Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 17:32


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 wrz 2013, o 09:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2013
Posty: 87
Pomógł: 0

Witam

Czy ktoś może podpowiedzieć jak działa programowanie HV, z tego co wiem to na pin RST trzeba podać 12V w tym trybie.
Czy sygnał +12 oznacza restet, czy zwarcie z 12 do 0 ?

Zastanawiam się czy można by użyć klucza tranzystorowego sterowanego z lini RST programatora do podawania napiecia +12V.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2013, o 09:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lis 2012
Posty: 289
Pomógł: 6

Co to jest HV?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2013, o 09:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ale ale ... zaraz zaraz - niech kolega nie wymyśla sobie, że programowanie HV polega ot tylko na tym, żeby podać +12V na pin reset, bo to jakieś mega nieporozumienie ;)

warto jak zwykle zajrzeć do noty PDF, oto pierwsza strona rozdziału wyjaśniającego całą procedurę tego rodzaju programowania:

Obrazek

wystarczy popatrzeć i poczytać ..... to nie żadne zwieranie

mickeu napisał(a):
Czy sygnał +12 oznacza restet, czy zwarcie z 12 do 0 ?


po prostu całkiem inny tryb, i masz pokazane połączenia jakie trzeba zrobić a także dokładnie krok po kroku co należy wykonywać aby tak zaprogramować procka ... czyli tu jest opisany sposób w jaki działają programatory HV.

Gdyby było tak prosto - że sprowadzałoby się to do podania +12V na reset, to nikt nie miałby problemów z odzyskiwaniem zablokowanych procków, nie budowałby sobie programatorów HV albo ich nie kupował, czy też nie budowałby sobie fusebitDoctorów ;)

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

mg101 napisał(a):
Co to jest HV?


High Voltage programming - nota PDF, nota - podałem wyżej stronę ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 wrz 2013, o 09:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2013
Posty: 87
Pomógł: 0

Zgardza sie ale nota pokazuje HVPP a mi chodzi o HVSP

... tylko chyba transmisje jest inna

Kupiłem Dragona i po problemie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2021, o 01:39 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2014
Posty: 21
Lokalizacja: Mosina
Pomógł: 0

.....czy jest możliwe zaprogramowanie Attiny 13 z trybem HVSP ?
Fusebity :
// avrdude -c usbasp -p attiny13 -U flash:w:nadajnik.hex
// avrdude -c usbasp -p attiny13 -U lfuse:w:0x19:m
// avrdude -c usbasp -p attiny13 -U hfuse:w:0xfa:m
Kolega piotr_go z elektrody jakiś czas temu opracował fajny zestaw do sterowania RC i podesłał mi poprawiony kod hex by lepiej działał PWM .
Może ktoś z kolegów ma chwilkę by mnie pokierować jak zaprogramować Mirka programatorem ATB USBASP 4,1 zapisany starym wsadem układ & czy lepiej kupić nowe i zaprogramować na nowo ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2021, o 16:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

czarnokurz napisał(a):
Może ktoś z kolegów ma chwilkę by mnie pokierować jak zaprogramować Mirka programatorem ATB USBASP 4,1 zapisany starym wsadem układ & czy lepiej kupić nowe i zaprogramować na nowo ?
Niestety, ale nie tylko programator ATB USBASP, ale i każdy programator USBASP tu nic nie poradzi. Te programatory nie mają trybu HV, i niestety ale przy attiny 13 samo dorobienie układu podającego 12V na pin reset nic nie da ponieważ cały protokół programowania jest zupełnie inny.
Najprościej zbudować sobie, nawet na stykówce, układ który poprzez procedurę HVSP przywróci możliwość programowania szeregowego (jest kilka projektów jak AtmegaFusbitDoctor, ale są też prostsze dedykowane pod procki attiny 13, 25, 45, 85), wgranie nowego wsadu programatorem USBASP, i ponowne ustawienie fusów jakie docelowo mają być, również już programatorem USBASP.
Ja swego czasu jak potrzebowałem prototypować tiny13 z wyłączonym resetem to na stykówce zbudowałem sobie układ do resetu fusebitów. Składał się z tranzystora BC548, procka atmega8 zasilacza 12V i paru rezystorów. Program skrobnąłem na podstawie noty procka attiny13, tam jest wszystko ładnie rozpisane jak ma wyglądać ten protokół HVSP.
Zawsze możesz kupić płytkę kolegi Misiek_86, który właśnie takie urządzenie do resetu fusów procków tiny 13/25/45/85 zbudował , jakiś czas temu pisał że jeszcze ma kilka płytek na zbyciu, więc może jeszcze posiada:
https://forum.atnel.pl/topic23570.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2021, o 10:39 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2014
Posty: 21
Lokalizacja: Mosina
Pomógł: 0

....dziękuję za podpowiedz - już napisałem do kolegi Misiek_86 - może coś z tego będzie :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO