Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 21 wrz 2024, o 23:54


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 cze 2023, o 23:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 lip 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

Czy jest mi ktoś w stanie podać zamiennik dla modułu Bluetooth który był niegdyś dostępny w sklepie ATNEL?? Niestety nie jest on teraz tam dostępny.

Bodajże ATB-BTM-222.

Powiem od razu o co mi chodzi, może ktoś coś doradzi ciekawego.
Jestem teraz na etapie nauki współpracy z terminalem PuTTY i wiem, że Mirek używał w poradniku owego modułu.
Na czym dokładnie polega zastosowanie tego modułu w tym projekcie, bo nie jest to tam dokładnie wytłumaczone?? Mogę się tylko domyślać, ale pewności nie mam.
Chodzi mi teraz o ten poradnik: https://www.youtube.com/watch?v=qDDCU3udirA&t=2105s



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2023, o 00:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1161
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Tam możesz użyć dowolnej przejściówki USB<=>UART. Mirek użył bluetooth, Ty możesz dowolnej innej.
Jak przerabiałem ten poradnik używałem przejściówki na FT232RL


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2023, o 09:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 lip 2018
Posty: 31
Pomógł: 0

Czy jest sens bawić się w ten temat jeżeli nie doszedłem jeszcze do tematu komunikacji po RS232??
Chodzi mi po prostu o to, że chcę jak najbardziej upraszczać sobie robotę po przez nie wykorzystywanie wyświetlacza LCD bo to zawsze jest więcej okablowania, a układy testowe buduję sam, nie mam płytki startowej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 cze 2023, o 17:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1161
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Moim zdaniem, częściowo warto. Jeśli chcesz tylko coś wyświetlać, ogarnij temat komunikacji UART (RS232 to prawie to samo, ale RS232 opisuje, z tego, co się orientuję, warstwę fizyczną). Ale wystarczy tylko nadawanie.
Jak ustawisz procka, podpinasz się przez dowolną przejściówkę USB <=> UART do komputera, i w dowolnym terminalu (Mirek promuje Putty) podglądasz to, co wysyłasz.
Nie potrzebujesz komend omawianych przez Mirka w tym poradniku, będziesz miał sam tekst, ale to powinno wystarczyć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 cze 2023, o 09:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2581
Pomógł: 128

Zanim zaczniesz z BT to ogarnij sobie najpierw UARTa. I tak będzie Ci potrzebny



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 cze 2023, o 19:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Przecież to nie ma znaczenia czy będzie mial BT czy nie. Obsługa i tak jest taka samo. No może trzeba zaprogramować BT na odpowiednie baurate



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2023, o 12:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

grzeniu 73 napisał(a):
No może trzeba zaprogramować BT na odpowiednie baurate

No więc już sam sobie przeczysz. Ma to znaczenie i to duże jak pisze micky

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2023, o 14:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2581
Pomógł: 128

Przede wszystkim aby ogarnąć BT potrzebna jest znajomość UARTa. Więc po co rzucać sie na głęboką wodę i się zastanawiać czy problem hest spowodowany UARTem,BT czy może konfiguracją. Aby szybko się nauczyć trzeba to robić stopniowo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2023, o 19:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

mirekk36 napisał(a):
grzeniu 73 napisał(a):
No może trzeba zaprogramować BT na odpowiednie baurate

No więc już sam sobie przeczysz. Ma to znaczenie i to duże jak pisze micky

:) jesli bedzie używał 9600 to nie bedzie musial nic robic i nie bedzie mialo to znaczenia :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lip 2023, o 11:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1161
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Chyba, że moduł będzie używany i skonfigurowany pod konkretną aplikację.

Podtrzymuję co napisałem, jeśli autor wątku jest początkujący, najłatwiej ogarnąć komunikację po kablu. Na bluetooth przyjdzie czas



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lip 2023, o 11:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2581
Pomógł: 128

Dokładnie - na początek transmisja przewodowa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lip 2023, o 20:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27294
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

grzeniu 73 napisał(a):
jesli bedzie używał 9600 to nie bedzie musial nic robic i nie bedzie mialo to znaczenia

Przepraszam, nie obraź się ale bzdury piszesz - masz w tym już doświadczenie i zgodnie ze znanym polskim przysłowiem "zapomniał wół jak cielęciem był" - właśnie zapominasz jak to jest w praktyce gdy ktoś nawet jeszcze pojęcia nie ma o RS232 ... o tym że nie tylko trzeba ustawić baudrate (jak tobie się teraz wydaje) ale i ilość bitów stopu, parzystość i to nie tylko w procku ale i w terminalu na kompie - dla początkujących już to jest wyzwaniem a ty tutaj rumakujesz niestety. Tym bardziej że po drodze właśnie trzeba się nauczyć komend AT do modułu, dowiedzieć się co to jest, do czego to jest - na czym to w ogóle polega - jak się człowiek nie bawił jeszcze komunikacją RS232 - nawet nie będzie wiedział co jest przyczyną gdy nie będzie komunikacji po BT czy ustawienia BT czy ustawienia w procku czy ustawienia w terminalu. A jeszcze do kompa trzeba często zewnętrzną przejściówkę BT podłączyć i skonfigurować .... no że aż trzeba ci tyle pisać żebyś zrozumiał w czym rzecz ... ale może jednak to dotrze - i zrozum, jeśli ktoś to podpowiada to ma już na prawdę dużą praktykę i wie że tak bywa i nawet zaawansowany może nieraz polec zanim wszystko ustawi poprawnie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO