Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 kwi 2024, o 09:42


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 lut 2012, o 16:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kierlan napisał(a):
Lub istnieje jeszcze opcja uwalonego kwarcu :P


Nie w taki sposób ;) przynajmniej ja nie wierzę w takie cuda.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 16:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

nie wiem nio tylko podrzucam pomysł co mogło by być nie tak bo co innego mogło się popsuć żeby czas źle odmierzało tylko fusy lub kwarc :P

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 16:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kierlan napisał(a):
nie wiem nio tylko podrzucam pomysł co mogło by być nie tak bo co innego mogło się popsuć żeby czas źle odmierzało tylko fusy lub kwarc :P


Ja nie twierdzę, że na 100% mam rację - ale kwarce tak się nie psują :)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 16:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

kierlan ... jakby się kwarc uwalił to by procek nie ruszył - z powodu braku taktowania prawda ?? jedyna taka opcja to to ze procek idzie na wewnętrznym 1Mhz a program skompilowany dla 11Mhz stąd ta różnica miedzy 300ms a 3000ms co podał w poście grubson.

A tak naprawdę to wydaje mi sie w tej chwili bezsensowna każda konwersacja na temat tej usterki i programu bo:

1. mamy tylko źródło programu, ale nie znamy parametrów kompilacji (domyślnie jest ext 11Mhz)
2. nie znamy układu wiec nie wiemy co tak naprawdę napchał tam grubson (brak schematu)
2. nie wiemy czy to zestaw testowy , czy jakaś niepewna płytka z podtrawieniami , lub stykowa lub universalna

wiec możemy sobie gdybać i zgadywać jak w Lotto

ja stawiam na złe fusy i źle skompilowany program
ale może się okazać ze poszła jakaś masa np od kondensatorków na kwarcu ext

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 16:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

co prawda to prawda też najbardziej prawdopodobne dla mnie jest złe ustawienie miedzy fuse a soft, ale dowiemy się jak autor postu poda coś więcej informacji :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 17:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2011
Posty: 51
Pomógł: 0

Tzn chodziło mi o fusy jako ze bezpośrednio ich nie zmieniałem :)

Korzystam z Eclipse i ustawiłem przy właściwościach projektu:
- Atmega168 bo z takiej korzystam
- taktowanie 8MHz (sprawdzałem też dla 1MHz i to samo)
- przy kompilacji jest napis ze dla tej ustawionej częstotliwości

tu komunikat po wgraniu programu:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.




W cały układ nie chce wprowadzać bo wszystko działało poprawnie i to dlugo... dopiero wlasnie wczoraj jakby cos mu sie popierdzielilo....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 18:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2011
Posty: 51
Pomógł: 0

Może rzeczywiście wgrałem niechcący że ma byc ext 11MHz, a teraz nei chce mi się zmienić poprzez samo ustawienie w Eclipse...

Chociaż z drugiej strony włożyłem dziś nowy procesor i wgrałem program z diodą (ustawiony na 8MHz) i to samo....

W razie czego wrzucam jednak ten schemat:
http://www.fotoszok.pl/upload/784c817d.jpg



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 18:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

a pisałeś, że wsadziłeś nowy procek.. czy ustawiłeś w nim fusebity na kwarc 8mhz??

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 18:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

kwarc jest na pinie 9 i 10 na schemacie nie widzę żeby tam był zatem korzystasz z wewnętrznego i taki musisz ustawić w procku, mam nadzieje, że wiesz o tym, że w eclipse to eclipse ale oprócz tego musisz za pomocą np mkAVRcalc dać w ustawieniach 8mhz wewnętrzny.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 18:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

SunRiver napisał(a):
kierlan ... jakby się kwarc uwalił to by procek nie ruszył - z powodu braku taktowania prawda ?? ........


Miałem przygodę z kwarcem jedną na setki, było zimne lutowanie (kwarc mechanicznie obruszony), działał przypadkowo! To był wyjątkowy przypadek, zauważyłem pod lupą. Podgrzałem dodatkowo wszystkie punkty lutownicze tak dla pewności i problem ustąpił.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 18:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

zdarzają się różne dziwne przypadki dlatego warto sprawdzać każdą możliwość :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 18:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2011
Posty: 51
Pomógł: 0

kierlan napisał(a):
kwarc jest na pinie 9 i 10 na schemacie nie widzę żeby tam był zatem korzystasz z wewnętrznego i taki musisz ustawić w procku, mam nadzieje, że wiesz o tym, że w eclipse to eclipse ale oprócz tego musisz za pomocą np mkAVRcalc dać w ustawieniach 8mhz wewnętrzny.


tak korzystam z wewnętrznego :)

O tym, ze trzeba ustawić oprócz w Eclipse to nie słyszałem... i wydaje mi się że nie trzeba.
No i nowe procki myślę że mają ustawione domyślnie 1 lub 8MHz + ustawiając w Eclipse 1 lub 8 nie powinno się zmienić na ext 11MHz.

elsat1 napisał(a):
Miałem przygodę z kwarcem jedną na setki, było zimne lutowanie (kwarc mechanicznie obruszony), działał przypadkowo! To był wyjątkowy przypadek, zauważyłem pod lupą. Podgrzałem dodatkowo wszystkie punkty lutownicze tak dla pewności i problem ustąpił.


Jeśli okaże się że to nie fusy to sprawdzę i tą opcje :) (od razu bym to zrobił ale muszę wylutować LCD żeby się dostać do nóżek podstawki od Atmegi - więc wstrzymam się chwile).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 18:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2011
Posty: 51
Pomógł: 0

Dorzucam zdjęcia z MkAvrCalculator dla używanego procesora (kolejne zakładki z programu):
http://speedy.sh/Wr42f/fus1.jpg
http://speedy.sh/w39e7/fus2.JPG
http://speedy.sh/4DAXh/fus3.JPG
http://speedy.sh/9vKcW/fus4.jpg
http://speedy.sh/AnV8w/fus5.jpg
http://speedy.sh/hBwJm/fus6.jpg



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 19:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

grubson89 napisał(a):
O tym, ze trzeba ustawić oprócz w Eclipse to nie słyszałem... i wydaje mi się że nie trzeba.


No i tu się kolego mylisz :) Fabryczne Mikrokontrolery mają ustawiony wewnętrzny 1Mhz. I nawet jeśli w np. eclipse ustawisz 8mhz to nic prócz źle działającego programu nie uzyskasz :) Musisz ustawić poprzez AVRdude fusy na wew. 8Mhz i dopiero wtedy w programie zdefiniować, że używasz 8mhz.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 19:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

PS. Zdjęcia/screeny wrzuć na www.imageshack.us

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 19:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

skoro masz już takie fajne narzędzie jak MKAvrCalculator to dlaczego nie skorzystasz z jego możliwości?
Wejdź do zakładki Programator AVR i tam możesz odczytać fuski z procesora
A jak już je przeczytasz to sobie sprawdzisz w innych zakładkach jak jest taktowany procek
o ile jest taktowany wewnętrznie.
A jak wewnętrznie to podobnie możesz zrobić w eclipse
wchodzisz do właściwości projektu potem AVR i w Target Hardvare masz przycisk Load from MCU
Ustawi Ci to procka jakiego masz w układzie i jeśli masz wewnętrzne taktowanie również zegar

Pozdrawiam Mirek

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 19:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

otóż to :) z patentem z eclipse wsumie nie wiedziałem ponieważ nie korzystam na codzień ale w każdym razie czy tak jak Kolega MirkoT czy bezpośrednio przez mkCalca czy też inną nakładkę musisz ustawić taktowanie jakiego chcesz używać :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 19:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

No nie bardzo Mirko ta zakładka ustawia tylko Procek taktowania nie rusza a szkoda ze nie czyta FUSE
może wreszcie wyjdzie wersja 2.4 stable Plugina AVR do eclipse bo beta czasem się sypie , a sporo jest poprawek

Sprawdz lepiej te fusy kolego grubson
i fotki wrzucaj na imageshack.us bo nikomu się nie chce czekać żeby pobrać parę screenów
i je przeglądać. Np ja widzę speedyshare czy coś podobnego i jeśli są to fotki to nie będę ich ściągał
nawet jeśli ich interpretacja by pomogła -

a to tylko dlatego że należy się trochę szacunku dla innych użytkowników
i nie utrudniać sprawy.

np. jakby to był jakiś pakiet źródeł - to bym pobrał żeby przeanalizować i udzielić pomocy.
ale skoro to fotki są .. to szkoda mojego czasu na dodatkowe pobieranie z kocich servisów
skoro sa dedykowane i szybkie serwisy dla fotek gdzie klikam i widzę obraz .

Bez urazy oczywiście bo nie miał na celu mój wywód cie obrażać tylko chciałem ci naświetlić problem
utrudniania udzielania pomocy -- nie chciałbym żeby tu się jak na elektrodzie zrobiło gdzie młody
adept programowania prosi o pomoc bo mu się program w bascomie nie mieści do procka po kompilacji
i źródło do analizy umieszcza jako płatny załącznik ---- słowie nikt mu nie pomoże
choć tu sprawa jest prosta - wystarczy w opcjach kompilatora włączyć optymalizacje

mam nadzieje że dobrze mnie zrozumiałeś

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 19:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Otóż właśnie dlatego odesłałem na serwer imageshack :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 19:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2011
Posty: 51
Pomógł: 0

Nie wiedziałem że nie wystarczy ustawić taktowania w Eclipse, a jako że nie chciałem grzebać bezpośrednio w fusach nie korzystałem z MkAvr.

Zmieniłem z 1 na 8MHz i zdecydowanie lepiej działa :)

Czyli wniosek z tego taki ze program był "przyszykowany" na 8MHz a procesor działał z 1MHz i dlatego wszystko było za wolno? :)


SunRiver - oczywiście zrozumiałem :) i z mojej strony też to nie była złośliwość, po prostu nigdy wcześniej nie korzystałem z imageshack.us dlategy tylko tam nie wrzuciłem :) Zapamiętam na przyszłość ;) Zresztą jak wszystkie porady które tutaj otrzymuje :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 22:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

grubson89 napisał(a):
O tym, ze trzeba ustawić oprócz w Eclipse to nie słyszałem... i wydaje mi się że nie trzeba.
No i nowe procki myślę że mają ustawione domyślnie 1 lub 8MHz + ustawiając w Eclipse 1 lub 8 nie powinno się zmienić na ext 11MHz.


Panie kolego - zdaje mi się, że pisałeś, że posiadasz książkę "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania"

Proszę więc nie pisz na drugi raz takich HEREZJI ... i na prawdę ciężko mi będzie coś doradzać koledze, dokąd nie przeczyta kolega uważnie całej książki. Akurat to jest w niej DOKŁADNIE OPISANE. Nie wiem skąd takie rzeczy przyszły koledze do głowy. Temat ciągnie się już na drugą stronę forum, wszyscy piszą i doradzają - mówią o FUSEBITACH - a kolega nadal wchodzi i na luzie stwierdza, że wydaje się mu że to niepotrzebne. Sorki, ale należy się takie ostrzeżenie na forum. Dalej tak nie może być - żeby wątek ciągnął się bez końca a kolega nie dość, że nie doczyta podstaw to jeszcze nie słucha absolutnie niczyich podpowiedzi a na końcu wyraża takie STRASZNE opinie. Muszę to napiętnować bo to tragiczna wypowiedź na tym forum. Żeby się przypadkiem ktoś inny na to nie naciął.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 22:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SunRiver napisał(a):
mam nadzieje że dobrze mnie zrozumiałeś


Ja też mam nadzieję i proszę się zdecydowanie dostosować do zaleceń kolegi SunRiver.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 22:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Nio myśle, że kolega grubson nie będzie urażony delikatnym moralniakiem pana Mirka i już nie będzie więcej tego typu problemów. Powodzenia w dalszym programowaniu :)

PS. Dzięki programowi MKavrCalculator nie musisz grzebać w fusebitach :) masz zakładkę FUSY UPROSZCZONE i Tam wystarczy tylko wybrać czy zewnętrzny kwarc czy wewnętrzny i jakie taktowanie :) na konie w ZAKŁADCE PROGRAMATOR AVR w rodzaju pamięci wystarczy zaptaszkować fuse bity i kliknąć WGRAJ :). To tak na przyszłość, nio i NAKŁANIAM do przeczytania książki UWAŻNIE :).

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 22:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

I w przypadku kolejnych pytań kolegi grubson proszę już o założenie nowego wątku OK ??? ;) Bo z tego już zrobił się tasiemiec przypominający Niewolnicę Izaurę. I też mam nadzieję, że kolega grubson nie obrazi się za tego hyhyhy jak to nazwał kolega kierlan "delikatnego morlaniaka" ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 22:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Myślę że każdego AVR-owca byłoby żeby sobie w programie ustawiał:

uC = mega48
Frq = 8000000 ext

i po wgraniu do procka wsadu się fusy ustawiły :)

ale tak łatwo i kolorowo nie jest i tu za sprawą Mirka zrobiło się trochę bardziej kolorowo i prościej dzięki
MkAVRCalkowi (na oko jakieś 16kolorów:), a było 2 czarna konsola i białe literki )
-- ujmę to tak ja jako maniak konsoli (nawyki z linuxa i unixów) zawsze wklepywałem ciurkiem
z reki fusy . Bo inne programy były nie ludzkie łatwo było o pomyłkę i zablokowanie uC. Odkąd mam Calka już prawie nie uruchamiam CMD
prawie - bo jednak niektóre operacje na avrdude wykonuje w konsoli, ale już nie ustawianie fusebits czy wgrywanie wsadu:)

Bo czemu mam się męczyć kamieniem skoro mogę użyć wygodnego młotka do wbijania gwoździ -- (trochę dziwna analogia ale pasuje:)

Problem fuse bits w AVR to temat rzeka , ale wałkowany tak często i wszędzie że można w sumie się tak do postów kolegi grubsona

--- nalałem przecież paliwa do auta więc po cholerę mi akumulator :)

DLATEGO NALEŻY PAMIĘTAĆ ZAWSZE :

1. NOWY PROCEK ZE SKLEPU PRAWIE ZAWSZE MA 1MHZ (jest parę co ma 8MHz, ale na tym etapie jakie to są jest nieistotne)
2. ZAWSZE USTAWIAMY FUSE BITS DOTYCZĄCE TAKTOWANIA NA WŁAŚCIWE
(jakie to są właściwe ?? każde , ale zgodne ze źródłem taktowania które wybraliśmy i o takiej wartości jak przyjmujemy w programie)
3. W PROGRAMIE ZAWSZE UŻYWAMY FRQ = wybranemu taktowaniu
(napisałem tak dlatego że ustawienie AVR na 8< Mhz czyli 8 i więcej MHZ EXTERNAL - powoduje prawidłowe działanie
programu i procesora na każdym kwarcu mieszczącym się w zakresie od 8Mhz do ... i tu niema dowolności bo trzeba sobie na procku albo
w nocie doczytać ile można maxymalnie zazwyczaj 16Mhz ale są i na 20Mhz )


To tak w skrócie tylko bo jak już pisałem to temat rzeka.

W zasadzie dobiera się taktowanie do potrzeb :) choć ja preferuję 16Mhz (z wiadomych powodów) i praktycznie nie używam Internal
żadna to oszczędność a zawsze dokładniejsze i stabilniejsze źródło taktowania:)

Imageshack.us jest wygodny naprawdę w użyciu -- ogólny ale przejrzysty opis używania masz na forum w ogłoszeniach.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO