Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 27 kwi 2024, o 21:07


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 sie 2014, o 08:55 

Pomógł: 0

Dodaj kondensator w obwodzie sprzężenia zwrotnego wzmacniaczy operacyjnych, tj. 1nF na początek, potem można zmniejszyć do 100pF jak będzie stabilnie.
Wzbudza ci się na NE5532/4 ? czy na OP27?
Poczytaj jeszcze raz kurs, nie pamiętam w którym miejscu, ale wiem że Górecki też walczył z wzbudzaniem.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2014, o 09:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

Jak już projektujesz płytkę to może wybierz najpierw obudowę, przemyśl rozłożenie elementów w niej i dopiero dobierz kształt płytki. Co ważne to ścieżki prądowe mają być grube i możliwie krótkie. Jeszcze jedna rzecz mi się nasunęła to czyjej produkcji masz ne5532/4? W kursie była wzmianka na ten temat. Przeczytaj jeszcze raz kurs tak jak kolega wyżej napisał. Tam było sporo o wzbudzeniach.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sie 2014, o 19:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

Jak postęp? Ja wklejam poniżej moją płytkę (większość w SMD):
Obrazek
Schemat poniżej:
Obrazek
Mógłby się ktoś od analogówki wypowiedzieć na jej temat, bo powoli się przymierzam do budowy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2014, o 20:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Witam Panowie. Wybaczcie że nie pisałem nic w temacie ale prace nadal stoją. Chcę przewertować dokładnie kurs Góreckiego i zaprojektuję płytkę od nowa. Niestety nie miałem teraz czasu gdyż miałem przeprowadzkę. Niedługo będę chciał Was prosić o sprawdzenie PCB ;)

ryba84 napisał(a):
Jeszcze jedna rzecz mi się nasunęła to czyjej produkcji masz ne5532/4?


texas Instruments, to źle?

Pozdrawiam :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2014, o 20:51 

Pomógł: 0

Ważne by napis był "wypalony" laserem, a nie nadruk, łatwo sprawdzić, myjąc scalak czym bardziej agresywnym niż izo, np. acetonem. (może być od biedy zmywacz do paznokci ;) ).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2014, o 22:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Były zamawiane z tme, tam chyba bubli nie sprzedają, ale sprawdziłem z ciekawości i napis czystym acetonem nie schodzi :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2014, o 15:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 sty 2012
Posty: 101
Pomógł: 5

Nie rób nowej płytki bo na 95% to nie jest problemem. Spróbuj usunąć dwójnik C7 R16, zmienić kondensator C1 na 2,2nF oraz dodaj elektronit 22uF na wyjście, po czym pochwal się efektami :)

Edit: Oznaczenia elementów odnoszą się do tego schematu:

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2014, o 15:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Niestety musze zrobić nowa płytkę ponieważ nie wiedzieć czemu, coś uwala mi mosfety i nie mam pojęcia co. Również tranzystory w lustrze pradowym mi się strasznie grzaly az w końcu jeden z nich się spalil. Nie wiem czemu gdyż wszystko oprócz regulacji prądu działało. Najlepszym wyjsciem będzie zrobienie nowej płytki według porządnych zasad. :-)

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

Czy mógłbyś dodać obrazek jeszcze raz bo nie mogę go otworzyć. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2014, o 17:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 sty 2012
Posty: 101
Pomógł: 5

Jest to schemat kolegi ryba84, umieszczony kilka postów wyżej. Podejrzewam, że przyczyną uszkodzonych tranzystorów jest silne samowzbudzanie się układu. Podobnie wyglądać może sprawa z kondensatorami, które pewnie mocno się grzeją.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2014, o 17:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Na prawdę nie wiem co mogłem zrobić źle. Ale nie poddaje się i tworzę nowa płytkę ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2014, o 20:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Drodzy Koledzy, Witam Was ponownie i zwracam się do was uprzejmię z prośbą o sprawdzenie płyteczki PCB. Byłbym bardzo wdziędzczny za wszelkie krytyczne uwagi gdyż nie ukrywam że owa konstrukcja mocno nadszarpnęła mój system nerwowy ;)

Oto płytka:

Obrazek

W załączniku również pliki eagle ;)

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc... ;)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2014, o 21:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Dokonałem kilku kosmetycznych zmian na płytce, oto efekty:

Obrazek

Jeżeli ktoś ma jakieś spostrzeżenia i uwagi proszę podzielenie się z nimi :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2014, o 21:49 

Pomógł: 0

Nie podoba mi się dosyć długa ścieżka wyjścia napięcia już po tranzystorze, w sumie przechodzi przez całą płytkę, oraz brak jakiejkolwiek filtracji na wejściu tranzystora bezpośrednio na PCB. Może to zwiększyć mocno efekt dzwonienia w przypadku skoków prądu obciążenia.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2014, o 22:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Ok, dzięki za odzew. Ceramik 1u plus elektrolit 100u na wejscie wystarczy? Pokombinuje z ta ścieżką bo rzeczywiście jest dluga ale myślałem ja dość grubo pocynowac żeby mniejsza rezystancje miała.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2014, o 22:18 

Pomógł: 0

Nefarious19 napisał(a):
ale myślałem ja dość grubo pocynowac żeby mniejsza rezystancje miała.


To nie jest kwestia rezystancji, a indukcyjności ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2014, o 22:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

No masz rację. O tym nie pomyślałem. Jescze się dużo musze nauczyć ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 wrz 2014, o 21:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Witam Koledzy, pokombinowałem trochę z tą płytką jeszcze i dodałem kilka rzeczy na schemacie, prosiłbym o ewentualne uwagi czy według was wszystko gra bo kupiłem cześci i po weekendzie będę się brał za ten zasilacz ;)

Schemat i płytka:
Obrazek




Obrazek

Pozdrawiam ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2014, o 20:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

@UPDATE@

Z racji tego że ostatnio w pracy same dwunastki to i czasu mało, aczkolwiek udało mi się wykonać zasilacz i uwaga... DZIAŁA!!!!! :lol:

Co prawda nie obyło się bez przygód, po załączeniu strzelił tranzystor BC547, później kolejny itd. jak się okazało na schemacie zapomniałem dodać rezystor 1k w obwodzie emitera. Po dolutowaniu układ ruszył pięknie ale jak go troszkę mocniej obciążyłem to zaczął się wzbudzać. Po kilkunastu minutach układ już się nie wzbudzał a mianowicie zmieniłem kilka rzeczy:

- Kondensator wyjściowy zmniejszyłem ze 100uF na 10uF.

- Kondensator 100pF zamieniłem na 470pF.

Układ działa, stabilizacja prądu działa :) Jednakże nie testowałem go przy prądach większych niż jeden amper i przy zmiennym obciążeniu, dlatego będe musiał pewnie jeszcze trochę powalczyć :)


Dziękuje Wam Koledzy za pomoc:) jak ukończę konstrukcje pojawi się ona oczywiście w dziale DIY.

Schemat i płytka:

Obrazek




Obrazek


Muszę jeszcze zrobić układ który przełaczałby odczepy w trafo i sterował cyfrowo napięciem, za wszelkie sugestie byłbym wdzięczny ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 paź 2014, o 22:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Hejka wszystkim. Znowu złapały mnie problemy. Nie mogę opanować tego wzbudzania się zasilacza. Było ok ale coś się pochrzaniło, Pomierzyłem swoim mierniczkiem i wyszło że mi się zasilacz pomocniczy uwalił. Zbudowałem nowy, na nowym trafo z dwoma uzwojeniami, stablilzatory to 7805 i 7905 no i teraz napięcie pomocnicze cud malina. Dałem filtr dolnoprzepustowy RC do potencjometrów i nic. Próbowałem zmieniać wartość kondensatora Ck na (brak, 100pF, 470pF, 1nF. 2,2nF, 22nF, 100nF, 1uF) i nic. Odkryłem że jak dość mocno nacisne palcem na przewód dochodzący do bramki mosfeta to oscylacje ustępują tak jakby mój paluch je tłumił, wtedy pomyślałem że mój paluch jest magiczny ale szkoda mi go ucinać i doklejać do zasilacza :lol:. Ma ktoś z was czym pomysł czym można by ten paluch zastąpić? Przebiegi na wyjściu zasilacza to piła w paśmie od kilku do kilkudziesięciu kiloherców, czasem sinusoida. Mam kiepski analogowy oscyloskop więc cieżko mi jakiś sensowny przenieg złapać..

Proszę was o pomoc bo już mi się kilka siwych włosów na głowie pojawiło a mam dopiero (albo aż :shock: )22 lata ;p

Co myślicie że może być przyczyną?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2014, o 09:42 

Pomógł: 0

Próbowałeś dokładać pojemności na rezystancjach w obwodzie sterowania mosfetem ?



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2014, o 11:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

co masz na myśli? próbowałem dołożyć pojemności w obwodzie bramki żeby spowolnić układ ale było jeszcze gorzej..



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2014, o 11:14 

Pomógł: 0

Nie mam odpowiedzi dokładnej na twoje pytanie, próbował bym zmienić charakter wzbudzeń by zobaczyć gdzie one powstają, czyli np do R8, modyfikował bym układ sterowania bramką.

Ewentualnie zmienił bym operacyjny, albo zastosował bym jakieś sprzężenie na kondensatorach, wszystko zależy jaka jest częstotliwość tych wzbudzeń.
Spróbuj dac między bramką a masą jakieś 1nF. fakt że to nie rozwiązuje problemu, ale można chociaż zlokalizować gdzie powstają te wzbudzenia. Ogólnie mało w tym ostatnio temacie siedzę, lektura kursu z EdW szczególnie części gdzie była walka z wzbudzeniami.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2014, o 11:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Dodałem 1,5nF między źródło a bramkę i już było pięknie, nic się nie wzbudzało ale w pewnym momencie było magiczne "pyk" i iskierka i po tranzystorze... i czemu tak się stało;)? Ech. Jakiś ładunek przebił mi bramkę? Za głupi chyba narazie jestem na zabawy z analogówką...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2014, o 11:59 

Pomógł: 0

Musisz zabezpieczyć bramkę przed zbyt dużym napięciem bramka-źródło, max może być 20V, więc dajesz tam zenerkę 12-15V, albo jeszcze lepiej transil na takie napięcie.

Po za tym w jakich warunkach pyknął tranzystor? pod obciążeniem? czy na luźnych obrotach ?


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2014, o 12:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Na jalowo, narazie pod obciazeniem nie testuje za bardzo jescze... Jak wpiąć ta zenerke? Anoda na bramke, katoda na zrodlo?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2014, o 16:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

zmieniłem tranzystor, wzbudzało się, dodałem znów pojemność między bramkę a źródło, poprawa ale nadal się wzbudzało, i tak zwiększał tą pojemność aż do 4,7nF bo powyżej było już tylko gorzej i na sucho nawet działało ale po dołączeniu 10 ohmowego obciążenia już wszystko wzieło w łeb i nic nie pomaga. Chyba sobie jednak podaruje ten zasilacz i kupie jakiś tani z alledrogo;p tyle kasy już w ten swój włożyłem że już chyba taniej będzie nowy kupić ;)

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Myślałem jeszcze o tym z edw 1/2007, fajnie opisane i proste urządzenie, ale chciałbym mieć płynną regulację prądu np do testów z ledami i boję się że jak zaczne tam coś kombinować z op-ampami dodatkowymi to się skończy tak jak z tym na p-mosfecie. Dzięki w każdym razie za pomoc ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2014, o 17:04 

Pomógł: 0

A jaki mosfet tam masz ? IRFN940 ?.

Ogólnie uruchamianie analoga to czasem zagwozka, spróbuj uruchomić chwilowo bez regulacji prądu, trzeba rozdzielić i szukać który obwód powoduje wzbudzanie.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2014, o 17:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Obecnie używam tego tranzystorka:
http://botland.com.pl/p-mosfet/128-tran ... npbf-.html

Używałem już IRF9140 w to247 obudowie i tego IRF4905. Na wszystkich to samo. Regulacja prądu raczej działa, przynajmniej wtedy się nie wzbudza. Przykładowo, skecam oba pt na zero, ten od napięcia rozkecam na maksa i jak kręce tym od prądu to napięcie się podnosi i stabilizacja działa, jak rozkręce ten od prądu żeby dawał maks to się zaczyna zabawa, ile napięcia bym nie ustawił to się wzbudza.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2014, o 17:35 

Pomógł: 0

Grudniowy numer EdW 2011 ;). Wartość Ck ma znaczenie, wzbudza się obwód ograniczenia prądowego i na nim trzeba się skupić.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2014, o 18:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Niestety, w moim przypadku zmiana Ck niczego nie daje... ;-( Brakuje mi już pomysłów



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO