Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 kwi 2024, o 09:01


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 lut 2014, o 11:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 gru 2013
Posty: 55
Lokalizacja: Barbarzyńca
Pomógł: 0

Witam,
Czy platformę Arduino można wykorzystać jako programator?
Pytanie to ma wiele odpowiedzi, jednak nie są one dla mnie jasne.
Kiedy podłączę Arduino do komputera, uruchomię MkAVRCalculator i jako programator wybiorę Arduino, wykrywany jest mikrokontroler atmega328p. W porządku.
W Eclipse, kiedy wybiorę Arduino jako programator, pięknie ładnie wykrywany jest atmega328p z taktowaniem 1MHz, według MkAvrCalculator ma on taktowanie 16MHz... ale to nie ważne.
Programy ładowane z Eclipse do Atmegi działają, wiadomo, trzeba patrzeć na notę i porównywać co jest gdzie na płytce...

Moje pytanie dotyczy tego, jak zaprogramować za pomocą Arduino zewnętrzny mikrokontroler np. Atmegę 32?

Jaki programator trzeba wybrać w MkAvrCalculator czy Eclipse by po załadowaniu Arduino ISP można było zaprogramować tą przykładową Atmegę 32?
Problem wydawało by się do rozwiązania dla mikroklocków z serii atmega8, 88, 168, 328. Wyciągnąć z podstawki w Arduino ten, który tam "siedzi" wstawić nowy i go zaprogramować.
Mam Arduino w wersji smd, gdzie megi328 jest lutowana na płytce.
Mam nadzieję, że dziś dojdzie do mnie ATB USBASP, więc Arduino jako programator nie będzie mi potrzebne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2014, o 11:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2013
Posty: 191
Pomógł: 2

Aby zaprogramować procesor musisz mieć cztery linie podłączone do mikrokontrolera (pomijając zasilanie) MOSI, MISO, SCK, i RST. Ale skoro masz w smd to ciężko będzie wyprowadzić linie do ATmegi. Skoro zamówiłeś już USPasp to nie kombinuj tylko czekaj bo jeszcze uszkodzisz arduino a tak możesz za ładne pieniądze sprzedać jak ci nie będzie potrzebne.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2014, o 08:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lis 2013
Posty: 77
Pomógł: 6

Witam,

Po pierwsze wgrywasz ten soft na arduino poprzez Arduino IDE.

https://code.google.com/p/arduino-as-an ... loads/list

następnie łączysz wszystko zgodnie z tym rysunkiem a w MkAVRCalculator wybierasz USBasp i programujesz atmege.

Obrazek

Miałem przetestować ten sposób, brak czasu wiec to jest teoria.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2014, o 14:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Proszę :) http://www.instructables.com/id/Turn-Yo ... to-an-ISP/
Poprzez arduino można programować inne procesory :) poprzez ISP

Pozdrawiam

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2014, o 19:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 gru 2013
Posty: 55
Lokalizacja: Barbarzyńca
Pomógł: 0

Prawie wszystko się zgadza, ale...

Do pisania programów chcę używać Eclipse i pisać w C. Kiedy już będę miał gotowy program chcę go wgrać do jakiegokolwiek mikrokontrolera.
W Eclipse muszę wybrać programator, jeśli wybiorę Arduino (bo jest na liście) będę mógł zaprogramować tylko Atmegę328, bo tylko ta jest "widoczna".

stachu napisał(a):
Proszę :) http://www.instructables.com/id/Turn-Yo ... to-an-ISP/
Poprzez Arduino można programować inne procesory :) poprzez ISP

Pozdrawiam


znam to i umiem za pomocą Arduino zaprogramować inny mikrokontroler, za pomocą ArduinoISP. Nie o to mi chodzi.

Mateo193 napisał(a):
Aby zaprogramować procesor musisz mieć cztery linie podłączone do mikrokontrolera (pomijając zasilanie) MOSI, MISO, SCK, i RST. Ale skoro masz w smd to ciężko będzie wyprowadzić linie do ATmegi. Skoro zamówiłeś już USPasp to nie kombinuj tylko czekaj bo jeszcze uszkodzisz arduino a tak możesz za ładne pieniądze sprzedać jak ci nie będzie potrzebne.


Nie ważne, czy uwalę Arduino, czy nie. W imię nauki to nikła strata.
Arduino ma wyprowadzone ISP. Atmega w Arduino UNO ma wyprowadzone ISP na GoldPiny, ale jest programowana z wykorzystaniem 2 linii.

Jeszcze raz powtórzę co chcę zrobić:

Chcę wykorzystać Arduino w taki sposób by Eclipse czy MkAVRCalculator widział za jego pomocą np. mikrokontroler attiny2313, albo jakikolwiek inny mikrokontroler niż ten który jest na płytce Arduino. Rozumiemy się?

Po wgraniu softu ArduinoISP, Arduino staje się programatorem dla środowiska ArduinoIDE, chcę się dowiedzieć czy to w ogóle możliwe by Arduino było programatorem dla jakiegokolwiek innego środowiska.

ATB USBASP jeszcze nie dotarł :(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2014, o 19:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

marcint31 napisał(a):
Nie ważne, czy uwalę Arduino, czy nie. W imię nauki to nikła strata.


dokładnie tak .

marcint31 napisał(a):
Arduino ma wyprowadzone ISP.


Tak ma służy to podłączeniu zewnętrznego programatora np STK200/300 / USBasp itd... dzięki czemu można zaprogramować mikrokontroler z bascoma czy też WinAVR, AVR Studio czy Eclipse za pośrednictwem AVRDUDE
zewnętrznym programatorem.

marcint31 napisał(a):
Atmega w Arduino UNO ma wyprowadzone ISP na GoldPiny,


każda wersja ma i inne zestawy też tak mają gdyż poza funkcjami ISP są to normalne piny I/O

marcint31 napisał(a):
ale jest programowana z wykorzystaniem 2 linii.


Programowanie arduino odbywa się przy użyciu BOOTLOADERA z pominięciem programatora .
Bootloader ten pracuje na porcie UART i korzysta z linii (serial portu / RS232 TTL ) RXD i TXD

marcint31 napisał(a):
Chcę wykorzystać Arduino w taki sposób by Eclipse czy MkAVRCalculator widział za jego pomocą np. mikrokontroler attiny2313, albo jakikolwiek inny mikrokontroler niż ten który jest na płytce Arduino. Rozumiemy się?


Sprawdź czy AVRDUDE obsługuje jako programator ArduinoISP i będziesz wiedział czy tak się da czy nie.

marcint31 napisał(a):
chcę się dowiedzieć czy to w ogóle możliwe by Arduino było programatorem dla jakiegokolwiek innego środowiska.


Nigdy nie próbowałem bo i arduino programuje ze środowiska Arduino przez USBasp -- szkoda mi 2048bajtów zżeranych przez bootloader.

marcint31 napisał(a):
ATB USBASP jeszcze nie dotarł


zawsze możesz zbudować sobie Simple Programer na LPT

------------------------ [ Dodano po: 8 minutach ]

to ci powinno pomóc http://pdp11.byethost12.com/AVR/ArduinoAsProgrammer.htm

arduino powinno byc rozpoznawane jako AVR ISP przez AVRDUDE i taki programator powinieneś użyć


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lut 2014, o 22:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 gru 2013
Posty: 55
Lokalizacja: Barbarzyńca
Pomógł: 0

Sun i to jest odpowiedź na moje pytanie. 200% normy.
Czekam wytrwale na Atnelowski programator.
Programator LPT mam od dawna ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO