Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 16:16


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 18 lis 2021, o 12:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

tonygryps napisał(a):
Cytuj:
nie każdy AVR potrafi obsługiwać pamięć zewnętrzną sprzętowo (programowo każdy)

Tym bardziej nie rozumiem tej koncepcji , skoro masz wzór do obliczania położenia słońca to po co to tablicować przecież avr będzie miał mnóstwo czasu aby obliczyć sobie aktualną pozycję, a nawet jak chcesz tak te tablice to przecież po zachodzie słońca do wschodu słońca nawet w najdłuższy dzień roku jet kilka godzin możesz w tym czasie obliczyć tablice na nowy dzień.


Mam wątpliwości,czy obliczenia kątów na AVR będą rzetelne.
Nie piszę dokładne,ale rzetelne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 18 lis 2021, o 15:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

a dlaczego miały by być nie rzetelne?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 18 lis 2021, o 20:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

tonygryps napisał(a):
a dlaczego miały by być nie rzetelne?

co będziemy polemizować

cos 60,5678987654=0,491391807794571

prosta procedura


procedure.....
var
wynik : single;
angle : double;

begin
angle := StrToFloat(edcos.Text);
wynik := Cos(DegToRad(angle));
edcoswynik.Text := FloatToStr(wynik);
end;

pokaż ile kodu i pamięci zajęło tobie to zadanie w AVR
i jaki otrzymałeś wynik



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 18 lis 2021, o 21:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Doświadczenie mi podpowiada, że w tego typu projektach takie rzeczy jak funkcje trygonometryczne można, np. tablicować w formie liczb całkowitych i w efekcie końcowym urządzenie końcowe będzie działać zgodnie z założeniami początkowymi :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 27 lut 2022, o 15:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

Aplikacja dla Trackera w Delphi na PC.
Poniżej w pliku pdf : opis aplikacji i link do pobrania aplikacji.

Bibliografia:

Odnośnie paneli słonecznych:
WA727_16926_11-2006_Chwieduk-Modelowanie ,"Modelowanie i analiza pozyskiwania oraz konwersji termicznej energii promieniowania słonecznego w budynku--PAN Warszawa 2006"
ElementyAstronomii , "Elementy astronomii dla geografów"

Odnośnie pascala i Delphi:
cwde26-4 ,"Delphi 2006.Ćwiczenia praktyczne"
dformat , "Title stata.com,format - Set variables’ output format"
Helion - Aplikacje w Delphi. Przykłady. Wydanie III - Teresa Pamuła [HQ]
Helion - Delphi 7. Kompendium programisty
kompendium , "Kompedium wiedzy z Pascala"
Typy strukturalne , Typy strukturalne,czyli jak przechować więcej danych"


Te pliki pdf są ogólnodostępne w internecie.

Pozdrawiam.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 28 lut 2022, o 07:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

SylwekK napisał(a):
Doświadczenie mi podpowiada, że w tego typu projektach takie rzeczy jak funkcje trygonometryczne można, np. tablicować w formie liczb całkowitych i w efekcie końcowym urządzenie końcowe będzie działać zgodnie z założeniami początkowymi :)


Wyliczenia oparte są na liczbach rzeczywistych,a dwóch miejscach jako wynik udostępnione są liczby całkowite .
I raczej mnie nie przekonasz ,żebym to zmienił.
Teraz przechodzę do pamięci zewnętrznych.
Zacznę od karty CD ,potem EEPROM po zrobieniu konwersji wyników do hexa.
Narazie gotowy AspMultiTOOLe przy skromnej ilości danych+zestaw ATB,potem dorzucę hex do mojej apilkacji.
Teraz nauka odczytywania danych przez mikrokontroler z pamięci zewnętrznej.Później programowania pamięci.
Chcę docelowo załadować dane z jednego roku do pamięci zewnętrznej .
Już teraz mogę sprawdzić czy kąty z fotorezystorów zgadzają się z kątami z aplikacji.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 28 lut 2022, o 09:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

A rób waść jak uważasz, Twoja piaskownica, Twoje zabawki, Twój problem :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 28 lut 2022, o 14:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

SylwekK napisał(a):
A rób waść jak uważasz, Twoja piaskownica, Twoje zabawki, Twój problem :)


Panie Sylwku
Miałem nadzieję,że jesteśmy "rodziną" na tym forum
aby sobie pomagać,aby dyskutować o rozwiązaniach problemów,
nawet jak z tezą drugiej strony nie zgadzamy się.
Obiecałem aplikację tracker i wczoraj tego dotrzymałem.
Kosztowało mnie to dużo dużo pracy ,kosztem innych spraw.
Swój projekt napewno dokończę.
Niewiem,czy pan zna taką angtotę odnośnie tranzystorów:
"pewien inżynier podczas praktyki tak bardzo nudził się,że wymyślił tranzystor"
gdyby nie on,to do dzisiaj pracowalibyśmy na lampach.
Jak powiedział:Korczak:"Dumne miejcie zamiary,górne miejcie marzenia
i dążcie do sławy.Coś z tego zawsze się stanie".



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 28 lut 2022, o 14:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Na forach przyjechało się mówić na TY więc przyjmijmy taką formę :)

Mój komentarz nie miał być obraźliwy, itp. Po prostu kiedy ja coś tworzę idę po najmniejszej linii oporu, która spełnia założenia i jest dostosowana z małą rezerwą do wymagań sprzętu z jakiego będzie korzystać. Ilu programistów tyle pomysłów - to już dawno powiedziano. To programista tworzy algorytm dzięki, któremu urządzenie ma pracować zgodnie z założeniami. Jedni zmieszczą się w 1kB pamęci dla innych potrzeba 8kB, a docelowo oba programy będą robić dokładnie to samo. Ja jestem zwolennikiem maksymalnej optymalizacji - zostało mi to z lat kiedy przy projektowaniu grier z kilkudzisięcioma pełnoekranowymi komnatami i muzyką do dyspozycji miałem niecałe 64kB na Commodore :) To była nierówna walka o każdy bajt, która sporo mnie nauczyła w kwestii oszczędności zasobów pamięci. Tak więc każdy robi tak jak umie :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 28 lut 2022, o 15:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

SylwekK napisał(a):
Na forach przyjechało się mówić na TY więc przyjmijmy taką formę :)

Mój komentarz nie miał być obraźliwy, itp. )

Przyjmuję to Sylwek.
Ja też przepraszam, jeżeli odniosłeś wrażenie,że ciebie atakuję.
Co nigdy nie było moją intencją.
Cały czas zmierzam tylko do jednego kierunku-rozwiązania problemów związanych z moim projektem.
Tzn.pogodziliśmy się.
Dużo zdrowia koleżko z forum Atnel ,jak to mówi się ("koleżko" ) u mnie ,w moim miejscu pracy.
Pozdrawiam Ciebie i całe forum Atnel serdecznie ,no i oczywiście naszego Mirka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 1 mar 2022, o 04:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Może nie na temat, ale tak jak Sylwek jestem zwolennikiem optymalizacji (tak to jest jak się zaczynało programowanie na Timexie opartym o Z80 :))
Jako ciekawostkę polecam obejrzeć Noiseplug opartym o Attiny9/10. To doskonale pokazuje co można wycisnąć. Oczywiście nie zawsze idzie sie na mega optymalizację - zawsze trzeba wyważyć co wyjdzie bardziej ekonomicznie. Ale dla FUNu warto się pobawić.

Sylwekk może bys przybliżył co to za komnatówkę tworzyłeś?

BTW - na wspieram.to jest aktualnie akcja dotycząca C64



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 1 mar 2022, o 07:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

micky napisał(a):
Sylwekk może bys przybliżył co to za komnatówkę tworzyłeś?


Robi się offtop, zaraz nas Mirek przegoni... Wejdź na stronę http://plus4world.com/ i w jej wyszukiwarkę wpisz "bkp" (to moj dawny nick). W znalezionych pierwsza imienna pozycja to moje konto z programami, które udało mi się odnaleźć i odzyskać z kaset po 30 latach. Niestety nie mogę bezpośrednio zalinkować... Nie wiem, nie da się.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 3 mar 2024, o 21:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

Witam

Po kilku latach przerwy skończyłem ten projekt .
Atmega 1284P
RTC DS 3231+AT24C32
floaty

Pozdrawiam


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 4 mar 2024, o 10:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

bogdanzgora napisał(a):
Po kilku latach przerwy skończyłem ten projekt .

Wygląda nieźle - sporo pracy ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 4 mar 2024, o 23:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

Dodam jeszcze dwa kawałki kodu,
( jak rozgryzłem trackera ) ,
aby Mirek miał satysfakcję,
że jego kursy i książki otwierają drogę
do realizacji własnych pomysłów.

Jak to ktoś napisał:
Mirek daje wędkę,
a łowić musisz sam.

Mnie już ryba zaczyna brać !

Dziękuję i pozdrawiam



Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 5 mar 2024, o 07:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Sporo pracy widać włożonej. Jako, że lubię sterować różnymi silnikami to ciekawi mnie jak to w praktyce działa, jak silniki są tu sterowane i jaki sygnał zwrotny otrzymuje od nich program. Bez tego cała zabawa właściwie to tylko zabawa.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 6 mar 2024, o 12:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

SylwekK napisał(a):
Sporo pracy widać włożonej. Jako, że lubię sterować różnymi silnikami to ciekawi mnie jak to w praktyce działa, jak silniki są tu sterowane i jaki sygnał zwrotny otrzymuje od nich program. Bez tego cała zabawa właściwie to tylko zabawa.


Jeżeli zastosuję silnik krokowy,to będzie dodatkowa przekładnia pasowa 1,8:1 ,wtedy uzyskam krok = 1 stopień.
Raczej wybiorę taki scalak,aby sterować silnik tylko dwoma pinami atmegi.
( kroki i kierunek obrotów czyli zmiana stanu logicznego pinów,1krok = 1 stan wysoki,przerwa, wypełnienie będzie stałe a częstotliwość regulowana)

Kwestia do rozważenia to,gdzie ten ten silnik ma zaczynać ? na wschodzie ,czy na południu.
Na wschodzie jest związane z dodatkowymi wyliczeniami na następny dzień podczas pracy trakera .
Na południu krótsza droga po resecie.

Ostatni kąt gamma będę zapisywać do eeprom i na podstawie róznicy między kątem obecnym ,a tym z eeprom
wyliczać kroki. Po wyliczeniu kroków nowy zapiszę do eeprom itd.

Jeżeli wybiorę inny silnik i znajdę gotową przekładnię do niego,to będę mierzył prędkość obrotową.
Najbardziej prymitywna metoda to magnes i kontrakton, jak w chińskich anemometrach.

Wszystkich siłowników jeszcze nie analizowałem,przyjąłem moment obrotowy ( pion-poziom) 55,733 Nm.
0,768 m * 7,4 kg = 5,6832 kGm = 55,733 Nm ( tracker to 2 panele 1,045 x 0,768 m, 2 x 150W, ciężar panelu 7,4 kg)
W jednym w rozwiązań był dodatkowy potencjometr w siłowniku ,wtedy mierzymy wart.max i min tzn.kalibrujemy go
i możemy sterować długością tłoka.Czyli pomiar analogowy podczas pracy.
W innym był encoder.Jeszcze nie sprawdzałem jakiego typu to impulsator.

Do koloru do wyboru..."aby tyko dudków starcyło" jak mówią górale.

Nie analizowałem jeszcze tematu, jak to zablokować silnik na czas silnego wiatru. A może nie blokować go wogóle ?
Tylko zrobić tak jak w wiatrakach,żeby konstrukcja ustawiła się z wiatrem,ale wtedy zgubię południk.
Czyli muszę dołożyć "kompas" do sterownika trackera,magnetometer oraz akcelerometr/żyroskop
i odpowiedziałem sobie na pytanie,czy je dołożyć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 6 mar 2024, o 12:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Silnik krokowy to akurat strzał w kolano no chyba, że dostaniesz jakiś za darmo z dobrą przekładnią i najlepiej enkoderem, bo tu musi być potwierdzenie i pewność pozycji, a przykładową cenę sobie możesz w necie zobaczyć. Wybacz, ale mimo włożonego ogromu pracy w ten projekt moim zdaniem on już jest skazany na porażkę. Jest po prostu totalnie nieekonomiczny i nieopłacalny, a śledzić słońce tylko po to, żeby śledzić i nie zarobić (bo przecież to co się zarobi w tym przypadku nawet nie zwróci kosztów konstrukcji jeśli dalej będziesz brnął we wspomniane założenia napędowe).
Szanuję jednak za wytrwałość i konsekwencję w działaniach, a i pewnie doświadczenia w programowaniu też można nabrać przy ogarnianiu tej całej matematyki geometrycznej :)

W zeszłym roku jesienią zrobiłem dla znajomego w parę dni kolejny autorski (projekt od zera) solar tracker, a właściwie samo sterowanie (konstrukcje mechaniczną i wykonawczą już miał gotową). Koszt znikomy, logika dość rozbudowana i wszystko działa aż miło. Cały artykuł tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=4010753&highlight=


ObrazekObrazekObrazekObrazek

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 6 mar 2024, o 15:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

"Silnik krokowy to akurat strzał w kolano no chyba, że dostaniesz jakiś za darmo z dobrą przekładnią i najlepiej enkoderem, bo tu musi być potwierdzenie i pewność pozycji, a przykładową cenę sobie możesz w necie zobaczyć. Wybacz, ale mimo włożonego ogromu pracy w ten projekt moim zdaniem on już jest skazany na porażkę. Jest po prostu totalnie nieekonomiczny i nieopłacalny, a śledzić słońce tylko po to, żeby śledzić i nie zarobić (bo przecież to co się zarobi w tym przypadku nawet nie zwróci kosztów konstrukcji jeśli dalej będziesz brnął we wspomniane założenia napędowe).
Szanuję jednak za wytrwałość i konsekwencję w działaniach, a i pewnie doświadczenia w programowaniu też można nabrać przy ogarnianiu tej całej matematyki geometrycznej :)

W zeszłym roku jesienią zrobiłem dla znajomego w parę dni kolejny autorski (projekt od zera) solar tracker, a właściwie samo sterowanie (konstrukcje mechaniczną i wykonawczą już miał gotową). Koszt znikomy, logika dość rozbudowana i wszystko działa aż miło. Cały artykuł tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=4010753&highlight="

//*************************************

Twój projekt ma następujące wady:
1.urządzenie zajmuje duża powierzchnię,
2.nie zmienia kąta beta,
3.oparty jest na pomiarze światła,a to jest przekłamanie,sprawdziłem to już

Zalety:
Jest tani.

Ale czy lepszy niż kilka paneli na dachu pod kątem 39 stopni ?

Taki projekt istnieje już od kilku lat w Kostrzyniu nad Odrą.
Na trawniku jest zamontowe coś na kształt karuzeli ,aby schować zębatkę.
Silnik to silnik od wycieraczek od samochodu ciężarowego.
Koszt pewnie też niski.
Oczywiście karuzela nie znienia kąta beta,który jest ważniejszy niż gamma.
Wystarczyłoby tę karuzelę ustawić na południe i zmieniać beta,a efekt będzie taki sam.



szkic biblioteki dla mojego silnika krokowego

wybieram Timer2
konfiguruję PWM
ustawiam wypełnienie na 50% i ustalam zakres częstotliwości ( to do ustalenia jaka ma być )
włączam przerwania, które będą generowane po wystąpieniu każdego impulsu
tworzę:
typy wyliczeniowe z wartościami dla trybu pracy: tylko 2, bezczynność i obrot o kąt
enum-a z kierunkiem obrotu ( prawy,lewy)
strukturę: tryb pracy, licznik kroków i zmienną przechowującą kroki do zliczenia
funkcję stop
funkcję kierunek obrotów
funkcję tryb obrotu o zadany kąt – zliczanie programowe
callback-a od przerwania, w którym zliczamy impulsy i zatrzymujemy silnik, jeżeli zadana wartość zostanie osiągnięta
zatrzymujemy sygnał PWM, gdy licznik osiągnie żądaną wartość

będą wskaźniki i zmienna volatile



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 6 mar 2024, o 17:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

bogdanzgora napisał(a):
Twój projekt ma następujące wady:
1.urządzenie zajmuje duża powierzchnię,
2.nie zmienia kąta beta,
3.oparty jest na pomiarze światła,a to jest przekłamanie,sprawdziłem to już


Projekt nie jest mój, moje jest tylko sterowanie.

ad 1. Ta powierzchnia to niewykorzystany w miarę płaski dach, którego przeznaczenie było z góry zadeklarowane przez znajomego więc, żadna to wada, a przy tym nie trzeba było betonowej stopy lać co już jest zaletą i sporym ograniczeniem kosztów - zaleta :)

ad 2. Nie ma bo takie było jego założenie. Pytałem czy zrobić mu dwie osie - nie chciał. Poza tym odniosę się też do tego co piszesz dalej, że ten kąt pionowy jest ważniejszy... Nic podobnego - oba dają tyle samo. Panel nie ma priorytetu osi i maksymalną wydajność ma przy prostopadłym padaniu promieni, wszystko jedno więc, którego to kąta będzie brakować. Uzysk i tak będzie większy jeśli w ogóle się odwróci panel do słońca niż ma na niego czekać od rana do południa :)

ad 3. Nie wiem jak to sprawdzałeś i skąd takie wnioski, jeśli jednak dowiedzą się o tym moje sterowniki to przestaną działać (a jak praktyka pokazała działają świetnie), więc może nie mówmy o tym za głośno...

bogdanzgora napisał(a):
Zalety:
Jest tani.

W punkt! :)
... a przy tym dokładny - zawsze ustawi się tam gdzie jest słońce;
... i oszczędny - nie jeździ bez potrzeby w pochmurne dni po niebie.

bogdanzgora napisał(a):
szkic biblioteki dla mojego silnika krokowego

Porzuć koncepcje sterowania silnikami krokowymi, bo Cię koszty i nerwy zjedzą. Mały silnik DC z przekładnią i zewnętrzny nawet bardzo prosty enkoder już byłby tu bardziej optymalnym rozwiązaniem. Uwierz mam spore doświadczenie w kręceniu silnikami (zobacz na moim YT) i polegniesz na krokowcach z tego co widzę. Gdzie jest bezwzględnie wymagana dla silników krokowych rampa start/stop - nic o niej nie piszesz, a bez niej taki silnik nawet nie poruszy konstrukcją, a jeśli już to zgubi pierdyliard kroków na starcie (i na stopie zresztą pewnie też - bezwładność). Z obserwacji wiem, że spora rzesza konstruktorów nie ma pojęcia jak taką rampę prawidłowo albo w ogóle JAK ją zrealizować. Sam algorytm zliczania też masz jakiś chaotyczny. Zanim silnik ruszy wszelkie dane (długość jazdy) powinny być już wyliczone wcześniej, a algorytm ruchu ma się tylko zająć bezpiecznym przekręceniem silnikiem o zadaną ilość kroków (lub zliczaną enkoderem). Niedopasowane krokowce lubią gubić kroki przy dużych obciążeniach, więc tak czy inaczej bez enkodera zwrotnego i tak się nie obejdzie co dodatkowo skomplikuje Ci projekt. O duuuużo większym poborze mocy przez taki silnik i hamulcu na postoju już pisałem...? Aha...

Nie jestem złośliwy wytykając wady Twojego projektu, chcę po prostu ustrzec Cię przed syzyfową pracą.
Nadal uważam, że tracker zegarowy to nie jest dobra opcja (najlepiej sprawdzi się na terenach gdzie jest mało zachmurzenia - może pustynia...) jeśli jednak chcesz go zrobić to użyj - tak jak to już u wielu się sprawdziło - silników DC z enkoderami.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 6 mar 2024, o 21:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

SylwekK napisał(a):
bogdanzgora napisał(a):
Twój projekt ma następujące wady:
1.urządzenie zajmuje duża powierzchnię,
2.nie zmienia kąta beta,
3.oparty jest na pomiarze światła,a to jest przekłamanie,sprawdziłem to już


Projekt nie jest mój, moje jest tylko sterowanie.

ad 1. Ta powierzchnia to niewykorzystany w miarę płaski dach, którego przeznaczenie było z góry zadeklarowane przez znajomego więc, żadna to wada, a przy tym nie trzeba było betonowej stopy lać co już jest zaletą i sporym ograniczeniem kosztów - zaleta :)

ad 2. Nie ma bo takie było jego założenie. Pytałem czy zrobić mu dwie osie - nie chciał. Poza tym odniosę się też do tego co piszesz dalej, że ten kąt pionowy jest ważniejszy... Nic podobnego - oba dają tyle samo. Panel nie ma priorytetu osi i maksymalną wydajność ma przy prostopadłym padaniu promieni, wszystko jedno więc, którego to kąta będzie brakować. Uzysk i tak będzie większy jeśli w ogóle się odwróci panel do słońca niż ma na niego czekać od rana do południa :)

ad 3. Nie wiem jak to sprawdzałeś i skąd takie wnioski, jeśli jednak dowiedzą się o tym moje sterowniki to przestaną działać (a jak praktyka pokazała działają świetnie), więc może nie mówmy o tym za głośno...

bogdanzgora napisał(a):
Zalety:
Jest tani.

W punkt! :)
... a przy tym dokładny - zawsze ustawi się tam gdzie jest słońce;
... i oszczędny - nie jeździ bez potrzeby w pochmurne dni po niebie.

bogdanzgora napisał(a):
szkic biblioteki dla mojego silnika krokowego

Porzuć koncepcje sterowania silnikami krokowymi, bo Cię koszty i nerwy zjedzą. Mały silnik DC z przekładnią i zewnętrzny nawet bardzo prosty enkoder już byłby tu bardziej optymalnym rozwiązaniem. Uwierz mam spore doświadczenie w kręceniu silnikami (zobacz na moim YT) i polegniesz na krokowcach z tego co widzę. Gdzie jest bezwzględnie wymagana dla silników krokowych rampa start/stop - nic o niej nie piszesz, a bez niej taki silnik nawet nie poruszy konstrukcją, a jeśli już to zgubi pierdyliard kroków na starcie (i na stopie zresztą pewnie też - bezwładność). Z obserwacji wiem, że spora rzesza konstruktorów nie ma pojęcia jak taką rampę prawidłowo albo w ogóle JAK ją zrealizować. Sam algorytm zliczania też masz jakiś chaotyczny. Zanim silnik ruszy wszelkie dane (długość jazdy) powinny być już wyliczone wcześniej, a algorytm ruchu ma się tylko zająć bezpiecznym przekręceniem silnikiem o zadaną ilość kroków (lub zliczaną enkoderem). Niedopasowane krokowce lubią gubić kroki przy dużych obciążeniach, więc tak czy inaczej bez enkodera zwrotnego i tak się nie obejdzie co dodatkowo skomplikuje Ci projekt. O duuuużo większym poborze mocy przez taki silnik i hamulcu na postoju już pisałem...? Aha...

Nie jestem złośliwy wytykając wady Twojego projektu, chcę po prostu ustrzec Cię przed syzyfową pracą.
Nadal uważam, że tracker zegarowy to nie jest dobra opcja (najlepiej sprawdzi się na terenach gdzie jest mało zachmurzenia - może pustynia...) jeśli jednak chcesz go zrobić to użyj - tak jak to już u wielu się sprawdziło - silników DC z enkoderami.



PODSUMOWANIE:

Do 17.02 jeszcze wahałem się , czy wybrać metodę pomiaru światła ,a czy wzory matematyczne,
mimo,że program miałem już na ukończeniu. Pod doświadczeniu w tym dniu ,nie mam już wątpliwości.

Każdy robi to co uważa , już dawno mogłem kupić gotową przekładnię z silnikami w Chinach za 1000$.
Ale cały czas mam nadzieję ,że znajdę metodę na tańszy napęd.
Napewno nie będę kontynuował projektu z jednym napędem i pomiarem światła.To bezsens.
Możnaby ewentualnie zmieniać kąt beta ,a gamma ustawić na południe ,ale nie pomiarem światła.

Udostępniłem bibliotekę .
Zrób sobie symulację.
Wybiesz sobie szer i dług geograficzną dla Polski.
Wybierz sobie dzień.Ustaw rozdzielczość np. na 1 minutę .
W pętli w main otrzymasz wyniki w kilka sekund .

1.Ustaw gamma na zero i zmieniaj beta, zobacz kiedy i ile razy thetabeta jest chociaż poniżej 20 stopni .
2.Potem zrób drugą : ustaw beta np.na 39 stopni i zmieniaj gamma, zobacz kiedy i ile razy thetabeta jest chociaż poniżej 20 stopni .
3.W końcu zrób trzecią: normalnie oblicz gamma i beta, zobacz kiedy i ile razy thetabeta jest powyżej 1stopnia .
4.Porównaj wyniki .

Możesz też porównać pomiar światła ,a wzory matematyczne. Będą różniły się ponieważ :
1.Każesz tranzystorom tylko 2 sekundy coś mierzyć ,aby upewnić się,że to nie odbicie światła.
2.Ustawiłeś interwał śledzenia aż na 10 minut
3.Wyłączasz trakera ,gdy nie ma bezpośredniego słońca.


W tej wersji program wejdzie napewno na arduino.
Jakąś bibliotekę na uarta pewnie masz,nie musi być multiuat.

Mimo wszystko mój szacunek dla Ciebie za ogrom pracy,który włożyłeś .
Powodzenia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 6 mar 2024, o 21:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Ehhh, jesteś tylko teoretykiem, ja pierwszy tracker (dwuosiowy) zrobiłem w 2010 roku (albo tak w pobliżu) kiedy za dwa panele o łącznej mocy 120W 24V płaciłem 1600zł (dla porównania teraz 550W 50V kosztuje 500zł). Wtedy bardzo ważne było dla mnie po wysupłaniu takiej kasy aby jak najlepszy z nich użytek był. Napisanie programu poprzedzały moje badania nasłonecznienia i już wtedy zysk energii był kolosalny w porównaniu do nieruchomych paneli. Naprawdę myślisz, że zauważysz zysk mocy jeśli ruszysz co minutę (wg zegara) zamiast co 10min (wg słońca)?? Tak, w zużyciu energii. Start silnika zawsze jest najbardziej energochłonny (zwłaszcza jak jeździ po zachmurzonym niebie) :)

Podjąłeś decyzję - ok. Moje uwagi odnośnie silników i ich sterowania widzę też bez echa czyli są dla Ciebie zbędne, cóż, piszę na forum może inni skorzystają.

Szczerze życzę Ci realizacji projektu, bo podoba mi się mimo wszystko Twoje zaangażowanie (choć podejście do problemu jest zupełnie inne niż moje). Jednak podskórnie jestem wręcz przekonany, że niestety projekt nie doczeka się finału z konfetti.
Dalej będę śledził poczynania. Powodzenia. :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 7 mar 2024, o 15:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

SylwekK napisał(a):
Podjąłeś decyzję - ok. Moje uwagi odnośnie silników i ich sterowania widzę też bez echa czyli są dla Ciebie zbędne, cóż, piszę na forum może inni skorzystają.

... :)

Nieprawda każde twoje zdanie 10x analalizuję.

Zrobiłem wyliczenia,ponieważ napisałeś, że nie zmieniasz kąta beta i jest bardzo dobrze.
Wyliczenia są skopiowane do excela.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 7 mar 2024, o 17:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

bogdanzgora napisał(a):
... nie zmieniasz kąta beta i jest bardzo dobrze.

Założenie projektowe było dla jednej osi i jest wystarczająco dobrze, a na pewno lepiej niż by w ogóle się nie obracało. Budowa drugiej osi drastycznie skomplikowała by konstrukcję i niezawodność oraz zmniejszyła opłacalność ekonomiczną (małe prawdopodobieństwo zwrotu kosztów z całej tej zabawy).

Taka ciekawostka... U siebie na podwórku mam off-grida nieruchomego 4,4kW ustawionego dokładnie na południe pod kątem 51 stopni mimo, że dla naszej strefy podobno najlepsza jest opcja 38-40. Magazyn 9kWh AGM rozładowywane do 50-60% aby mieć rezerwę na czarną godzinę (już się przydała kilka razy!). Wybrałem świadomie i nie żałuję, bo w lecie i tak zdąży mi aku naładować do pełna mimo nieprostopadłego oświetlenia, za to w okresach przejściowych jesień/wiosna mam bardzo duży uzysk jeśli już słońce wyjdzie też zdąży aku bez problemu naładować. Zima mnie nie interesuje, bo tylko naiwny uwierzy marketingowcowi, że pompa ciepła z PV da grzanie za darmo :) Praktycznie całe mieszkanie mam na falowniku za wyjątkiem płyty indukcyjnej (ta bezpośrednio "do słupa") i piekarnik na żądanie (czyli jak jest słońce to pstryczkiem pstryk i leci z PV, a jak nie ma to też "ze słupa"). Dla porównania w lecie blisko 90% kilowatów to zużycie z PV (dlatego, że pozostałe 10% zżera płyta i piekarnik włączany wieczorem), a w zimie już tylko około 5% (na ten okres przełączam falownik w tryb UPS czyli załączy aku tylko podczas awarii "słupa", jeśli jednak wyjdzie słońce to je wykorzysta) i nawet tracker by tu nie pomógł :) Nie ukrywam, jednak, że w okresach przejściowych tracker by już pomógł na zużycie bieżące. Obecnie od lutego to jakieś 15% aby w maju dobić do blisko 70%, dalej już tylko lepiej... od piździernika znowu w dół ;) Prawdę mówiąc w obecnej instalacji mam za mały magazyn - 20kW pozwolił by mi już od marca/kwietnia jechać na 90% wykorzystania PV względem "słupa". Te 9kW AGM (4szt. 190Ah) kupiłem okazjonalnie, więcej już nie mieli dlatego póki co cieszę się tym co mam :)
Dlaczego o tym piszę? ...bo trzeba przekalkulować opłacalność i sens przedsięwzięcia zanim się wpakuje w niepotrzebną robotę. Dlatego też nie mam trackera u siebie choć przecież nic nie stoi na przeszkodzie abym sobie taki zrobił :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 11 mar 2024, o 23:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

Obliczenia dla silnika DC.Obrót trackera wokół osi Y .

Silnik:
Nominal voltage (V) 24
Nominal speed (rpm) 3000
Nominal torque (mNm) 796
Nominal current (A) 16
Output 250 W

Przełożenie w silniku:
Reduktion 150
Nominal speed 20rpm
Nominal torque 20Nm
Weight 4.7kg
Efficenty 59%

Jakie ten silnik z przekładnią ma zalety:
moc 250W
20 obr/min
sprawność 59%
moment obrotowy 20Nm

wady:
Nominal voltage (V) 24
Nominal current (A) 16

Sprawdzam silnik :
P=(3000*796)/9550 /1000 = 0,25 kW =250W

Sprawdam silnik z przekładnią:
250W * 0,59 = 147,5 W
tyle mocy jest do dyzpozycji

Sprawdzam co potrzebuję ( wyliczenia jak dla bramy przesuwnej):
panele 2 x 7 kg
konstrukcja aluminiowa centralnie ,wałek centralnie na łożysku
P = F * V = 250N(panele) x 0,2m/s(20cm/s) = 50W (z dużym zapasem)
siła ciężkości (250N) , ramie tarcia (0,025m) , współczynnik tarcia (0,2)
Mt = 250*0,025*0,2= 1,25 Nm ( raczej będzie w granicach ok 5-10Nm np.wiatr )

Przewiduję ,że 20rpm to za dużo i przyjmuję sprawność następnej przekładni η = 0,36-0,39
P = 0,39 * 147,5 = 57,525 W
P= 57,525-50= 7,525 W, mam w zapasie

Doszedłem do wniosku,że następne przełozenie to będzie 60.

20 obr/min / 60 = 0,333333333 obr/min
t.j.120 stopni trackera / pełny obrót dużego koła przekładni
t.j.2 stopnie trackera / sekundę
t.j.wykonanie 1 stopnia trackera będzie trwać 0,5 sekundy

Zacznę od : "wykonanie 1 stopnia trackera będzie trwać 0,5 sekundy".
Czy to jest dobry czas ?
Napewno lepszy niż 0,16 sek wynikający z mniejszego przełożenia .
W tym przypadku tracker wystartuje z poślizgiem ,bo są opory tarcia przekładni, część tego czasu zostanie zjedzona
i nie będzie w stanie wykonać tylko jednego stopnia. A jak ruszy ? To będą to 2 stopnie czy 3 stopnie czy może 4 czy może 5 ?
Kto to wie ? Praktycznie nikt oprócz przekładni.

Dwa przykłady prostej przekładni 1:60.

Przełożenie 1 : 60 na wieńcu zębatym :
m=6
małe koło np. z1 =32 zęby ( nie może być mniejsze niż 20 )
duże koło z2 =32*60 = 1920 zębów
Wymiary dużego koła:
z = 1920
i = 2 ( szacunkowy wymiar bardzo optymistyczny, w cm, ile zajmuje ząb + wręb )
obwód = 1920 * 2 cm = 3840 cm
promień koła = 3840 cm / 2*PI = 611 cm


Przełożenie 1 : 60 na przekładni ślimakowej :
ilość zwojów 2
ilość zębów ślimacznicy 2*60=120
i = 2 ( szacunkowy wymiar tylko trochę optymistyczny, w cm, ile zajmuje ząb + wręb )
promień koła ślimacznicy 38 cm ( jeszcze za dużo)

Tzn. posiadamy następujące dane:
120 stopni trackera / obrót przekładni
ilość zębów ślimacznicy = 120
57,525 W mocy

Tzn.że każdy ząb ślimacznicy odpowiada za 1 stopnień trackera ,a każdy zwój ślimaka zacznie pracę z przesunięciem w czasie .
Jak tutaj będzie z tym pierwszym stopniem ? Jeżeli zdaży to będzie 1 stopień , jeżeli nie zdąży to będzie powyżej 1 stopnia, ale drugi zwój już nie dobije do 1,5 stopnia.
A jak będzie 2 stopniami ? Jeżeli zdaży to będą 2 stopnie , jeżeli nie zdąży to będzie powyżej 2 stopni,ale pierwszy zwój już nie dobije do 2,5 stopni.

Przekładnia ślimakowa ma duże opory tarcia ,duży moment obrotowy ,w tej chwili już 23Nm i odpowiednią moc silnika.
Mam jeszcze zapas mocy na malutką przekładnię pasową encodera do kontroli ślimacznicy, aby dowiedzieć się co tam przekładnia kombinuje
i przy dużych wartościach kątów mogę wnieść poprawki ,np.o +1 lub -1 stopień wykonać obrót.

Jeżeli znajdę silnik DC w przystępnej cenie o podobnych lub lepszych parametrach ( moc,obroty,moment)
oraz taka ślimacznica 120/2 jest konstrukcyjnie prawidłowa ( a wg mojej wiedzy jest ), to będę projekt na DC kontynuował,
jeżeli nie, to przejdę na stepmotory , tam przynajmniej nie będzie problemu z przekładnią ,bo napewno będzie pasowa .

Silnik z przykładu jest po 415,5 euro i nie wchodzi w rachubę.
Chińskie silniki z 20 rpm ,po 60-100$, mogą okazać się za słabe, ponieważ przeważnie informacje o sprawności są dziwne np.89%.

wyliczenia są w excelu,można sobie samemu pokombinować z obrotami , przełożeniami i czasami


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 12 mar 2024, o 10:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Kurcze, chciałbym mieć tyle samozaparcia w sobie co ty, może więcej projektów bym ukończył :)

Jedna rzecz mi się w oczy rzuciła...
bogdanzgora napisał(a):
panele 2 x 7 kg

Chcesz powiedzieć, że to wszystko dla dwóch 7-kilowych paneli ??? Może to literówka, bo mój jeden panel 550W waży 30kg...
I dla tych Twoich 14kg silniki 250W, 16A ?!? Panele mojego projektu z przed ponad dekady w sumie może ze 25-30kg ważą z ramą, a poganiają je bez najmniejszych oporów małe i tanie siłowniki z prostym kontaktronowym enkoderem gdzie prąd pracy nie przekraczał 0,5A (chyba na taką wartość jak pamiętam czujniki przeciążeniowe ustawiłem).

Nie mam pytań, mowę mi odjęło...

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 12 mar 2024, o 10:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

SylwekK napisał(a):
Chcesz powiedzieć, że to wszystko dla dwóch 7-kilowych paneli ???


też zastanawiałem się nad 550W ,ale tylko jednym,bo na olbrzyma trakera nie mam miejsca,a na dachu nie chcę



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 12 mar 2024, o 11:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Wiem, że zdobywanie wiedzy jest bezcenne, jednak kiedy ocieramy się o taki absurd to jest to już strata czasu.
Wybacz, pokazałeś właśnie, że poświęciłeś mnóstwo czasu i energii, które po zderzeniu z rzeczywistością okazują się kompletną klapą wyliczeniową. Do końca łudziłem się, że może chodzi o panele 2x70kg (a nie 7kg), choć nie spotkałem takiej rozmiarówki, bo te moje już są chyba jedne z największych, ale może o jakieś tandemy chodziło... Zakładam, że masz w takim razie 2x120W max czyli podobne do tych moich pierwszych. Brniesz w obliczenia, które po prostu odlatują w kosmos od rzeczywistości, a wystarczyło dokładnie przeczytać mój artykuł z przed dekady i przynajmniej wiedziałbyś jaka moc wystarczy do poruszenia trackerem czy dlaczego dla tak małych powierzchni lepsze jest śledzenie punktu jasności. Powtórzę to jeszcze raz, że dla naszego klimatu i typowych przydomowych elektrowni najbardziej optymalne jest śledzenie słońca i NIKT jeszcze nie przedstawił w pełni sensownego argumentu (wszystkie dotychczasowe do obalenia w góra minutę), który ostatecznie czyni zwycięzcą tracker zegarowy (bo NASA tak robi i się nie może mylić?? :D ) No chyba, że ktoś z tym śledzeniem cały czas ma na myśli stare proste metody typu "wystarczy fotorezystor + komparator" to faktycznie obstawiam zegarowy :) To samo dotyczy pozycji parkującej. Większość mówi - "na wschód! na wschód!", a moje doświadczenie i logika pokazuje, że o wiele lepsze (i bezpieczniejsze) jest parkowanie na południe.

Do admina:
Mirek mam nadzieję, że nie złościsz się na mnie za te wpisy :) Naprawdę chcę tu tylko parę rzeczy uświadomić i rozwiać mity, a może ktoś skorzysta i nie właduje się w koszty albo przynajmniej przemyśli i świadomie podejdzie do sprawy zanim zacznie projektować coś co kompletnie nie ma sensu i kupy się nie trzyma.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 12 mar 2024, o 12:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 gru 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

bogdanzgora napisał(a):
Przewiduję ,że 20rpm to za dużo i przyjmuję sprawność następnej przekładni η = 0,36-0,39
P = 0,39 * 147,5 = 57,525 W
P= 57,525-50= 7,525 W, mam w zapasie


Tam powinno być:
Przewiduję ,że 20rpm to za dużo i przyjmuję sprawność następnej przekładni η = 0,36-0,39
P = 0,39 * 147,5 = 57,525 W
P= 147,5 - 57,525 = 89,975W, 39,975W mam w zapasie
a to powoduje ,że mamy do dyzpozycji ok 450kN ciężaru zamiast 250kN przy tym akurat silniku i toku myślenia
na ślimakach zawsze jest straszny spadek sprawności i to jest ich wada



Co może porównywać enkoder w przekładni zębatej ?
Obroty i przeliczyć to na czas ?
To nie jest liniowo, w przekładni są odchyłki na wykonaniu zębów tzn.różne opory toczenia,różne opory tarcia w zależności od temperatury.
Szczególowo od strony przekładni wygląda to tak :czas dla pierwszych 100 zębów może być inny niż dla następnych 100 zębów ,
czas dla 78 zęba może być inny niż dla 79 zęba , w pażdzierniku inny niż czerwcu i tak rozrasta się algorytm.

Uśmiecham się pod nosem , jak chińczyki piszą w swoim naukowych opracowaniach ,że ich trackery mają sprawność 98%.
Bardzo trudno jest zgrać przekładnię z tym co chce program i to jest najtrudniejsze w tej całej sprawie.

Dlatego podszedłem do tego tematu od kuchni, wiem co potrzebuję i to przekładnia ma wykonać, oczywiście w granicach rozsądku.

Natomiast w siłowniku oczywiście można dokładnie zmierzyć wysunięcie i to zwykłym potencjometrem , to po co mierzyć czas.

Wiem napewno ,że:
muszę zmniejszyć rozmiar ślimacznicy ,a to można zrobić tylko przez zwiększenie obrotów, ale nie tylko
muszę sprawdzić czy 3 zwoje ślimaka wytrzymają obciążenie
ponieważ obr/min ślimaka , ilość stopni trackera na obrót ślimacznicy oraz ilość zwojów ślimaka mają ze sobą dużo wspólnego...
oczywiście nie musi ślimacznica mieć tyle żębów ,co ilość stopni trackera na obrót ślimacznicy,ale musi to być podzielne przez liczbę pierwszą
albo pomiar enkoderem nie będzie dokładny

------------------------ [ Dodano po: 8 minutach ]

SylwekK napisał(a):
jednak kiedy ocieramy się o taki absurd to jest to już strata czasu


przestań mnie rozśmieszać bo muszę pracować



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: TRACKER
PostNapisane: 12 mar 2024, o 12:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

bogdanzgora napisał(a):
Bardzo trudno jest zgrać przekładnię z tym co chce program i to jest najtrudniejsze w tej całej sprawie.


Serio? Myślałem, że wystarczy liczyć impulsy z enkodera :)

Potraktuj poniższy film jako namiastka trackera :) Zawsze powtórzy dokładnie w zadanym czasie swoją trasę (od 1:40 oglądaj mniej więcej).


_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO