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2016, o 00:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

Perseusz napisał(a):
"...rozumiem, ale gdy przychodzi mi napisać podstawowy program..."
Witam

Miałem podobnie kilka miesięcy temu.
Zrozumieć, zapamiętać, nabrać wprawy.-wszystko naraz.
Mętlik w głowie.Ale się uparłem.
Spróbuj może najpierw narysować schemat blokowy co pierwsze w kodzie, co następne.Tak ogólnikowo.
Dopiero potem wypełniaj puste miejsca np. ustawianiem portów, czy mają być "I" czy "O".Gdy zapomnisz jak, to po prostu zerżnij z książki.
Za którymś razem się uda i zostanie w głowie.
Zapamiętuj sposoby i zasady działania funkcji.
Ja na początku kopiowałem i zmieniałem parametry w kodach z płyty.
Prawdą jest że nadal jestem na samym początku nauki ale udało mi się uruchomić programator z zegarkiem który steruje przekaźnikami.
Dla większości forumowiczów to pestka, a dla mnie krok milowy bo wcześniej nie miałem nic wspólnego z programowaniem.
Staraj się często pisać kody choćby gotowe i je przerabiać.Kawałek po kawałku, zmieniaj piny porty i co jakiś czas coś dodaj od siebie.Może trzecią diodę?
Po zmianie kawałka kodu kompiluj dla sprawdzenia czy niema błędów.
"BB" to podstawa.Przeczytałem kilka razy i nadal wracam bo umknęły szczegóły."SPORE SZCZEGÓŁY" :oops:
Oglądaj poradniki i na początku po prostu kopiuj i modyfikuj. ;)

A jak będziesz miał problem to kopiuj kod i na forum.Wg zasad: topic7402.html
ktoś zawsze pomoże.

Powodzenia.
Darek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2016, o 06:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lis 2012
Posty: 289
Pomógł: 6

Cytuj:
Ja za pierwszym razem przeczytałem podstawy i nic nie zrozumiałem.
Zacząłem 1 program o diodzie, pomęczyłem trochę chłopaków na forum.
Pomogli mi napisać prosty 1wszy program pobawiłem się nim.
Panie Majster
Aż się nie chce wierzyć, że miał Pan problemy. A tu proszę "pomógł 120".
Wracając do tematu. Polecam z korzystania z "forum". Tu nikt Ci nie powie, że z takim pytaniem do do podstawówki. Zawsze mam zwyczaj zadawać najgłupsze pytania. Potem okazuje się, że sporo osób jest mi wdzięćznych za postawienie tematu. Sami by się krępowali. A ja już jestem w takim wieku, że jest mi wszystko jedno.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2016, o 21:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

MrNew napisał(a):
Nie mam o to oczywiście pretensji, bo to co mnie akurat interesuje nie musi interesować większego grona forumowiczów.

Przyczyny braku odpowiedzi bywają różne:

1. może być jak piszesz czyli może to kogoś nie interesować po prostu
2. ale może być tak, że zadajesz pytania dość skomplikowane na które niektórzy albo ci którzy zajrzą nie znają odpowiedzi - nie wiem dlaczego tak ciężko zrozumieć, że na forum jest sporo początkujących
3. może być też tak - że ktoś po prostu nieumiejętnie zadaje pytania np w sposób bardzo niezrozumiały, zagmatwany, albo wręcz w stylu "dla jasnowidza"

nie mówię absolutnie - że tak jest na forum w przypadku twoich pytań - po prostu ich nie pamiętam teraz nagle - ale jak oceniasz ogólnie to weź też i takie przyczyny pod uwagę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2016, o 21:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 518
Pomógł: 26

MrNew napisał(a):

Nasuwa mi się refleksja tego typu, że niektóre wątki generują 100 tys. odpowiedzi, a niektóre, takie jak moje 0 reakcji (lub jedną, bo sam sobie odpowiadam).



Nie mam o to oczywiście pretensji, bo to co mnie akurat interesuje nie musi interesować większego grona forumowiczów.


Czasami lepiej dostać jedną odpowiedź lub w cale niż 10 typu " ciężko uruchomić wyszukiwarkę....... przecież to wszystko jest na forum .......... nie znasz się to lepiej ucz się gotowania na gazie" itp.

_________________
Przewodnik|Sterownik akwariowy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2016, o 20:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2014
Posty: 88
Pomógł: 2

Oglądając poradniki przygotowane przez MK mam czasami wrażenie a czasami to nie wrażenie, że to co mówi i pokazuje MK jest jakoś łatwiej strawne.
Już wiem dlaczego czasami jest trudniej z BB i GB. po prostu brakuje w książkach podkładu muzycznego jaki jest w poradnikach.
Wszystkim tym którym czegoś brakuje w BB i GB polecam PAIO wystarczy w tle włączyć i bity i bajty trafiają tam gdzie trzeba.
No dobra wracam do kardasiowania z paio - zdrówka.

Mam nadzieję, że nikogo nie obraziłem nie o to mi chodziło, a paio od dzisiaj u mnie leci w tle nawet żona jest zdziwiona skąd u mnie nagła zmiana gustu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2016, o 21:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

fobos napisał(a):
polecam PAIO wystarczy w tle włączyć i bity i bajty trafiają tam gdzie trzeba.

hmmm to aż dla mnie dziwne, że ktoś zauważył to co ja lubię - i nie chodzi mi tu absolutnie o jakby gatunek muzyki bo tu każdy ma swój gust i zrozumiałbym, że się komuś nie podobają muzyczki które używam

chodzi mi raczej o to - że sam uważam, że gdy się słucha jakiegoś hmmm co by nie mówić suchego technicznego poradnika (a przecież też takie oglądam z różnych źródeł) .... to mi własnie częściej podobają się te w których "COŚ" się dzieje - i np właśnie jest jakaś muzyczka w tle - dlatego sam staram się używać takiej techniki przekazu ... i kolega to zauważył - jest mi miło, że ktoś i to docenił, dziękuję.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2016, o 21:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

mg101 napisał(a):
majster napisał(a):
Ja za pierwszym razem przeczytałem podstawy i nic nie zrozumiałem.
Zacząłem 1 program o diodzie, pomęczyłem trochę chłopaków na forum.
Pomogli mi napisać prosty 1wszy program pobawiłem się nim.
Panie Majster
Aż się nie chce wierzyć, że miał Pan problemy. A tu proszę "pomógł 120".


Tak tak kolego tylko zobacz na ile postów mam te pomógł już 122 razy i nawet nie wiem od kogo i kiedy :)

Nie mniej nie jedna osoba zarejestrowana przede mną powie ci jaki byłem upierdliwy i jak bardzo chciałem wszystko ogarnąć ...

Ja polecam małe kroczki ale to jest zawsze do przodu ...

Jak się zarejestrowałem na forum to trenowałem z jakąś swoją testową płytką - 1 wersja nie wypał ... następnie dopadłem Mirkowe ATB i też wiele pytań zadawałem ... powiem więcej nadal opieram się na BB i GB tyle tylko że więcej wiem w sensie co z czym się je i staram się pisać coś samemu ... nawet mnie się to udaje dlatego mniej pytań zadaję a więcej staram się pomagać bo wiem jak pomoc jest pomocna :) i daje kopa do motywacji i własnego myślenia :)

mg101 każdy z nas był zielony i tak naprawdę zielonym zostaje ... (sorki Sun to nie do ciebie tak jakoś się napisało) :) tyle tyko że z czasem wiesz coraz więcej ... :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2016, o 21:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Cytuj:
mg101 każdy z nas był zielony i tak naprawdę zielonym zostaje

A jakby jednak zmienić zostaje na się staje i zachować aluzję do Suna, to mamy bardzo motywujące hasło :)
Cytuj:
każdy z nas był zielony i tak naprawdę Zielonym się staje

Oczywiście po setnym przeczytaniu BB/ GB / YB / xB / ?B i tysiąckrotnym obejrzeniu poradników Mirka :)

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO