Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki

Teraz jest 20 wrz 2019, o 19:01

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 kwi 2016, o 21:09 
Użytkownik

Ja się uczę czytając najpierw cała książkę potem na nowo i dopiero przykłady na pc, miałem rok przerwy i wszystko pozapominałem :(

cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 maja 2016, o 12:30 
Nowy

Szukam książki do projektowania stron. Chciałbym przebudować stronę na której prezentuję Elve fotowoltaika na jakąś nowszą. Możecie coś pol[/url]ecić dla początkującego ?

Ostatnio edytowano 19 cze 2017, o 09:47 przez mlody, łącznie edytowano 4 razy

PostNapisane: 23 maja 2016, o 13:24 
Użytkownik

Jeśli można jeszcze cos pisać to polecam wchodzić często na forum i oglądać wszystkie poradniki Mirka(wiem z tydzien po 24H) ale są efekty!!!

PostNapisane: 29 maja 2016, o 11:47 
Tech-support

Witam,
Mirka "B.B.".
To MAGICZNA KSIĘGA. :shock:
Czytam po raz kolejny, i za każdym razem jest coś nowego. :)

-Albo to zaburzenia mojej percepcji, od ilości zawartych informacji.- :?
hmm.. ma wpływ na postrzeganie.. :?

Czyli,... MAGICZNA . :)

PostNapisane: 11 sty 2017, o 13:55 
Użytkownik

To się dołączę do tematu bo ciekawy. U mnie wygląda to tak:
Jak dostałem knige do rąk to chyba jak każdy przeglądałem na wyrywki co to za cudo.
W podejściu Nr. 2 czytałem po łebkach robiąc zakładki.
Podejście Nr. 3 próbowałem wykonywać ćwiczenia i nawet to wychodziło (Najwprzód na stykówce) ale bez zrozumienia.
Podejście Nr. 4 teraz czytam od dechy do dechy a w "czasie wolnym" kombinuje programować bez literatury i netu.
W podejściu Nr. 5 planuje wykonywać ćwiczenia razem z BB bez copy & paste

PostNapisane: 27 mar 2017, o 22:04 
Użytkownik

Mi "starzy" adepci programowania mówili.
programowanie to jak nauka nowego języka ludzkiego (np. chiński).
Można poznać składnię samego języka i tu "Szkoła programowania PRATA" jest dobra, część teoretyczna BB też jest OK,
jak znasz literki składasz wyrazy np warunki logiczne if ... else , switch ..... case.
jak to ogarniesz to konkretna archtekturę procesora mikro-kontrolera i dalej szlif samego języka funkcje własne, struktury, unie i inne takie....
jak znasz architekturę to śmigasz (wiem na x86 trzeba znać kernel API, SYSCALL i inne takie...)

do tego cały czas programować (budujesz "programistyczne klocki LEGO")
zaraz po tym "starzy" adepci programowania mówili programowanie wchodzi "przez palce na klawiaturze"
(poznać można po wytartych klawiszach np: ;,>,. ,( itd.... );

a potem już z górki używasz własnego zestawu klocków LEGO, Patrzysz/czytasz/analizujesz jak inni rozbudowali zwoje zestawy LEGO
i dokładasz do swojego zestawu klocków nowe, bardziej uniwersalne.

Po drodze często dochodzi algorytmika ...
To tak na początek

Tak mi zawsze mówiono jak zaczynałem w latach 80-90 na ZX Spectrum
PS. przerobiłem trochę pod C.

PostNapisane: 4 lis 2017, o 23:27 
Nowy

Na dziś jestem w trakcje pożerania stron z BB .

Uczyłem się wielu języków programowania często, że tak powiem na kolanie, tylko po to, aby uzyskać dany efekt. Na dwóch palcach mogę policzyć przypadki kiedy musiałem przetrawić niuanse języka w którym programowałem ..

Brakuje mi w tej książce tylko jednego i w ogóle przy programowaniu AVR dla początkującego .Prostego Debugowania Zmiennych . Z tego co widzę nie obejdzie się tu bez poznania modułów sprzętowych itp już że tak powiem na zaawansowanym poziomie. Sam dla siebie przy przyswajaniu sobie języka C radzę sobie w taki sposób.. Ale to procentuje mi znajomość C++ i programowania jako takiego.
Obrazek

PostNapisane: 5 lis 2017, o 10:19 
Użytkownik

Przecież do debugowania możesz użyć LCD albo lepiej RSa i wysyłać interesujące Cię informacje na terminal (co więcej możesz je sobie wtedy nawet logować do pliku)

PostNapisane: 5 lis 2017, o 12:28 
Moderator

gumbicp napisał(a):
Brakuje mi w tej książce tylko jednego i w ogóle przy programowaniu AVR dla początkującego .Prostego Debugowania Zmiennych

Sorki ale jak kolega chce powiedzieć, że do pracy z 8-bitowcami zaraz są potrzebne armaty i haubice w postaci sprzętowych debugerów to moim zdaniem kolega mocno się myli .... bardzo mocno

pomijam już fakt że byle terminal i UART pozwalają debugować we własnym zakresie każdy problem w procku, podglądanie zmiennych itp itd to tak jak napisał wyżej wystarczy JEDNA dioda LED żeby sobie debugować, byle wyświetlacz LCD ... cokolwiek ... po prostu pomysł - najprostsze rzeczy ...

polecam sobie obejrzeć to:

ale również to ;) i zobaczyć jak może się przydać TAK podstawowe narzędzie i niedrogie jak analizator stanów logicznych

PostNapisane: 6 lis 2017, o 22:31 
Nowy

Tych filmików nie zdążyłem jeszcze obejrzeć. A o LCD nie pomyślałem. Dobry pomysł i dzięki za podpowiedzi .

Zrobiłem sobie parę projektów z arduino i tam od startu mogłem na konsole wyrzucić zmienne. Do UART jeszcze nie dodarłem, i chodziło mi bardziej o to, że ucząc się języka jako takiego to jest ból dla początkującego. Na szybko przećwiczyć sobie wskaźniki struktury ipt. Tak po prostu oklepać się zanim dotrzemy do zabawy z mikroprocesorami.

Ja mam ten plus że nie muszę się uczyć C od nowa tylko przypomnieć sobie co mi wolno a czego nie . Operacje na bitach też bardzo rzadko stosowałem . Czasem przy jakiś plikach czy obrabianiu pikseli w OPENGL .
Ok nie będę tu zaśmiecał tematu.

PostNapisane: 6 lis 2017, o 22:51 
Moderator

gumbicp napisał(a):
Zrobiłem sobie parę projektów z arduino

i to jest właśnie ból tych co zaczynają od andruino - piszą, że "tam mają konsolę" a nie wiedzą nawet że to działa po RS232/UART ... to jest właśnie ból

przez co WSZYSTKO wydaje ci się skomplikowane ....

a tymczasem - mówię - obejrzyj te poradniki ;) sporo już ci się rozjaśni

PostNapisane: 7 lis 2017, o 12:29 
Tech-support

gumbicp napisał(a):
Zrobiłem sobie parę projektów z arduino i tam od startu mogłem na konsole wyrzucić zmienne.
No tak, ale w arduino uruchamiałeś UARTa, pewnie nawet o tym nie wiedząc. Takie polecenie jak
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.
coś koledze mówi? To właśnie ustawienie UARTa. A jak konkretnie jest ustawiany UART? Wystarczy otworzyć bibliotekę Serial (na githubie jest) i zobaczyć. Swoją drogą, Mirek pokazuje łatwiejszy sposób ;)

PostNapisane: 28 sty 2018, o 20:07 
Nowy

Na początku witam, dorzucę parę słów od siebie.
Jestem w trakcie czytania BB (jakieś niecałe 80 stron przeczytane), fakt jak koledzy wyżej pisali, jest lekkie zdziwko i WTF?, ale mam nadzieje że później się ułoży, i w głowie, i w eclipse.
Na szczęście ATmega mruga oczkiem led, więc nie jest źle, z małym jednym ale a mianowicie,
gdzieś kiedyś od kolegi programator do czegoś nieważne, zadowolony, płytka stykowa jest, a tu nie ma komunikacji rc-1, ale mówię ok, mogłem uszkodzić układ, idę po nową i działa :)
Dzięki za cenne wskazówki na początek nauki.

PostNapisane: 28 sty 2018, o 20:45 
Tech-support

Mechanik10 napisał(a):
płytka stykowa jest, a tu nie ma komunikacji rc-1, ale mówię ok, mogłem uszkodzić układ, idę po nową i działa
A może kolega pozmieniał fusebity? I dlatego nie ma komunikacji?
Z mojej strony, proponuję szarpnąć się na Mirkowy programator. Chociaż polecam nie ten: https://sklep.atnel.pl/pl/p/Programator ... culator/39 tylko ten: https://sklep.atnel.pl/pl/p/ATB-USB-RS232/85
Ma kilka dodatkowych opcji ;) mam i sobie chwalę :D

PostNapisane: 2 kwi 2019, o 14:09 
Nowy

Ja to jestem fanem metody uczenia się na bieżąco, czytam BB i od razu działam

PostNapisane: 3 kwi 2019, o 20:44 
Użytkownik

Tak naprawdę, jeśli chodzi o sposób nauki to zależy od delikwenta. Są ludzie, co najpierw lubią zapoznać się z teorią, są tacy co wolą zacząć od praktyki. Ale na pewno ważne, żeby wytrwać, niezależnie od podejścia.

PostNapisane: 7 kwi 2019, o 23:36 
Użytkownik

Ja zacząłem z BB ale koledzy na forum poradzili mi , żebym przećwiczył sobie na konsoli na prostych przykładach, więc wgrałem sobie "CodeBlocks" ściągłem sobie PDF z biblioteki wolnych podręczników "Programowanie w C" do tego "BB" i "YouTube" teraz przerabiam Tablice i Wskaźniki a w komentarzach opisuję co się w programie dzieje, i gdy teraz zaglądam do "BB" łatwiej jest mi wiele rzeczy zrozumieć, no i najważniejszą rzeczą to oczywiście nasze FORUM !!!.
Tutaj mały przykład:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Do tego mam zawsze jakąś ściągę jak czegoś "zapomne".
Poz.Darek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1