Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 10:43


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 kwi 2020, o 22:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

No i jest kolejny MCP, na razie działa tj. na TX/RX pojawia się sygnał, ale Octopus wali ERRORem. Dlaczego tak może być Mirku?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2020, o 22:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

W MCP2551 logika TX i RX przystosowana jest do poziomów 5V, natomiast od strony CAN też sporo potrafi znieść.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 05:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

nela29 napisał(a):
ale Octopus wali ERRORem.


dlatego, że nie otrzymuje żadnego potwierdzenia ACK na wysłane ramki i to jest normalna sytuacja. Musi odpowiedzieć ten twój moduł. Jeśli on nie odpowie to nie ma co liczyć na to, że error zniknie. Pisałem już kilka razy że na tym etapie nie przejmuj się errorem.

też potwierdzam że MCP2551 działa po stronie TX i RX w standardzie TTL a nie że tam ma być jakieś 1,5V. Mają być poziomy TTL czyli 0 - 5V o ile jest zasilany oczywiście napięciem 5V

Czyli jak Octopus nadaje to na saleae powinno być widać te ramki na pinie RX tego MCP a gdyby zaczął odpowiadać twój moduł to powinny się pojawić ramki również na jego pinie TX

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 07:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

OK, rozumiem. No to sygnał jest widoczny. Przy 250kbps na TX pojawiają się te stany niskie. Przy 125kbps tego nie ma. Moduł jednak nie odpowiada, nie działa.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 07:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ile czasu dokładnie trwają te stany niskie ? Bo to mi wygląda jak ramka błędu ale pewien nie jestem

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 08:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

Podsyłam czas. Na 125kbps tego piku nie ma. A oryginalny TJA pracuje właśnie na 125kbps. Czy to oznacza, że ta proteza MCP "działa" tj ramki trafiają do iC, ale są powiedzmy nieprawidłowe i dlatego na nie nie reaguje? Czy kontroler CAN sam z siebie nie odpowiada na ramki tym sygnałem?

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 08:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

nela29 napisał(a):
to oznacza, że ta proteza MCP "działa" tj ramki trafiają do iC

Tak, działa.

Samo MCP2551 jest jedynie interfejsem pomiędzy interfejsem TX / RX a magistralą CAN. On nie jest inteligentny i nie będze odpowiadał, ani potwierdzał ramek. To tylko takie "międzymordzie" :)

Natomiast kontroler, czy mikroprocesor, który jest podpięty do tego MCP2551 pod linie TX / RX robi całą robotę, potwierdza ramki, odpowiada itp, itd.
Może też tak być, że ten mikrokontroler nie będzie odpowiadał ani potwierdzał ramek, jeżeli nie dostanie tej jedynie słusznej, właściwej ramki, czyli będzie się zachowywał, tak jakby go nie było.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 08:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

To może jakimś rozwiązaniem jest podpięcie się druką linią Octopusa i robienie nasłuchu? Wtedy przynajmniej pozbylibyśmy się Erroru. Dobra, czyli przede mną znowu wertowanie internetu w poszukiwaniu ramek aktywujących, wybudzających itd



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 09:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

nela29 napisał(a):
Wtedy przynajmniej pozbylibyśmy się Erroru.

Na prawdę nie wiem ile razy jeszcze to powtórzyć - daj sobie spokój z tym errorem - on w niczym nie przeszkadza - a jeśli error nadaje ten procek to i tak i tak na octopusie będzie się pojawiał ... w ogóle się na tym etapie odłącz od myślenia o errorze

chodzi o to żeby procek z twojego modułu coś odpowiedział - wtedy dopiero skończą się errory - tak jak pisał kolega wyżej

A odnośnie tego czasu ok 900us to nie wygląda to na ramkę błędu ani dla 125 kbps ani tym bardziej dla 250kbs - za długie są te stany niskie.

Próbuj zatem robić normalnie bruteforca i oczekuj na jakąś odpowiedź albo spróbuj tych ramek wybudzająych o których się gdzieś tam dowiedziałaś na innym forum


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 10:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

OK, już chyba wszystko rozumiem. Zabieram się zatem za puszczanie ramek i sprawdzanie jak zachowuje się fotel. Jeszcze jedno pytanie natury technicznej: czy dla iC ma znaczenie prędkość transmisji na CAN? Czy jeśli oryginalnie siedział tam TJA z prędkością 125kbps to gdy ustawię na MCP np. 500kbps to te dane będą tak samo "analizowane" przez iC czy może nie chcieć tego robić? W końcu taka ramka dochodzi do niego szybciej :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 11:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

W mcp się nie ustawia prędkości.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 11:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

W MCP nie, ale w CAN Sharku tak :) I teraz wraz ze wzrostem prędkości przesyłu, ramki do iC trafiają "szybciej" lub "wolniej". Co widać nawet na przebiegach.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 11:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

nela29 napisał(a):
czy dla iC ma znaczenie prędkość transmisji na CAN?

Tak ma znaczenie.
To tak jak przy transmisji po porcie UART. Jeżeli UART procka będzie pracował na 115200, to z tą prędkością
należy z nim rozmawiać.

To samo tyczy się CAN-a. Sam MCP2551 pracuje w szerokim zakresie prędkości do 1Mbit, ale nie konfiguruje się go. To tylko interfejs między poziomami sygnałów magistrali CAN a poziomami TTL sygnałów RX i TX.
To z jaką prędkością trzeba rozmawiać, zaszyte jest wewnątrz mikrokontrolera sterownika fotela.

I tu też nalęzy mieć na uwadze jedną rzecz - to już moje domysły. Jeżeli w rzeczywistości ten sterownik pracuje protokołem CAN-FD, to występują również małe różnice w samym protokole, a nie tylko różnice od strony elektrycznej interfejsu CAN

Tu znalazłem https://www.ixxat.com/technologies/all4can/can-news-blog/can-news-blog/2016/09/26/can-vs-can-fd-compatibility
różnicę między protokołami.
Różnica jest w wielkości bitowej ramki Control Field, Data oraz długości bitowej CRC

Może więc być tak, że nigdy po protokole CAN nie odpowie ten sterownik, jeżeli naturalnym protokołem jest dla niego CAN-FD, wykorzystując jego pełne właściwości.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Ostatnio edytowano 16 kwi 2020, o 11:45 przez gizmo5418, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 11:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

OK, dzięki Mirku za wyjaśnienie i potwierdzenie. Wiesz co by się przydało (na pewno nie tylko mi) przy takich komunikacjach z modułami w CAN Sharku? Możliwość skonfigurowania wysyłania kilku ramek co ustalony czas. Teraz można to zrobić tylko z jedną ramką. A jak czytam to wiele modułów wymaga kilku sygnałów co określony czas. Gdyby ten czas był liczony w minutach to nie byłoby problemu, ale jak w ciągu 0.5 sekundy musisz wysłać 2 różne ramki to jest to niewykonalne z poziomu ręki :-/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 17:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

gizmo5418 napisał(a):
Tu znalazłem https://www.ixxat.com/technologies/all4 ... patibility
różnicę między protokołami.
Różnica jest w wielkości bitowej ramki Control Field, Data oraz długości bitowej CRC

Nie będę się kłócił bo nie jestem znawcą tych wszystkich różnych protokołów i nie pracuję przy tym na co dzień ale ....

ale CAN-FD z tego co wiem jest całkiem innym i nowszym , protokołem niż standardowy CAN, i działa na prędkościach do 5 Mbit ale to jest chyba co innego niż standard scalaka TJA1055

zobacz co piszą w jego nocie:

Obrazek

moim zdaniem piszą że jest do standardowego CAN'a tylko że zapewnia pracę w innym rodzaju magistrali fizycznej gdzie nawet sygnały CAN L i H są odwrócone tzw FT-CAN zdaje się

ale jak mówię mogę się mylić - bo nie jestem praktykiem w tym zakresie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 kwi 2020, o 07:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

Jest (połowiczny) sukces! Wczorajsze znalezione PDFy odnośnie komunikacji w BMW wskazywały, że K-CAN pracuje jednak na 100kbps, a nie 125kbps. Po zmianie prędkości (i oczywiście TJA na MCP2551) oraz wysłaniu ramki 0x130 45 40 21 8F FE nadeszła upragniona odpowiedź! Wysyp ramek 0x232 00 40 F0 (ustawienie mocy grzania na 0), 0x3DB F9 FF (nie wiem co to), 0x4ED 6D 14 FF FF FF FF FF FF (nie wiem co to) oraz 0x5ED 01 02 3A FF FF FF FF FF (też nie wiem). Wielka to radość, nawet w sytuacji gdzie odpowiedź na ramki nie uruchamia nadal przycisków fotela.

Ramkę 0x130 wysyłam co 500ms, ale chyba jest to zbędne, bo zaprzestanie robienia tego i ponowienie po jakimś czasie nie powoduje wysłania kolejnej porcji odpowiedzi. Prawdopodobnie moduł nie robi tego, bo się nie usypia przez zwarcie sygnałów na nogach dawnego TJA1055. Dla mnie to nie problem. Czeka mnie teraz chyba próba wysyłania różnych ramek otrzymanych i oczekiwanie na upragniony rezultat.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 kwi 2020, o 08:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No i proszę bardzo! Gratulacje ;) po takich bojach i dużej dawce samozaparcia w końcu ruszyło ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 kwi 2020, o 08:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

Dzięki, dzięki. Teraz to już mi tylko brakuje w Can Octopusie możliwości wprowadzenia iluś ramek które dałoby się wysyłać w pętli.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 kwi 2020, o 10:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

Kiedy Mirku planujesz dokończyć CAN Octopusa?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 kwi 2020, o 12:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Can Octopus to już skończony ale rozumiem, że masz na myśli CAN SHARK'a .... mam nadzieję, że za niedługo będę się brał za te opcje związane z wysyłaniem danych, po pierwsze tych nagranych no i za to żeby móc wysyłać grupowo ramki

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 kwi 2020, o 13:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

Tfu, oczywiście chodziło mi o CAN Sharka!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 maja 2020, o 00:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

Ramka 0x3DB F9 FF wygląda chyba na jakiś licznik lub zakres regulacji czegoś- w systemie dziesiętnym F9FF to 63999 plus zero daje równo 64000. Tym bardziej ze reszta innych ramek ma praktycznie same FF czyli maksymalne wartości. Możesz podać nr BMW tego sterownika ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO