Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 21 wrz 2024, o 01:57


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 cze 2013, o 18:11 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 19
Pomógł: 0

Cześć

Mam kilka problemów ale narazie opisze tylko jeden:)
Usiłuje zbudować trenażer strzelecki - ogólnie urządzenie ma włączać 10-15 diód naraz(jedno światło) w programach czasowych(na przykład: 7sek ziel wył, czer wł.;3sek ziel wł. , czerw wył.;). Samo urządzenie zrobiłem na atmega88 i na płytce stykowej(narazie :)) ) działa w miare dobrze. Jedno stanowisko to dwa komplety 15 diód, czerwone i zielone , świecące na przemian - ma być możliwośc rozszerzenia tego o kolejne 5 stanowisk/kompletów diód - przy użyciu jednego sterownika. Czyli wychodzi że w porywach było by 1 - 1,5A. Zasilacz 12V ->stabilizator 5V -> sterownik/AVR. Problem jest jedynie taki że sterownik ma być na stanowisku przy strzelcu a diody mają być 25 m dalej przy tarczy(30 m przewodu).

I teraz właśnie nie wiem jak ten temat "ugryźć" . Wymysliłem dwie opcje.

1. Zasilacz przy sterowniku i wysyłanie po kablu 3 żyłowym zasilania do diód (masa, +czerwo, + zielo) 12V(włączane zgodnie z programem), przy diodach dałbym stabilizator 7805 tak żeby zawsze świeciły tą samą jasnością - tu wiem że musiałbym mieć przewody conajmniej 0,75mm ( spadek napięcia już będzie prawie 3V). Tylko jak z opóźnieniem? czy jest w ogóle taki problem dla czasów liczonych w sekundach ?

2. Zasilacz przy tarczach/diodach, zasilanie sterownika przewodem od tarcz, powrót sygnałów cyfrowych(wysoki/niski) , przed diodami jakiś tranzystor załączający. Tylko czy to zadziała ?

I teraz ogólne pytanie jest jak jest najlepiej z tych dwóch a może jeszcze jakoś inaczej rozwiązać problem ?

Michał



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 cze 2013, o 18:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 maja 2012
Posty: 112
Pomógł: 10

tenexxx napisał(a):
I teraz właśnie nie wiem jak ten temat "ugryźć" . Wymysliłem dwie opcje.

Wydaje się, że pierwszy projekt jest bardziej praktyczny.

Ad. 1 Prędkość impulsu elektrycznego w kablu jest bliska prędkości światła (nie mylić z prędkością elektronów w przewodniku). Tak więc, przy odległości 25m (30m kabla) człowiek nie zauważy opóźnienia ;-)
Zamiast stabilizatora liniowego 7805, zastosuj przetwornice step down. Na Allegro są gotowe zestawy zaprojektowane specjalnie do zasilania LED’ów. Zwiększy się sprawność zasilania (przez kabel będzie płynął mniejszy prąd).

Ad. 2 Zasilanie układu o dużym poborze mocy i jednoczesne przesyłanie sygnału tym samym kablem może być przyczyną wielu niespodzianek :( . Cały układ będzie bardziej skomplikowany, a to zwykle oznacza ... bardziej zawodny.
tenexxx napisał(a):
a może jeszcze jakoś inaczej rozwiązać problem ?

Możesz zasilać nadajnik i odbiornik z osobnych źródeł a sygnał wysyłać kablem, "optycznie" (dioda laserowa i fotodioda), drogą radiową .....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 cze 2013, o 10:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 cze 2013
Posty: 19
Pomógł: 0

Ok
Dzieki za rady !! :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO