Witam, Swojego czasu zrobiłem parę projektów bazujących na komunikacji między urządzeniem z andoidem (np. smartphonem) a mikrokontrollerem (no w moim przypadku platformą arduino). Po stronie urządzenia z androidem są aplikacje które dość łatwo stworzyłem w oparciu o AppInventor MIT, który nie wymaga w ogóle programowania w takim ogólnym znaczeniu - całą funkcjonalność tworzy się w oparciu o gotowe bloki. Na pierwszy rzut oka AppInventor wydaje się to trochę ograniczony, ale w rzeczywistości pozwala stworzyć bardzo zaawansowane aplikacje.
Komunikacja odbywa się poprzez bluetooth'a. Po stronie arduino mamy moduł bluetooth - ja akurat używam btm222 bo kiedyś znalazłem za jakieś 40 PLN na aledrogo.
Do czego to się może przydać ?? W zasadzie można użyć telefonu jako modułu GSM, GPS, użyć wyświetlacza do interface'u graficznego dla swojego projektu, przesyłać dane przez WIFI, użyć opcji text to speech i speech to text i mase mase innych. Porobiłem parę przykładowych aplikacji dla wglądu i tak już dodaje co jakiś czas.
Pare projektów do wglądu:
Tutaj trochę wyjaśnienia jak odbierałem dane z DS18B20 przesyłałem do telefonu, z tamtąd do routera po wifi i na COSM (obecnie to się nazywa chyba xively, dawniej to się zwało pachube... ogólnie taka platforma dla takiej koncepcji 'internet of things')
Tutaj użycie telefonu jako modułu GSM dla mikrokontrolera
A tak a propo. Sorry że po angielskiemu, ale głownie odwiedzam zagraniczne strony i fora... zresztą to takie hobby ze angielski trzeba znać w jakimś tam stopniu.
Właśnie o to chodzi, że dużo czasu to nie zajmuje - jak masz już opanowane nawiązanie komunikacji przez bluetooth (oblukaj przykładowy) to reszta dość prosta. Najbardziej w polskich warunkach podoba mi się to, że mając telefon od razu masz shield'a GPS, GSM, dostęp do akcelerometrów i mase tego typu rzeczy. Normalnie trzeba by na sam shield wifi wydać ze 180PLN a tu za free
Mały update... postanowiłem odejść od modułów bluetooth na rzecz ethernetu. Zaleta jest taka, że arduino nie musi być zawsze w zasięgu urządzenia z androidem, no i można użyć przeglądarki, PHP i masy innych opcji by komunikować się z płytką. W tym przykładzie mamy serwer który pozwala nam sprawdzać temperaturę jak i zapalać LEDa. Poświęciłem też dobre parę minut na omówienie aplikacji na androida stworzonej a w AppInventor.
Moduł użyty w tym przykładzie to ENC28j60 - a w zasadzie wówczas to forduino jeszcze się nazywało - fajne ceny, ale naklejają takie irytujące naklejki na wszystko - baaaardzo ciężko schodzą.
Jak macie jakieś pytania albo sugestie to piszcie - konstruktywny krytycyzm jest najważniejszy.
Ps. Aaaa no i sorry, że znowu po angielsku ale jakoś nigdy nie mam czasu na polską wersję filmu. Już samo stworzenie ponad 16 minutowego filmu było frustrujące.
Dołączył(a): 28 maja 2012 Posty: 471 Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30
Bardzo fajny tutorialik, zawsze jakoś migałem się od próby pisania apki na androida, ale chyba wypróbuje sobie ten system bloczkowy na jakiegoś "hello world"
kerimil napisał(a):
Już samo stworzenie ponad 16 minutowego filmu było frustrujące.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników