Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 lip 2024, o 15:19


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 lut 2024, o 22:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lip 2019
Posty: 108
Pomógł: 11

Hej,
Z góry piszę, że starałem się poczytać trochę materiałów związanych z tematem
http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mi ... lanie.html
Popatrzyłem też na rozwiązania z użyciem np. układu AD780, ale trochę dla moich potrzeb wytaczanie działa na wróble.

Celem układu nie ma być dokładny pomiar napięcia, ale w miarę stabilne określenie położenia kilku potencjometrów - w takim przypadku jeśli dobrze rozumiem - to jakie napięcie będzie napięciem referencyjnym nie ma specjalnego znaczenia (może to być równie dobrze 1.5V jak i 3.3V), bo w układzie powyżej będzie ono również napięciem podanym na potencjometr.

Wymyśliłem sobie, że napięciem odniesienia oraz potencjałem podanym na mierzone potencjometry będzie wyjście stabilizatora liniowego dla trybu pracy REFS[1:0] = 00. Chodziło mi o to, żeby to było coś bardziej stabilnego i stałego niż napięcie, które może podawać USB.
Obrazek

Zrobiłem sobie taki układ jak na schemacie poniżej i pytanie brzmi, czy takie rozwiązanie ma sens jeśli chodzi o wykonywanie pomiarów ADC.
Obrazek

Podłączenie do procka jest właściwie standardowe, ale też dorzucam tutaj (nie jest to docelowy układ, tylko podłączenie sekcji zasilania, masy, resetu, zegara, ADC)
Obrazek

Może mieć to sens, czy może gdzieś pobłądziłem? :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2024, o 07:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2013
Posty: 200
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 22

A kwarc 20Mhz i kondensatory 22pF nie mają być odwrotnie,tzn.kwarc przy procesorze i dalej kondensatory do masy?
Obrazek


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2024, o 07:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

moscow napisał(a):
Chodziło mi o to, żeby to było coś bardziej stabilnego i stałego niż napięcie, które może podawać USB.

Ale czy wewn. źródło odniesienia w procku nie będzie miało lepszych parametrów niż zewn. stabilizator ?? To jedno. A drugie - jeśli chodzi np o konkretne źródło odniesienia 3V3 to są do tego specjalizowane układy jak np: REF3033AIDBZT
https://www.tme.eu/pl/details/ref3033ai ... struments/

lub dowolny podobny scalak. Te scalaki mają po stokroć lepsze parametry niż zwykłe stabilizatory liniowe.

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Humanoid napisał(a):
A kwarc 20Mhz i kondensatory 22pF nie mają być odwrotnie,tzn.kwarc przy procesorze i dalej kondensatory do masy?

Słuszna uwaga ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2024, o 09:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lip 2019
Posty: 108
Pomógł: 11

mirekk36 napisał(a):
moscow napisał(a):
Chodziło mi o to, żeby to było coś bardziej stabilnego i stałego niż napięcie, które może podawać USB.

Ale czy wewn. źródło odniesienia w procku nie będzie miało lepszych parametrów niż zewn. stabilizator ??

Pewnie dokładnie tak bym zrobił, gdyby chodziło o pomiar, ale w moim przypadku chciałem mieć dokładnie to samo napięcie na potencjometrze, co podane jako referencja. Wtedy nie muszę niczego dodatkowo przeliczać, jeśli te dwie wartości będą się różnić :-)
mirekk36 napisał(a):
A drugie - jeśli chodzi np o konkretne źródło odniesienia 3V3 to są do tego specjalizowane układy jak np: REF3033AIDBZT lub dowolny podobny scalak. Te scalaki mają po stokroć lepsze parametry niż zwykłe stabilizatory liniowe.
https://www.tme.eu/pl/details/ref3033ai ... struments/

O właśnie taką sugestię mi chodziło, jakoś się do tego typu nie dokopałem. Widzę, że ma też "jakąś" wydajność prądową, więc można podłączyć i więcej potencjometrów. Dzięki śliczne! :-)

Po zmianie wyglądałoby to mniej więcej tak:
Obrazek

Humanoid napisał(a):
A kwarc 20Mhz i kondensatory 22pF nie mają być odwrotnie,tzn.kwarc przy procesorze i dalej kondensatory do masy?

Oczywiście racja! Procka dorysowałem "poglądowo" w ostatniej chwili i taki "czeski błąd się trafił". Dzięki za zwrócenie uwagi :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2024, o 12:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 171
Pomógł: 10

Czy nie warto pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu układu na wypadek przypadkowego przekręcenia potencjometru poniżej 10 Ohm i ewentualnie zbyt dużym przepływem prądu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2024, o 13:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lip 2019
Posty: 108
Pomógł: 11

JarekK napisał(a):
Czy nie warto pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu układu na wypadek przypadkowego przekręcenia potencjometru poniżej 10 Ohm i ewentualnie zbyt dużym przepływem prądu?

Hmmm... może czegoś nie widzę - ale gdzie ten prąd miałby przepłynąć?
Między VCC a GND jest zawsze 10K, pin 2 potencjometru jest wystawiony w ten sposób, że napięcie na nim zależy od ustawienia potencjometru - i ten pin wchodzi na przetwornik ADC.
Potencjalne ryzyko jakie widzę mogłoby wynikać z tego, że potencjometr jest skręcony w którąś stronę, a jednocześnie pin, który powinien działać jako wejściowe ADC w uC, będzie wyjściem i będzie ustawiony na przeciwny potencjał. Tylko pytanie, czy potrzeba na to się zabezpieczać jeśli układ nie jest zaprojektowany, żeby tak działać?

Tzn. jeśli są jakieś wskazania, żeby dać np. rezystor szeregowo do pinu uC - to dajcie znać:-)
Na schemacie w blogu niżej widzę taki szeregowo, ale to po to, żeby zejść z zakresem napięć do np. 0-2.5V (z innego np. 0-15V)
https://atnel.pl/atb-pomiar-napiecia-adc.html
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2024, o 13:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 171
Pomógł: 10

Na twoim schemacie nie ma pomiędzy AREF a AGND szeregowego potencjometru podłączonego do RV1-RV4. Miałem na myśli, być może teoretyczną sytuację taką, że gdy przypadkowo np. RV2 masz ustawione na 0 Ohm to będzie płynął większy prąd, którego nie udźwignie REF3033 a może też i źródło napięcia z USB. Przykład z rysunku Mirka rozwiązuje takie ryzyko, jest tylko pytanie czy tak możesz zrobić w twoim projekcie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2024, o 14:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27293
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

JarekK napisał(a):
Miałem na myśli, być może teoretyczną sytuację taką, że gdy przypadkowo np. RV2 masz ustawione na 0 Ohm to będzie płynął większy prąd, którego nie udźwignie REF3033

Jarek ale przecież te potencjometry są wpięte pomiędzy AREF a GND - więc duży prąd nie ma jak popłynąć. Przecież ich suwaki idą na wejścia ADC ... więc skąd miałyby by się pojawić większe prądy dla źródła. Na suwakach będzie się po prostu pojawiało napięcie od 0 do AREF w zależności od położenia suwaka. A prąd dla AREF będzie sumą prądów wszystkich potencjometrów - więc jeśli już to można albo ew warto zwiększyć w ogóle wartości tych potencjometrów jeśli są połączone równolegle do AREF

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2024, o 14:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 171
Pomógł: 10

No tak :)
Jakieś głupstwa sobie powymyślałem, że pomiędzy AREF a GND wpięta jest nóżka idąca z potencjometru do ADC.
Totalne zaćmienie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lut 2024, o 21:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 760
Pomógł: 37

Jeśli chodzi o odczyt z potencjometru to nie ma z tym najniższych problemów. Jeśli podłączone jest do tej samej masy i zasilania co procek Nawet gdy narobi się dużo błędów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO