Rnext napisał(a):
Chcę uprościć "kabelkologię" i jedną przejściówką wgrywać i monitorować COM.
Da się to ogarnąć bez problemu.
Po pierwsze musisz do procka którym chcesz się bawić, wgrać arduinowy bootloader, czyli musisz podpiąć programator USBASP i w środowisku arduino wypalić bootloader (oczywiście wcześniej wybierając płytkę która posiada właśnie taki procek jak ten twój).
Po drugie po wypaleniu bootloadera ZAKAZ używania programatora. Wgranie czegokolwiek programatorem kasuje bootloader!
Po trzecie w eclipse musisz sobie utworzyć programator, u mnie to wygląda tak:
I tu uwaga, jest kilka bootloaderów dla rożnych płytek, i czasem różnią się one prędkością, najłatwiej podejrzeć w samym arduino jaka jest używana prędkość (sekcja Override default baudrade (-b) w ustawieniach programatora), a można to zrobić bardzo łatwo podglądając w samym arduino IDE, wystarczy w Preferencjach zaptaszkować opcję "pokaż szczegółowe informacje podczas: wgrywania":
Po tym zabiegu, jak spróbujesz wysłać skecz do płytki, to w oknie konsoli odszukasz log z avrduda (tekst w kolorze pomarańczowym) gdzie będzie info o prędkości baud jaka jest potrzebna:
Taka ciekawostka np bootloader arduino nano z prockiem atmega328 ma baudrate 57600, ale już z prockiem atmega168 baudrate jest dużo wolniejszy bo 19200, a z kolei płytka arduino mini z prockiem atmega328 ma bootloader "wyścigowy"
bo 115200...
To tyle, cała magia. Można się cieszyć programując płytkę arduino w eclipse. Tylko pamiętaj, że jak będziesz chciał wgrać z eclipse program do procka, to port com przejściówki FTDI musi być wolny, czyli nie może być połączony np Putty. Arduino ma własny terminal który z automatu zamyka port terminala na czas programowania, i ponownie otwiera po zakończeniu. W eclipse musisz sam tego pilnować.