Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 kwi 2024, o 20:04


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 lut 2012, o 02:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Ostatnio gdy bawiłem się drutem miedzianym wymyśliłem sposób jak szybko i łatwo odlutować układ smd, nie wiem czy ja jestem pierwszy który to wymyślił ale takiego sposobu nie widziałem nigdzie na internecie chyba ze się mylę?
Głownie chodziło mi o to aby nagrzać wszystkie nóżki układu w tym samym czasie bo zawsze jak jedna strona jest gorąca to się idzie do drugiej to tamta jest już zimna i tak w kolko dopóki nie zepsujemy układu albo go wreszcie odlutujemy.

Wiec co jest potrzebne:

*Drut miedziany dowolnej grubości nie za gruby ani za cienki tylko wymiarkowany tak aby nam pasował do nóżek układu.
*Cyna.
*Lutownica.
*Obcęgi.
*Pęseta przyda się do trzymania układu albo podnoszenia jak trzeba będzie.
*kombinerki do trzymania gorącego drutu.

1. Pierwsze co robimy to ściągamy izolacje z drutu miedzianego.
2. Mierzymy ile drutu będzie potrzeba, to zależy od układu który chce się odlutować :)
3. Wyginamy drut do takiego kształtu jak na zdjęciach ( ten kształt jest zrobiony pod dwustronny układ a pod czterostronny układ można się domyślić ale jak będę miał czas to wrzucę fotkę)
4. Nakładamy troszkę cyny od spodu na obie nóżki czy w przypadku czterostronnego układu na cztery.
5. Nakładamy nasz wygięty drut na układ tak aby te nóżki z cyna dotykały nóżek układu.
6. Bierzemy lutownice przykładamy ja do górnego drutu, i grzejemy aż poczujemy ze nasz układ się swobodnie rusza ( Tylko nie grzać długo bo to potrwa chwilkę albo można sobie uszkodzić układ).
7. Oczyszczamy pady na płytce i układzie używając lutownicy czy naszym innym sposobem.

KONIEC

UWAGA
1. Nie podnosić gorącego drutu paluchami bo się można poparzyć tylko kombinerkami czy czymś innym.
2. Nie biorę odpowiedzialności za nieumyślne używanie drutu :) Albo jak ktoś sobie zepsuje układ.




Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Ostatnio edytowano 8 lut 2012, o 09:05 przez osa1313, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2012, o 07:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

pomysł dość ciekawy :] ale na szczęście mam swoje PT-852 do takich celów :]

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2012, o 07:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak się składa, że ja znam już dość dawno taki sposób i często go wykorzystuję. Uważam, że fajnie że go opisałeś bo wielu osobom, które nie mają takiego szczęścia jak kolega kierlan wyżej ;) ... bardzo się przyda. Nie mniej jednak ja np też mam stację z nadmuchem gorącego powietrza a i tak jakoś z przyzwyczajenia częściej używam właśnie tej metody do wylutowania scalaczków ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2012, o 09:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Ja na razie mam tania lutownice ale w przyszłości planuje sobie kupić porządną stacje z nadmuchem gorącego powietrza zawsze się przyda.
Ale sposób który podałem przyda się początkującym takim jak ja i innym, co go nie znają.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2012, o 10:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Uważam, że fajnie że go opisałeś bo wielu osobom, które nie mają takiego szczęścia jak kolega kierlan wyżej ;) ... bardzo się przyda.


Popieram :] Napewno komuś się przyda a i fajnie jakieś nowinki tego typu opisywać na forum :P

osa1313 napisał(a):
Ja na razie mam tania lutownice ale w przyszłości planuje sobie kupić porządną stacje z nadmuchem gorącego powietrza.


Zwykła lutownica też jest bardzo ważna a i częściej jej używam niż hot aira :)

Ja mam zd-98 za 50zł i jestem zadowolony :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2012, o 11:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2011
Posty: 307
Lokalizacja: Lbt
Pomógł: 8

Można jeszcze w ten sposób, że wyciągami pojedynczy drucik z jakiegoś przewodu(jak najcieńszy), przekładamy go pod nóżkami scalaka i później naprężamy każdą nóżkę podgrzewamy lutownicą. Nie wiem czy ktoś zrozumiał o co mi chodzi, ale tak też można :D

_________________
Ujemna delta to dopiero początek zabawy...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2012, o 11:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

tu chodzi o to by jak najmniej i jak najkrócej grzać scalaka by go nie uszkodzić a podejrzewam ze grzejąc każdą nogę + drucikiem(bo tez się nagrzeje) będzie to trwało długawo niestety..

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2012, o 12:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27227
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kierlan napisał(a):
tu chodzi o to by jak najmniej i jak najkrócej grzać scalaka by go nie uszkodzić a podejrzewam ze grzejąc każdą nogę + drucikiem(bo tez się nagrzeje) będzie to trwało długawo niestety..


Nie nie, potwierdzam, że to też jest dobra metoda - tyle że nie zawsze jest możliwość jej użycia ze względu np na duże upakowanie elementów SMD wokoło. A samo nagrzewanie scalaka jest tutaj właśnie najkrótsze z możliwych bo pojedynczą nóżkę bardzo krótko się przygrzewa - nawet krócej niż przy jej lutowaniu. ;) warto sobie i tą metodę przećwiczyć.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2012, o 17:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

miszczo napisał(a):
Można jeszcze w ten sposób, że wyciągami pojedynczy drucik z jakiegoś przewodu(jak najcieńszy), przekładamy go pod nóżkami scalaka i później naprężamy każdą nóżkę podgrzewamy lutownicą. Nie wiem czy ktoś zrozumiał o co mi chodzi, ale tak też można :D



Ta metoda tez mi wpadła do głowy kiedy odlutowałem atmega8 ale przegrzałem i urwałem jedna nóżkę wiec wymyśliłem ta metodę :)
Jak wrócę z boksu to zrobię kształt na czterostronny układ np. Atmega8 TQFP taka jaka jest widoczna jednym ze zdjęć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2012, o 23:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

Podam swoją metodę do wylutowywania z płytki układów SMD np. układ AT89c4051 obudowa 20S-SOIC. Nakładam suche granulki kalafoni na rząd nóżek układu (10 nóżek) , chwytam osiowo pensetą scalaka, grzeję lutownicą Weller temp. 450 przesuwając grot lutownicy wzdłuż pinów, powstaje kąmpiel tych pinów w temperaturze, jednocześnie podnoszę scalaka na stronę przeciwną. Powiem, że nie uszkodziłem tym sposobem ani jednego scalaka, ani ścieżek na płytce. Używałem też lutownicy transformatorowej 90 W, działa szybciej. Można tu użyć dźwigni (śrubokręta) zamiast pensety . Nie próbowałem tym moim sposobem odciągać od płytki układów w obudowie TQFP. Ale możesz popróbować, zrób kąpiel termiczną w kalafoni w obwodzie scalaka na płytce. Taki zabieg ma skutki, że płytka wygląda jak by ją ktoś ...., ale można ją wymyć denaturatem i będzie taka jak była.
Nie dopuszczaj do przegrzania punktowego, bo może dojść do odparzenia ścieżek, lub uszkodzenia układu ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 00:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2011
Posty: 110
Lokalizacja: Dolnyśląsk
Pomógł: 0

A jakim grotem to robiłeś ? Nożowy jest moim zdaniem jednym z lepszych. Ja proponuje temperaturę z 420 max. chyba że w około duże obszary masy które pochłaniają Ciepło. Weller dobra stacja lutownicza. W pracy używaliśmy 450 stopni ale jak chcieliśmy specjalnie skatować płytkę jakąś.

Co do czyszczenia płytek z kalafonii czy fluxu to dobry jest środek o nazwie 'contact' czy jakoś tak. Są odmiany do np zaśniedziałych styków.(gold)

Co do wlutowania okładów smd to ja lubię jeździć ferrari niż w betonowych bucikach biegać. Znaczy Hot air :) szybko łatwo i przyjemnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 09:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

DidekxD napisał(a):
Co do wlutowania okładów smd to ja lubię jeździć ferrari niż w betonowych bucikach biegać. Znaczy Hot air :) szybko łatwo i przyjemnie.



Tak tylko ze nie każdy posiadam hot air :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 11:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Ja też wolę HotAIREM to robić , zresztą PT852 aż taka droga nie jest , a są i małe dla amatorów odpowiednie.

a tak swoją drogą to można sobie poradzić nawet opalarką -- w pracy czesto demontowalićmy chipsety z graf właśnie opalarką 3s podgrzewania i układzik spada , pcb bez uszkodzeń

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 11:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Była już mowa o hotair, ale sposób miał być tani i prosty a zarazem ciekawy czyli demontaż na własną rękę w domowych warunkach :]

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 17:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

No to masz opalarkę :) Tania , zwykle jest w domu i daje rade

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 17:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2011
Posty: 110
Lokalizacja: Dolnyśląsk
Pomógł: 0

Tak potwierdzam słowa kolegi SunRivera :D Opalara to cudo i pięknie stawia się nią procki na kulkach (BGA) no i tania :D a dla upartego można by powyginać blachę i końcówki sobie porobić xP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 17:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

SunRiver napisał(a):
No to masz opalarkę :) Tania , zwykle jest w domu i daje rade


Opalarkę zazwyczaj ktoś mam w domu a taki hot air to już inna bajka :) A widziałem na youtube jak taka opalarka odlutowuje i muszę przyznać ze super :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 17:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

SunRiver napisał(a):
No to masz opalarkę :) Tania , zwykle jest w domu i daje rade


Ja to mam hota więc opalarki nie potrzebuję hehe

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 18:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2011
Posty: 110
Lokalizacja: Dolnyśląsk
Pomógł: 0

My na serwisie czasem woleliśmy opalarką działać niż hotem. Większy obszar nagrzewa i płytka się nie wygina tak. Co jest bardzo ważne jak się stawia coś na kulkach. Albo przy wymianie tunerów telewizyjnych czy innego dużego tałatajstwa. Chwila moment i plum samo wyskakuje :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 18:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

wiesz nie sądzę żeby osoba która się uczy i wylutowywuje sobie proca w tqfp32 techniką domową stawiała układy BGA :) zresztą dosyć dlugawo w tym siedzę i też nie zamierzam :P

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 18:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Osoby początkujące tak jak ja szukają najtańszego, najłatwiejszego i najszybszego sposobu aby odlutować układ ja np sobie kupie hot air dopiero w Polsce bo tutaj drogie są około 1000zl za takiego co ja w Polsce dam 400 - 550zl wiec wymyśliłem taki sposób :D Ale jak pan Mirek pisał ze taki sposób już używał to nie bylem pierwszy :(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 18:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Polecam PT-852 tania i solidna :) Kompresor ładnie pompuje szybko się nagrzewa najlepiej z tej strony zamówić :P http://www.hotair.pl/

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 18:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2011
Posty: 110
Lokalizacja: Dolnyśląsk
Pomógł: 0

BGA nic trudnego wystarczy parę razy popróbować i obrać sobie odpowiednią techniką więc osobiście polecam spróbować każdemu kto jeszcze tego nie robił a ma okazje :) zawsze to jakieś ciekawe doświadczenie a jak jeszcze mamy sąsiadka do rebalingu to już w ogóle kosmos :)


A ja polecę urządzenia które mają w jednej obudowie i stacje lutowniczą i hota :) dla nowicjuszy i do domowych podbojów wystarcza :) można kupić takie cuda za około 400zł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 18:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Pewno kolega miał na myśli PT-968 :] Też o niej myślałem lecz mam swoje ZD-98 za całe 50zł i PT 852 dużo tańsze od takiego kombajnu mi starcza. Do tego dodam, że gdyby uległ uszkodzeniu taki 968 to zostajemy unieruchomieni bo nie mamy obydwu lutownic. A tak gdy jedna ulegnie awarii zawsze jest druga :P

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 19:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Sam rozmyślam nad kupnem stacji lutowniczej razem z hot air bo w czasie awarii mam zwykła lutownice za 50zl tylko bez ustawiania temp. A taki hot air zawsze się przyda nawet nim można przylutować od biedy :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lip 2012, o 10:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2012
Posty: 296
Lokalizacja: Chebzie Dolne
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 6

W takim razie i ja mam swój sposób na takie wylutowanie układów.
1. Najpierw smaruję układzik (nóżki, pady) pastą lutowniczą
2. Przykładam tasiemkę miedzianą to rozlutowania
3. Zbieram cynę z wszystkich padów
4. Gorącym powietrzem delikatnie

I układzik odchodzi jak ta lala:)

Pozdrawiam
Arek

_________________
Inspekcja TV kanalizacji
Programowanie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lip 2012, o 12:16 

Pomógł: 0

Dobry patent. Sam stosowałem zbliżony, z tym, że wyginałem odpowiednio grot do Pistoletówki, a dawniej, załatwiałem kawałek miedzi, albo aluminium i pilnik w dłoń. Potem wiercenie dziurki na włożenie specjalnie spreparowanego gwintowanego grota do mojej sowieckiej lutownicy i jazda.
Kiedyś wystrugałem klocek z 18 dziurkami 0.8mm. Dzięki niemu mogłem rozbierać w ilościach hurtowych stare płyty z central simensa. Ależ w nich było CMOsów i TTLeli.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO