Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 23:36


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 lut 2021, o 12:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Mam dziś nietypową sprawę. Otóż zacząłem projekt pewnej przystawki do commodore+4 i wykorzystałem tam EPROM 27512 (dokładniej Winbond flash 45ns) jako dekoder adresu. Jednak dostałem sygnał z forum (anglojęzyczne), na którym się udzielam w tej sprawie, że do takich rzeczy lepiej użyć układu GAL 22V10, o którym nie mam zielonego pojęcia. Faktycznie po małym rozeznaniu czasy przetwarzania przez taki układ są znacznie szybsze - jeśli dobrze odczytanie to około 5ns. Zacząłem trochę poszukiwać informacji przeglądać dokumentację, jednak nadal nie wiem ile tak naprawdę dostępnych wejść ma ten układ. Wygląda na 10 in 10 out, ale czy na pewno? Mnie potrzeba 17in i 2 out (lub przyszłościowo 4). W EPROM dwa najstarsze bity spinam bramką AND. Czy GALa można tak przekonfigurować na moje potrzeby? W jakim w ogóle środowisku to oprogramować (sam programator akurat mam - TL866IIplus)? Czy program wygląda podobnie jak w C? Byłbym wdzięczny za jakiś info, bo w sieci jest sporo rzeczy, ale to tak jak i z C - załapałem dopiero jak Mirka wykładów posłuchałem :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2021, o 14:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2016
Posty: 71
Lokalizacja: Olsztyn
Pomógł: 1

Za Wiki:
"The GAL22V10D had been discontinued by Lattice Semiconductor as of June 2010 with the last shipment in June 2011. No pin-compatible replacements have been offered or recommended by Lattice for this PLD[6] However, other pin-compatible alternatives exist from other manufacturers (e.g. Atmel ATF22V10)."

Układy typu GAL to protoplaści PLD i CPLD, potem FPGA.
Wg mnie najprostszym takim układem byłby XC9536 lub 9572 Xilinxa. Oprogramowanie darmowe, zręczny elektronik programator też zrobi sam. Natomiast języki programowania - VHDL, ABEL, Verilog. I kilka niszowych.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2021, o 15:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Dzięki za szybką odpowiedź. Widzę, że chyba jednak nie chce mi się wchodzić w nową rodzinę dla jednego projektu, który zresztą tworzę w ramach hobby :) Pozostanę przy tym epromie. Może wyrobi normy czasowe :D

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2021, o 17:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Popatrz na ATFy 22v10 oraz atf150x. Do tego Wincupl, Abel itp. Kiedys Protel 99 miał bodaj ich obsługę. Ogólnie fajne kostki. Kiedyś to były z nimi zabawy do białego rana. Z 9536/72 zwróć uwagę na ich voltage tolerant. Ewentualnie trzeba dodać level shifter. Zawsze można potem testować na adapterku w ATB :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2021, o 23:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

GAL to prosty układ programowalny PLD z przed dwudziestu lat, taki protoplasta obecnych układów CPLD i FPGA, nic strasznego, tym bardziej że masz programator - przejrzyj sobie załącznik.

Załącznik:
Układy programowalne PLD.pdf


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lut 2021, o 13:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Tak, ja wiem, że GAL jest stary. Dzięki za ciekawy materiał w pdf. Chyba nawet go już wcześniej widziałem, ale dopiero teraz przeczytałem :)
Jakby nie patrzył trzeba się uczyć od nowa programowania. Muszę chyba dojrzeć do decyzji :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO