Witam
Kilka minut temu zakończyła się "burzliwa" dyskusja na czacie, którą niechcący rozpętałem swoim pytaniem o możliwość sterowania silnikiem krokowym poprzez sygnały PWM (od 1 do 2 ms), używane w aparaturze modelarskiej.. Zgodnie z zapowiedzią - chciałbym pokazać co wiem i czym dysponuję, a wszystko to w celu znalezienia możliwości sterowania krokowcem.
A więc może od początku, tzn. od aparaturki.
KAŻDY odbiornik modelarski RC zamienia sygnały radiowe na sygnał PWM o określonych wartościach, które mogą sterować pracą n.p.
serwa bądź silnika
bldc.
Silnik krokowy (bi lub uni polarny) ma jedną wspólną cechę z silnikiem bldc - tak naprawdę składają się one z dwóch części, tzn. części sterującej (elektronika; w bldc modelarskich to tzw. regler, a w krokowych - sterownik silnika krokowego
![Pokazuje język :P](https://forum.atnel.pl/images/smilies/icon_razz.gif)
), oraz "wykonawczej", tzn. stojan i wirnik. OBIE muszą ze sobą współpracować, i dopiero OBIE tworzą silnik
![Śmieje się :lol:](https://forum.atnel.pl/images/smilies/icon_lol.gif)
.
Co prawda obecnie ich konstrukcje od strony mechanicznej bardzo się różnią, ale zasada sterowania jest taka sama - sygnały dochodzą do 3 (w silniku bldc) lub 4-5 (w silniku krokowym) przewodów, a sterownik żongluje sygnałami zamieniając prąd w ruch silnika. Żeby było śmieszniej - poniżej zapodaję część artykułu, gdzie na pierwszej stronie jak wół stoi, że pierwsza ganeracja silników krokowych występowała w wersji 3-przewodowej!!! Domniemuję, że z biegiem czasu nastąpiła "specjalizacja", i w ten sposób powstały osobne "gatunki" silników..
![Obrazek](http://img528.imageshack.us/img528/1047/cdocumentsandsettingsadfj.th.jpg)
Wracając na chwilę do sygnałów - modelarski standart PWM pozwala na sterowanie bezprzewodowe (aparaturką) lub przewodowe (za pomocą tzw.
testerów serw, które są bardzo proste w budowie).. Daje to możliwość sterowania serwami i silnikami bldc, a za pomocą innych gajgów - również oświetleniem led (czy kto co tam sobie wymyśli) na dwa sposoby - kablem lub bez kabla..
A o co w tym wszystkim chodzi?.. Otóż - śmiem twierdzić, że nie powstał jeszcze sterownik silnika krokowego, co - patrząc bardzo egoistycznie - bardzo mnie martwi
![Płacze :cry:](https://forum.atnel.pl/images/smilies/icon_cry.gif)
.. Od dobrych kilku miesięcy szukam czegoś w ten deseń, ale bezskutecznie - może któryś z mądrzejszych kolegów zlituje się i pomyśli nad stroną softową czegoś takiego?..
W załączniku zapodaję coś niesamowicie miłego i prostego, ale... opartego na potencjometrze
![Średnio zadowolony :|](https://forum.atnel.pl/images/smilies/icon_neutral.gif)
.. Gdyby dało radę wymyśleć coś, co w zakresie sygnału PWM 1-1,5ms zmuszało by silnik do pracy jak na projekcie z załącznika - moja wdzięczność była by nie do opisania, a i zastosowań znalazło by się chyba z 7 kilo
Ktoś powie - po co skoro są serwa, ale...
- serwa są stosunkowo drogie,
- bez przeróbek (mechanicznych i elektronicznych) mają określony zakres pracy,
- zaś silniki krokowe są dostępne choćby na złomie,
- a po zastosowaniu różnych wzmacniaczy na wyjściu - takie ustrojstwo może sterować o wiele większymi silnikami,
- możliwość sterowania przy pomocy naprawdę śmiesznie prostych układów (n.p.
taki)
Pozdrawiam
Ups.. Nie chce przyjąć załącznika, bo
Przekroczono maksymalną przestrzeń na dysku zajmowaną przez załączniki. ??