miki53 napisał(a):
Może wystarczy wyłączenie w biosie tej funkcji ( czy to się da wyłączyć ? i jakie tego będą konsekwencje ? )
Po najechaniu linijki z tą opcją przyciskami + lub - możesz zmieniać jej wartość, zazwyczaj jest dostępnych kilka opcji, all error czyli wszystkie błędy, coś w stylu all but keyboard - ignorowanie błędu klawiatury, No error - ignorowanie wszystkich błędów, oczywiście musisz pamiętać o zapisaniu ustawień przy wychodzeniu z biosu.
Jednakże tak jak wyżej pisałem ta opcja nie ma nic wspólnego z Twoim problemem.
Ta opcja działa tylko dla biosu w teście POST - jest to test który przeprowadza bios przy włączaniu kompa zanim zacznie ładować windows (stąd skrót POST - power on self test - czyli autotest przy włączaniu). Sprawdzane są podstawowe elementy komputera (pamięć, zegar RTC, klawiatura itd) jeśli któryś z elementów nie odpowie w zadanym czasie, bądź odpowie w niewłaściwy sposób bios może zablokować dalsze uruchamianie komputera ( w zależności od ustawienia tej opcji), np przy Twoich obecnych ustawieniach All Error jak spróbujesz uruchomić komputer z odpiętą klawiaturą to komputer zatrzyma się na ekranie startowym z informacją o braku klawiatury.
Podczas działania windowsa ta opcja nie ma już znaczenia.
Jeśli problemy się zaczęły jeszcze na starym windowsie a wcześniej działał on dobrze i owe problemy są również na nowym systemie to aktualizację biosu bym sobie odpuścił. Problem jest raczej w sprzęcie który niedomaga. Najszybciej możesz sprawdzić dysk twardy programem crystaldiskinfo. Dyski twarde mają wbudowany system autodiagnostyki, i program ten odczytuje ich raport. Po uruchomieniu program wyświetli listę dysków i przy każdym będzie kolorowa kulka - niebieski kolor oznacza że dysk jest w dobrej kondycji, żółta oznacza pewne problemy, czerwona oznacza złą kondycję dysku (zazwyczaj realokowona uszkodzone sektory).
Jeśli dysk/dyski będą ok sprawdził bym pamięć - tu program memtest - trzeba pobrać z internetu program i stworzyć dysk lub pendrive z oprogramowaniem rozruchowym, następnie trzeba komputer uruchomić ze wspomnianego nośnika, uruchomi się pogram który zacznie testować pamięć - niestety trzeba tu się uzbroić w cierpliwość bo to trochę trwa, a im więcej pamięci tym dłużej. A i najlepiej pozwolić zrobić co najmniej dwa przebiegi testu, bo czasem pamięć przechodzi pierwszy przebieg bez błędu, a już w drugim zaczyna sypać błędami. Generalnie program testuje do czasu zatrzymania więc z automatu po zrobieniu pierwszego przebiegu robi następny, więc można odpalić test i zostawić na jakiś czas.
Jeśli i pamięć okaże się sprawna to można jeszcze jakiś benchmark do karty GPU oraz procka zapuścić i poobserwować temperatury, bo czasem może być też tak że np jakiś wentylator się zatarł i teraz coś się przegrzewa.
Oczywiście kwestii czyszczenia wentylatorów i wymiany past termoprzewodzących pod coolerami nie poruszam bo mam nadzieję że dbasz o takie niuanse...
No i jak kolega wyżej pisał może to też być wina zasilacza, więc jak dysponujesz miernikiem możesz pomierzyć czy napięcia pod obciążeniem (odpalić można jakiś film w dużej rozdzielczości lub grę) utrzymują się na poziomie.