Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 21:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 lut 2022, o 21:58 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 mar 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

Dzień dobry chcialem zapytać czy da sie zrobić generator PWM na arduino nano atmega328 o wiekszej czestotliwości niż 60 khz. O co
chodzi z tymi ustawieniami liczników ? Przeczytałem blubooka o licznikach wszysko, zaznaczam ze jestem kompletnie poczatkujacy
probowalem sie C nauczyc ze 3 lata temu ale po wielu porażkach z rozpaczy przesiadlem sie na arduino.Ale liczniki to liczniki tam też
sie implementuje tak samo jak w C.
1. Czy da sie zrobic generator PWM 0-8000000 hz na arduinoNano328? Jeżeli w timerze T1 przy kwarcu 16mhz dam najniższe nastawy czyli preskaler 1 (CS10 ?) i ICR1=1 to mi powino wyjsc ze wzoru f=16000000/2*1*1 to mi wychodzi 8000000 hz a realnie jest z tego toturiala około 60 khz max i tak mi wychodzi
2.I tak samo jak bych chciał zrobić generator PWM z zewnetrznym taktowaniem na liczniku T1 to ustawiam (CS11 i CS12) pin T1 zbocze opdajace w arduino nano 328 to jest pin D5.Przecież ten pin jest w atmedze 328 właśnie nie wejsciem a wyjsciem PWM licznika T1.Co jest zatem wejsciem ? pin ICP1 ??? Próbuje dawać raz na ten jeden pin raz na drugi z generatora 16 mhz modyfikuje program i tez nic nie działa. Nic juz nie rozumiem może ktos mi wytłumaczy bardzo prosze



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2022, o 08:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Masz najprostszy analizator logiczny? Jak tak, to zrób sobie pętle w której będziesz gasił i zapalał jakiś pin i sprawdź jaką max uzyskasz częstotliwość. To oczywiście wyłącznie softwere'owe rozwiązanie, ale uzmysłowisz sobie, ile czasu zajmują poszczególne instrukcje (porównując listing w asm wygenerowany przez toolchain).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2022, o 10:11 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 mar 2014
Posty: 16
Pomógł: 0

No nie mam zadnego analizatora ... zrobilem jeden toturial tutaj linka sie nie da wstawić ze mam te ustawienia licznikow i jej rozumiem i cos działa
To moze inaczej , da sie programowo pomnozyc w programie czestotliwosc te maksimum 65 khz x100 lub x1000 zeby miec jakis sensowny generator PWM ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2022, o 10:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1148
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Uruchom sprzętowy generator PWM.
W arduino... wiesz, że część peryferiów procka jest użyta "w tle"? Możliwe, że Twój timer też. Więc go nie użyjesz tak łatwo.
Spróbuję później coś pomyśleć nad Twoim problemem. Może podam jakieś rozwiązanie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2022, o 11:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Sugeruję kupić tani analizator. Koszt na poziomie 40zl i nawet nie zdajesz sobie sprawy jak Ci się życie odmieni :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO