Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 09:01


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 sie 2014, o 07:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lut 2014
Posty: 62
Pomógł: 0

W domu mam instalację 2-żyłową. Obudowę mam pokrytą lakierem, który nie przewodzi, ale mimo to chyba jednak podłączę przewód neutralny do obudowy.

Pojawił się u mnie nowy problem. Układ zasilacza miałem połączony, wszystko działało. Ale przyszedł czas na podłączanie płytki woltomierza. Jednym z elementów wejściowych na płytce był stabilizator 7812. Był wieczór, więc byłem trochę zmęczony i z nieuwagi lutując przewody przypadkowo zrobiłem zwarcie między IN, a GND, co spowodowało zwarcie. Stabilizator oczywiście wyzionął ducha, ale kupno nowego to nie problem. Problemem jest to, że ograniczenie prądowe w zasilaczu przestało mi działać. Dziś będę chciał zrobić pomiary, aby dowiedzieć się co się stało. Po przeczytaniu Twojego wyjaśnienia zasady działania zasilacza, na pewno sprawdzę takie elementy jak dioda D9, która obniża prąd czy potencjometr P2.
Mógłbyś powiedzieć, jak sprawdzać układ ograniczenia prądowego?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2014, o 08:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lut 2014
Posty: 62
Pomógł: 0

Chyba jednak nie ma problemu. Musialem być wczoraj bardzo zmęczony. Ale zastanawia mnie jedna rzecz: wpiąłem multimetr w szereg z rezystorem dużej mocy, ustawiłem na zakres 10A i wyszlo mi, że najmniejszy prąd jaki podawal mój zasilacz to ok. 0,25A.
Moje pytanie: to zwyczajnie tyle "zjada" ten rezystor (22 ohmy, 5W), czy 250mA to najmniejszy prąd jaki może podać te zasilacz i do układów TTL trzeba przed wejściem dawać np. żarówkę do ograniczenia prądu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sie 2014, o 12:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2014
Posty: 178
Pomógł: 24

Coś źle mierzysz - zasilacz to nie źródło prądowe. Najmniejszy prąd jaki wypłynie z zasilacza to 0A (jak nie jest nic podłączone). Co innego prąd pobierany przez zasilacz. Weź ten Twój rezystor poczytaj o prawie Ohma i ustaw napięcie np 2,2V i oblicz jaki powinien wtedy popłynąć prąd. Wtedy podłącz multimetr w szereg z rezystorem i sprawdź co wyszło. Aha pamiętaj żeby ograniczenie prądowe nie zadziałało (diode LED ma sie nie świecić)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sie 2014, o 20:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lut 2014
Posty: 62
Pomógł: 0

Już nieważne ;)

Teraz mam zagwozdkę z płytką multimetru do zasilacza. Zrobiłem ją wg. schematu z http://elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm

Schemat:
Obrazek

PCB:
Obrazek

Wyświetlacz jaki podłączyłem to HD44780. Na schemacie piny do wyświetlacza lecą od góry, czyli najpierw VSS, niżej VDD, V0, RS, RW, E, D3, D4, D5, D6, D7, A, K (bez D0, D1, D2 bo one na schemacie projektu są niepodłączone).
Prosiłbym o porównanie mojego schematu z oryginałem.

Problem polega na tym, że po podłączeniu wszystkiego, na wyświetlaczu wyświetla wiersz białych prostokątów. Atmegę zaprogramowałem przez wgranie wsadu .hex do pamięci FLASH przez mkAVR Calculator (wskazanie pliku hex, wybranie operacji "Zapis" i przycisk "Wykonaj").
Połączenia z właściwymi nóżkami są na pewno ok, bo sprawdzałem przykładając jedną końcówkę multimetru do padu na wyświetlaczu, a drugą do docelowej nóżki na mikrokontrolerze.

Zastanawiam się, czy to nie przez to, że wcześniej robiłem wersję na Atmegę w wersji TQFP - miałem do zaznaczenia FusBit: Brown Out Detector na 4V. W wersji dla PDIP (którą teraz robię) również zaznaczyłem tę opcję. Czy może to skutkować własnie problemem z wyświetlaniem?

No chyba, że jakimś cudem plik .hex nie chce się wgrać poprawnie do pamięci, chociaż wgrywałem to z weryfikacją i wygląda ok.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sie 2014, o 08:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2014
Posty: 178
Pomógł: 24

A gdzie na schemacie masz podłączone D3 ?
Nie wiem po co podłączać D3 wyświetlacza do masy.
Sprawdź czy Twój wyświetlacz ma dokładnie taką sama kolejność wyprowadzeń jak ten do którego jest płytka i *.hex


Poza tym strasznie lekceważąco podszedłeś do poprzedniego problemu.
Jeżeli jest to "już nieważne" to chociaż napisz dlaczego.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sie 2014, o 08:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lut 2014
Posty: 62
Pomógł: 0

"nieważne" - ponieważ po skorzystaniu z prawa Ohma wyszedł taki pobór prądu jaki powinien wyjść.

D3 mam u siebie podlączone do masy (pierwsza nożka z góry JP2).

Wgrałem jeszcze raz wsad do mikrokontrolera, tym razem pilnując, aby skasowało uprzednio całą zawartość. Już wyświetla to co trzeba. Najbardziej zastanawia mnie skaczące wskazanie napięcia (od 0.4 do 1.8). W miarę zwiększania rzeczywistego napięcia, wskazanie napięcia na wyświetlaczu zbiega do zera.

Edit:
okazalo się, że miałem odwrotnie wpięte końcowki + i - z zaciskow wejściowych. Ale jest problem: poprawnie wskazuje napięcie minimalne (potencjometr max w lewo). Ale kręcąc powoli w prawo, gwałtownie wskazuje na ok 34V. W kalibracji (setup) można jedynie ustawiać napięcie w minimalnym stypniu.

Edit2:
Chyba znalazłem przyczynę problemu. Po prawej stronie schematu, na dole są 3 zewnętrzne piny. Rezystor 7k5 Ohm podpiąlem do nożki odpowiadającej za pomiar prądu, zamiast napięcia.
Mam tylko problem z kalibracją. Szczególnie z ustawieniem offsetu na niskich napięciach - podejrzewam, że to akurat wina większej wersji stabilizatora 7805. Lepiej radzi sobie na wyższych prądach.

Co dodatkowo zauważyłem to to, że rezystor 7k5 powinien być również przy pinie odpowiadającym za pomiar prądu. Bez niego, wskazuje same duże wartości.

Jeśli chodzi o potencjometr - mialem na myśli ten w zasilaczu, odpowiadający za regulację napięcia wyjściowego (a więc i mierzonego).

Niepodpiętą nóżka AREF widać też w oryginalnym schemacie. U siebie, podpiąłem nożkę przez kondensator 100nF do masy.

Edit 3:
Problem rozwiązany. Dodałem rezystor 7k5 między nożkę pomiaru prądu, a masę. Udalo się wykalibrować multimetr tak, że wynik na zewnętrznym multimetrze jest zbliżony do tego, co pokazuje wyświetlacz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2015, o 22:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 8
Pomógł: 0

Witam

Zbudowałem ten zasilacz, i wygląda że działa pomimo kilku problemów które udało mi się samodzielnie rozwiązać.
Jest tylko jeden problem. Dolny próg ograniczenia prądowego chyba jest ustawiony zbyt wysoko. Przy potencjometrze od regulacji prądu skręconym na minimum dioda sygnalizująca ograniczenie się nie świeci gdy podłączę na przykład LEDa. Podłączając coś o większym poborze jak wiatraczek ograniczenie działa, dioda sygnalizacyjna świeci i napięcie na wyjściu spada. Zasilacz wykonany według oryginalnej płytki, z oryginalnymi elementami oprócz Q2=bd139 i op-ampów ua741. Czy ktoś ma pomysł gdzie powinienem szukać problemu?

I jeszcze jedno pytanie do osób które wykonały ten zasilacz. Czy oryginalnie regulacja napięcia działa przeciwnie do ruchu wskazówek zegara? Oczywiście zamienić kabelki to nie problem, ale ciekawi mnie czy tak powinno być ;)
Swoją



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2015, o 12:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2014
Posty: 178
Pomógł: 24

Jest tam sobie taki rezystorek oznaczony R17, który to oryginalnie ma 33 Ohm. Jeżeli zmniejszysz jego wartość to dolny próg zadziałania ograniczenia prądowego się zmniejszy. Zrób eksperyment - Podłącz pod zaciski wyjściowe rezystor 100 Ohm, ustaw ograniczenie prądowe na minimum i napięcie na minimum. Teraz pomału zwiększaj napięcie i zobacz przy jakim zaświeci ci sie diode od ograniczenia. Dzięki temu policzysz przy jakim prądzie jest wyzwalane zabezpieczenie prądowe I = U/R. Czyli w naszym przypadku U to napiecie przy którym zaświeci Ci się diode a R to podłączone 100 Ohm. U mnie dioda LED powoduje zaświecenie ograniczenia prądowego na minimalnej wartości - nie pamiętam dokładnie ale chyba coś koło 12mA i mniej więcej tyle samo wychodzi z obliczeń z oryginalnego schematu.

np. przyjmijmy minimalną wartość ograniczenia prądowego na poziomie 5mA. W takim przypadku na rezystorze pomiarowym R7 = 0,47 Ohm odłoży sie napięcie około 2mV (dokładnie 2,35 mV). Układ U1 wytwarza napięcie odniesienia 11,2 V, które to między innymi zasila gałąź regulacyjną ograniczenia prądowego. Z tego wyliczamy prąd w tej gałęzi i otrzymujemy wartość około 170uA (napięcie odniesienia dzielone przez sumę oporów w gałęzi pomiarowej - R17, R18 i P2 czyli w przybliżeniu 66 kOhm). Teraz mając napięcie z rezystora pomiarowego ( 2,35mV) i prąd gałęzi pomiarowej obliczamy nową wartość rezystora R17 = 2,35mV / 170uA i wychodzi nam mniej więcej 13,8 Ohm. Dajemy najbliższy rezystor z szeregu (dla E24 to 12Ohm lub 15 Ohm) i mamy dolny próg ograniczenia w okolicy 5mA. To tak w skrócie

Napięcie zmienia sie zgodnie z ruchem wskazówek zegara - zamień kabelki

Powodzenia

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 maja 2019, o 01:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 mar 2014
Posty: 85
Lokalizacja: Greystones-Irlandia
Pomógł: 1

Witam
kupiłem z chin zasilacz klon z electronics-lab
może kolega Kuznia by mi mógł tez pomoc bo się mecze z uruchomieniem kitu z chin
Problem polega na tym ze moj zasilacz nie ma mocy
Jeśli po podłączeniu zasilania 24V z trafa podłączymy miernik na wyjście płytki to mamy i regulacje i na wyjściu piękne od 0 do 30V ale gdy podłączymy żarówkę to napięcie spada niemal do zera a żarówka się nie świeci dioda tez nic nie sygnalizuje (nie świeci) dodam ze grzeje się rezystor 220ohm
ObrazekObrazek

_________________
Faber Est Quisque Suae Fortunae



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sty 2020, o 19:50 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sty 2020
Posty: 3
Pomógł: 0

Witam, potrzebuję pomocy w uruchomieniu tego zasilacza.

Napięcie odniesienia 11,2V, napięcie na diodzie zenera 5,55V.
Napięcie na potencjometrze do regulacji ograniczenia prądowego regulowane w zakresie od 0V do 1,7V
Napięcie na wyjściu 0V kręcenie potencjometrami nie daje żadnego efektu.
Lekko grzeje się U2.
Zasilacz aktualnie zasilany jest chińską przetwornicą STEP UP ze względu na brak odpowiedniego transformatora.

Pozdrawiam
Tomek

ObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sty 2020, o 01:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Transformator w tym układzie jest potrzebny także do wytwarzania napięcia ujemnego (względem masy) do zasilania wzmacniaczy operacyjnych.
Jeżeli zasilasz przetwornicą, czyli napięciem stałym, to wzmacniacze operacyjne nie mają ujemnego zasilania i układ nie działa.
Na schemacie (którego kawałek widać na obrazku) dioda zenera D7 stabilizuje właśnie to napięcie. Jeśli chcesz uruchamiać na przetwornicy należy tam podać napięcie.
Nie musi być duże, u mnie wystarczyły 2 paluszki.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sty 2020, o 11:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 mar 2019
Posty: 44
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 5

Alef2 napisał(a):
Transformator w tym układzie jest potrzebny także do wytwarzania napięcia ujemnego (względem masy) do zasilania wzmacniaczy operacyjnych.


Tak to jest jak się kopiuje kogoś prace nawet bez zrozumienia jak coś działa.

Alef2 napisał(a):
Jeśli chcesz uruchamiać na przetwornicy należy tam podać napięcie.
Nie musi być duże, u mnie wystarczyły 2 paluszki.


Albo zróbić jakiś inwerterek na pompie Dicksona. Wystarczy NE555 i kilka innych elementach. Polecam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sty 2020, o 12:39 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sty 2020
Posty: 3
Pomógł: 0

Na innym forum licząc na pomoc, umieściłem bardziej obszerny opis sytuacji. Gdybym zrobił to i tutaj to może kolega Nef nie pisałby tak niepotrzebnej odpowiedzi nie wnoszącej nic do dyskusji.
Nie jestem elektronikiem. Lubię czasem skopiować jakiś gotowy układ który przyda mi się w życiu codziennym.
Dzisiaj postaram się poszukać odpowiedniego transformatora. A przynajmniej aby miał odpowiednie napięcie.
Nie kupowałem go wcześniej gdyż nie byłem pewien czy oby napewno uda mi się uruchomić ten układ.
Jakie może być najniższe a jakie najwyższe napięcie transformatora, tak aby sprawdzić czy układ działa poprawnie.


Potrzebuję pomocy w uruchomieniu tego zasilacza.

Napięcie odniesienia 11,2V, napięcie na diodzie zenera 5,55V.
Napięcie na potencjometrze do regulacji ograniczenia prądowego regulowane w zakresie od 0V do 1,7V
Napięcie na wyjściu 0V kręcenie potencjometrami nie daje żadnego efektu.
Lekko grzeje się U2.
Zasilacz aktualnie zasilany jest chińską przetwornicą STEP UP na 24V ze względu na brak odpowiedniego transformatora oraz nie jest zamontowany kondensator C1. Może w tym tkwi główny problem

Niestety nie jestem profesjonalnym elektronikiem, bardziej hobbystą lubiącym w wolnej chwili kopiować czyjeś sprawdzone konstrukcje.
Pozdrawiam
Tomek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 sty 2020, o 19:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Do uruchomienia użyj dowolnego transformatora o napięciu wyjściowym do 24V (więcej nie wytrzymają wzmacniacze operacyjne).
Może być mniej, ale bez przesady, np 12VAC. Wstaw też kondensator C1. Jego wartość nie jest krytyczna, powiedzmy 1000uF (mniej też może być, ale będą duże tętnienia) lub więcej. Ważne by był na odpowiednio duże napięcie. Moc transformatora też nie jest krytyczna, najwyżej nie uzyskasz dużego prądu.
To co opisujesz, to normalne zachowanie.
Źródło napięcia odniesienia i wzmacniacz U1 mają ujemne zasilanie z masy układu i pracują poprawnie.
U2 nie ma ujemnego zasilania i dlatego się grzeje. Nie powinien się uszkodzić, choć nie można tego wykluczyć.
Po podłączeniu transformatora sprawdź ujemne napięcia zasilana U2 i U3, nóżka 4.
Napisz do czego zamierzasz używać zasilacz, to może będę mógł coś jeszcze podpowiedzieć

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 sty 2020, o 11:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sty 2020
Posty: 3
Pomógł: 0

Znalazłem trafo Unitra zatra TS20/3/676, moc ma małą ale napięcia jest 24V.
Napięcie na diodzie D7 5,58V. Regulacja napięcia wyjściowego od 0,1V do 23,4V pomiary wykonane z wymontowanym Q4 oraz bez C1 pewnie właśnie dlatego.
Najpóźniej jutro poszukam kondensatora C1 lub będę musiał zamówić. Oraz wlutuję Q4.
Mam jeszcze złożony multimetr ale to dopiero jak będę miał gwarancję że zasilacz działa poprawnie.

Jak już wcześniej wspomniałem nie jestem profesjonalnym elektronikiem a tylko hobbystą który wykonuje projekty które ktoś wcześniej wykonał i przetestował i które przydają mi się. Zasilacz będzie służył do pomocy w uruchamianiu ich.
Następny w planach mam sterownik bramy dwuskrzydłowej z AVT.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2020, o 11:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Z tego co opisujesz wynika, że wszystko jest w porządku.
Ten układ poprawnie zmontowany ze sprawnych elementów działała od razu.
Przy tym stosunkowo łatwo zwiększyć prąd wyjściowy.
Pamiętaj tylko, że na tranzystorze mocy wydziela się dużo ciepła i dlatego potrzebuje dużego radiatora. Zastosować można radiator z wentylatorem od procesora - można tanio dostać używany. Dla wygody dołożyłbym woltomierz i amperomierz.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 kwi 2020, o 00:03 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 lis 2015
Posty: 1
Pomógł: 0

Z mojego doświadczenia z chińskimi zestawami tego zasilacza wynika że najczęstszym problemem jest uszkodzenie rezystora 0,47ohm/5W oraz warto pamiętać że u niektórych chińskich producentów jedna z diod ma niepoprawnie nadrukowany kierunek symbolu na płytce PCB ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO