Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 10:42


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 kwi 2018, o 22:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 lut 2018
Posty: 6
Pomógł: 0

Witam.
W rozdzielne 7.3 BB jest bardzo dobrze opisany ściemniacz – płynna regulacja mocy. Chciałbym się poradzić w pewnej sprawie. Zamiast MOC3021 chciałbym zastosować transoptor z wyjściem tranzystorowym. Proszę nie wnikać czy to zadziała czy nie (to na razie początek badań), jednak chciałbym podawać impuls wyzwalający na bramkę tyrystora o określonej długości, np. po wykryciu zera impuls ma trwać 2ms.
Pan Mirek tak dobrze przygotował bibliotekę, że określenie czasu trwania impulsu nie jest problemem. Problemem stał się dla mnie dobór odpowiedniego elementu optoizolacyjnego wraz z doborem rezystorów.
Szukając informacji i analizując różne podejścia, doszedłem do (na chwilę obecną) schematu zamieszczonego poniżej. Gdyby ktoś już coś podobnego projektował proszę o pomoc w doborze optoizolatora U1 i rezystorów R1 i R2. Oczywiście jestem również otwarty na inne propozycje rozwiązania mojego problemu. Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek

P.S.ubiegając Kolegów i Koleżanki - tak wiem, tyrystor wyłączy się w momencie przejścia przez zero oraz, że skrócenie czasu trwania prądu bramki go nie wyłączy - tak tak, to wiem :) - u mnie będzie m.in.próba wyłączenia przeciwprądem - stąd konieczność skrócenia impulsu bramki



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2018, o 07:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 kwi 2013
Posty: 181
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 30

Przy takim układzie sterowania, jedno jest pewne - napięcie przebicia tranzystora w tym transoptorze musi być rzędu 400V (napięcie szczytowe sieci + lekki zapas). Ta dioda tak samo. Co do rezystorów, to zastosował bym raczej większe wartości ok. 1k. Ale to już są rozważania jaki maksymalny prąd przepłynie w obwodzie w momencie szczytu sinusoidy napięcia i przez jaki czas zanim włączy się tyrystor. Z drugiej strony przy jakim minimalnym napięciu nastąpi włączenie, trzeba by znać prąd przełączania bramki tyrystora.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2018, o 17:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Zastosuj coś takiego jak TLP548J i nie kombinuj.

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 15:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 lut 2018
Posty: 6
Pomógł: 0

Nefarious19 napisał(a):
Zastosuj coś takiego jak TLP548J i nie kombinuj.

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka


Impuls podany na ten foto-tyrystor spowoduje, że będzie on przewodził do momentu przejścia przez zero. Moim zadaniem, jest wyzwolenie i przewodzenie w dowolnym punkcie trwania połówki sinusoidy i w dowolnym jej wygaszenie. Może inaczej tłumacząc: chciałbym podać na bramkę tyrystora dużej mocy impuls o zadanej długości - pojawia się impuls i znika. W przypadku fototyrystora, ten impuls będzie trwał tak długo, dopóki trwa połówka danej sinusoidy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 15:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Jak tyrystor zacznie przewodzić to go nie wylaczysz nawet nawet jak z bramki zdejmiesz prąd. Chyba że masz tyrystor GTO. Wtedy musisz zrobić układ sterowania z jakimś transformatorem bramkowym bo żeby go wyłączyć trzeba z bramki spory prąd wyciągnąć.

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 15:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 lut 2018
Posty: 6
Pomógł: 0

Można zastosować układ sterowania przeciw-prądem. To wszystko to badania laboratoryjne na uczelni, wstępne pierwsze "strzały" potwierdzają teorię, naprawdę da się wyłączyć. Ogranicza mnie jeszcze ten czas impulsu bramkowego stąd pomysł zastosowania optoelementu z tranzystorem. ...lub coś na wzór https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjdwP2cwLzaAhWGL1AKHR-BC7wQjRx6BAgAEAU&url=http%3A%2F%2Fwww.cyfronika.com.pl%2Fp_polprzewodnikowe.htm&psig=AOvVaw1v2t4ugwlp32p4VOU_RFSO&ust=1523889219117143



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2018, o 16:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Wiem na czym polega wyłączanie przeciwpradem. Czyżbyś robił jakiś łącznik hybrydowy? Tym układem z optotyrystorem włączysz tyrystor główny w dowolnym momencie od przejścia przez zero ale ten optotyrystor przestanie przewodzić po tym jak włączy tyrystor główny bo przecież nie będzie już na nim napięcia sieci tylko spadek na złączu pnpn czyli jakieś 1.5V. ;) on z automatu się wyłączy bo go tyrystor główny zbocznikuje ;)

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO