Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 12:24


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 sty 2019, o 00:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 wrz 2018
Posty: 24
Pomógł: 0

Witam :D
Robię projekt wyświetlacza 11 na 27 pixeli z diod WS2812B, wyświetlacz już mam zrobiony, jestem na etapie pisania kodu i mam problem z zakłóceniami, ponieważ wysyłam sygnał żeby zapaliło mi wszystkie diody na biało a one migają randomowymi kolorami. Ledy są podłączone do zasilania z transformatora 5v zestaw ATB jest zasilony z USB oraz z zestawu jest wyprowadzony przewód z pinu PA0 i biegnie bezpośrednio do paska ledowego do pinu DIN (5m kabel na dane)(Mikrokontroler: Atmega32). Program który napisałem opiera się o poradniki dotyczące taśm ledowych WS2812, użytą funkcja która wysyła dane do paska LED jest ta z "adresowaniem pośrednim" {[ws_port]"M" (_SFR_MEM_ADDR(WS_PORT))}.

Co powoduje te zakłócenia ??
Czy czasem nie powinienem podłączyć zestawu ATB i pasków ledowych pod to samo zasilanie (transformator 5v) oraz między pin PA0 a pin DIR powinienem wstawić rezystor 470 Ohm ??
Czy mógłby mi ktoś narysować prawidłowy schemat podłączenia do zestawu ATB ??
Jak mam podłączyć zasilanie z transformatora 5v do zestawu ATB jeżeli nie posiadam modułu DIGI-LION 3PB (zastanawiałem się nad podłączeniem zasilania przez kabel USB albo taśmę KANDA,do odpowiednich kabli w przewodach wlutuję 5v i GND) ??

Z góry dziękuje za pomoc :3



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2019, o 09:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Panowie, co to za transformator który na wyjściu daje 5VDC? Używajmy poprawnej nomenklatury.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2019, o 09:58 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 wrz 2018
Posty: 24
Pomógł: 0

zubik napisał(a):
Łączysz masy i po sprawie, jaką masz wydajność prądowa zasilacza taśmy? Czy zasilanie jest dobrze odfiltrowane?


Zasilacz 5v DC 20A 100W
odfiltrowane to znaczy ???

micky napisał(a):
Panowie, co to za transformator który na wyjściu daje 5VDC? Używajmy poprawnej nomenklatury.


*zasilacz ;D

zubik napisał(a):
Z wyliczeń wychodzi że przy maksymalnym świeceniu twoja matryca pobierze około 18A Czyli zasilacz dla ledów musi mieć moc co najmniej 100W


Dokładnie i taki mam :D
Aha czyli rezystora nie wpinać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2019, o 10:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Zasilacz może być wydajny ale ważny jest spadek napięcia na przewodach i na samej taśmie LED. Oglądał kolega dokładnie poradniki Mirka jak powinno się prowadzić zasilanie do takich taśm? :)

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

zubik napisał(a):
Powinieneś jeszcze sprawdzić czy na krótszym przewodzie też takie cuda się dzieją. I jeszcze jedno: przy długiej taśmie dobrze jest doprowadzić dodatkowe przewody zasilające tak co 1...2 metry ponieważ ścieżki na taśmie mają zbyt wielki opór i czym dalej, tym ledy słabiej świecą.


o kolega zubik mnie wyprzedził :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2019, o 10:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 wrz 2018
Posty: 24
Pomógł: 0

Zasilanie do pasków led jest doprowadzone co 11 led na taśmie.
Po pracy spróbuje podłączyć pod to samo zasilanie i napiszę czy się udało czy nie :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2019, o 11:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Ale masę wspólną masz z zasilaczem i z zestawem atb tak?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2019, o 11:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

Claptonnn napisał(a):
Robię projekt wyświetlacza 11 na 27 pixeli z diod WS2812B, wyświetlacz już mam zrobiony, jestem na etapie pisania kodu i mam problem z zakłóceniami, ponieważ wysyłam sygnał żeby zapaliło mi wszystkie diody na biało a one migają randomowymi kolorami.

Randomowe kolorki to niekoniecznie wina zasilania, równie dobrze mogą być powodowane kiepską transmisją. Złe przebiegi czasowe mogą źle wysterować poszczególne diody i problem gotowy.
Sam zacząłbym od podpięcia analizatora i sprawdził czasy jedynek i zer i porównał z dokumentacją diod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2019, o 11:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

A zacznij od zabawy w zaświecenia jednej (pierwszej diody). Potem dokładaj drugą, itp.
Zobaczysz czy masz problem z kodem czy wydajnością / jakością zasilania.

Dodatkowo do testów poużywaj minimalnej jasności, bo wtedy diody znacznie mnie prądu pobierają i przy złym zasilaniu znikają efekty "random".

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2019, o 13:12 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 wrz 2018
Posty: 24
Pomógł: 0

Dziękuję wszystkim za pomoc, problem z migajacymi ledami rozwiązał się po podłączeniu ich i zastawu ATB do tego samego źródła zasilania. Gdy skończę robić ten projekt to udostępnie zdjęcia oraz krótki filmik na forum.
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
Claptonnn



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO