Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 22:38


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 sty 2021, o 11:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 sty 2021
Posty: 66
Pomógł: 0

Witam, próbuję zrobić termometr z ATmegi32A-PU i czujnika temperatury TMP36. Mam problem przy uśrednianiu wartości ADC. Mój sposób polega na tym, że do 6 elementowej tablicy zapisuję kolejne wartości ADC, potem je sumuje i dzielę przez 6. Niestety po tych działaniach wartość temperatury nie uśrednia mi się poprawnie, bo na LCD pokazują się bardzo duże i dodatkowo ujemne wartości. Czy mój pomysł jest dobry, a jeżeli tak to gdzie jest błąd w jego realizacji i co mam zmienić w kodzie? Czy może lepiej byłoby zbierać wyniki z ADC w przerwaniu timera, np. co 10ms, a potem w pętli głównej go uśredniać?

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sty 2021, o 15:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 183
Pomógł: 10

Spróbuj wyczyścić buffor values[] po uśrednianiu. Np. funkcja memset(values, '0', 6);



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sty 2021, o 16:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 sty 2021
Posty: 66
Pomógł: 0

Hmm, nie działa :(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sty 2021, o 10:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 gru 2013
Posty: 90
Pomógł: 6

zamiast values[counter] = ADC; nie powinno być values[counter] = ADCW;



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sty 2021, o 11:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 183
Pomógł: 10

jony15 napisał(a):
zamiast values[counter] = ADC; nie powinno być values[counter] = ADCW;

ADC i ADCW dają tę samą funkcjonalność, łączą rejestry ADCL i ADCH. Odrębne nazwy powstały na potrzeby wykorzystania w asemblerze. Bowiem asembler obsługuje tylko ADCW.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sty 2021, o 12:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2017
Posty: 140
Pomógł: 6

Proponuję zacząć od początku. Czy adc w ogóle mierzy co powinien (wystarczy dotknąć raz do masy raz do vcc i odpowiedź powinna przyjść sama :D) oraz czy funkcją LCD_WriteText w ogóle możesz wyświetlać liczby ;)?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sty 2021, o 14:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 sty 2021
Posty: 66
Pomógł: 0

DarkMajster napisał(a):
Proponuję zacząć od początku. Czy adc w ogóle mierzy co powinien (wystarczy dotknąć raz do masy raz do vcc i odpowiedź powinna przyjść sama :D)


Tak, ADC na pewno liczy to co powinno liczyć (sprawdzałem). Co do funkcji "LCD_WriteText()" to nie może ona wyświetlać liczb dlatego używam tutaj funkcji "itoa()". Próbowałem też użyć "średniej ciągniętej" tak jak tutaj. Zrobiłem dokładnie tak samo jak autor i dalej wyświetla mi się zaniżona wartość temperatury. Zerknie ktoś gdzie tu jest błąd? To rozwiązanie musi być dobre. Nie wiem dlaczego, ale jak chcę wyświetlić wartość ADC obliczoną ze średniej to nic się nie pokazuje.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sty 2021, o 16:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 183
Pomógł: 10

antosV10 napisał(a):
bo na LCD pokazują się bardzo duże i dodatkowo ujemne wartości.

Konkretnie jakie to wartości?

Przetestowałem algorytm "na szybko" u siebie. Poniżej wynik pomiarów i kod testujący:

U[V] | T[°C]
0.0000 -50.000
0.2050 -29.500
0.4045 -9.250
0.7010 +21.750
1.0000 +52.250
1.4002 +93.750

Obrazek

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Błąd pomiaru TMP36 jest na poziomie około ±2°C. Wynika z tego, że przy napięciu z czujnika Vout = 1.0000V, wartość temperatury powinna mieścić się w przedziale od +48.000 do +52.000°C



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sty 2021, o 21:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 sty 2021
Posty: 66
Pomógł: 0

No więc temperatury zgadzają się u mnie z napięciem i wyglądają podobnie tak jak napisałeś. Dlaczego tylko te liczby po przecinku to tylko 0, 2, 5, 7, 9.
Chciałbym po prostu, żeby pojawiały się też inne wartości, np. 6, 3, 1 itd... Próbowałem też napisać program od nowa, ale znowu się zatrzymałem na mierzeniu średniej innym sposobem, który przedstawiał Pan Kardaś w jednym swoich odcinków dotyczących ADC. Średnia krocząca też mi nie działa.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO