Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 8 wrz 2024, o 00:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 lip 2024, o 14:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 paź 2015
Posty: 4
Pomógł: 0

Dzień dobry,
Mam mały problem z zadziałaniem bootloader'a przez RS485.

Otóż, kompiluję bootloade'ra z zaznaczoną opcją sterowania pinem DIR, wgrywam go do procesora razem ze wsadem programu (przez merge).
Bootloader i wsad wydają się być poprawnie wgrane, po resecie w terminalu pojawiają się znaki zapytania, a po wpisaniu AT+RST? procesor zgodnie z założeniem resetuje się.
Reaguje także na inne zaprogramowanie komendy AT wydane przez terminal, więc wyglada na to, że sama komunikacja z wykorzystaniem RS485 działa poprawnie...

Natomiast przy próbie sprawdzenia bootloader,a przyciskiem BLS Info, dostaję komunikat "Bad PageSize from BLS".

Na załącznikach widać wszystkie ustawienia mkBootloader, mvAvrCalcuator, rs232-terminal

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Proszę o pomoc, bo nie mam już pomysłów co może być źle...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lip 2024, o 16:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27288
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Prędkość panie, prędkość baudrate pewnie nie jest dobrze ustawiona

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

poza tym sprawdź najpierw BLS przez zwykły RS232 zanim podłączysz do RS485 przecież da radę tak zrobić

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lip 2024, o 17:56 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 paź 2015
Posty: 4
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Prędkość panie, prędkość baudrate pewnie nie jest dobrze ustawiona

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

poza tym sprawdź najpierw BLS przez zwykły RS232 zanim podłączysz do RS485 przecież da radę tak zrobić


Po podłączeniu zwykłego RS'a BLS się odczytuje poprawnie. Podłączyłem analizator stanów logicznych i widać że linia DIR żyje, a po restarcie odzywa się chyba BLS (z tego co zrozumiałem przebiegi).
Prędkości nie zmieniałem pomiędzy testami z RS232 i RS485 więc ta 76800 chyba ok. Procek to atmega328p z 16MHz kwarcem.

ObrazekObrazek

Na kanale 0 - jest TX, na kanale 2 - DIR, coś tam się bangla pinami przez 2 sekundy po włączeniu (tyle ile ustawione oczekiwanie na BLS).
Zresztą na pewno wszystko z samym BLS'em jest dobrze, bo po RS232 działa.
Obstawiałbym albo źle podłączonego max'a na płytce, albo przejściówkę, gdyby nie jedno ale... normalnie przez terminal po RS485 wszystko działa, program reaguje na komendy AT, wypisuje wyniki w terminalu...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lip 2024, o 18:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 paź 2015
Posty: 4
Pomógł: 0

Udało mi się też z pomocą analizatora stanów logicznych zobaczyć jaka jest różnica między komunikacją przez RS485 a RS232.
RS232 - MkBootloader wysyła AT+RST?\r -> mc odpowiada ? -> mkb wysyła: u, następnie i, i mc odpowiada: \r\n&128,0x7e00,atmega328p,8000000,3*\r\n, potem włącza się program i leci moje READY
RS485 - MkBootloader wysyła AT+RST?\r -> mc odpowiada 20x? -> mkb wysyła: u, następnie i, ale odpowiedzi z BLS'a już nie ma, leci od razu rEADY
Tak jakby Mkbootloader nie reagował na pierwszy ? i kończy się czas bootloadera.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lip 2024, o 20:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 paź 2015
Posty: 4
Pomógł: 0

Dobrze, przepraszam za zamieszanie, miałem błąd w projekcie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lip 2024, o 06:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27288
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

beku napisał(a):
Dobrze, przepraszam za zamieszanie, miałem błąd w projekcie.

Zdarza się, spokojnie ;) najważniejsze że udało się uruchomić - a przy okazji poleciała piękna analiza problemu na forum ;) to mi się podoba

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO