Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 13:38


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lis 2020, o 22:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 32
Pomógł: 1

Witam,
powiedzcie jak to jest z tym całym prowadzeniem ścieżek na PCB bo już zaczynam głupieć. Jak widać na załączonym obrazku ścieżka czerwona (tam gdzie jest kursor myszki) łapie gdzieś na prawo, a środkowa ścieżka regulatora 3v3 bo jest bliżej jest połączona ze złączem pinowym.
Pytanie jest takie, czy ma to w ogóle jakiś wpływ jak podłącze złącze pinowe? tj. za ostatnim kondensatorem od układu 3v3 czy mogę spokojnie sobie darować takie prowadzenie na około i podłączyć jak to podpowiada system (żółta linia)?? Patrząc od strony schematu to pasuje, ale wiecie, która opcja jest lepsza?
Obrazek

Marcin



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2020, o 22:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2015
Posty: 313
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny
Pomógł: 22

Moja porada choć nie zawsze skuteczna. Przejdź na EAGLE.

_________________
http://www.avrboss.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2020, o 22:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 gru 2013
Posty: 82
Pomógł: 3

A moja porada to przejdź na KiCad :D W każdym razie nie do końca rozumiem pytanie. PCB powstaje na podstawie schematu, czyli jeśli potencjały na schemacie są połączone to na PCB też powinny być połączone, a sam sposób prowadzenia ścieżek to już inna sprawa.
Grubość ścieżek - kwestie impedancji oraz natężenia prądu przez nie płynące, odległość między elementami jeśli elementy są czułe na pojemności pasożytnicze ścieżek albo dla wysoko częstotliwościowych unika się siejących po całym układzie ścieżek.

Zakładam, że u Ciebie można poprowadzić i "na żółto" i "na czerwono".



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2020, o 22:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2015
Posty: 313
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny
Pomógł: 22

Chodziło mi o to , że Eagle jest bardziej "przyjazny" i lepiej się go obsługuje a Mirek zawsze doradzi. A jak nie Mirek to ktoś z kolegów.

_________________
http://www.avrboss.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2020, o 22:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 sty 2015
Posty: 166
Pomógł: 24

Jakbyś przeniósł kondensatory C19 i C10 nad stabilizator, to byś uzyskał krótszą ścieżkę która by poszła przez kondensatory mniej więcej po żółtym śladzie który wrysowałeś.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2020, o 23:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 183
Pomógł: 10

To zależy jakie przeznaczenie jest kondensatorów C19 i C10. Jeśli mają filtrować napięcie od zakłóceń a do złącza pinowego 1x5 ma być podłączony odbiornik, który oczekuje takiego napięcia to czerwona linia. Zauważ, że pętla masy robi się przy takim rozmieszczeniu duża. Dodać przelotki i masa na warstwie bottom lub rozważyć zmianę rozmieszczenia komponentów na bardziej optymalną.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2020, o 12:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 32
Pomógł: 1

Może jeszcze nie idźmy w kierunku impedancji bo to dla mnie obce tematy...

Układ obniżający 3v3 będzie dostarczał napięcie do atnelowskiego wifi i modułu radia. Wifi ma swoje filtrowanie, przy radiu też coś będzie. Bardziej chodzi mi o ujęcie ... nie wiem jak to nazwać.
Pokażę inny przykład.
Lepiej jest gdy napięcie dochodzi do układu po przejściu przez kondensatory filtrujące jak dla stuacji 2 czy nie ma to takiego znaczenia i może być też tak jak pokazuję w sytuacji 1? Wg schematu obie są poprawne bo wszystkie sygnały są połączone, pilnuje tego software.

Sytuacja 1
Obrazek

Sytuacja 2
Obrazek

Marcin



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2020, o 12:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

marcin_c napisał(a):
Układ obniżający 3v3 będzie dostarczał napięcie do atnelowskiego wifi i modułu radia. Wifi ma swoje filtrowanie

No jeśli ty nie zadbasz o porządny kondek przy zasilaniu Atnel WiFi to później się nie zdziw, że będzie działać w kratkę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2020, o 20:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 32
Pomógł: 1

mirekk36 napisał(a):
marcin_c napisał(a):
Układ obniżający 3v3 będzie dostarczał napięcie do atnelowskiego wifi i modułu radia. Wifi ma swoje filtrowanie

No jeśli ty nie zadbasz o porządny kondek przy zasilaniu Atnel WiFi to później się nie zdziw, że będzie działać w kratkę


Elektronikiem nie jestem, więc generalnie jak już sobie robię płytki to bazuję głównie na rozwiązaniach które stosujesz i zlepiam to w całość. Póki co to całe dwa projekty które zrobiłem działają, w sumie dzięki tobie. Dzięki!

Analizując schemat MagicMatrixa przy module WiFi nie widzę żadnej filtracji przy zasilaniu więc założyłem, że jest już na płytce modułu. Jak patrzę właśnie na nią przez lupę to jakieś dodatkowe elementy tam widać.
Złącze 5 pinowe z pierwszego postu to miejsce dla AtnelAir2, na nim widzę jakieś żółte kondki ale to pewnie dla LDO3v3.
Swoją drogą dobrze że teraz to widzę, bo bym miał babola AtnelAir2 da mi 3v3 i załatwi konwersję! A ja tam pcham 3v3. Ehh

Reasumując, jeżeli jest tak jak mówisz, że powinienem zastosować jakieś kondensatory to co byś proponował? 22uF elektrolityczny i 100nF ceramik?

A jak Panowie z tematem prowadzenia ścieżki?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2020, o 05:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 mar 2014
Posty: 32
Pomógł: 1

Nie mogę edytować postu?

Tak mnie teraz naszło po przebudzeniu, że przecież odpowiednie zasilanie i filtrację dla mojego rozwiązania zapewni mi układ LDO 3v3 i kondki wokół niego na płytce AtnelAir2 czyż nie? Jeżeli tak to co załatwia sprawę w MM? Ogólnie dobrze zrobione zasilanie?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2020, o 11:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

marcin_c napisał(a):
Tak mnie teraz naszło po przebudzeniu, że przecież odpowiednie zasilanie i filtrację dla mojego rozwiązania zapewni mi układ LDO 3v3 i kondki wokół niego na płytce AtnelAir2 czyż nie?

To zamiast nachodzić się po przebudzeniu, dużo lepiej nauczyć się i zrozumieć o co chodzi z tym filtrowaniem i jakie są zasady ... a masz o tym sporo w poradnikach o projektowaniu obwodów. Obejrzyj to sporo ci da:

https://atnel.pl/kurs-cadsoft-eagle.html

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO