Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 15:12


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 kwi 2019, o 19:44 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Acar S8 na 8 gniazd. Od roku sprawuje się bez problemu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2019, o 07:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Misiek_86 napisał(a):
więc będzie pewnie trzeba zrobić z N podłączyć pod PE
Takiego rozwiązania nie polecam. Przewód neutralny nie zawsze ma potencjał 0V.
Na forum majsterkowa był temat o łączeniu N i PE, jak go znajdę, to podlinkuję, myślę, że sporo rozjaśni.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2019, o 08:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 cze 2018
Posty: 116
Pomógł: 6

Misiek_86 napisał(a):
Niestety u mnie w bloku nie ma uziemienia, więc będzie pewnie trzeba zrobić z N podłączyć pod PE.

Uziemienie sieci niskiego napięcia zawsze jest. Dlatego jak człowiek dotknie przewodu fazowego prąd popłynie przez ciało do ziemi.

Marhef napisał(a):
Misiek_86 napisał(a):
więc będzie pewnie trzeba zrobić z N podłączyć pod PE
Takiego rozwiązania nie polecam. Przewód neutralny nie zawsze ma potencjał 0V.
Na forum majsterkowa był temat o łączeniu N i PE, jak go znajdę, to podlinkuję, myślę, że sporo rozjaśni.

Marhef miał prawdopodobnie na myśli mając PEN i L na rozdzielenie na PE i N i L.

Ja gdybym miał taki kącik to właśnie taki rozdział bym zrobił ale z zastosowaniem wyłącznika różnicowo-nadprądowego.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2019, o 09:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

uksta1024 napisał(a):
Marhef miał prawdopodobnie na myśli mając PEN i L na rozdzielenie na PE i N i L.
Raczej na to, co "fachowo" nazywa się "zerowaniem", czyli połączenie w gniazdku, albo za licznikiem, bolca PE z przewodem neutralnym.
W skrócie, bo chyba wątek z majsterkowa zniknął (albo nie potrafię go znaleźć): jeżeli pomiędzy odbiornikiem a stacją transformatorową jest duża odległość albo jest pobierany duży prąd, to na przewodzie neutralnym występuje spadek napięcia. W skrajnych przypadkach, na przewodzie N może wystąpić napięcie niebezpieczne dla człowieka.
Szczegółowo może to opisać ktoś, kto się na tym lepiej zna.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2019, o 19:30 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Chciałbym tylko przypomnieć że temat jest o Listwie zasilającej a nie uziemieniu. :D :lol: 8-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 09:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 cze 2018
Posty: 116
Pomógł: 6

Misiek_86 oprócz Acer przejrzyj ofertę listw zasilających Legrand.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 11:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Zacznijmy od tego, że po pierwsze trzeba ustalić, jaki posiadamy układ sieciowy.
Marhef napisał(a):
Takiego rozwiązania nie polecam. Przewód neutralny nie zawsze ma potencjał 0V.

Tutaj odnosisz się do sieci TN-C, chyba najczęściej występującej w naszym kraju, gdzie mamy przewód PEN. Zakłady energetyczne zabezpieczają się przed utratą ciągłości tego przewodu i starają się go możliwie często uziemiać, czasami nawet korzysta z uziemień odbiorców... Bo im to na rękę. Uziemienie tylko punktu wspólnego transformatora niesie zbyt duże ryzyko uszkodzenia zasilanych urządzeń i pojawienia się na częściach przewodzących dostępnych napięcia niebezpiecznego dla zdrowia i życia.

uksta1024 napisał(a):
Uziemienie sieci niskiego napięcia zawsze jest. Dlatego jak człowiek dotknie przewodu fazowego prąd popłynie przez ciało do ziemi.

Niekoniecznie. A co z układem IT -izolowanym? Nawet zwarcie doziemne nie wyzwoli zabezpieczenia. Ma to swoje wady i zalety. Jednak ten układ to głównie kopalnie, duże zakłady gdzie wymagana jest ciągłość zasilania. Do tego eksploatacja takiej instalacji jest trudniejsza.

uksta1024 napisał(a):
Marhef miał prawdopodobnie na myśli mając PEN i L na rozdzielenie na PE i N i L.

Tutaj jak wspomniałem, nie wiemy dalej nic o układzie sieci.
Co jeśli jest to TT? Tam nie mamy PEN tylko N i nie możemy wykonać zerowania. W takim wypadku trzeba zapewnić uziemienie, którego rezystancja jest bardzo ważna.

zubik napisał(a):
I to jest w miarę dobre rozwiązanie, zerowanie przy aluminiowiej instalacji to bomba z opóźnionym zapłonem, nie można tego tak robić!

No coś takiego... czyli kable rozdzielnica Nn-złącze w TN-C też są miedziane? ;) A to ciekawe.

Misiek_86 napisał(a):
W takim razie jest jakieś rozwiązanie, jak do skrzynki w mieszkaniu nie mam podciągniętego uziemienia, w sumie nikt w bloku nie ma. Akurat jak robiłem remont przedpokoju to została puszczona nowa instalacja na miedzi. przewody poszły 3 żyłowe, na zapas gdyby jednak kiedyś zechcieli podłączyć uziemienie


Jeśli to faktycznie TN-C to bezpieczniejsze od zerowania będzie wydzielenie z przewodu PEN osobno PE i N, nawet jeśli punkt podziału nie może zostać uziemiony. Wtedy będziemy mieli układ TN-C-S, w którym warto zastosować wyłącznik różnicowoprądowy.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Ostatnio edytowano 20 kwi 2019, o 15:56 przez anonimowy, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 15:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 cze 2018
Posty: 116
Pomógł: 6

anonimowy napisał(a):
Zacznijmy od tego, że po pierwsze trzeba ustalić, jaki posiadamy układ sieciowy.
Marhef napisał(a):
Takiego rozwiązania nie polecam. Przewód neutralny nie zawsze ma potencjał 0V.

Tutaj odnosisz się do sieci TN-C, chyba najczęściej występującej w naszym kraju, gdzie mamy przewód PEN. Zakłady energetyczne zabezpieczają się przed utratą ciągłości tego przewodu i starają się go możliwie często uziemiać, czasami nawet korzysta z uziemień odbiorców... Bo im to na rękę. Uziemienie tylko punktu wspólnego transformatora niesie zbyt duże ryzyko uszkodzenia zasilanych urządzeń i pojawienia się na częściach przewodzących dostępnych napięcia niebezpiecznego dla zdrowia i życia.

uksta1024 napisał(a):
Uziemienie sieci niskiego napięcia zawsze jest. Dlatego jak człowiek dotknie przewodu fazowego prąd popłynie przez ciało do ziemi.

Niekoniecznie. A co z układem IT -izolowanym? Nawet zwarcie doziemne nie wyzwoli zabezpieczenia. Ma to swoje wady i zalety. Jednak ten układ to głównie kopalnie, duże zakłady gdzie wymagana jest ciągłość zasilania. Do tego eksploatacja takiej instalacji jest trudniejsza.

uksta1024 napisał(a):
Marhef miał prawdopodobnie na myśli mając PEN i L na rozdzielenie na PE i N i L.

Tutaj jak wspomniałem, nie wiemy dalej nic o układzie sieci.
Co jeśli jest to TT? Tam nie mamy PEN tylko N i nie możemy wykonać doziemienia. W takim wypadku trzeba zapewnić uziemienie, którego rezystancja jest bardzo ważna.

zubik napisał(a):
I to jest w miarę dobre rozwiązanie, zerowanie przy aluminiowiej instalacji to bomba z opóźnionym zapłonem, nie można tego tak robić!

No coś takiego... czyli kable rozdzielnica Nn-złącze w TN-C też są miedziane? ;) A to ciekawe.

Misiek_86 napisał(a):
W takim razie jest jakieś rozwiązanie, jak do skrzynki w mieszkaniu nie mam podciągniętego uziemienia, w sumie nikt w bloku nie ma. Akurat jak robiłem remont przedpokoju to została puszczona nowa instalacja na miedzi. przewody poszły 3 żyłowe, na zapas gdyby jednak kiedyś zechcieli podłączyć uziemienie


Jeśli to faktycznie TN-C to bezpieczniejsze od zerowania będzie wydzielenie z przewodu PEN osobno PE i N, nawet jeśli punkt podziału nie może zostać uziemiony. Wtedy będziemy mieli układ TN-C-S, w którym warto zastosować wyłącznik różnicowoprądowy.


Typowo teoretyczne rozważania lecz bez podania źródeł.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 16:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

uksta1024 napisał(a):
Typowo teoretyczne rozważania lecz bez podania źródeł.

A jakich konkretnie źródeł oczekujesz?
Ja chciałem zaznaczyć tylko jedno, nie możemy wprost udzielić pomocy dotyczącej zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej (przed dotykiem pośrednim) nie znając układu sieciowego. W ostatnich zdaniach podałem też przykładowe rozwiązanie dla układu sieciowego TN-C.
Nie chciałbym się tutaj z nikim wykłócać, czy narzucać swoje rację, próbuję jedynie pomóc.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 19:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2015
Posty: 310
Pomógł: 18

anonimowy napisał(a):
nie możemy wprost udzielić pomocy dotyczącej zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej (przed dotykiem pośrednim) nie znając układu sieciowego.

Bez względu na układ zasilania, rezygnując z przewodu ochronnego zmniejszamy bezpieczeństwo. Jest fakt,że PE ma być odpowiednio podłączony w układzie. W TT do uziemienia, w TN - zerowanie, TN-C
- rozdział na N i PE(zerowanie w złączu), w IT - zrównanie potencjałów obudów odbiorników z potencjałem ziemi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO