Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 13:22


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 gru 2014, o 11:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

Chyba mój błąd :( To nie była sonda a... Kabel koncentryczny RG58 zakończony po obu stronach BNC, 50 Ohm. Nota tego kabla (link). Późno było, a taki był pod ręką :lol: Wziąłem teraz sondę Tektronix TPP0201.

25 MHz, 5Vpp...

Obrazek

1 MHz, 5Vpp...

Obrazek

100 kHz, 5Vpp...

Obrazek

Dla 25 MHz prostokąt jednak też nie jest idealny, ale przy pomiarze "kablem" sygnał był chyba przez ten kabel trochę tłumiony.

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2014, o 11:37 

Pomógł: 0

Proszę bardzo odrobina teorii https://www.youtube.com/watch?v=6CDJbi8E0UE

PS. Nie twierdzę, że oscyloskop za 1-2-3tyś nie nadaje się do niczego, wręcz odwrotnie, jeszcze 20lat temu można było pomarzyć tylko o takim sprzęcie na biurku.
Tylko to jak z każdym przyrządem pomiarowym, trzeba sobie zdawać sprawę z ograniczeń jakie niesie ze sobą podnoszenie długości rekordu próbek przy tej samej częstotliwości ich zbierania itd. itd. ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2014, o 12:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 kwi 2014
Posty: 196
Lokalizacja: Sandomierz
Pomógł: 0

Chyba kupię tańszy oscyloskop cyfrowy, np ATTEN ADS1102CAL http://allegro.pl/oscyloskop-cyfrowy-gr ... 33375.html lub podobny do pracy w układach cyfrowych. A do tego jakiś używany analogowy do pomiarów w technice radiowej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2014, o 12:52 

Pomógł: 0

I to jest najlepsza opcja ;). Wojtek ma bardzo ciekawy oscyloskop cyfrowy, sam bawiłem się ostatnio znowu Hantek DSO5202B i był bardzo responsywny, jak również obraz bardzo czytelny. Rozdzielczość też niczego sobie. W tej klasie cenowej mój faworyt.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2014, o 13:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 kwi 2014
Posty: 196
Lokalizacja: Sandomierz
Pomógł: 0

Lub Hantek DSO5102B, na allegro jest w dobrej cenie za zachodnią granicą. Zastanawia mnie jedna rzecz, pasmo można podnieś do 200MHz poprzez zmianę firmware. Czy sama konstrukcja oscyloskopu nie stanowi granicy 100 MHz ? Czy może w wersji 200MHz jest również sprzętowe wykonanie zapewniające wyższe pasma przenoszenia ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2014, o 13:16 

Pomógł: 0

Dosyć dobrze to tłumaczy wrzucony film, ot po prostu możesz ustawić mniej ns na działkę, ot cała różnica. Nie wiążą się z tym żadne większe profity, typu lepsze odwzorowanie sygnału itd. Bo to zależy od prędkości odświeżania ilości próbek jakie uczestniczą przy samplowaniu z 1GS/s itd.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2014, o 23:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 kwi 2014
Posty: 196
Lokalizacja: Sandomierz
Pomógł: 0

A co powiecie o SIGLENT SDS1072CML lub SDS1102CML (seria SDS1000CML to sprzęty o pasmach 70, 100 oraz 150 MHz, może da się dla obu dokonać upgrade do najwyższej wersji, choć myślę że w moich zastosowaniach ta najniższa będzie wystarczająca) Jest jeszcze wersja SDS1000CNL ale z tego co zauważyłem ma mniejszą pamięć. Ekran mniejszej rozdzielczości, ale patrząc tutaj http://obrazki.elektroda.pl/8469119500_1374848371.jpg dużej tragedii nie ma.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2014, o 23:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

Jeśli wystarczy Ci 70 MHz, to w NDN jest zestaw: oscyloskop Siglent SDS1072CML z multimetrem Sanwa PC5000a. Co do samego oscyloskopu to kilka postów wyżej są zrzuty ekranu właśnie z modelu SDS1102CML. Znajomy ma z kolei droższego Rigola DS1074Z. Korzystałem z niego i myślę, że też jest wart rozważenia, ale jest droższy.

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 00:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

Ja mam SIGLENT SDS1072CML z NDN i jak już pisałem w postach wcześniejszych jestem z niego zadowolony. Ale ja zajmuje się tylko cyfrą i więc oglądam w sumie na nim tylko PWM`y czy przerwania od czujników, częściej się posługuje jednak analizatorem stanów niż oscylem, oscyla traktuje jako uzupełnienie. Mam do niego pewien zarzut odnośnie tego że nie współpracuje mi z Windowsem 8 ale z Windowsem 7 ok, o tym pisałem już w tym poście: http://forum.atnel.pl/post78746.html#p78746 Oscyla wybrałem podobnie jak ty konsultując się z wieloma użytkownikami forum i wiem że kilku takowe też tu ma i nie słyszałem o nim jakiś specjalnie negatywnych opinii. Po prostu trzeba się pogodzić z wadami jakie sprzęt tej klasy posiada i mieć je na uwadze, o tym pisał już wcześniej szerzej kolega rezasurmar.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 01:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 kwi 2014
Posty: 196
Lokalizacja: Sandomierz
Pomógł: 0

Troszkę jeszcze popatrzyłem na recenzje SIGLENTA, HANTEKA, RIGOLA i GATTENA. Wydaje mi się że chyba najlepszy jednak wybór to oscyloskop Rigol DS1054Z, dość często polecany, dość duża wielkość pamięci i łatwo zhakować do wyższego modelu, choć zapewne jak każdy inny sprzęt z budżetowej półki i ten też ma swoje wady. Ostateczny wybór padł właśnie na ten model, już transakcja dokonana więc odwrotu nie ma.

Mam nadzieję że była to trafna decyzja.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 06:56 

Pomógł: 0

marcin w napisał(a):
Wydaje mi się że chyba najlepszy jednak wybór to oscyloskop Rigol DS1054Z

W tej chwili, w tej cenie to dobry wybór - będziesz zadowolony, chociaż pamiętaj opcje, które są podkreślane w tych modelach w tej cenie (ok.1600) nie występują. No i np. przy czterech kanałach próbkowanie spada do 250GSa/s. Ale akcja marketingowa Rigola jest wzorowa ;) - stosunek dobrego samopoczucia nabywcy do ceny jest bardzo dobry :)



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 08:11 

Pomógł: 0

wojtek napisał(a):
Ale akcja marketingowa Rigola jest wzorowa ;) - stosunek dobrego samopoczucia nabywcy do ceny jest bardzo dobry :)


Hah ha ha ha ha ;), trafiłeś w sedno. Niestety smut przy 4 kanałach ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 16:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 kwi 2014
Posty: 196
Lokalizacja: Sandomierz
Pomógł: 0

wojtek napisał(a):
chociaż pamiętaj opcje, które są podkreślane w tych modelach w tej cenie (ok.1600) nie występują

Ale można je sobie odblokować we własnym zakresie za 0$, nie wymagana jest ingerencja w hardware sprzętu.

Cytuj:
o i np. przy czterech kanałach próbkowanie spada do 250GSa/s.

Zdaję sobie sprawę, jednak pomiary w 4-rech kanałach będą niezmiernie rzadko, o ile w ogóle będą w mojej domowej praktyce. Szukając oscyloskopu nie brałem pod uwagę zakupu oscyloskopu 4-ro kanałowego, rozglądałem się za wersjami 2-u kanałowymi. Jednak ta seria dostępna jest w wersjach tylko 4-ro kanałowych.

Wybrałem właśnie ten model bo po zhakowaniu oferuje całkiem ciekawe możliwości.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 16:35 

Pomógł: 0

marcin w napisał(a):
Ale można je sobie odblokować we własnym zakresie za 0$, nie wymagana jest ingerencja w hardware sprzętu.

można, można ale ja jakoś nie mam do tego przekonania z różnych względów ;)
marcin w napisał(a):
Wybrałem właśnie ten model bo po zhakowaniu oferuje całkiem ciekawe możliwości.

i to jest to co pisałem wyżej:
Cytuj:
Ale akcja marketingowa Rigola jest wzorowa - stosunek dobrego samopoczucia nabywcy do ceny jest bardzo dobry



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 17:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 kwi 2014
Posty: 196
Lokalizacja: Sandomierz
Pomógł: 0

Może kiedyś jak będę bogaty to pozwolę sobie na zakup Tektronixa lub Agilenta za kilkanaście tyś zł. Ale na tą chwilę muszę się zadowolić sprzętem z budżetowej półki. Hack nic mnie nie kosztuje, nie tracę nic, zyskuję co najwyżej dodatkowe opcje które w przyszłości mogą (choć nie muszą) się przydać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2014, o 18:02 

Pomógł: 0

marcin w napisał(a):
Może kiedyś jak będę bogaty to pozwolę sobie na zakup Tektronixa lub Agilenta za kilkanaście tyś zł.

Źle mnie może zrozumiałeś absolutnie nie naśmiewam się, napisałem wyżej, że to dobry wybór jest - naprawdę. Ja sam mam takiego budżetowego Tekwaya i jak pisałem wystarczy w 99% do nie tylko amatorki - nie ma co się napinać na nie wiadomo jaki sprzęt - natomiast warto wiedzieć jak robić pomiary poprawnie i jak do tego celu wykorzystać to co się ma , bo nawet maszyna za 20k nic nie pomoże jak się nie będzie wiedziało co z niej wycisnąć. Powodzenia i sam ciekaw jestem wrażeń twoich - będziesz chyba pierwszym tu na forum posiadaczem tego modelu. A że Rigol ma dobry marketing to jest fakt ;)



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2014, o 18:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Nie takim pierwszym ;) dzisiaj przyszla wlasnie druga sztuka. Pierwsza wzialem na probe tydzien temu i musze powiedziec ze po pobieznym sprawdzeniu uwazam ze jest to maszyna warta swych pieniedzy :) stosunek mozliwosci do ceny (nawet bez hacka) jest bardzo korzystny.
P.s. Pewnie po Rigolu kolejne firmy pojda ta drogą.

Sent from my mobile.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2014, o 22:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 kwi 2014
Posty: 196
Lokalizacja: Sandomierz
Pomógł: 0

Dziś mi też przyszedł. Ja już swojego zhakowałem po 30 min użytkowania. Teraz czas zapoznać się z nim i przyzwyczaić się do pracy z oscyloskopem cyfrowym.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2014, o 23:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

Przy okazji zawsze warto zajrzeć do literatury - "Pomiary oscyloskopowe" J. Rydzewski. No i jest całkiem fajna seria publikowana kiedyś w Elektronice Praktycznej. Nosi tytuł "Pomiary oscyloskopowe: okiem praktyka". Do znalezienia w Google :) Warto zajrzeć w wolnej chwili.

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO