Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 19:44


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 mar 2012, o 14:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 243
Lokalizacja: wlkp
Pomógł: 2

Jestem w trakcie przerabiania Timerów i wydaje mi się, że czegoś tutaj nie rozumiem.
W książce Mirka, dział Tryb zwykłego licznika (str. 43) jest zadanie: "W oparciu o przerwanie pochodzące od przepełnienia Timera1 spowodować, aby dioda LED podłączona do jednego z pinów dowolnego portu zapalała się i gasła równo co 1 sekundę, czyli z częstotliwością 1Hz. Procesor jest taktowany z częstotliwością 8MHz."
Cała ta procedura z preskalerem i trybem zwykłego licznika zrozumiałem. Jednak nie rozumiem, dlaczego częstotliwość 1Hz odpowiada temu, że dioda świeci przez 1 sekundę oraz nie świeci przez 1 sekundę.
Częstotliwość 1Hz rozumiem w ten sposób, że dioda pali się przez 0.5 sekundy, po upłynięciu 0.5 sekundy (świecenia) następuje przerwanie -> dioda nie świeci 0.5 sekundy, po upłynięciu 0.5 sekundy (nieświecenia) licznik ponownie zlicza te impulsy przez 0.5 sekundy (dioda świeci) itd.
Obrazek
Według mojego rozumowania, żeby dioda świeciła przez 1 sekundę, częstotliwość taktowania powinna wynosić 0.5Hz, a nie 1Hz. Okres wynosiłby 2 sekundy, ale stany: wysoki i niski trwałyby 1 sekundę.
Proszę o wyprowadzenie mnie z błędu..



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2012, o 15:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2012
Posty: 28
Pomógł: 0

Cytuj:
Częstotliwość 1Hz rozumiem w ten sposób, że dioda pali się przez 0.5 sekundy, po upłynięciu 0.5 sekundy (świecenia) następuje przerwanie

No właśnie nie. W prądzie zmiennym to by się zgadzało.
1 Hz definiuje się jako liczbę cykli na sekundę. W tym przykładzie 1 cykl jest to czas od momentu zmiany stanu do kolejnego momentu zmiany stanu, czyli co 1 sekundę (1Hz) zmienia się stan -wysoki->niski->...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2012, o 15:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Dokładnie , jak prawi kolega TKPOUM .... po prostu źle sobie przeliczyłeś :) najprościej wykonaj zadanie , a się przekonasz że pełny cykl trwa dokładnie 1s czyli jest równy = 1Hz i inaczej nie będzie.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2012, o 10:05 

Pomógł: 0

Według mnie nieporozumienie wynika z tego że Wrangler potraktował fakt wystąpienia przerwania (za każdym razem jak nastąpi przepełnienie licznika), jako wyjście dzielnika częstotliwości dla sygnału prostokątnego 1Hz, a tu o to chodzi że z taką częstością czyli co 1s wystąpi przerwanie, a co my z nim zrobimy to nasza sprawa, a w tym przypadku, to po prostu zmieniamy stan jakiegoś portu sterującego na przeciwny w momencie wystąpienia przerwania (czyli co 1 sekunde) i w konsekwencji na wyjściu tego portu uzyskujemu przebieg prostokątny o częstości 0,5Hz czyli stan wysoki trwa 1s i stan niski 1s.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2012, o 10:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Wrangler napisał(a):
... dioda LED podłączona do jednego z pinów dowolnego portu zapalała się i gasła równo co 1 sekundę, czyli z częstotliwością 1Hz.


To jest powiedziałbym takie mało precyzyjne określenie, powiedziane na tzw "oko" .... ;) na prawdę nie ma co dochodzić, kto co rozumie gdy wypowie o miganiu diody równo na sekundę. Pisząc to nawet nie próbowałem i nigdy nie próbuję się do super szczegółowo do częstotliwości - to było bardzo poglądowe stwierdzenie - o tak powiem.

Gdybym chciał pisać o szczegółach to pisałbym być może że po zboczu opadającym, które przypadnie w połowie okresu wynoszącego x ......... Ale po co ? Tym bardziej, że kto by używał timer sprzętowy do migania diodą co sekundę ? ....

Każdy uruchomi - przeliczy - zobaczy i już wie o co chodzi. ;)

Dlatego koledzy wyżej bardzo dobrze opisali ten problem i całe zagadnienie w szczegółach - mam nadzieję, że to pozwoli ci to zrozumieć już tak do końca.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO