Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 20:17


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lis 2021, o 20:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 paź 2021
Posty: 24
Pomógł: 0

Mam ATB USBASP i świetnie działa, jednak potrzebuję, pewnie wcale nie takiego specyficznego rozwiązania w postaci możliwości programowania przez USB popularnym, chińskim (czerwonym) konwerterem FT232. Kombinuję i.. zero komunikacji. Jak zarzucę do procka coś wysyłającego znaki na RSa, to w monitorze oczywiście widzę. Dodatkowo test w środowisku Arduino pozytywny, programuje po odpowiednim COM.

Jak skonfigurować Eclipse żeby to drgnęło?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2021, o 21:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

Witaj,
Ale co chcesz Programować po rs232, bo tego brak w opisie, coś niby o USBasp coś o chinskim ft232 i coś o eclipse, brakło tylko kryształowej kuli i fusach od kawy czy szamanów, nie obraź się kolego ale nic nie wynika z twojego posta, daj konkrety co z czym chcesz spiąć.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2021, o 22:06 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 paź 2021
Posty: 24
Pomógł: 0

Szofer napisał(a):
Witaj,
Ale co chcesz Programować po rs232
Pozdrawiam


No tak, oczywiście ATMegi.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2021, o 22:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

A masz np Mirkowy bootloader czy cos innego? Czemu nie przez USBasp? Przecież szybciej wgrywa wsad USBasp...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2021, o 07:30 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 paź 2021
Posty: 24
Pomógł: 0

Szofer napisał(a):
A masz np Mirkowy bootloader czy cos innego?

Mam MkAVRCalculator w pełnej wersji, ale on zdaje się działa wyłącznie z Atnelowskim FT232. Chciałem podejrzeć składnię AVRDude dla czegoś działającego. Zresztą rozpoznaje COM ale jest niedostępny:
Obrazek

Szofer napisał(a):
Czemu nie przez USBasp? Przecież szybciej wgrywa wsad USBasp...

Chcę uprościć "kabelkologię" i jedną przejściówką wgrywać i monitorować COM. Od biedy podłączę oba do obu celów, ale tak na czuja, FT232 skoro uploaduje przez Arduino IDE to musi jakoś i działać pod Eclipse. Już chyba spróbowałem każdy profil programatora z netu wrzucać do avrdude.conf.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2021, o 10:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

Wszystko ok, tylko 'zdupino" ma bootloader, dlatego możesz wgrywać soft a później używać rs232 jako zwykły com do komunikacji



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2021, o 10:22 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 paź 2021
Posty: 24
Pomógł: 0

@Szofer czyli nie pozostaje nic innego jak USBASP do wgrywania a FT232 do terminala?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2021, o 10:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Pewnie koledze chodzi o to jak masz w zestawie ATB programator FT232 jak to ustawić na chińskiej przejściówce.
Najlepiej obejrzyj jeden z poradników jak Mirek dodaje programator ft232R do eclipse i musisz zrobić tak samo z tym wyjątkiem że musisz sprawdzić te miejsca które ci zaznaczyłem czy masz dobrze.Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2021, o 10:54 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 paź 2021
Posty: 24
Pomógł: 0

tonygryps napisał(a):
Pewnie koledze chodzi o to jak masz w zestawie ATB programator FT232 jak to ustawić na chińskiej przejściówce.

Niestety ATB-USB-RS232 jest niedostępny w sklepie, bo prościej byłoby sobie oszczędzić czasu, przejściówkologii i zbędnych pytań. W Atnelowskim jedną przejściówką podpiął bym kandą ISP i kabelkami RSa do układu a na "Chińczyku" chciałem móc wgrywać wsad po RxTx (podobnie jak w ArduIDE) i tymi samymi kabelkami mieć wgląd w RSa. Dobra, chyba odpuszczę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2021, o 17:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Chyba nie do końca ogarniasz, jak to działa.
W arduino działa, bo masz wgrany bootloader (np. programatorem USBASP), i po resecie arduino możesz wgrywać wsad po UART.
Jest możliwe programowanie przez FT232, ale musisz mieć wyprowadzone sygnały CTS, DCR, DCD i RI. Wtedy da się tak, jak Mirek pokazuje.
Samymi sygnałami Rx, Tx nie zaprogramujesz procka!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2021, o 17:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 paź 2021
Posty: 24
Pomógł: 0

OK, dzięki @Marhef, wszystko jasne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lis 2021, o 18:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Rnext napisał(a):
Chcę uprościć "kabelkologię" i jedną przejściówką wgrywać i monitorować COM.
Da się to ogarnąć bez problemu.
Po pierwsze musisz do procka którym chcesz się bawić, wgrać arduinowy bootloader, czyli musisz podpiąć programator USBASP i w środowisku arduino wypalić bootloader (oczywiście wcześniej wybierając płytkę która posiada właśnie taki procek jak ten twój).
Po drugie po wypaleniu bootloadera ZAKAZ używania programatora. Wgranie czegokolwiek programatorem kasuje bootloader!
Po trzecie w eclipse musisz sobie utworzyć programator, u mnie to wygląda tak:
Obrazek
I tu uwaga, jest kilka bootloaderów dla rożnych płytek, i czasem różnią się one prędkością, najłatwiej podejrzeć w samym arduino jaka jest używana prędkość (sekcja Override default baudrade (-b) w ustawieniach programatora), a można to zrobić bardzo łatwo podglądając w samym arduino IDE, wystarczy w Preferencjach zaptaszkować opcję "pokaż szczegółowe informacje podczas: wgrywania":
Obrazek
Po tym zabiegu, jak spróbujesz wysłać skecz do płytki, to w oknie konsoli odszukasz log z avrduda (tekst w kolorze pomarańczowym) gdzie będzie info o prędkości baud jaka jest potrzebna:
Obrazek
Taka ciekawostka np bootloader arduino nano z prockiem atmega328 ma baudrate 57600, ale już z prockiem atmega168 baudrate jest dużo wolniejszy bo 19200, a z kolei płytka arduino mini z prockiem atmega328 ma bootloader "wyścigowy" :lol: bo 115200...

To tyle, cała magia. Można się cieszyć programując płytkę arduino w eclipse. Tylko pamiętaj, że jak będziesz chciał wgrać z eclipse program do procka, to port com przejściówki FTDI musi być wolny, czyli nie może być połączony np Putty. Arduino ma własny terminal który z automatu zamyka port terminala na czas programowania, i ponownie otwiera po zakończeniu. W eclipse musisz sam tego pilnować.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2021, o 10:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 paź 2021
Posty: 24
Pomógł: 0

@xentis - genialnie prosto. O to dokładnie mi chodziło. Teraz działa tak jak chciałem.

Jedynie muszę ręcznie dać RESET przed wgraniem, bo jak poczytałem, niektóre z tych Chińczyków, całymi seriami mają problem z odpowiednim ustawianiem stanów DTR->RESET.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2021, o 18:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 paź 2021
Posty: 24
Pomógł: 0

Mały update. Problem DTR->RST rozwiązuje kondensator 100nF szeregowo pomiędzy DTR---||---RST.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO