Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 4 paź 2024, o 14:21


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 gru 2012, o 20:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27297
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Witam, chciałbym przedstawić OBOWIĄZKOWĄ LEKTURĘ dla każdego początkującego ;)

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 gru 2012, o 10:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

No jak obowiązkowa to juz lecę jako początkujący oglądać ... jeszcze raz tym razem ze zrozumieniem .....


Mirku jak zawsze kawał dobrej roboty .... uświadamia mnie to jak daleko za murzynami jestem ...
bez szans żebym choć wyrównał poziom ...

Oby tak dalej ...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 gru 2012, o 12:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 gru 2011
Posty: 35
Pomógł: 0

Witam,

Takie skondensowane informacje są najważniejsze.

W zasadzie kondensator 22uF lub 47uF o niskim ESR powinien wystarczyć..:) Podobnie jak w przypadku wzm. op. gdzie stosuje się wartości także do 47uF. Myślę, że tutaj równie istotne ( o czym Mirek wspomniał) będzie prowadzenie masy i ścieżek - w szybkich układach pasożytnicza indukcyjność ścieżek wraz z pojemnością elektrolita będzie tworzyła obwód rezonansowy, który może pogorszyć warunki pracy. Zwiększanie pojemności będzie ten problem pogłębiać. Kluczem do sukcesu będą eksperymenty i obserwacja napięcia zasilania na oscyloskopie, podczas różnych stanów pracy procesora, podczas wykonywania programu.

Tak mi się marzy obejrzeć kiedyś zasilanie atmegi na Tektronix MSO/DPO4004...:)

T.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 gru 2012, o 14:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27297
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No - właśnie pojawił się UPDATE pod koniec artykułu - na temat tego z czym się wiąże i dlaczego nie warto dodawać do filtrowania zbyt dużych pojemności np 1000 uF jak to niektórzy usilnie próbują zrobić i jeszcze na dodatek uzasadnić błędnie - że jak dodam ogromny kondek elektrolityczny to powstrzymam WSZYSTKO nawet zakłócenia z KOSMOSUUUUU ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 gru 2012, o 15:12 

Pomógł: 0

A i nie myślcie sobie, że przy analogowych układach jest łatwiej ;). Też dla każdego wzmacniacza operacyjnego trzeba stosować zasadę 1 elektrolit, jeden "lizaczek" na każdą szynę zasilania, bo w przypadku zasilania opampa symetrycznym mamy dwie pary elektrolit lizaczek. Zasada jak przy procesorze praktycznie, czyli 10uF + 100nF, a czasem nawet warto dodać 100pF jeszcze przy użyciu szybszych wzmacniaczy operacyjnych.

Po za tym, jak Mirek wspomniał, warto zwracać uwagę na niski ESR kondensatorów. Do "hardkorowych" środowisk, polecam sobie zawsze poczytać dokumentację do danego kondensatora.
Sam często używam Vishay seria RVI136 i 150RMI.
Po pierwsze mają bardzo wysoki współczynnik bezawaryjnej pracy, oraz niski ESR w całym zakresie temperatur i napięć.
Polecam również artykuły w EdW na temat kondensatorów, przez ostatnie kilkanaście numerów był fajny cykl. Naprawdę przydatna wiedza, szczególnie przy projektowaniu układów impulsowych, zasilania itp.

PS. Niestety wiele tanich firm produkujących kondensatory nie spełnia żadnych norm i elektrolity przy pracy w okolicach 40C potrafią już po kilku miesiącach utracić sporo swoich "właściwości". Zawsze warto weryfikować parametry dla jakiej temperatury są podawane parametry, bo czasem ciężko w docelowym układzie uzyskać te pięknie wyglądające 25C.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 gru 2012, o 21:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lut 2012
Posty: 123
Lokalizacja: Reda
Pomógł: 0

Też byłem w błędzie :) myślałem że większa pojemność większa stabilność.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 gru 2012, o 21:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Mirek - artykuł trzyma formę, czyta się z przyjemnością. ;)

Ostatnio na wykładzie z Projektowania Układów Elektronicznych na studiach omawialiśmy to i dlaczego należy dawać kondki jak najbliżej nóżek zasilania.

Otóż podczas spadków napięcia na szynie zasilania kondki pełnią rolę "zasilania awaryjnego", a że ścieżki mają swoją indukcyjność, pojemność i rezystancję to dlatego muszą być jak najkrótsze do "zasilania awaryjnego". Wszystko po to, aby scalak nie zauważył tętnień napięcia zasilania.

Za duże być nie mogą z powodów o których pisze Mirek - wtedy zasilanie awaryjne ma za długi czas trwania (większa pojemność -> dłużej się rozładowuje, dłużej trzyma napięcie), a nam chodzi bardziej o szybkie, impulsowe spadki np. przez szarpanie zasilania LED'ami.

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2012, o 09:55 

Pomógł: 0

Przy większych pojemnościach nie zawsze idzie w parze mniejsza ESR, po za tym wydajność prądowa źródła też ma swoje znaczenie. Większe pojemności mają też większą indukcyjność stąd przy większych częstotliwościach mają większą impedancję (rezystancję w funkcji częstotliwości), przy sygnałach impulsowych wiele czynników zaczyna mieć znaczenie, ciężko nawet pewne zjawiska przeliczyć, bo w grę wchodzi zbyt wiele zmiennych.
Spróbujcie zaprojektować w Pspice jakiś układ imuplsowy, potem go zasymulujcie, a następnie zróbcie model, ubaw gwarantowany :).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 20:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 sty 2013
Posty: 13
Pomógł: 0

Właśnie sobie szukam kondensatorków do płytki w większości na SMD i mam pewien dylemat.
A co jeśli nie lubię elektrolitów? :) Bo duże, brzydko wyglądają w towarzystwie innych SMD, wysychają, "nadymają się", trzeba się martwić polaryzacją. Tantale niby lepsze ale też niemałe i nietanie.
Może to brzmi troszkę jak prowokacja ale tak naprawdę chodzi mi o weryfikację tego artykułu: http://elektronikab2b.pl/technika/5811- ... antalowych ?
Korci mnie takiego małego zgrabnego 10uF wsadzić przy procku: http://www.tme.eu/pl/details/csmd10u120 ... 6kahnnne/#
Dobry to duet z podobnym 100n? A może tak jak piszą pójść na hardkora i załatwić filtrowanie jednym? Niestety w tych notach Samsunga nie mogę się doszukać nic o ESR a pewnie w tym "sobaka zaryta" ;) No ale niby w/g artykulu ESR w MLCC jest widoczny dopiero przez lupę ;)

Hmmm... Mit wszystkomającego 10uF MLCC do obalenia czy potwierdzenia...?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2013, o 21:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27297
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

krzyhooo napisał(a):
Hmmm... Mit wszystkomającego 10uF MLCC do obalenia czy potwierdzenia...?


Ja uważam, że do potwierdzenia, sam często stosowałem i stosuję takie kondensatory, aczkolwiek może na podobnej zasadzie jak jeszcze niektóre firmy "na wszelki słuczaj" żądają pieczątki na fakturze, na wszelki wypadek, to jednak gdy układ jest dosyć istotny dodaję jeszcze tantalka 22uF w SMD w obudowie A (też mały i niedrogi)

Zdecydowanie lepsze są takie MLCC żeby ich użyć np przy zasilaniu bateryjnym gdzie zależy na jak najmniejszym poborze prądu bo te mają zdaje się dużo mniejszą upływność ... no ale tu lepiej żeby ktoś mnie jeszcze skorygował kto się lepiej zna. W każdym bądź razie bardzo dobrze mi się sprawują

aha ale też z przyzwyczajenia daję czasem i np taki 4,7uF czy 10uF MLCC a do tego jeszcze gdzieś równolegle 100nF albo w zasadzie prawie już nie używam w SMD 100nF tylko właśnie 1uF bo dostałem ich od kolegi sporo w obudowie 0603 ;)

------------------------ [ Dodano po: dzisiaj, o 19:34 ]

ooo a teraz dopiero doczytałem jeszcze pod koniec tego artykułu co podałeś wyżej - potwierdzenie tego co napisałem wyżej że mają niższą znacznie upływność więc przy zasilaniu bateryjnym będzie też mieć to fajne znaczenie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2013, o 19:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 173
Pomógł: 10

Czytając fragmenty książki "Wzmacniacze operacyjne:teoria i praktyka", autora Ron Mancini i Bruce Carter z 2010r (4 wydanie zaktualizowane) trafiłem na ciekawy fragment dotyczący filtracji.
Co prawda chodzi o układy analogowe ale informacje mogą być użyteczne.
W rozdziale "Podstawowe błędy przy stosowaniu wzmacniaczy operacyjnych" opisana jest historia upowszechnienia się kondensatora filtrującego 0,1 uF (jego zakres eliminacji zakłóceń do 10 MHz) oraz dlaczego obecnie coraz częściej należy rozważyć równoległe podłączenie kondesatora 1000pF (elminacja zakłóceń do 100 MHz) a czasami np. 33pF (eliminacja zakłóceń 2,4 GHz).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 mar 2013, o 13:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 mar 2013
Posty: 4
Pomógł: 0

Jeśli wykorzystujemy moduły wifi lub gsm warto zastanowić się nad dodaniem jakiś kondensator rzędu pF. Pamiętam jak kiedyś na laboratoriach z wysokich częstotliwości został uruchomiony klistron pasmo X(10GHz) to obraz na monitorze obok zaczął wariować.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO