Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 18:45


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 142 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 gru 2012, o 08:53 

Pomógł: 0

No to konstrukcje bardzo zbliżone, ale z tego co kojarzę Unit i Rigol to dwie całkiem jednak różne konstrukcje. Wystarczy sobie popatrzeć po necie na rozwiązania w środku......

PS. Fakt Rigol kusi tym łatwym przerobieniem na wyższy model..... mnie osobiście brakuje jednak czegoś co ma więcej niż 4kanały, bo mój tek DPO2014 starcza mi do większości prac, nawet go czasem mogę do domu pożyczyć jak potrzebuje nad czymś posiedzieć. Chociaż trochę strach, bo jest więcej wart niż 4 moje samochody :P.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 09:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

nie mówmy o wrażeniach, bo znowu co niektórzy, nie bez racji się zirytują,
ten temat nie jest łatwy wbrew pozorom, bo kupić coś dobrego i taniego
to ciężkie zadanie, czasami niemożliwe i nierozsądne

niemniej 2 k PLN to nie jest mało pieniędzy, dlatego tylko rada kogoś kto ma
i jest zadowolony jest bezcenna

i tylko UNI-T spełnia w tej chwili te kryteria



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 09:15 

Pomógł: 0

No właśnie, mówiąc wrażenia, nie mam na myśli koloru, zapachu czy jakości użytych plastików, bo nie one przecież mierzą, a tylko to się liczy w sprzęcie pomiarowym.
Dla mnie oscyloskop może być nawet w kolorze sraczki ważne by był niezawodny, stały w parametrach i niekoniecznie najtańszy, bo taniość rzadko idzie w parze z jakością



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 09:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

wireless napisał(a):
ja się nie boję...
koszmarny kolor obudowy! :)

popieram, dlatego moja uwaga to był żart, mimo tego, że naprawdę ten kolor mi się nie podoba



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 09:34 

Pomógł: 0

Wiesz ty tu żartujesz, a designerzy sobie potem głowy łamią ;), jaki by tu kolorek pie......nąć ;) by się podobał gawiedzi :P. No bo przecież czerwony zakrzywia wiązkę elektronów w LCD, czarny zbiera kurz, a znowu biały, bleeeee kto by chciał biały oscyloskop na warsztacie :P.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 09:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

UNIT-Y od zawsze były czerwone i będą, ale firma robi dobry sprzęcik. Zwykły multimetr UT-33c działa mi już parę lat upadki podróże jedynie co mi się nóżka ułamała(z mojej winy)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 09:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

rezasurmar napisał(a):
Wiesz ty tu żartujesz, a designerzy sobie potem głowy łamią ;), jaki by tu kolorek pie......nąć ;) by się podobał gawiedzi :P. No bo przecież czerwony zakrzywia wiązkę elektronów w LCD, czarny zbiera kurz, a znowu biały, bleeeee kto by chciał biały oscyloskop na warsztacie :P.

takie czasy, klientowi trzeba wchodzić w tyłek, ja też tak mam z moimi klientami czasem, nie ma zmiłuj się,
jeśli chodzi o biały kolor, to też kwestia gustu i warunków pracy,
mój warsztat to jednocześnie moje biuro i nie pracuje tutaj na "czarno" i biały oscyloskop mógłbym mieć

reza :) (mów mi wire) może Ty mi coś podpowiesz z tą ekwiwalencją ;) i próbkowaniem

czy - 250MSa/s próbkowanie w czasie rzeczywistym oraz 25GSa/s próbkowanie w czasie
ekwiwalentnym pozwoli mi coś zobaczyć np. na rfm70 2.4 GHz,
jak ten czas ekwiwalentny wygląda w praktyce?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 09:54 

Pomógł: 0

Tylko powtarzalne, sygnały, ale i tak przecież pasmo oscyloskopu cię mocno ogranicza. W analogach to można zobaczyć jeszcze tak z 150% nominalnego pasma (u mnie 150Mhz C1-99).

Nie wczytywałem się w instrukcję, jakie opadanie charakterystyki ma Tektronix, czy tak samo jak mój stary C1-99 3dbm? nie wiem, ale wątpię, by można nim było zobaczyć i ustabilizować coś więcej niż te fabryczne 100Mhz pasma.

Wszystko zależy od kształtu sygnału, chociaż mający zwykłą sondę nawet o paśmie 150Mhz, to przy sygnałach powyżej kilkudziesięciu Mhz, wszystko zaczyna przypominać sinusa ;). Musiał byś mieć specjalistyczną sondę w.cz z wzmacniaczami, odpowiednią impedancją dobraną do sygnału wyjściowego czyli w tym przypadku 50ohm bo tyle ma chyba wyjście ant. w RFM70).

Tylko Po co ci to? chcesz projektować anteny, sprawdzać uzysk, robić wzmacniacze na 433, czy 866 Mhz ;)???

Ekwiwalentny to taki bajer, powiem ci, że nigdy z tego nie korzystałem, bo po pierwsze, to tylko i wyłącznie dla sygnałów powtarzalnych, po drugie w tych przedziałach częstotliwości i zastosowaniu to bardziej przydaje się wyświetlanie widma sygnału niż jego faktycznego kształtu.

PS. Mogę ci przytoczyć historię, mój Wujo i kumpel robili aparatury do modeli RC na 27 i 35Mhz, mając oscyloskopy analogowe o paśmie 20Mhz i bez problemu były "mocniejsze" i bardziej selektywne niż konstrukcje fabryczne, oczywiście mówię tu o latach 80-90.

Zobacz sobie na stronie LeCroy, czy Tektronixa lub Agilenta, ile musi mieć pasma i GSampli sprzęt by głupie USB zobaczyć :) No i jak wyglądają sondy do takich pomiarów, toż one są droższe niż 3takie Rigole ;), czy unity ;).


NAJWAŻNIEJSZE, w serwisie, projektowaniu etc. to móc zobaczyć, przeanalizować szynę I2C, SPI, itd. Po co ci oglądać nośną?. Czyli dobry analizator, albo oscyloskop przynajmniej z 3-4kanałami, ewentualnie modułami analizy w/w sygnałów.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 10:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

rezasurmar napisał(a):
Tylko Po co ci to? chcesz projektować anteny, sprawdzać uzysk, robić wzmacniacze na 433, czy 866 Mhz ;)???

to tylko takie moje dyletanckie myślenie, podłączyć się do anteny rfm70 lub do innego tego typu modułu i zobaczyć czy nadaje,
pewnie, że widma nie bedę analizował.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 10:05 

Pomógł: 0

No ale właśnie w tym wypadku jedynie widmo dało by ci obraz całości. Zbieraj na MSO4000 ;), ja bym z chęcią takiego kupił ;).

Znajomy który pracuje (pracował) przy nadajnikach TV i radiowych, nosił ze sobą fajny analizator widma, nośne oglądał w postaci widm, a dopiero treść, czy to wideo, audio mógł oglądać w postaci kształtu sygnału, mógł wybrać dowolną linię sygnału TV i obejrzeć ją bardzo dokładnie, przydawało się to m.in. do analizy sygnału telegazety. Nośnej dokładnie nigdy nie miał potrzeby oglądać. Był jednym z ludzi modernizujących nadajniki do telewizji cyfrowej.
Byłem parę razy z nim na konserwacji nadajników radiowych.... ależ fajnie widać z komina w Zabrzu 220metrów :D.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 10:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

jak marzyć to na całego:
DPO/DSA73304D 33 GHz 100 GS/s / 50 GS/s
http://www1.tek.com/products/oscillosco ... _dsa70000/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 10:16 

Pomógł: 0

No aż tyle mi niepotrzebne ;), realnie myślę ;). W MSO podoba mi się, możliwość zobaczenia widma sygnału z dowolnie wybranego kawałka. Wiem, że znowu znajdą się malkontenci ;), ale looknij sobie na eevblog jakie to "maleństwo" ma możliwości.

Wygram w totka od razu go zamawiam z wszystkimi bajerami ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 10:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

... wróćmy do naszego ferrari do 2k PLN ;)

są dwa różne?
lepszy?
Oscyloskop cyfrowy UTD2052CEL Uni-t 2x50MHz
http://www.gotronik.pl/oscyloskop-cyfro ... -1023.html
i
OSCYLOSKOP CYFROWY UTD2052CL 50MHz (CL zamiast CEL)
http://sklep.avt.pl/p/pl/496450/oscylos ... 50mhz.html

czy to jakieś błędy?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 10:32 

Pomógł: 0

Pierwsze co się rzuciło mi w oczy to to że CEL ma podstawę czasu zaczynającą się od 2ns, a CL od 5ns, co jest dziwne bo obydwa mają czas narastania 7ns, ale przynajmniej sygnał można sobie mocno rozciągnąć :).

No i przecież Sampling Rate CEL ma dwa razy szybszy :D bo 1GS dla CEL i 500MS dla CL, tylko pytanie, czy dla dwu kanałów czy dla jednego, to spisywali w obydwu przypadkach. Lepiej by było looknąć na stronę producenta.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 10:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

znalazłem na fabrycznej stronie
http://www.uni-trend.com/UTD2052CEL.html
http://www.uni-trend.com/UTD2052CL.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 10:54 

Pomógł: 0

A już myślałem, że pierwszy raz w życiu zobaczę coś taniej w AVT :P.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 11:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2012
Posty: 195
Pomógł: 0

No nic w takim układzie bedę musiał sobie kupić LeCroy'a - co by mi chińczyk (Mao Brakowao) nie wyskoczył z sondy podczas mierzenia czegokolwiek:
http://www.tme.eu/pl/details/lc-ace1001 ... ace-1001/#



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 11:49 

Pomógł: 0

Tylko, że te lecroye to to samo co RIgol czy unit czy atten, tyle że cena wyższa ;).

Lecroy to się zaczyna od 2000-3000, ale $

O to jest LeCroy http://www.tme.eu/pl/details/lc-hdo4034 ... y/hdo4034/



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 12:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

kidcowboy napisał(a):
No nic w takim układzie bedę musiał sobie kupić LeCroy'a - co by mi chińczyk (Mao Brakowao) nie wyskoczył z sondy podczas mierzenia czegokolwiek:
http://www.tme.eu/pl/details/lc-ace1001 ... ace-1001/#

to prawie 3 700!
mocno podniosłeś poprzeczkę kosztową,
myślisz, że jakość jest dużo wyższa, bo parametry ma chyba gorsze?
a uni-t 1330 PLN



Ostatnio edytowano 18 gru 2012, o 12:28 przez wireless, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 12:28 

Pomógł: 0

J/w nie ma co się szarpać na tego Lecroya, nie wart tej ceny :(.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 12:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

oprócz pasma scope poszukaj przystawek, ponadto dzielniki... sam scope to nie wszystko..

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 20:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2012
Posty: 195
Pomógł: 0

Teraz to już mam taki bajzel w głowie że nie wiem ... może ktoś powiedzieć tak wprost ? :
"słuchaj kidcowboy walcu jeden bo coś czuje że zielony jesteś do AVR kup to i to z doświadczenia Ci powiem że jest ok --> patrz link"
Byłbym bardzo wdzięczny za doradztwo doraźne

P.S. Wiem już że oscyloskopy "niezabawkowe" to mają cyfrę z czterema lub pięcioma zerami", a póki co chce mieć taki typowo do zestawu ATB. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc i uświadomienie mi pewnych kwestii :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 20:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 sie 2012
Posty: 6
Pomógł: 0

Na stronie http://astronik.pl/49-oscyloskopy jest sporo sprzętu UNI-T. Znalazłem tę stronę przypadkowo, szukając cen UT-61D.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 20:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

zatem kidcowboy: słuchaj łosiu jeden ........

na twoje potrzeby długo starczy z zapasem UTD-2052CEL - bo różnica w cenie jest pomijalna z 2025 który na twoje potrzeby jest już wystarczający

http://astronik.pl/oscyloskopy/238-oscy ... 50mhz.html
http://astronik.pl/oscyloskopy/232-oscy ... 2025c.html

dodatkowo rozglądnij sie za analizatorem stanów 8 lub 16 kanałów np:
http://allegro.pl/saleae-analizator-sta ... 34505.html

I masz wszystko co ci potrzeba do pracy z mikrokontrolerami

JASNE ŁOŚIU JEDEN :)

P.S bez urazy sam chciałeś :P

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 20:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2012
Posty: 195
Pomógł: 0

SunRiver napisał(a):

JASNE ŁOŚIU JEDEN :)

P.S bez urazy sam chciałeś :P


Jakiej urazy ?? Wszystko jasne panie sierżancie !!! Wielkie dzięki !!! :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 21:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 gru 2011
Posty: 35
Pomógł: 0

ATTEN jest zbliżony do Silgent ponieważ obie firmy ze sobą współpracują. Generalnie nie są to złe oscyloskopy, sam mam oscyloskop ATTEN 100MHz i zasilacz laboratoryjny ATTEN i są naprawę ok.

Jedyna wada ATTENa to czasami długi czas wyzwolenia (czasami po prostu dłużej myśli)..

Myślałem o Rigolu ale miał za mały LCD. Teraz myślę o 4-kanałowym Tektronix... ;)

P.S Największym sentymentem darze jednak analogowego Hamega...:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2012, o 23:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2012
Posty: 128
Pomógł: 0

Mamy genialnego Hamega w pracy... Większość oscyloskopu to wyświetlacz. Kurde ile ja bym na moim biurku zmieścił gdybym zamiast analoga wstawił tu takiego małego cyfrowego Hamega... Tylko, że taki sprzęt nie sprzedaje się po 2 tyś.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2012, o 08:06 

Pomógł: 0

Bo Hammeg to bardzo dobry oscyloskop. Niestety jak by tak ceny urządzeń pomiarowych spadały jak ceny komputerów, to już każdy z nas miał by przynajmniej 15GS cyfrowego na lampie ;), a one dalej kosztują krocie ;). HPeka się mnóstwo przewala przez ebaya i alledrogo tylko ceny jakoś spadać nie chcą, a jak już jest tanio to albo uszkodzony, albo totalnie zajechana lampa.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2012, o 11:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 paź 2012
Posty: 123
Pomógł: 10

SunRiver napisał(a):
zatem kidcowboy: słuchaj łosiu jeden ........

Witam.
Grunt to solidny opier... ;)
Sun zerkając na link tego analizatora stanów który wysłałeś wpadłem też na coś takiego:

http://allegro.pl/oscyloskop-generator- ... 10900.html

Wiem że zazwyczaj jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego a poza tym to nie "klasyczny" oscyloskop tzn. bez ekranu pokręteł itd. ale jak sądzisz czy coś takiego do pracy z AVR-ami nie mogłoby wystarczyć ? Pomijam oczywiście komfort obsługi bo wiadomo że pokrętła to fajna sprawa i bardzo ułatwia pracę ale dla "weekendowego" programisty-hobbysty może to nie być aż tak ważne.
Pytam Ciebie bo doświadczenie masz bardzo duże a dodatkowo zauważyłem że w "auto-moto" elektronice też się trochę obracasz o w opisie tego urządzenia też sporo na to uwagę zwracają.
Proszę o opinię - może być miażdząca ;)
Pozdrawiam
Jarek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 gru 2012, o 15:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Więc tak ten Hanteki nie są złe , ale ... no właśnie
w tej cenie lepiej kupić osobno oscyloskop np UT-2052CEL i mały analizator Salae lub jak chcesz do CAR to poszukaj USBeeDX
http://allegro.pl/usbee-dx-analizator-g ... 59615.html
jest tani na cypresie i spisuje się nie jest to szok , ale w zasadzie w przypadku sygnałów samochodowych sie sprawdzi jak tez przy AVR
i jako analizator i jako scope, używamy takich 2ch na warsztacie w połączeniu z tabletami Fujitsu Stylistic, ma tą zaletę że jest małe i poręczne

Natomiast dobrze mieć pod ręką też oscyloskop ... ale to zależy od tego co chcesz robić i co mierzyć ....

W przypadku sprzętu pomiarowego nazwa firmy jest trzecio rzędna , bo nie sztuka kupić coś co nie jest używane , albo , sporadycznie za kupę kasy. Ja nauczyłem się kupować z głową - nie zawsze tanio znaczy źle, a im jest tańsze i spełnia oczekiwania tym mniejsza szkoda jak coś się stanie, bo przecież sprzęt warsztatowy jest bardzo narażony na różne zajścia i brutalne traktowanie.

Owszem dla szpanu można sobie kupić Scope za choćby jednego z tańszych Lecroyów np:
http://allegro.pl/oscyloskop-cyfrowy-le ... 28171.html

tylko po to by się prezentował na fotkach i codziennie wycierać miękką szmatką , a oglądać na nim przebiegi audio żeby wyglądało profesjonalnie
a wierz mi znam takich :(

Sprzęt ma służyć to przede wszystkim .....
teraz nawet w zasadzie tańszy sprzęt dysponuję rozsądnymi parametrami i jakością tylko trzeba dobrać odpowiedni
oczywiście w przedziale do 2000pln kupując coś rzekomo firmowego można się bardzo rozczarować dlatego mój wybór padł na UTD2025C
nie było wtedy jeszcze 2052CEL , mam go sporo czasu i nigdy nie zawiódł. Relatywnie dobry współczynnik jakości i możliwości do ceny.
Czego się nie da powiedzieć o innych rzekomo firmowych ... a środku ta sama chińszczyzna ....

Oczywiście zdaje sobie sprawę że nie stać nas na kiepski sprzęt, ale nie stać nas też na płacenie za naklejkę z nazwą firmy.

i to tyle ....

Podsumowując jak chcesz wydać 1700pln
to radze UT2052CEl i SALAE lub USbee
wyjdzie taniej

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 142 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO