Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 05:05


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 gru 2014, o 21:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

kozaa71 napisał(a):
.Chciałbym wykonać opis elementów w kolorze białym,najlepiej na solder masce.
Jedyna znana mi metoda to oczywiście sitodruk, chociaż raz przez przypadek natknąłem się w sieci na jakąś specjalną magiczną folię do nadruku dla drukarek laserowych.
Magia polegała na tym, że drukujemy napisy na laserze i później poprzez termotransfer przenosimy na PCB. Tam, gdzie był toner odklejała się biała farba z folii i pozostawała na płytce. Postaram się odnaleźć te linki, ale znalazłem tylko opis technologii, a nie mogłem znaleźć gdzie można ją kupić.

_________________
.



Ostatnio edytowano 19 gru 2014, o 22:16 przez MikieMan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 gru 2014, o 09:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2013
Posty: 168
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1

Witam.
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Ja także przeszukałem chyba wszystkie możliwe strony aby znaleźć jakiś sposób na stworzenie warstwy opisowej na PCB (solder masce) ale niestety lipa.
Wrzucam fotki mojej płytki wg.poradnika ale nie wiem czy się pokażą?
Pozdrawiam
ObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 gru 2014, o 10:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Ładna płyteczka pod Magic Ledy :-)
Ale jak słusznie kolega Squeez zauważył, chyba na dłuższy czas będzie to dość słabe zabezpieczenie płytki.
Poza tym przy dotknięciu grotem lutownicy fotopolimer od razu się topi.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 gru 2014, o 11:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lis 2013
Posty: 168
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1

Tak jest to ta "zwykła' folia ale jak narazie wytrzymuje moje tzw.próby chociażby lutowanie hot airem,lutownicą itd.
Jak dla mnie wystarczy.Paznokciem czy jakimś innym ustrojstwem ciężko ją zeskrobać.Po zakończeniu całego procesu "utwardziłem"ją dłuższym czasem UV.
Chciałbym wspomnieć,że jest to tylko próbna płytka choć nie powiem wymagała trochę wcześniejszych prób na skrawkach laminatu.Chodzi mi o czasy naświetlania UV,przygotowania płytki,rodzaj folii itd.itp.
Pzdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2014, o 16:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 gru 2014
Posty: 53
Pomógł: 2

Kupiłem te przelotki i pierwsze próby całkiem całkiem. Może przed świętami uda mi się je jakoś konkretnie wykorzystać i się pochwalić ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 15:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 gru 2014
Posty: 53
Pomógł: 2

Zostało mi ostatnio nieco miejsca na foli i postanowiłem Wam pokazać jak wychodzą mi ścieżki pod ATmega8 w obudowie TQFP.
Obrazek
3 różne grubości ścieżek dla porównania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 16:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

No bardzo ładnie Koledze wyszły ścieżki, jak dla mnie te dolne są optymalne :D
Przy okazji czy kolega używa Eagle'a? Jeśli tak to polecam skrypt drill-aid, który pięknie robi nam punkty startowe do ręcznego wiercenia.
Trochę dziwnie wyglądają otwory po prawej stronie ze ścieżką w środku :)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 17:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 gru 2014
Posty: 53
Pomógł: 2

Tak Eagle`a i ten problem tworzy się przy exporcie do zdjęcia w negatywie (skalowanie robię sobie w MicroStation) Ten skrypt coś da?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 18:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Myślę, że nie tworzy się u Ciebie żaden błąd tylko właśnie należy użyć wspomnianego skryptu.
Jeśli zrobisz export do pliku graficznego warstw np. TOP i PADS to właśnie otwory będą wyglądały tak jak u Ciebie, czyli ze ścieżką w środku:

Obrazek

Jeśli użyjesz wspomnianego przeze mnie skryptu poprzez: File/Run i wybierzesz z domyślnego folderu "ulp" skrypt o nazwie "drill-aid.ulp" i potem w okienku, które się pojawi ja wpisuję 0.5 mm - to jest średnica otworu nazwijmy go "startowego". Wtedy widok w Eaglu wygląda tak, przy czym musisz włączyć warstwę nr. 116 - Center Drill:

Obrazek

Jeśli więc później zrobisz export do pliku po powyższej operacji to będziesz miał ładne niewielkie otworki po środku padów.
Po pierwsze ułatwia to wiercenie, ale też pozostaje więcej miedzi na padzie podczas trawienia.

Zachęcam Cię do obejrzenia całego cyklu poradników Pana Mirka o Eagle'u. Link do pierwszej lekcji http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/kurs-eagle-part-01.html
Ja wszystkiego nauczyłem się właśnie dzięki naszemu Guru :D

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 22:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 gru 2014
Posty: 53
Pomógł: 2

Obrazek

Dzięki przyda się choć i tak zostaje widoczna ścieżka która zasłania ten otwór. Poradnik dawno temu oglądałem i czasem do nich wracam jak czegoś szukam. I tak zostaje widoczna ścieżka która zasłania ten otwór.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 23:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

No to moim zdaniem coś robisz jednak nie tak.
Ja jak wyeksportuje plik TIFF to wygląda u mnie to w ten sposób:

Obrazek

I to jest prawidłowy efekt, gdzie nie widać ścieżek wchodzących środek padu. Sprawdź proszę dokładnie jakie masz włączone warstwy w momencie exportu. Może masz również włączoną warstwę Stop? Może pokaż screeny krok po kroku jak to robisz. Na pewno znajdziemy co jest nie tak :D

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 23:21 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Wydaje mi się, że w wersji 6.x Ealge to popsuli, a od 7.1 już jest ok

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2014, o 00:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Ja używam wersji 6.1.0 bo w 7 jakoś nie mogę się przyzwyczaić do nowych i brzydkich ikonek :lol:

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2014, o 08:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 gru 2014
Posty: 53
Pomógł: 2

Przetestuje to jeszcze raz na spokojnie w domu bo w pracy niestety nie mam na to czasu dzisiaj. Ja zapisuje do png i prawdopodobnie to jest przyczyną.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2014, o 08:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Exportując do formatu PNG uzyskuję po prostu negatyw płytki, ale wszystko jest w porządku:

Obrazek

No bardzo jestem ciekaw na czym polega problem.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2014, o 10:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

Ja mam wersję 6.5 i też przy negatywie jest wszystko ok. U bodowp widać nowe ikonki w eaglu może w wersji 7 to popsuli? :P

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2015, o 10:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

Minęło trochę czasu i testów i są postępy :D

Mianowicie jeżeli chodzi o wytrawianie samej płytki to dzięki folii AVERY wcześniej proponowanej po dostosowaniu czasu naświetlania wychodzi teraz SUPER!
ObrazekObrazekObrazek

Napisy wychodzą już ładnie i obwódka 10 milsów również zostaje w całości. Jak dla mnie rewelacja :) To zresztą dopiero druga próba z tą folią.

Projekt na samej folii widać tutaj. Jest ona matowa.
Obrazek

Wytrawiona płyteczka, gora i dół. Zero poprawek :D
ObrazekObrazek

Następnie powiercone otwory na przelotki i fotki już z zabitymi nitami :) Było ich sporo bo około 50-ciu.
ObrazekObrazek

Następnie warstwa stop na folii, którą miałem wcześniej (przeźroczystej). W sumie nadaje się bo można z niej zdrapać przelotki, aby zostały pod soldermaską.
Obrazek

Teraz płytka przycięta z powierconymi otworami i nałożoną soldermaską:
ObrazekObrazekObrazek

Wyszło ogólnie całkiem nieźle jednak zastanawiam się czy następnym razem nie powiercić najpierw otworów i dopiero nałożyć soldermaskę bo od wiercenia jak widać na zdjęciach folia zaczyna odstawać i odpryskiwać w niektórych miejscach. Jednak w tym momencie jeszcze nie jest tak źle i wygląda to całkiem znośnie.

Następne zdjęcia to już płytka polutowana i po kąpieli w myjce. Tutaj niestety jest problem bo od chwytaków co trzymały płytkę podczas lutowania w rogach jak widać się odlepiła i od mycia popękała na niektórych powierzchniach. Nie jestem zadowolony do końca z tego jak to wygląda jednak w rzeczywistości prezentuje się to lepiej niż na zdjęciach :D
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Jakby ktoś miał jakieś propozycje, aby poprawić przyczepność tej soldermaski to bardzo proszę :D W sumie jest to ostatni element do dopracowania.
Czasy utwardzania stosowałem od 5 minut do godziny i dzieje się to samo :( Może problem tkwi w nakładaniu. Płytkę myje izopropylem i w laminarce nakładam folię w temp 100 stopni. Próbowałem również 110. Może czymś trzeba jeszcze przemyć lub dodać coś do tego procesu?

Próbowałem również jako wywoływacz wcześniej polecany środek SENO-4007 jednak w przypadku mojej folii polimerowej się nie sprawdził. Folia po około 2 minutach całkiem spływa, a ścieżek nie zdąży do końca wytrawić. Próbowałem z różnymi czasami. Węglik natomiast dzięki tej nowej folii AVERY sprawuje się teraz wyśmienicie. SENO jednak wykorzystuje teraz do zdjęcia folii po wytrawianiu zamiast acetonu :D

Co do trzpieni do przelotek to niestety chłopak z allegro już ich nie sprzedaje bo te co miał się rozeszły, a nowych już nie będzie miał bo koszty produkcji wzrosły i krzyknęli mu za jednego 50 zł w warsztacie gdzie je robili. Ogólnie powiedział mi, że np. dla trzpienia do przelotek 0,4mm końcówka miała 0,35mm czyli jakby ktoś chciał sobie gdzieś to w warsztacie wyszlifować to trzeba by taką różnicę w wymiarze przyjąć.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2015, o 13:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Bardzo się cieszę, że tak ładnie wyszła Ci płytka i że polecona przeze mnie folia się sprawdziła :D
Długo nie dawałeś znać i już się martwiłem, że nie będziesz z tej folii zadowolony :)

Co do soldermaski to mam wrażenie, że to zupełnie inna niż ta, którą jak kupowałem ponad rok temu.
Ten kolor strasznie blady i szczerze mówiąc po utwardzeniu nigdy mi się nie zdarzyło, aby takie duże powierzchnie odpryskiwały czy też odłaziła folia podczas wiercenia.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2015, o 13:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2013
Posty: 739
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 84

Właśnie moja stara folia jest w innym kolorze bo prawie czarna ale taka szklista po utwardzeniu
a u Ciebie bardzo matowa (pisze o soldermasce)
Pewnie znowu chińczyk zrobił podróbkę Chińczyka :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2015, o 13:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

Pewnie macie rację panowie. Folie mam z allegro. Nie wiem jaki to producent nawet. MikieMan wspominałeś, że twoja to BUNGARDa? Może byłaby możliwość, abyś mi kawałek do testów odsprzedał? np. wielkości około A4. Porobiłbym testy jak to z nią wygląda bo w tme można kupić tylko całą rolkę za niemałe pieniądze :D

Ta moja folia jest już taka blada i lekko matowa w rolce. Dodatkowo podczas wywoływania mocniej matowieje. Jednak robiłem próby co są we wcześniejszych postach bez wywoływania i też jest blada i matowata. Nie ma porównania do tego zielonego i przeźroczystego koloru co przedstawił MikeMan z jego folią.

A co do czasu to pomiędzy były święta, sylwek i teraz ferie się kończą (moja kobieta to nauczycielka) więc nie miałem za dużo czasu na testowanie, a prób zrobiłem wiele i chciałem dopiero pokazać jak mi coś wyjdzie :D Także jak się uda z tą soldermaską to będzie wypas.

A wy jak wiercicie przed soldermaską czy po? Czy próbowaliście oba sposoby? Czy po prostu od razu po?

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2015, o 15:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

misiulu napisał(a):
MikieMan wspominałeś, że twoja to BUNGARDa? Może byłaby możliwość, abyś mi kawałek do testów odsprzedał?
Właśnie sprawdziłem i kłopot w tym, że już praktycznie mi się kończy i mam niewiele ponad wielkość kartki A4. Kurczę myślałem nawet, że mam więcej :( No to stoję teraz przed dylematem co dalej.

Szkoda, że Bungard sprzedaje w tak dużym opakowaniach swoje produkty. Przy okazji filmik Bungarda z fajną laminarką :-)
https://www.youtube.com/watch?v=D0HrrGoSXhI

Co do wiercenia to dotychczas zdecydowanie po wykonaniu soldermaski. Teraz projektuję taki mini zestaw uruchomieniowy pod kątem RFM-ów i BTM222, więc będzie okazja jeszcze potestować wiercenie przed i po.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2015, o 21:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

MikeMan a ty miałeś całą rolkę tej folii? Jeżeli tak to na ile czasu Ci starczyła? Ile czasu ją miałeś? Czy traciła swoje właściwości w czasie?

Również czy folię światłoczułą też masz od Bungarda i całą rolkę? No jeżeli tak to pytania takie jak wyżej :D

MikieMan napisał(a):
Co do wiercenia to dotychczas zdecydowanie po wykonaniu soldermaski. Teraz projektuję taki mini zestaw uruchomieniowy pod kątem RFM-ów i BTM222, więc będzie okazja jeszcze potestować wiercenie przed i po.

Mam nadzieję, że się pochwalisz jak zrobisz hehe :)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2015, o 09:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Niestety nie miałem całej rolki tylko 5 mb, które niestety o zgrozo się kończą :(
Zgodnie z tym co jest napisane w instrukcji Bungard to okres ważności wynosi do 6 mies. jeśli jest przechowywane w temp. do 15 st. C, chyba że coś źle zrozumiałem.
Moja soldermaska ma sporo ponad rok i jak na razie nie zanotowałem żadnych różnic, chociaż wczoraj jak sprawdzałem ile mi zostało to zauważyłem, że w jednym miejscu pojawił się biały pasek na całej szerokości, więc coś się zmieniło, ale tylko tyle.

Mam jeszcze trochę folii światłoczułej z dwóch różnych źródeł, ale nie wiem jakiego producenta, właściwie jej nie używam bo trochę mnie osłabiało jej nakładanie i przesiadłem się na gotowe laminaty.

Tak teraz zauważyłem, że firma esambo (kupowałem u nich folię światłoczułą) sprzedająca teraz soldermaskę na allegro podaje jej szer. 40 cm, więc z pewnością nie jest to Bungard, bo ich soldermaska ma szer. 305mm, no i cena też nie bardzo pasuje.

Znalazłem na e-bay ofertę soldermaski co wygląda tak jak ta którą ja mam, opis by się zgadzał tylko cena zabójcza:
http://www.ebay.pl/itm/Photosensitive-dry-film-soldermask-PCB-solder-mask-100-x-30-cm-/171668590229?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27f83ece95

Sam nie wiem co teraz zrobić: czy kupić to coś co sprzedaje esambo, czy może spróbować soldermaski w formie farby, ale to sporo zabawy w porównaniu z folią.
Czy może np. kupić coś takiego:
http://www.rembrandtlights.com/shop/re-1013

Najlepszym rozwiązaniem to chyba byłby grupowy zakup takiej rolki z TME to brutto wychodzi 1144 zł za 25 mb, więc za 1 mb wychodzi niecałe 46 zł.
A jak ktoś jeszcze ma jakiś fajny rabat w TME to byłoby jeszcze taniej :)

Płytkę jak wykonam to na pewno poddam Waszej ocenie :D

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2015, o 10:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

MikieMan napisał(a):
Tak teraz zauważyłem, że firma esambo (kupowałem u nich folię światłoczułą) sprzedająca teraz soldermaskę na allegro podaje jej szer. 40 cm, więc z pewnością nie jest to Bungard, bo ich soldermaska ma szer. 305mm, no i cena też nie bardzo pasuje.

Ja od nich mam folię światłoczułą co już teraz całkiem nieźle się sprawuję i tę soldermaskę, właśnie z którą mam na razie problemy :P

MikieMan napisał(a):
Sam nie wiem co teraz zrobić: czy kupić to coś co sprzedaje esambo, czy może spróbować soldermaski w formie farby, ale to sporo zabawy w porównaniu z folią.

Nie bawiłem się soldermaską w farbie jednak bawiłem się farbkami do szkła jako soldermaska. Jest o wiele więcej roboty i problemów szczególnie, aby równomiernie rozłożyć jakąkolwiek farbę na płytce :( Zdecydowanie wolę zabawę z folią. Przede wszystkim jest czystsza :D i mniej czasochłonna.

MikieMan napisał(a):
Czy może np. kupić coś takiego:
http://www.rembrandtlights.com/shop/re-1013

No jak widać wszystko wychodzi drożej niż cała rolka z TME. Moj znajomy ma chyba rabat 15 albo 10% w TME więc zagadam z nim ile dokładnie. Może warto właśnie w kilka osób kupić :D

W tym linku również jest instrukcja jak nakładać tę soldermaskę. I jest parę różnic co do tego jak ja to robię.

Mianowicie kilka razy przepuszczają przez laminator i szybko do zimnej wody zanurzają mówiąc, że to poprawia przyczepność soldermaski. Hmm spróbuję tego może rzeczywiście to coś da i nie będzie się mi tak odklejać :D

Oraz po naświetleniu warstwy stop ja zdejmowałem tę warstwę ochronną i odkładałem na 10 minut, czasem dłużej, w ciemności. Oni zaś napisali, że nie zdejmują tej warstwy, dopiero jak chcą wywołać po leżeniu. A jak wy robicie? Zdejmujecie przed czy po trzymaniu w ciemności? No i jak robiliście z folią światłoczułą?

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2015, o 11:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Cytuj:
Ja od nich mam folię światłoczułą co już teraz całkiem nieźle się sprawuję i tę soldermaskę, właśnie z którą mam na razie problemy
A no właśnie, czyli teraz sprzedają chyba coś innego niż kiedyś.

misiulu napisał(a):
No jak widać wszystko wychodzi drożej niż cała rolka z TME. Moj znajomy ma chyba rabat 15 albo 10% w TME więc zagadam z nim ile dokładnie. Może warto właśnie w kilka osób kupić
No to byłoby super. Mam nadzieję, że kilka osób zainteresowanych na forum by się znalazło. Ja na pewno :-)

Cytuj:
Mianowicie kilka razy przepuszczają przez laminator i szybko do zimnej wody zanurzają mówiąc, że to poprawia przyczepność soldermaski. Hmm spróbuję tego może rzeczywiście to coś da i nie będzie się mi tak odklejać
Chyba w temacie o wykonywaniu płytek metodą fotochemiczną pisałem o tym. To wrzucenie gorącej płytki natychmiast do zimnej wody powoduje właśnie lepszą przyczepność folii do podłoża (zjawisko adhezji).

misiulu napisał(a):
Oraz po naświetleniu warstwy stop ja zdejmowałem tę warstwę ochronną i odkładałem na 10 minut
Ja po naświetleniu po prostu w naświetlarce pozostawiam wszystko bo mam całkowicie zamkniętą konstrukcję. Dopiero po kilkunastu minutach wyjmuję płytkę z ramki i zdejmuję folię z padami.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2015, o 12:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

MikieMan napisał(a):
Chyba w temacie o wykonywaniu płytek metodą fotochemiczną pisałem o tym. To wrzucenie gorącej płytki natychmiast do zimnej wody powoduje właśnie lepszą przyczepność folii do podłoża (zjawisko adhezji).

To samo w metodzie termochemicznej. Też pomaga przy przenoszeniu tonera na płytkę.

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2015, o 14:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

WoodPaker napisał(a):
To samo w metodzie termochemicznej. Też pomaga przy przenoszeniu tonera na płytkę.

W sumie przy termotransferze tak robiłem ale nie wiedziałem za bardzo czemu to służy hehe. Kto by pomyślał, że w przypadku folii to też ważne ;P W poniedziałek będę testował poprawki w produkcji :>

MikieMan napisał(a):
No to byłoby super. Mam nadzieję, że kilka osób zainteresowanych na forum by się znalazło. Ja na pewno :-)


Dzwoniłem do kumpla to wyśle w tygodniu zapytanie ofertowe do TME i zobaczymy ile taniej by była ta soldermaska.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2015, o 15:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

misiulu napisał(a):
W sumie przy termotransferze tak robiłem ale nie wiedziałem za bardzo czemu to służy hehe. Kto by pomyślał, że w przypadku folii to też ważne ;P W poniedziałek będę testował poprawki w produkcji :>
To ja odwrotnie, korzystam z tego zabiegu przy soldermasce, a nie przyszło mi do głowy, aby termotransfer też tak potraktować :D

misiulu napisał(a):
Dzwoniłem do kumpla to wyśle w tygodniu zapytanie ofertowe do TME i zobaczymy ile taniej by była ta soldermaska.
No to rewelacja. Mają jedną sztukę na magazynie. Chyba czeka na nas :lol:

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2015, o 15:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Czy z tej foli:

http://www.tme.eu/pl/details/bun-ten-re ... mm-x-25m/#

da się normalnie płytki fotochemią robić?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2015, o 15:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Oczywiście, jak najbardziej :D

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO