Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 10:34


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 sty 2023, o 23:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 mar 2018
Posty: 6
Pomógł: 0

Dzień dobry.

Na mikrokontrolerze ATtiny13 robię taką małą zabawkę, symulację świateł drogowych. Zasilam wszystko z baterii 3V dlatego potrzebuję ograniczyć pobór prądu. Problem mam z Wybudzaniem procka, przerwanie mam podłączone do INT0 i wzbudzanie przerwania zboczem narastającym działa, ale już przy wybudzaniu procesora z uśpienia już nie działa. Czytałem gdzieś, że aby wybudzić procka zbocze musi być odpowiednio długie. Natomiast wybudzanie procka przez ciągły stan niski działa jak trzeba, procek się wybudza, ale działa na poziom niski a ja fizycznie podłączyłem guzik tak, że aktywacją przepuszcza stan wysoki.

Pytanie moje jest takie: jak to zrobić żeby działało? Jak zrobić żeby zbocze narastające działało albo jak zrobić żeby przerwanie reagowało na stan wysoki?

A kod wygląda tak:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Pozdrawiam Kacper



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2023, o 01:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Zgodnie z notą:

Obrazek

Wybudzenie procka może być tylko poziomem logicznym "0" (ISC01 i ISC00 = 00 w rejestrze MCUCR) lub dowolną logiczną zmianą poziomu logicznego na tym wejściu (ISC01 i ISC00 = 01)


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2023, o 12:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 mar 2018
Posty: 6
Pomógł: 0

Zmiana poziomu logicznego też nie działa. W trakcie migania czerwoną diodą zapala zieloną ale nie wybudza procesora ze stanu uśpienia.

Zastanawiam się teraz tylko nad jednym, bo przerwanie stanem niskim wybudzają procka a ja potrzebuję żeby działały na stanie wysokim. Czy negacja stanu niskiego zadziała czy może będzie tak, że najpierw procesor się wybudzi stanem niskim a dopiero po wybudzeniu będzie negował działanie przycisku na stan wysoki. Jeśli tak to procek będzie się cały czas wybudzał i nie będzie żadnej oszczędności energii.

W przypadku gdy jestem skazany na stan niski do wybudzania procka to jedyne wyjście to chyba fizyczne przerobienie płytki w taki sposób żeby przycisk przepuszczał stan niski. Mam rację?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2023, o 15:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Atmel trochę niejednoznacznie to napisał w nocie więc może faktycznie tylko stan niski potrafi wybudzić procka ze stanu PowerDown, ale z tego co tutaj jest napisane:
Obrazek
Jeszcze powinno zadziałać przerwanie PCINT więc do samego wybudzania możesz spróbować tego...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2023, o 20:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 10

Nie mam wolnego attiny13.
A co się stanie jeśli w ISR wpisze się tylko:
{
cli();
sleep_disable();
LEDG_TOG;
}
a w pętli while dopisze sie np. przed LEDR_OFF;

sei();



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2023, o 14:12 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 mar 2018
Posty: 6
Pomógł: 0

Z PCINT mam znowu inny problem. ISR (PCINT_vect) wywala mi warning w eclipsie "warning: 'PCINT_vect' appears to be a misspelled signal handler, missing __vector prefix [-Wmisspelled-isr]" Pisze ten program na podstawie poradnika Mirka "AVR Przerwania dla początkujących" z tym, że on pisał pod atmege328. Attiny13 ma inne nazwy rejestrów i i zastanawiam się czy dobieram dobre odpowiedniki tych rejestrów ale wygląda jak dla mnie wszystko ok. Obecnie program z przerwaniem PCINT działa dziwnie, tak jak by się wszystko resetowało. Po uśpieniu procek się wybudza, ale nie zapala diody zielonej. Tak samo w trakcie migania czerwonej diody widać, że resetuje jej miganie i także nie zapala zielonej diody.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


W komentarzach zostawiłem zwykłą obsługę przycisku żeby sprawdzić czy działa i tak działa.[/syntax]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2023, o 14:32 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kacperos_89 napisał(a):
Attiny13 ma inne nazwy rejestrów

Przecież w Eclipse masz AVR Device explorer - wystarczy wybrać attiny13 i podejrzeć jak nazywają się wektory przerwań - pokazuję to w wielu poradnikach


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2023, o 14:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

O ile dobrze pamiętam tylko zbocze opadające bez problemu wybudza procka na int0. Robiłem kilka projektów z usypianiem i wybudzanie zawsze robiłem guzikirm do masy. Zawsze działało :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2023, o 14:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 10

Jeśli używasz MkClispe to trzeba znać nazwę pliku nagłówkowego procka i sprawdzić w
wybierz katalog "Dokumenty" a następnie:
MkClipse\AVR Toolchain\avr\include\avr
dla ATtiny13a jest to "iotn13a.h"
a w nim:
/* Interrupt vectors */
.....
#define PCINT0_vect _VECTOR(2) /* External Interrupt Request 0 */
.....

czyli PCINT0_vect powinno być właściwym wpisem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2023, o 15:02 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 mar 2018
Posty: 6
Pomógł: 0

@mirekk36
No tak. A najlepsze jest to, że mam to okienko cały czas po prawej stronie jak polecałeś :) w ISR (PCINT_vect) trzeba dopisać 0 żeby było ISR (PCINT0_vect) i nagle brak warningów. Zielona dioda się zapala jak powinna i przerwanie ładnie wybudza procka :)

Dziękuję za pomoc :)

@SylwekK
Jeśli chodzi o INT0 to zbocza nie działają do wybudzania procka, tylko stan LOW czyli (0<<ISC01)|(0<<ISC00). Testowałem już zbocza i jeśli chodzi o INT0 to nic nie budziło procka po za stanem LOW

@JarekK
Używał eclipsa wedle porad ;P. Wskazówka z AVR Device Explorer wyjaśniła mi wszystko.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Następnym razem postaram się lepiej przemyśleć, które piny w jakim kierunku i w jaki sposób użyć zanim złoże jakiś układ :) Na swoją obronę dodam, że miałem to zaprogramować w Arduino ale nie poszło.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2023, o 20:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Stanem wysokim nie wybudzisz. Jak chcesz możesz się posiłkować moim rozwiązaniem, które działa niezawodnie. Baterie raz włożyłem i jeszcze działa - parę km już zrobiła :)

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO