Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 wrz 2024, o 22:34


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 lis 2012, o 00:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Witam, mam problem z doborem obudów do schematu:

Obrazek

Po kolei:
1) gniazdo zasilania DC_IN - AK300/2 nie będzie za małe?
2) microswitche - z biblioteki switch-omron model 10-XX będzie odpowiedni? Chodzi mi o standardowe microswitche, takie jak w ATB.
3) LED'y - tutaj nie wiem zupełnie jaką dać obudowę. Fajnie, jakby były SMD, wielkość jak w ATB lub nieco większe, dostępne powszechnie w sklepach
4) rezystory - jak przy LED'ach. Niestety ilość obudów w Eagle mnie przygniata.
5) kondensatory ceramiczne 100nF - jw.
6) kondensatory 22-47uF elektrolity - jw.
7) potencjometr - taki, jak w ATB (przy DS18B20), niestety nie wiem, jaki ma symbol obudowy PT-10?

Proszę o pomoc, będzie to moja pierwsza zaprojektowana płytka PCB i jak widać mam duży problem z doborem obudów do tego układu, rozprowadzenie ścieżek i ułożenie elementów i cała reszta myślę, że pójdzie sprawniej.

Dodam też, że nie lutowałem nigdy elementów SMD, a będę to musiał ręcznie polutować, więc chyba przydadzą się większe elementy?

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 00:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

Napiszę tak, ja poradziłem sobie z pierwszą płytką w ten sposób:

- pierwsze co to musisz zaopatrzyć się w suwmiarkę ;)
- przełącz się w tryb projektowania płytki i poustawiaj elementy tak jak powinny być
- następnie próbnie wydrukuj sobie na kartce pierwszy wzór
Dopiero teraz widać co i jak wygląda i jakie ma rozstawy nóżek itd. Jeśli coś nie pasuje to wróć do schematu i opcją Change zmień obudowę danego elementu i znowu spróbuj na wydruku przymierzyć.

Tak mniej więcej dochodzi się do celu...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 00:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Dobrze, można i tak. Tylko, że w Eagle są miliony komponentów o dziwacznych obudowach, z których większość jest zapewne nie do dostania w pierwszym lepszym sklepie z częściami elektronicznymi. Dlatego proszę choć o podanie typowych, najczęściej stosowanych obudów.

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 08:51 

Pomógł: 0

Przejrzyj sobie ofertę największych dostawców TME, Farnell, tam przy każdej części masz w jakiej obudowie są. Niestety projektowanie urządzenia sticte pod jakąś małą obudowę jest trudne. Zawsze musisz zostawić jakiś luz.

Sam w altium mam taką funkcję która docelowo pozwala na ograniczanie obszarów zajmowanych przez komponenty, po za tym mogę potem zrobić złożeniowy rysunek w 2D i 3D, tj. wyeksportować do step.

Niestety najdłużej zajmuje dobór komponentów do obudowy, bo to albo kondensator jest za wysoki, a to gniazdo RSa jest inne itd.
Jeżeli wiesz jakich użyjesz elementów, to szukasz dostawcy gdzie kupisz wszystkie cie interesujące, sprawdzasz czy mają je na stanie, czy będzie powtarzalność zamówień. Bo to, że są dziś na stanie nie znaczy, że będą za tydzień.
Sam miałem taki problem z wyświetlaczami o rozmiarze ok 7cm, okazało się iż firma Kingbright zaprzestała produkcji i są dostępne ale resztki magazynowe co mnie nie urządzało i musiałem zmienić cały projekt pod mniejsze 5.7cm.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 09:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 581
Pomógł: 17

Ledes napisał(a):
Dobrze, można i tak. Tylko, że w Eagle są miliony komponentów o dziwacznych obudowach, z których większość jest zapewne nie do dostania w pierwszym lepszym sklepie z częściami elektronicznymi. Dlatego proszę choć o podanie typowych, najczęściej stosowanych obudów.


Typowe obudowy smd to 0805
Ja na twoim miejscu zrobiłbym to tak:
1.Zamawiam wszystkie potrzebne komponenty:
2.Projektuje płytkę
3.Drukuję
4.Układam na kartce te komponenty.
Jak wszystko pasuje, to daje płytkę do zrobienia, a jak nie, to zmieniam obudowę :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 15:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Do rezystorów i kondensatorów ceramicznych dobrałem obudowy SMD 1206, mam problem z elektrolitami i potencjometrem. Złącza śrubowe z rastrem 2.54 mm są łatwe do dostania?

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 16:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27291
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ja nie za bardzo wiem co mógłbym tu doradzić niestety. Bo biorąc pod uwagę budowę jednostkowego amatorskiego urządzonka, to można sobie swobodnie dobierać obudowę do zrobionej już płyty PCB. Aczkolwiek to jest zwykle zaczynanie "od tyłu" :(

I teraz wybór obudowy a także dopasowanie PCB do niej to zawsze jakieś tam nieco skomplikowane zagadnienie, ale od niego warto zaczynać. Z tym, że można powiedzieć, że temat da się podzielić na kilka etapów

1. wybór techniki montażu elementów: przewlekane, SMD czy mieszane
2. dobór obudowy pod kątem złącz, które mają się w niej znajdować lub interfejsu użytkownika itp
3. precyzyjne pomiary (ktoś pisał o tym wyżej), na podstawie których dopasujemy przede wszystkim dokładnie PCB do obudowy a w szczególności do otworów montażowych, wyprowadzeń gniazd, wyświetlaczy itp

chyba najmniejszym problemem z punktu dopasowywania obudowy jest pkt.1 czyli wybór montażu, chociaż wiadomo wiąże się to pośrednio z możliwościami ew miniaturyzacji urządzenia.

Ale z tego co wiem to kolega chyba pisał gdzieś wcześniej, że ma kłopoty z montażem SMD? Teraz zaś z ostatniego postu widać, że jednak jest decyzja o SMD. Wybór SMD rozwiązuje cały szereg z kolei problemów związanych z gabarytami różnych elementów, można bowiem zdecydować się na jedną rozmiarówkę np tak jak kolega napisał 1206 jeśli chodzi o rezystory. Ale skoro już SMD to czemu nie pójść za ciosem i tak samo nie zastosować pozostałych elementów w SMD, np kondensatory. Przecież ceramiczne także dostaniesz w rozmiarze 1206, zaś elektrolity/tantalowe rozmiarowo prawie identyczne jak 1206 to rozmiar A. Jeśli użyjesz elektrolitów w rozmiarze A to praktycznie możesz stosować na PCB pady tak jak do kondków 1206 i po zawodach. Ale jednocześnie warto od razu wtedy może i procka i inne układy dać w SMD - chociaż to niekonieczne....

w przypadku przewlekanych to pozostaje przeszukiwanie bibliotek - ale to nie jest takie ciężkie, chociaż nieraz same opisy mało mówią o rozmiarach. Nie ma za to problemu, żeby położyć sobie jakiś czy kilka próbnych elementów na schemacie bez połączenia z innymi i przejść na widok PCB, od razu będziemy mieli wstępne porównanie co do wielkości, a jeśli nie to wystarczy przecież wydrukować sobie na kartce i fizycznie sprawdzić czy zmieści się element na padach albo przewlekany w zakresie obrysu jaki jest w eaglu. No tu trochę szukania i oswojenia się z Eaglem nikt za kolegę nie zrobi. Dlatego pierwsze schematy i PCB to będzie trochę mieszania się - ale uwierz im więcej będziesz tego robił - tym szybciej przyjdzie taka praktyka i wybór ulubionych rozmiarów czy elementów, które akurat jesteś w stanie fizycznie kupić.

Przy czym ja np nie mogę słuchać jak ktoś nieraz na forach pisze, że czegoś tam nie może zastosować bo akurat tego nie ma w sklepie tuż za rogiem. Toż jest internet .... więc na prawdę można wszystko dostać.

Odnośnie zaś samej obudowy - to jeśli wybierze się jakąś uniwersalną - to też trzeba później (z tym jest najwięcej zabawy - jak dla mnie) .... aby odpowiednio wyrżnąć otwory na złącza itp ;) no ale takie uroki budowania urządzeń elektronicznych

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 16:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Płytka będzie robiona na uczelni we frezarce, więc omija mnie proces trawienia i wiercenia itp. Z lutowaniem będę sobie musiał chyba sam poradzić.

Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą. Czy w układzie docelowym nie dać gniazda programatora. Bo jest taka sprawa. Na inny przedmiot robię identyczny projekt, tylko że tam przedmiotem oceny jest rozwiązanie programowe. Czyli to zrobię na ATB + KAmodCOLOR. Więc procka bym miał zaprogramowanego spod poziomu ATB. Potem tylko bym go przełożył do układu docelowego w podstawkę i voila! Ewentualnie jakieś poprawki, to wyciągam z podstawki, wkładam do ATB, poprawiam wsad i wsadzam z powrotem do mojego układu. Skłaniam się zatem ku temu, aby zignorować gniazdo programatora w moim układzie. Dobrze myślę, czy praktyka pokazuje, że błądzę? Podstawkę pod atmegę dałbym precyzyjną, takie ponoć lepiej znoszą wkładanie i wyjmowanie.

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 16:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27291
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zdecydowanie - absolutnie zdecydowanie ja bym dał gniazdo programatora. Bo się przejedziesz. Tzn wcale go np nie musisz montować. Można nawet wyprowadzić tylko kilka padów.

Gdy nie trzeba - i wszystko od razu poszło to OK, ale jak nagle się okazuje że trzeba ileś razy przeprogramować procka - przetestować wsad - to przekładanie procka pomiędzy podstawkami - ... brrr koszmar :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 17:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Skoro procek będzie w podstawce, to zawsze można do niej dolutować z drugiej strony druciki i je podpiąć np. do USBasp... ;)

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 17:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27291
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ledes napisał(a):
Skoro procek będzie w podstawce, to zawsze można do niej dolutować z drugiej strony druciki i je podpiąć np. do USBasp... ;)


Jak uważasz ..... tyle że na tej samej zasadzie można już przygotować kilka ścieżek z padami. Potem nawet nie trzeba wlutowywać gniazda w razie czego tylko je wsunąć i docisnąć skosem.

ale nic - każdy jak widać musi przejść swoją drogę przez mękę i nauczyć się na własnych błędach ;) .... Dla mnie nie ma ANI jednego układu z prockiem, który by nie miał przynajmniej padów wyprowadzonych. Pozorna oszczędność a później babranie się w "śrupanie" kabelków aż ścieżki poodłażą albo zwarcie się zrobi ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 17:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Dobrze, spróbuję zatem dodać gniazdo programatora, posiedzę jeszcze nad schematem i dam do sprawdzenia. :)

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

Więcej roboty będzie ze schematem i PCB, ale mam nadzieję, że się opłaci. Bo nie chcę co rusz połamać nóżek procka przy wyjmowaniu z podstawki... Przekonałeś mnie Mirek. ;)

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 17:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27291
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No to ja ci powiadam, że samo łamanie nóżek to jednak kocia strona medalu, ale czas którzy trzeba tracić na to przekładanie - to ja bym sobie wszystkie włosy z pleców wyrwał. Pomyśl sobie jak wygodnie się prototypuje coś w zestawie ATB .... niby nie czuć ale właśnie też dlatego że programujesz prcocka wciąż w układzie.

aha - a jak chcesz oszczędzić miejsca na to gniazdo to wyprowadź po prostu 6 goldpinów w jednym rzędzie .... i już - zresztą - dowolnie.

aaa i jeszcze jedna zaleta ... jak mam gniazdo i mogę podłączyć programator z zasilaniem to też wygodnie bo szybciej mogę urządzonko zawsze przetestować nawet bez konieczności włączania jego zewnętrznego zasilania. Więc jak widzisz w praktyce to aż kilka poważnych zalet.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 17:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Ale na 6 goldpinach w jednym rzędzie nie podepnę sobie tego fajnego kabelka z dwurzędową wtyczką co Atnel daje do USBasp... :D
Dam złącze wannowe KANDA 2x5 pin. ;) Jak w ATB, wzór do naśladowania. ;)

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 17:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27291
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

tak tak - ja mówię w razie czego - zresztą dlatego ja mam zawsze pod ręką taką przejściówkę na 6 takich goldpinów ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 17:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Ok, proszę o weryfikację schematu, załączam fotkę zmodyfikowanej części, reszty nie ruszałem.
To ma współpracować z USBasp od Atnela. ;)

Obrazek

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 17:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Ja zwykle stosuję 2x3piny czyli 6pin ISP bo mniej miejsca , a aż tyle mas mi nie trzeba , a diabli mnie biorą jak mam naprawić coś gdzie ktoś wsadził
jednorzędowe gniazdo stylem kursu bascoma z EP , no masakra po to jest jakiś standard żeby go stosować , a standardem są właśnie ISP 6pin
KANDA 10 pin , a tak każdy wymyśla sobie inne gniazdo i same problemy :)

a tak są 2 i zawsze któreś z nich powinno być na płytce lub przynajmniej miejsce na nie

Obrazek

dla przypomnienia pinouty obu gniazd

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 18:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Sun, czy na tym twoim obrazku 10-pinowe nie ma za dużo tych mas? Zobacz u Mirka, jest mniej:
http://mirekk36.blogspot.com/2012/06/is ... lemow.html

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 18:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

w specyfikacji ATMELA tak wygląda KANDA , rozszerzona ma mniej MAS masz bo na pinach 4 i 6 może występować
dostępna w niektórych programatorach opcja USB-UART czyli sygnały RX i TX , a na Pinie 3 zazwyczaj jest sygnał LED

tak więc oba są poprawne i ten i Mirka :)

------------------------ [ Dodano po: 8 minutach ]

po za tym Mirek o ile pamiętam używa tych pinów do swoich niecnych celów

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 18:37 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3201
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 90

Ledes, możesz zrobić na odwrót.

Zakupić elementy, a potem przełączyć się na widok płytki .brd i opcją Dimension sprawdzić odstępy miedzy padami.

Jeśli bedą różne to dobierasz inną obudowę z biblioteki, jak zgodne zostawiasz i mierzysz następny element.

Lub wydrukować widok płytki i poprzymierzać elementy do padów.

Ja mam dużo elementów SMD ale jaka to wielkość to nawet Sun nie wie. :lol:

Dlatego dopóki wzrokowo nie opanuję jaka to wielkość muszę kombinować powyższymi metodami.

_________________
http://www.jaglarz.info



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 18:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27291
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

gniazdo OK, ale kondensatory przy kwarcu nagle ci urosły aż do 100nF ????? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 lis 2012, o 18:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Łoo gdzieś po drodze chyba się pomyliłem, oczywiście to są 22pF, już zmieniam z powrotem.
Dzięki.

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Jaglarz, można i tak, ale gonią mnie terminy a zanim skompletuję wszystkie elementy trochę czasu upłynie.

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 19:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Pytanie: czy jak dam w złączu KANDA te dwa wolne piny (piny 4 i 6 z http://mirekk36.blogspot.com/2012/06/is ... lemow.html ) pod masę, to coś się stanie? Dodam, że programował będę programatorem USBasp od Atnela. Sun pisałeś, że Mirek wykorzystuje te piny do swoich niecnych celów, w USBasp też? Bo sam nie wiem, czytałem, ze lepiej podłączyć te wolne piny pod masę, bo ekranują linie sygnałowe.

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 19:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

możesz śmiało zostawić je wolne i masz problem z głowy :)

U Mirka o ile pamiętam można tam wpiąć moduł sieciowy na ENC28J60
Dlatego możesz ich nigdzie nie podłączać :)

Co do ekranowania sygnałów ..... w taki razie ISP Atmela nie miało by prawa działać dobrze (6Pin) a jednak daje radę bez żadnych problemów.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 19:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Ok, to zostawię jak jest, tj. not connected. ;)
Dzięki!

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2012, o 22:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Mozesz śmiało robić PCB wstawiać elementy jaki Ci pasują bo zawsze z poziomu PCB lub schematu dowolnie możesz zmieniać obudowy elementów więc żaden problem :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2012, o 21:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Panowie proszę o pomoc, gdyż dzisiaj przymierzałem elementy które zakupiłem do płytki i wyszło na jaw kilka problemów:

1) krytyczny błąd z gniazdem programatora - nie pasuje ani do płytki (za grube nóżki) ani do wtyczki od kabla od USBasp od Mirka (złe wymiary, wtyczka od kabla nie wchodzi do "wanny" złącza). Potrzebuję takiego złącza wannowego KANDA jak w ATB - gdzie można takie dostać? Jak się nazywa? Ja kupiłem takie: http://www.tme.eu/pl/details/mx-90130-1 ... 01301110/#

No i mam wątpliwość czy takie gniazdo jak jest w ATB wejdzie do mojego PCB gdyż otwory pod gniazdo wziąłem z biblioteki con-lsta w Eagle (element FE05-2) no i ten molex nie wchodzi, nie wiem czy w gnieździe KANDA w ATB są tak samo grube nóżki. Proszę o pomoc z tym. Co zrobić?

2) wyświetlacz LCD dotyka od dołu procka w podstawce precyzyjnej, czy to mu nie zaszkodzi? Może za słabo wepchnąłem procka w podstawkę, w ATB widać, że da się bardziej wepchnąć.

Proszę o pomoc, zwłaszcza w sprawie tego złącza KANDA jestem bezradny.

fotki płytki:
TOP:
Obrazek

BOTTOM:
Obrazek

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2012, o 21:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

jeśli chodzi o gniazdo ISP użyj zwykłych goldpinów albo

http://allegro.pl/zyscom-zlacze-wtyk-me ... 70690.html

prockowi to nie zaszkodzi , ale możesz użyć dystansów i podeprzeć opadający LCD

oczwiście -- to tylko subiektywna ocena ... nie musisz się nia sugerować

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2012, o 21:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

A czy to złącze z linka wejdzie w otwory od FE05-2 z biblioteki con-lsta? Czy ma takie same nóżki grube jak molex, czy nieco cieńsze?

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 gru 2012, o 21:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

to standardowy goldpin jest
nie może być inne bo nie będzie łączyć z wtykiem IDC
jeśli ci nie wchodzi goldpin musisz lekko rozwiercić

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO