Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 09:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 cze 2014, o 00:04 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 lip 2013
Posty: 21
Lokalizacja: Pszczyna
Pomógł: 3

Witam wszystkich.
Ostatnio zrobiłem mały, prosty projekcik i zanim rozmontuję układ chciałem go Wam przedstawić.

Ponieważ dostałem kiedyś tablet, którego do niczego nie używam, postanowiłem jakoś go wykorzystać w połączeniu z AVR.
Był pewien problem, bo jest to jeden z najtańszych tabletów i nie posiada bluetootha. Po wielu kombinacjach udało mi się połączyć go z modułem radiowym na USB.
Początkowo chciałem zbudować prosty sterownik silnika krokowego - sterujący kierunkiem obrotów i ilością obrotów, a jako interfejs użytkownika miała służyć aplikacja napisana na Androida.
Później doszło jeszcze kilka rzeczy i skończyło się na tym co prezentuję poniżej.

Do sterowania silnikiem wykorzystałem układ L298N oraz procesor ATmega8A. Silnik, którego użyłem jest unipolarny i posiada 6 wyprowadzeń, ale bez probemu pracuje przy sterowaniu bipolarnym,
gdzie wyprowadzenia COM zostają niepodłączone.

Układ posiada 4 przyciski microswitch, działające jako klawiatura analogowa, ponieważ zaczynało mi już brakować wolnych portów, a obejrzałem ostatnio gdzieś w Internecie bardzo fajny poradnik ;)

Funkcje to po kolei, od przycisku po prawej: (dłuższe przytrzymanie)
Start/Stop (zwiększenie prędkości)
Kierunek obrotu (funkcja specjalna)
Zwiększanie zadanego kąta o 45 stopni (zwiększenie kąta o 360 stopni)
Zmniejszanie kąta o 45 stopni (zmniejszenie kąta o 360 stopni)

W zasadzie nie ma tu za wiele do opisywania, bo wszystko jest na schemacie i w kodzie. Schemat nie jest w 100% zgodny z układem na płytce (troszkę inaczej podłączone są klawisze i nie ma dławika przy zasilaniu AVCC).
Z góry przepraszam za wszystkie rażące błędy, jeśli takie są, ale to w zasadzie mój pierwszy tego typu projekt.
To co chciałem, żeby działało, działa tak jak chciałem, więc ja jestem z niego zadowolony, no ale wiadomo, że dużo rzeczy mogło być zrobione lepiej :)

Filmiki są bardzo słabej jakości, ale mam nadzieję, że będzie cokolwiek widać i słychać. Pierwszy nagrywany telefonem dałem dlatego, że na reszcie nie widać nic na wyświetlaczu LCD.
Program do sterowania z tabletu to moja pierwsza aplikacja pisana na Androida i w ogóle w Javie, może nie wygląda pięknie, ale miała głównie na celu przetestowanie komunikacji.

Obrazek Obrazek Obrazek



Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 cze 2014, o 11:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

hahah;p świetny projekcik:) szczególnie ten grający silnik:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2015, o 07:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 kwi 2015
Posty: 4
Pomógł: 0

Czy masz może program do tego sterownika? :)

pozdrawiam!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2015, o 19:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 lip 2013
Posty: 21
Lokalizacja: Pszczyna
Pomógł: 3

Cały program jest przecież w poście, pod filmikami. Chyba, że chodzi Ci o aplikację na Androida, to nie wiem czy ją jeszcze gdzieś mam, ale tam to nie było nic po za wysyłaniem odpowiednich stringów po kliknięciu w przycisk.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 maja 2015, o 09:41 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 kwi 2015
Posty: 4
Pomógł: 0

Jakiego programu i środowiska użyłeś do zaprogramowania atmegi?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 maja 2015, o 18:29 

Pomógł: 0

mam pewne zastrzeżenia wobec tego projektu .
Oco chodzi?
Chodzi o to że nie problem pokręcić silnikiem w lewo i prawo jak na filmach tu pokazanych , silniki krokowe mogą służyć jako pomoc dydaktyczną OK ale przedewszystkim mają wykonać jakąś prace z obciążeniem w jakim rygorze czasowym .
////
i tu zachodzi pytanie . Czy autor tematu sprawdzał układ podczas pracy z realnymi obciążeniami przewidzianymi dla tych silników ? ? Bo ja tak sobie myśle że nie sprawdzał . Więc niech sprawdzi bowiem nie problem jest w ty ze silnik pokreci sie w lewo a potem w prawo . Cały problem z silnikami krokowymi jest taki że mają pokręcić sie w prawo z odpowiednim przyrostem prędkości oraz całkiem konkretnym obciążeniem mechanicznym ....i właśnie w tym momecie pojawiaja sie schody do nieba .
////
Natomiast bardzo fajny przykład ,test na działanie samego oprogramowania no i napewno niezła frajda i od tej strony ten Projekt bardzo mi sie podoba .Gdyby jeszcze robił coś 'konkretnego" byłoby super.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 sty 2016, o 10:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 sty 2016
Posty: 1
Pomógł: 0

ZAJEBISTE ! POMOGŁEŚ MI ZDAĆ TECHNIKĘ MIKROPROCESOROWĄ . DZIEKUJĘ :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO