Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 19:47


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 sty 2022, o 01:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 sty 2022
Posty: 4
Pomógł: 0

Zaprojektowałem (Eagle 7.7.0) płytkę jednostronną z elementami przewlekanymi i zleciłem jej wykonanie w fabryce. Zrobili pięknie - wszystko wg projektu, ale nie spodziewałem się, że wszystkie otwory pod elementami będą "zmetalizowane" i każdy element miał także metalizowany "drugi pad" na warstwie "top". Napisałem więc do firmy pytając co zrobić, aby w płytkach jednostronnych nie metalizowali otworów? W odpowiedzi dostałem informację, że to JA muszę zdefiniować w projekcie PCB. No i mam problem, bo nie wiem, co mam zrobić w Eagle 7.7.0, aby w fabryce wykonali mi płytkę jednostronną bez metalizacji otworów? Już drugi dzień próbuję znaleźć coś na ten temat w internecie, ale bez rezultatu....

Będę wdzięczny za pomoc w tej sprawie.
pozdrawiam,
Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2022, o 07:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 183
Pomógł: 10

Możesz w tym celu np. wykorzystać narzędzie Hole. Ewentualnie zdefiniować własny pad (biblioteka *.lbr). Dodać pad smd na stronie bottom a w nim otwór (Hole). Dam znać jak jeszcze jakiś pomysł przyjdzie mi do głowy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sty 2022, o 16:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 sty 2022
Posty: 4
Pomógł: 0

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem poradę....
Rysując schemat biorę gotowe elementy z bibliotek (rezystory, kondesatory, tranzystory, IC, etc.) a potem projektuję płytkę. I teraz mam przerabiać każdy "fabryczny" element z biblioteki? Gdzie i jak miałbym zastosować "holes"? Owszem, używam "holes" do zdefiniowania otworów np. pod śrubki, ale nie bardzo widzę zastosowanie ich w elementach? Przecież otworów ("holes") nie da się połączyć ścieżkami.
Raczej szukam jakiegoś polecenia w Eagle, które "wyłączyłoby" zielone padny w warstwie "top". Wtedy zostałyby tylko aktywne na stonie "bottom" i nie byłoby czego metalizować.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2022, o 17:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A nie wysyłanie do płytkowni warstwy TOP nie rozwiąże problemu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2022, o 20:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Pan_Pawel napisał(a):
Zaprojektowałem (Eagle 7.7.0) płytkę jednostronną z elementami przewlekanymi i zleciłem jej wykonanie w fabryce. Zrobili pięknie - wszystko wg projektu, ale nie spodziewałem się, że wszystkie otwory pod elementami będą "zmetalizowane" i każdy element miał także metalizowany "drugi pad" na warstwie "top". Napisałem więc do firmy pytając co zrobić, aby w płytkach jednostronnych nie metalizowali otworów? W odpowiedzi dostałem informację, że to JA muszę zdefiniować w projekcie PCB. No i mam problem, bo nie wiem, co mam zrobić w Eagle 7.7.0, aby w fabryce wykonali mi płytkę jednostronną bez metalizacji otworów? Już drugi dzień próbuję znaleźć coś na ten temat w internecie, ale bez rezultatu....


Możesz udostępnić do analizy pliki Gerbera które wysłałeś do fabryki?

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2022, o 22:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 sty 2022
Posty: 4
Pomógł: 0

Oczywiście. Zzipowane pliki gerber w załączeniu.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2022, o 23:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

A możesz podać opis do tych plików co oznaczają konkretnie końcówki cmp, gpi, plc, stc i sts, sol to podejrzewam że to soldermaska.
Tak na marginesie zapoznałeś się z tym - https://forum.atnel.pl/topic1461.html

------------------------ [ Dodano po: 10 minutach ]

Tak na szybko są trzy pliki sts, stc i cmp które zawierają te same dane, czyli pola lutownicze, jeden z nich mógł być potraktowany przez producenta jako warstwa TOP miedzi i stąd masz pola lutownicze na górze z metalizację otworów.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 sty 2022, o 21:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 sty 2022
Posty: 4
Pomógł: 0

Dzięki za analizę plików. Myślę, że rzeczywiście obecność "miedzianych" pól lutowniczych na warstwie "top", choć nie ma tam żadnych ścieżek ani przelotek, może kwalifikować płytkę jako dwustronną przez system producenta i dlatego zrobili ją jako dwustronną z metalizacją otworów. Pomyślałem więc, że usunę warstwy 1, 17, 18...I wtedy pojawił się komunikat: "CAM job doesn't cover the Layer Setup! Missing signal layer: 1". Pomyślałem, że to chyba nie jest prawidłowa droga do wygenerowania płytki jednostronnej, ale program nie zablokował się i mogłem wygenerować gebery. Zaraz więc wysłałem pliki do wsparcia technicznego w fabryce z pytaniem czy teraz będzie OK, aby zrobili 1 stronną płytkę. Uprzejmie poinformowali mnie, że jak złożę zamówienie to zweryfikują dane. Można się zrzymać, ale z drugiej strony ktoś mógłby wrzucać im projekty do sprawdzania i nie zamawaić płytek, więc nie dziwię się, że nie chcieli "współpracować".

Jeśli chodzi o rozszerzenia plików gerber to w internetach znalazłem takie "rozszyfrowanie":
• *.cmp – miedź top – warstwy numer: 1, 17, 18,
• *.sol – miedź bottom – warstwy numer: 16, 17, 18,
• *.stc – soldermaska top – warstwy numer: 29,
• *.sts – soldermaska bottom – warstwy numer: 30,
• *.plc – opis top – warstwy numer: 21, 25,
• *.pls – opis bottom – warstwy numer: 22, 26,
• *.crc – pasta top – warstwy numer: 31,
• *.crs – pasta bottom – warstwy numer: 32,
• *.gko – obróbka mechaniczna (obrys + wycięcia) – warstwy numer: 20, 46,
• *.drd – wiercenia – warstwy numer: 44, 45,
• *.dri – plik informacyjny dla wierceń,
• *.gpi – plik informacyjny dla plików Gerber.

Dzięki także za podesłany link - nie miałem czasu się zagłębić, ale widzę, że zawartość jest bardzo interesująca i na pewno ją przestudiuję...

A tak przy okazji: Czy mógłbyś polecić jakiś darmowy program do oglądania plików gerber (tzn. oglądania płytki "zakodowanej" w gerberach)?

Muszę teraz trochę poeksperymentować i wysłać zamówienie do fabryki, żeby zweryfikowali projekt.

Dzięki raz jeszcze.
Dam znać jakie były rezultaty.

pozdrawiam,
Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 sty 2022, o 18:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Pan_Pawel napisał(a):
A tak przy okazji: Czy mógłbyś polecić jakiś darmowy program do oglądania plików gerber (tzn. oglądania płytki "zakodowanej" w gerberach)?

Do przeglądania plików Gerbera od dawna używam darmowego gerbv - https://sourceforge.net/projects/gerbv/, nie każdemu on pasuje ale w sieci jest sporo tego typu narzędzi wystarczy poszukać.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO