Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 kwi 2024, o 16:01


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lut 2013, o 21:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

Jako że ostatni czasy jest moda na poradniki postanowiłem też coś napisać, głównie ten poradnik jest kierowany do początkujących którzy na początku muszą sobie radzić ;)

Zatem większość osób gdy próbuje przerobić gniazdo żeńskie z 20pin na 2pin czy też 3pin zazwyczaj albo kończy z połamanym gniazdem jak poniżej na fotce, lub tak przerabia gniazdo że na koniec zamiast mieć 4pin ma 3pin :)
ObrazekObrazek

No to w czym tkwi sekret ? Bo przecież nie będę zamawiał 10 gniazd 2pin kiedy na półce leżą nieużywane 20pin.

Ok czyli mamy takie gniazdo jak poniżej
Obrazek

Teraz chcemy je przeciąć tak aby nam zostało jedno gniazdo 2 pin.
Ale zanim zaczniemy ciąć, łamać i bóg wie co jeszcze, pierw trzeba pomyśleć że takie gniazda są zrobione z taniego plastiku i nie chcemy aby nasze gniazdo skończyło tak jak to na pierwszym zdjęciu.
Teraz tak, chcemy z gniazda np. 20pin zrobić 2 pin, czyli zaznaczamy ostrym nożykiem nie naciskając mocno po środku trzeciego pina tak jak poniżej na zdjęciu.
Kolorem zielonym zaznaczyłem nasze 2 piny a fioletowym resztę która przyda ci się do następnego razu, a pomiędzy tymi dwoma kwadratami strzałkami zaznaczyłem gdzie należy zrobić nasz znak nożykiem, od razu widać że jest on po środku trzeciego pina, taki znak należy zrobić z drugiej strony ale także od góry i dołu.

Obrazek
Kropkami zaznaczyłem nasze gniazdo 2 pin.
Obrazek

Teraz jak już zrobiłeś znaki należy po kolei nacinać nożykiem te znaki, wiem jest to pracochłonny proces ale jak się pospieszysz lub za mocno naciśniesz plastik pęknie.
Po paru nacięciach ostrym nożykiem gniazdo samo się odłamuje od reszty, na zdjęciu widać ten trzeci pin oraz można się domyślić dlaczego akurat nacinałem w tym miejscu.
W tym miejscu jeszcze dodam że można nacinać rozgrzanym nożykiem jeżeli niema się ostrego, wtedy proces jest krótszy.
Obrazek

Czyli mamy piękne gniazdo 2 pin, ale po bokach zostają ranty jak widać poniżej, większość osób nie będzie zachwycona takim wyglądem :( dlatego ja używam pilnika lub też papier ścierny aby wyrównać ścianki.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Chwila moment i gniazdo wygląda jak ze sklepu :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Mam nadzieje że pomogłem.

Pamiętajcie niema to jak samemu się coś zrobi a potem można cały dzień oglądać efekt naszej pracy :)



Ostatnio edytowano 14 sie 2013, o 12:12 przez osa1313, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2013, o 22:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 344
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 11

Ehh znam ten ból. Kiedyś nawet myślałem czy nie nacinać tych goldpinów rozgrzanym nożem. Powinno wchodzić jak nóż w masełko :D kiedyś muszę spróbować.

Ja osobiście jak chce coś takiego naciąć to biorę zaje**ście ostry nóż, przymierzam ile chce odciąć i napieram na nóż jednak ma to dwie wady: nie kiedy może to spowodować pęknięcie plastiku i/lub to że ten odcięty element odskoczy daleko w siną dal :P

Poradnik oczywiście Super!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2013, o 22:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

MichalXY napisał(a):
Ehh znam ten ból. Kiedyś nawet myślałem czy nie nacinać tych goldpinów rozgrzanym nożem. Powinno wchodzić jak nóż w masełko :D kiedyś muszę spróbować.

Ja osobiście jak chce coś takiego naciąć to biorę zaje**ście ostry nóż, przymierzam ile chce odciąć i napieram na nóż jednak ma to dwie wady: nie kiedy może to spowodować pęknięcie plastiku i/lub to że ten odcięty element odskoczy daleko w siną dal :P

Poradnik oczywiście Super!


Ciesze się że fajny poradnik :)
Ale najlepiej jest nacinać każdą stronę czyli od spodu od góry i z dwóch boków, wtedy nie ma prawa pęknąć, no chyba że naciskamy za mocno a tego efekty widać na dwóch pierwszych fotach :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2013, o 22:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 maja 2012
Posty: 256
Pomógł: 3

A tam ciąć nożem. Flexa do ręki czy innego dremela :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2013, o 22:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2013
Posty: 844
Lokalizacja: Przemyśl
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 43

To mi przypomniało jak kiedyś poprosiłem kolegę w pracy żeby mi poszukał złączkę wago podwójną- z pół godziny go nie było- poradziłem sobie w między czasie inaczej, jak wrócił to pochwalił się że z wago x5 udało mu się dużym "diaksem" odciąć dwie sztuki podwójne :)

Dobry tekst osa; ja w sumie radzę sobie z tym za pomocą "tapeciaka" ;)

_________________
Klimatyzacja Przemyśl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lut 2013, o 23:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

janeczqu napisał(a):
Dobry tekst osa; ja w sumie radzę sobie z tym za pomocą "tapeciaka" ;)


Ja też :)

ajek napisał(a):
A tam ciąć nożem. Flexa do ręki czy innego dremela :D

Ajek to zrób poradnik :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2013, o 11:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 2013
Posty: 328
Lokalizacja: Rzgów k. Łodzi
Pomógł: 11

Ja tam kiedyś brałem mój zasilacz 20A, ustawiałem na 25V i dawaj skrętkę w zaciski. Układałem jak chciałem tą listwę, włączałem zasilacz, 2 sekundy i wyłączałem. Skrętka się pięknie rumieniła na czerwono a listwa była bardzo ładnie przecięta :lol: Tak czy inaczej, poradnik bardzo dobry ;)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2013, o 19:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

A ja to zawsze ciacham bocznymi cążkami i nie miałem problemu, że pęknie tam gdzie nie trzeba.

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 lut 2013, o 19:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2012
Posty: 778
Pomógł: 9

savian86 napisał(a):
A ja to zawsze ciacham bocznymi cążkami i nie miałem problemu, że pęknie tam gdzie nie trzeba.


Zależy jakiej jakości gniazdo kupisz, ja tak ciąłem gniazda na początku ale potem kupiłem od innego sprzedawcy i pękały niestety.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO