Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 11:52


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Problem z ADC
PostNapisane: 13 mar 2012, o 21:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 mar 2012
Posty: 7
Pomógł: 0

Witam!

Jestem początkującym użytkownikiem zestawu uruchomieniowego ATB rev:1.02.
Swoją przygodę rozpocząłem od prób pomiarów napięcia na trzech kanałach.
Uruchomiłem wyświetlacz LCD, wydaje mi się, że poprawnie zainicjowałem przetwornik ADC. Niestety jednak otrzymuje nieoczekiwane rezultaty. Pomiary wykonuje na Pinie 4,5 i 6 PORTA. I teraz jeśli mam te piny niepodłączone to otrzymuje jakieś napięcie, podłączenie ich do masy daje wynik 0, podłączenie do 5V daje 1024 jednostki. Skąd napięcie na niepodłączonych pinach.

Z góry dziękuję za pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2012, o 21:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

Remolek napisał(a):
Witam!

Jestem początkującym użytkownikiem zestawu uruchomieniowego ATB rev:1.02.
Swoją przygodę rozpocząłem od prób pomiarów napięcia na trzech kanałach.
Uruchomiłem wyświetlacz LCD, wydaje mi się, że poprawnie zainicjowałem przetwornik ADC. Niestety jednak otrzymuje nieoczekiwane rezultaty. Pomiary wykonuje na Pinie 4,5 i 6 PORTA. I teraz jeśli mam te piny niepodłączone to otrzymuje jakieś napięcie, podłączenie ich do masy daje wynik 0, podłączenie do 5V daje 1024 jednostki. Skąd napięcie na niepodłączonych pinach.

Z góry dziękuję za pomoc.

A stąd, że niepodłączone piny działają jak anteny. A w antenie indukuje się napięcie.

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2012, o 21:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 mar 2012
Posty: 7
Pomógł: 0

Zrozumiałbym gdyby to były jakieś małe wartości ale przyjmując, że 1024 jednostki to 5V, na niepodłączonych pinach mam około 660 i 880 jednostek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2012, o 21:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

Ale to nie chodzi tylko o to co się zaindukuje. Są też różne stany wewnątrz struktury procesora, które jak uruchomisz ADC a piny zostawisz w powietrzu mają wpływ na to co się "policzy" w przetworniku.
Po prostu nie możesz ich zostawić tych pinów niepodłączonych.

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2012, o 22:25 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 mar 2012
Posty: 7
Pomógł: 0

Powiedzmy, że chcę zbudować miernik i mam przewód w powietrzu, jak wyeliminować te "fałszywe" pomiary ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2012, o 23:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Posłuchaj - warto pogrzebać na forum, przeczytaj koniecznie ten post dobrze?

post3590.html#p3590

to bardzo ważne jeśli chcesz dokonywać pomiaru z kilku kanałów jednocześnie - powiedz czy coś ci to dało ok ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2012, o 19:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 mar 2012
Posty: 7
Pomógł: 0

Ja posiłkowałem się kodami z płyty i nie mam tych błędów. Pozwolę sobie wkleić fragment mojego programu:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Faktycznie brakuje opisu.
Nie jest to program użytkowy tylko testowy.

Po kolei:
1) Mierzę napięcie na trzech wejściach (4,5,6) portu POARTA
2) Wyniki zapisuję w pętli do tablicy 6-cio elementowej (poglądowo w pętli robię wyświetlanie). Jako wynik funkcji pomiar zwracam średnią z sześciu pomiarów.
3) Po dokonaniu pomiarów w pętli głównej programu porównuje wyniki, wybieram największy, dopisuje go do zmiennej Umx i wyświetlam wyniki wszystkich pomiarów oraz największą wartość.



Ostatnio edytowano 14 mar 2012, o 20:12 przez Remolek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2012, o 20:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No no - wszystko super, tylko jak ja widzę kod programu bez żadnych komentarzy i bez objaśnienia jak ma działać oraz bez szczegółowego wyjaśnienia gdzie ktoś widzi problem to przykro mi ale odkładam go na bok w ogóle nie analizuję. Przykro mi ale nie mam aż tyle czasu.

Warto zadawać precyzyjne pytania a nie wrzucić kod programu i zapytać co tu jest nie tak :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2012, o 02:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2012
Posty: 28
Pomógł: 0

Jaką wartość przyjmuje zmienna "i"? Nie powinno być przypadkiem w linijce 57 i 59 srednia=srednia+tablica_pomiarow[i1]; oraz lcd_int(tablica_pomiarow[i1]); ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2012, o 19:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 mar 2012
Posty: 7
Pomógł: 0

Dziękuję za zwrócenie uwagi, ale niestety to nie to. Obecnie uprościłem funkcję pomiar do minimum, wygląda następująco:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Niestety bez poprawy. Mam do pinu 5 podłączone napięcie które mogę regulować, piny 4 i 6 są w powietrzu. I tak z pinu 4 odczyt 673, z pinu 5 0, z pinu 6 657. Zmiana napięcia na pinie 5 powoduje automatycznie zwiększenie napięcia na pinach 4 i 6.
Gdy zwiększe na 5 do 1012, to na pinie 4 mam 741 a na 6 1012. Jeśli zmienie podłączony pin to pozostałe zachowują się tak samo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2012, o 20:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No i to można uznać za konkretne pytanie i opis problemu. Ale wynika z tego jak na razie tylko jedno. Może zadam tobie pytanie:

A czego ty oczekujesz na pinach 4 i 6, które wiszą w powietrzu a regulujesz napięcie tylko na wejściu pinie nr.5 ????

Czy nie wydaje ci się że to trochę podejście nieteges ? Na niepodłączonych pinach nie oczekuj przewidywalnych wyników, zresztą bardzo mnie to ciekawi jakiego wyniku się spodziewasz na niepodłączonych hmmm?

Chcesz to sprawdzić ? to podaj na piny 4 i 6 także jakieś napięcia z suwaków potencjometrów i wtedy opisz wyniki i ew pytaj dalej jeśli jeszcze będziesz miał o co pytać - bo podejrzewa, że gdy w końcu zobaczysz normalne pomiary na 3 niezależnych kanałach to zrozumiesz że tak się to robi a nie pozostawia piny w powietrzu.

daj znać.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2012, o 21:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 mar 2012
Posty: 7
Pomógł: 0

Ok testy przeprowadzone po podaniu jakiegokolwiek napięcia lub dołączenia do masy wyniki są zgodne z oczekiwaniem.
Ale teraz mam następujące pytanie, przyjmimi czysto hipotetycznie taki schemat:

http://imageshack.us/photo/my-images/51/schematw.png/

Nie zwracamy uwagi na sterowanie przekaźników idea układu jest następująca.

Włączam układ, mierzę napięcie na trzech bateriach, wybieram najsilniejszą baterię, zostaje ona podłączona do szyny zasilającej.
Odpuszczam dwa niewykorzystywane przekaźniki (CZYLIi PINY W "POWIETRZU"). Po zbliżeniu się do jakiegoś napięcia granicznego. Załączam dwa pozostałe przekaźniki dokonuje pomiar znowu wybieram najsilniejsze źródło je zostawiam, a dwa pozostałe przekaźniki odpuszczam.

Zaznaczam że jest to czysto teoretyczne rozwiązanie a nie praktyczne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2012, o 22:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

podłączaj na piny dzielniki , a nie będziesz miał problemów

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2012, o 22:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No jakaś idea to jest - ale jeśli mowa o bateryjnym zasilaniu to same przekaźniki będą żarłocznie siorbać prąd i jeśli mowa o małych bateriach to idea wydaje mi się że bierze w łeb :( .... Nie lepiej zastosować jedną baterię a po prostu o większej pojemności i pozbyć się ze statku całego balastu w postaci przekaźników ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 mar 2012, o 19:43 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 13 mar 2012
Posty: 7
Pomógł: 0

No chyba, że dostępna pojemność akumulatorów jest za mała do zakładanego celu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO