Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 03:28


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sypie się komp
PostNapisane: 20 sie 2021, o 13:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

Witajcie
Nie wiem jak długo potrzyma mi komp zanim padnie więc muszę się śpieszyć z pisaniem

Mam prośbę czy miałby któryś z kolegów do udostępnienia i przesłania Windowsa 7
abym mógł naprawić mój padający system ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sie 2021, o 07:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2013
Posty: 81
Lokalizacja: Opalifornia
Pomógł: 2

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/
https://docs.microsoft.com/pl-pl/lifecy ... /windows-7

ale spróbuj na winclub.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sie 2021, o 17:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

Może miałby ktoś do odstąpienia win 7 instalkę ,bo przeszedł na win 10 i nie potrzebuje
już win 7.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2021, o 15:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

Dalsza walka z kompem

Po wgraniu nowego systemu nadal pojawia mi się taki komunikat


Obrazek

po wejściu do biosa mam informację o błędzie w tym oknie

Obrazek

Potrzebna wasza pomoc jak naprawić ten problem ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2021, o 19:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

miki53 napisał(a):
po wejściu do biosa mam informację o błędzie w tym oknie
możne jestem ślepy, ale na załączonym zdjęciu okna biosu nie ma żadnej informacji o błędzie. Słowo "Error" widniejące na tym screenie to nie informacja o błędzie, tylko włączona opcja "Hold on" => "All Error" czyli wstrzymaj uruchamianie systemu przy jakimkolwiek błędzie testu POST, opcja ta nie ma nic wspólnego z błędem jaki wypluwa windows.



Ostatnio edytowano 25 sie 2021, o 20:09 przez xentis, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2021, o 19:53 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

Witam ja na początek sprawdziłbym pamięć i RAM. Podmień na inne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sie 2021, o 19:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Ważny jest moment w jakim się ten błąd pojawia, np jeśli zaczął występować po zainstalowaniu jakiegoś sterownika to wskazuje na niekompatybilność sterownika, jeśli podczas samej instalacji windowsa to może być problem z brakiem wystarczającej ilości miejsca na dysku bądź jakimś błędzie logicznym dysku lub poprostu uszkodzeniu dysku, może być to problem RAMu jak sugeruje wyżej wlodex, jeśli tą wersję windowsa instalujesz po raz pierwszy na tym kompie, to błąd też może oznaczać tyle że ten windows nie dogaduje się z biosem płyty, wtedy można jeszcze spróbować poszukać czy jest nowszy bios i go zaktualizować.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2021, o 06:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

Komp zaczął mi się resetować przed aktualizacją
dlatego zdecydowałem się na aktualizację systemu ale problem
pozostał

Może wystarczy wyłączenie w biosie tej funkcji ( czy to się da wyłączyć ? i jakie tego będą konsekwencje ? )

xentis napisał(a):
włączona opcja "Hold on" => "All Error" czyli wstrzymaj uruchamianie systemu przy jakimkolwiek błędzie testu POST,



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2021, o 07:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 10

Jest pewnie wiele sposobów znalezienia przyczyny kłopotów z kompem.
Ja być może mając gdzieś dostęp pobrałbym starszą wersję Ubuntu np. 14 i wgrał na pendrive i odpalił w wersji bez instalacji. Jeśli by się udało uruchomić z pendrive'a to by znaczyło że są kłopoty z dyskiem twardym, jeśli nie, to uznałbym, że są kłopoty z płytą główną, wzgl. pamięcią RAM lub grafiką.
http://releases.ubuntu.com/14.04/
Pendrive chyba najlepiej przygotować pod windows programem RUFUS.

Ja jak mam czasami wątpliwości co do dysku to korzystam też z SystemRescue.
https://www.system-rescue.org/
Jest w wersji do wgrania na DVD lub pendrive. Jest darmowy jednak jego używanie wg mnie wymaga sporo czasu na poznanie i jakiegoś już doświadczenia oraz podstaw znajomości z linuxa.

Może jak nie działa z Windows to może na Ubuntu/Debian trochę pochodzi.

Warto też pomyśleć o aktualizacji BIOS w tym kompie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2021, o 09:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

ten komp działa poprawnie do momentu aż mu coś odwali i się z resetuje

mogę na nim właściwie robić wszystko, z niego właśnie piszę na forum
mogę oglądać filmy

Niby wszystko ok aż mu odwali i się zresetuje i pokazuje się strona z informacją
z pierwszej fotki

Jak aktualizować bios ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2021, o 09:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 10

Wystarczy takie pytanie wpisać do przeglądarki lub na youtube.
Po ewentualnej aktualizacji poszukać programu do testów hardware.
Jak nic nie wykaże to może to też być zasilacz, etc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2021, o 21:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

miki53 napisał(a):
Może wystarczy wyłączenie w biosie tej funkcji ( czy to się da wyłączyć ? i jakie tego będą konsekwencje ? )
Po najechaniu linijki z tą opcją przyciskami + lub - możesz zmieniać jej wartość, zazwyczaj jest dostępnych kilka opcji, all error czyli wszystkie błędy, coś w stylu all but keyboard - ignorowanie błędu klawiatury, No error - ignorowanie wszystkich błędów, oczywiście musisz pamiętać o zapisaniu ustawień przy wychodzeniu z biosu.
Jednakże tak jak wyżej pisałem ta opcja nie ma nic wspólnego z Twoim problemem.
Ta opcja działa tylko dla biosu w teście POST - jest to test który przeprowadza bios przy włączaniu kompa zanim zacznie ładować windows (stąd skrót POST - power on self test - czyli autotest przy włączaniu). Sprawdzane są podstawowe elementy komputera (pamięć, zegar RTC, klawiatura itd) jeśli któryś z elementów nie odpowie w zadanym czasie, bądź odpowie w niewłaściwy sposób bios może zablokować dalsze uruchamianie komputera ( w zależności od ustawienia tej opcji), np przy Twoich obecnych ustawieniach All Error jak spróbujesz uruchomić komputer z odpiętą klawiaturą to komputer zatrzyma się na ekranie startowym z informacją o braku klawiatury.
Podczas działania windowsa ta opcja nie ma już znaczenia.
Jeśli problemy się zaczęły jeszcze na starym windowsie a wcześniej działał on dobrze i owe problemy są również na nowym systemie to aktualizację biosu bym sobie odpuścił. Problem jest raczej w sprzęcie który niedomaga. Najszybciej możesz sprawdzić dysk twardy programem crystaldiskinfo. Dyski twarde mają wbudowany system autodiagnostyki, i program ten odczytuje ich raport. Po uruchomieniu program wyświetli listę dysków i przy każdym będzie kolorowa kulka - niebieski kolor oznacza że dysk jest w dobrej kondycji, żółta oznacza pewne problemy, czerwona oznacza złą kondycję dysku (zazwyczaj realokowona uszkodzone sektory).
Jeśli dysk/dyski będą ok sprawdził bym pamięć - tu program memtest - trzeba pobrać z internetu program i stworzyć dysk lub pendrive z oprogramowaniem rozruchowym, następnie trzeba komputer uruchomić ze wspomnianego nośnika, uruchomi się pogram który zacznie testować pamięć - niestety trzeba tu się uzbroić w cierpliwość bo to trochę trwa, a im więcej pamięci tym dłużej. A i najlepiej pozwolić zrobić co najmniej dwa przebiegi testu, bo czasem pamięć przechodzi pierwszy przebieg bez błędu, a już w drugim zaczyna sypać błędami. Generalnie program testuje do czasu zatrzymania więc z automatu po zrobieniu pierwszego przebiegu robi następny, więc można odpalić test i zostawić na jakiś czas.
Jeśli i pamięć okaże się sprawna to można jeszcze jakiś benchmark do karty GPU oraz procka zapuścić i poobserwować temperatury, bo czasem może być też tak że np jakiś wentylator się zatarł i teraz coś się przegrzewa.
Oczywiście kwestii czyszczenia wentylatorów i wymiany past termoprzewodzących pod coolerami nie poruszam bo mam nadzieję że dbasz o takie niuanse...
No i jak kolega wyżej pisał może to też być wina zasilacza, więc jak dysponujesz miernikiem możesz pomierzyć czy napięcia pod obciążeniem (odpalić można jakiś film w dużej rozdzielczości lub grę) utrzymują się na poziomie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 sie 2021, o 14:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

Zrobiłem defragmentacje dysku, wątpię aby to miało jakieś znaczenie, ale na razie jest spokój
Dzięki za zainteresowanie i podpowiedzi są bardzo pomocne :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO