Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 00:44


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 lut 2020, o 09:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Kontroler CAN wysyła w kółko ramkę bo nic jej nie potwierdziło (bo 2gie urządzenie na busie jest w trybie listen więc tylko słucha) . Jest to jak najbardziej prawidłowe i zgodne ze specyfikacją CANa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 10:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

micky dziękuję za sprostowanie i uświadomienie. Jeszcze aż tak głęboko nie wgryzłem się w specyfikację CAN-a oraz treść książki. Mając już tą wiedzę, rzeczywiście, w tej sytuacji jest to poprawne zachowanie. Muszę uzupełnić braki w wiedzy o CAN, hi.

Więc, tak jak Mirek mówi wyłączyć LISTEN na drugim kanale i powinno być poprawnie.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 10:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

Tak, faktycznie zbaraniałam trochę. Po wyłączeniu LISTEN na obydwu kanałach i puszczeniu pakietu, faktycznie on dochodzi do CAN2. Ale jak rozłączę to tymczasowe połączenie CAN1 <-> CAN2 i zostawię tylko CAN1 <-> sterownik fotela, wyłączę LISTEN, włączę terminator to znowu wywala czwerwoną diodę ERROR. Ja chyba nie rozumiem już zasady działania CAN Sharka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 10:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Trzeba poczekać na poradniki Mirka. Może za niedługo się pojawią, bo tak jakoś czas leci.....
Moja wiedza, jak widać, również jest uboga w tym zakresie i z niecielpliwością czekam na dodatkowe materiały.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 11:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

gizmo5418 napisał(a):
Nie rozumiem tej filozofii pracy.

Rozumiem bo niestety nie rozumiesz pewnie jeszcze podstaw standardu działania CAN :(

gizmo5418 napisał(a):
Dla mnie jest to nie do przyjęcia

No to musiałbyś (to tak żartobliwie) porozmawiać o tym z Robertem Bosch'em ;) który tak wymyślił i zawarł to w standardzie CAN.

Przypadek gdy w sieci jest TYLKO jeden węzeł CAN ... a tu mamy z tym do czynienia KANAŁ 1 jest tylko jednym węzłem, bo KANAŁ 2 ma włączony LISTEN ON i nie może odesłać potwierdzenia ACK. Wtedy w tym specyficznym przypadku węzeł ten KANAŁ 1 - zaczyna automatycznie powtarzać wysyłaną ramkę w nieskończoność. I to jest bardzo dobrze opisane w książce

https://atnel.pl/magistrala-can-lin-od-a-do-z.html

Trzeba też nauczyć się i doczytać (w książce też jest o tym) co to jest tryb LISTEN (to jest tylko nasłuch w skrócie) i kontroler w sprzętowy sposób ma zabronione wystawienie jakiegokolwiek stanu na magistralę.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 11:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

Czy jeśli mam połączony moduł z Octopusem po CAN1, LISTEN wyłączony, TERMINATOR włączony i puszczam ramkę/bruteforce i zaświeca się ERROR LED to znaczy że ten moduł nie jest w ogóle widoczny w sieci CAN i nie ma co odebrać wysłanej ramki? Mam jeden fotel i dwie płytki sterujące. Na obydwu zachowuje się tak samo tzn nic się totalnie nie dzieje. Jest połączenie pomiędzy pinami CAN1_L/H na płytce Octopusa oraz pinami na płytce sterownika, więc to nie tu problem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 11:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

nela29 napisał(a):
i zostawię tylko CAN1 <-> sterownik fotela, wyłączę LISTEN, włączę terminator to znowu wywala czwerwoną diodę ERROR. Ja chyba nie rozumiem już zasady działania CAN Sharka.

No nie rozumiesz i próbujesz niestety coś klikać żeby tylko czerwona dioda zgasła a jak zgaśnie to wydawało ci się, że jest dobrze. Tymczasem gdy włączyłaś LISTEN ON na CAN1 ... to kazałaś mu TYLKO nasłuchiwać - a jednocześnie próbowałaś wysyłać ramki spodziewając się, że one wyjdą - ma to sens? W trybie LISTEN nadajnik CAN1 nie zgłasza żadnego błędu ponieważ on widzi, że nadaje je prawidłowo tylko kontroler nie wypuszcza ich na zewnątrz. No trzeba zajrzeć do książki niestety - tam jest nawet pokazany schemat jak to działa i nie ma że boli - bez zrozumienia tego można wciąż się dziwić niestety :(

Dlatego mówiłem nie włączaj LISTEN ON bo czułem że tego nie rozumiesz. A zatem jeśli bez włączonego LISTEN wysyłasz jakieś ramki do swojego urządzenia i zaczyna się świecić czerwona dioda to:

1. to może oznaczać, że niestety ustawiona jest niewłaściwa prędkość
2. jeśli jest niewłaściwa prędkość to kontroler urządzenia nie wysyła nigdy ACK (Uwaga ACK kontrolera nie ma nic wspólnego z właściwą odpowiedzią tzn ramką odpowiedzi którą miałoby urządzenie odesłać na magistralę) Gdyby była właściwa prędkość to kontroler CAN w urządzeniu zawsze generowałby ACK w ramce nadanej przez Octopusa
3. czy aby na pewno urządzenie jest sprawne ? jeśli na 100% ... nie na 1000% jesteś pewna że znasz prawidłową prędkość ? A może warto byłoby sprawdzić analizatorem stanów logicznych piny RX i TX za transcieverem którego symbol podałaś wcześniej - żeby mieć pewność, że tam na pinie TX pojawiają się te ramki ?

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

nela29 napisał(a):
Czy jeśli mam połączony moduł z Octopusem po CAN1, LISTEN wyłączony, TERMINATOR włączony i puszczam ramkę/bruteforce i zaświeca się ERROR LED to znaczy że ten moduł nie jest w ogóle widoczny w sieci CAN i nie ma co odebrać wysłanej ramki? Mam jeden fotel i dwie płytki sterujące. Na obydwu zachowuje się tak samo tzn nic się totalnie nie dzieje. Jest połączenie pomiędzy pinami CAN1_L/H na płytce Octopusa oraz pinami na płytce sterownika, więc to nie tu problem.


to może oznaczać, że one w ogóle np nie gadają na prędkości z którą próbujesz wysyłać ramki z Octopusa i nigdy nie pojawia się ACK

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 11:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

mirekk36 napisał(a):
Rozumiem bo niestety nie rozumiesz pewnie jeszcze podstaw standardu działania CAN


Zgadza się. Jak zauważyłeś wyżej, kolega micky w jednym zdaniu wyjaśnił dokładnie o co chodzi.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 12:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

Dzięki Mirku za naświetlenie tematu. Teraz rozumiem mniej-więcej czego "szukać". Książkę liznęłam wyłącznie, a swoją "wiedzę" opieram na twoich filmach z YT. Problem w tym, że na nich znajduje się CAN Hack którego forma prezentacji jest zupełnie inna niż obecnie - nie ma tam LISTEN, nie pokazujesz, że jak lecisz po adresach ze złym zakresem to pokazuje się ERROR - jest dużo uproszczeń i przed to pojawiają się moje głupie pytania.

mirekk36 napisał(a):
1. to może oznaczać, że niestety ustawiona jest niewłaściwa prędkość

Tylko ja nie próbuję uruchomić jakiegoś modułu NONAME bez dokumentacji. Ja próbuję uruchomić moduł z konkretnego modelu auta, w który wg dokumentacji zastosowany jest konkretny protokół CAN i działa z konkretną prędkością. Oczywiście przeleciałam teraz pozostałe "standardowe" prędkości, ale jest to samo - wysyłam ramkę i ERROR. Moduł który posiadam śmiga po K-CAN1 ze 100kbps.

mirekk36 napisał(a):
2. jeśli jest niewłaściwa prędkość to kontroler urządzenia nie wysyła nigdy ACK (Uwaga ACK kontrolera nie ma nic wspólnego z właściwą odpowiedzią tzn ramką odpowiedzi którą miałoby urządzenie odesłać na magistralę) Gdyby była właściwa prędkość to kontroler CAN w urządzeniu zawsze generowałby ACK w ramce nadanej przez Octopusa

To ciekawa i pomocna informacja. Czyli prawdopodobnie obydwie płytki które posiadam, są uszkodzone (z tego by wynikało).

mirekk36 napisał(a):
3. czy aby na pewno urządzenie jest sprawne ?

Tego pewna nie jestem. Wiem, że zostały wymontowane z auta. Trochę dziwne byłoby to, że obydwie są uszkodzone. Ale nie niemożliwe.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2020, o 12:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

gizmo5418 napisał(a):
Zgadza się. Jak zauważyłeś wyżej, kolega micky w jednym zdaniu wyjaśnił dokładnie o co chodzi.

Tylko że niestety trzeba to uzupełnić i ja o tym pisałem wyżej - że chodzi o specyficzną sytuację. Nie zawsze się tak dzieje i trzeba wiedzieć właśnie kiedy może dojść do tej sytuacji a kiedy nie. Bo bez tej wiedzy znowu kiedyś będziesz zaskoczony.

Przypomnę żeby też inni wiedzieli. Gdy kontroler dostanie potwierdzenie ACK nawet na inną wysłaną od siebie ramkę, ba.... albo sam odpowie ACK komuś innemu - to nigdy nie będzie wysyłał w nieskończoność. Ta sytuacja może nastąpić tylko wtedy gdy kontroler "wykryje" że tylko sam bidak jest w sieci CAN - sam odizolowany od innych, czyli ani nie widzi - nie słyszy innego ruchu w sieci ani sam nie dostaje ACK dla swojej wysłanej ramki.

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

nela29 napisał(a):
Trochę dziwne byłoby to, że obydwie są uszkodzone. Ale nie niemożliwe.

Ale spokojnie nie ma co zaraz zakładać najgorszego - tym bardziej, że jak sama mówisz masz dwie płytki. Ja bym wciąż obstawiał jakieś problemy z prędkościami albo może moduł odpowie TYLKO i wyłącznie gdy dostanie tę jedną właściwą wybudzającą ramkę ? Nie wiem - ale jak widać czasem to hakowanie wymaga sporo pracy.

Nie wiem czy masz analizatorek stanów logicznych np Saleae - ale ja bym się nim próbował podpiąć pod piny TX i RX na takiej płytce - żeby sprawdzić np co się dzieje po włączeniu zasilania na przykład ... a może jednak ten moduł po włączeniu generuje coś ... ale gdyby była inna prędkość to nigdy tego nie zobaczysz. A analizator dałby od razu odpowiedź no i miałabyś prawdziwą prędkość "w kieszeni" ;) spróbować warto tym bardziej że taki analizatorek najtańszy na allegro to ok 40zł ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2020, o 09:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

Cześć!
Wczoraj podłączyłam moduł pod zasilacz laboratoryjny i zobaczyłam, że przy 12.5V układ pobiera przez 10 sekund 0.05A. Po tym czasie przestaje pobierać cokolwiek. Kiedy jest pobór to na nodze VCC TJA1055 pojawia się +5V, a po tych 10 sekundach prąd zanika. Wydedukowałam, że nie mogę się "dogadać" z modułem bo zanim odpaliłam sobie wszystko to on już poszedł spać. Dzisiaj będę próbowała połączyć się Octopusem w ciągu tych 10 sekund i zobaczymy czy wtedy uda mi się wysłać z powodzeniem ramkę na 100kbps.

Zobaczę też czy przypadkiem noga WAKE nie ma stanu niskiego, a po 10 sekundach stan wysoki na niej nie powoduje wyłączenia jakiegoś stabilizatora +5V.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2020, o 09:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Dokładnie dlatego pisałem też wcześniej, żeby podłączyć już się Octopusem ładnie, mieć terminowanie włączone i dopiero wtedy podłączyć zasilanie urządzenia - próbując zobaczyć czy ono przy starcie samo nie spróbuje "zagadać" jakimiś ramkami - żeby np się przedstawić, że jest w systemie. Nie zawsze niestety jest tak różowo i musi coś takiego nastąpić.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2020, o 12:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

Samo nie gada na pewno, bo podłączałam najpierw Octopusa. Ale dziś spróbuję odpytać w ciągu tych 10 sekund od uruchomienia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2020, o 12:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

nela29 napisał(a):
Ale dziś spróbuję odpytać w ciągu tych 10 sekund od uruchomienia.

Tylko w ciągu 10sekund możesz nie zdążyć przelecieć całego zakresu ID Bruteforcem - to podziałaj odcinkami na linii wroga ;) żeby trafić go odłamkowym żeby zajęczał w odpowiedzi :lol:

A jak się uda to daj znać bo aż sam jestem ciekaw tych prób ;) Fajnie widzieć jak ktoś idzie do przodu i wymyśla coraz to nowsze sposoby żeby zmusić więźnia do gadania :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2020, o 16:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Przede wszystkim to kup sobie najprostszy analizator stanów logicznych i zobacz czy coś lata po stronie TTL po podpięciu zasilania



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2020, o 22:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

A więc podłączyłam się pod przewody K-CAN do których podpięty jest Octopus oraz moduł siedzenia. Octopusa odpięłam, zostawiłam tylko sterownik. Włączyłam Analizator, włączyłam zasilanie i udało mi się wyłapać tylko to:

Obrazek Obrazek

A tutaj podpięłam się analizatorem do Octopusa pod piny CAN1_L i CAN1_H i puściłam wysyłanie tej 5-bajtowej ramki 0x130. Czy Channel 1 nie powinien też posiadać widocznego sygnału? Czy coś można wywnioskować z tych danych gdzie leży problem?

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lut 2020, o 10:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

A czy może być tak, że moduł siedzenia jest "biernym" użytkownikiem CAN tj. nie wysyła nawet ACK, ale potrafi odbierać ramki i na nie sobie wewnętrznie reagować? Bo już się zastanawiam dlaczego ten ERROR LED się cały czas świeci jak wysyłam ramki i zastanawiam się czy nie jest tak, że muszę zestawić jeszcze jeden moduł, który będzie odpowiadał ACK, wtedy ramki będą dobrze śmigały w sieci i moduł siedzenia będzie je mógł odebrać i sobie "przeanalizować". Czy może brak odpowiedzi ACK nie powoduje tego, że ramka dociera do modułu i może sobie na niego zareagować, ale nie koniecznie "gadać"?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lut 2020, o 20:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Moduł musiałby pracować w trybie LISTEN, żeby jego kontroler CAN nie odpowiadał ACK i jednocześnie odbierać ramki.

Error LED się świeci bo właśnie nie ma ACK, ja jednak obstawiam złą prędkość :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2020, o 10:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

Dostałam na innym forum pytanie czy "transceiver (w Octopusie) obsługuje FT CAN (Fault Tolerant CAN)"?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2020, o 11:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

nela29 napisał(a):
Dostałam na innym forum pytanie czy "transceiver (w Octopusie) obsługuje FT CAN (Fault Tolerant CAN)"?

A jakie to ma znaczenie ? ;) Nie ważne czy używasz TJA1055T czy innego typowego transceivera - to MUSI działać ...

Owszem TJA1055T ma dodatkowe mechanizmy kontroli błędów ale jak chodzi o samą linię różnicową i w ogóle nie ma to nic a nic wspólnego z protokołem czy zasadami transmisji CAN.

W OCTOPUSIE jest takie cudeńko jak ISO1050 jest to transceiver z PEŁNĄ IZOLACJĄ GALWANICZNĄ linii CAN-H i CAN-L, to po pierwsze. Ale to nie wszystko OCTOPUS zapewnia również PEŁNĄ izolację galwaniczną dla masy obu kanałów CAN i masz ją ładnie wyprowadzoną na złączu DB9 .... ale takie pytanie - używasz jej ?

Zajrzyj też do noty tego scalaka TJA1055T

Obrazek

tu są dwie ciekawe uwagi. Pierwsza dotyczy niebezpieczeństw przy podłączaniu różnych dziwnych urządzeń testujących magistralę CAN zasilanych z PC - bo właśnie - często nie mają izolacji galwanicznej - a tymczasem tutaj masz pełną i 100%

druga uwaga i wcześniej widać to w tym PDF tego scalaka TJA1055T to w nim nieco inaczej realizowane jest terminowanie.

Krótko mówiąc rozszerzone funkcjonalności jakie daje TJA1055T nie mogą w żaden sposób wpływać na to żeby był on niekompatybilny z innymi transceiverami ;) to niemożliwe

ale możesz za to spróbować np:

1. zmierzyć jaką masz rezystancję pomiędzy CAN-H i CAN-L gdy wszystko masz podłączone - nie powinna być mniejsza dla tych scalaków niż 100R

2. gdyby była niższa - możesz programowo wyłączyć wbudowany w Octopus terminator 120R i podłączyć przy gnieździe DB9 rezystor jakieś 560R i wtedy sprawdzić czy rezystancja jest OK - ale i tak powinna być w porządku bez tego zabiegu, choć mogę się mylić i dlatego mówię co można sprawdzić

3. Pamiętaj żeby połączyć masę CAN-GND z wtyku DB9 do tego twojego urządzenia

Jak się czyta notę PDF od TJA1055T to widać, że ma on też funkcjonalność wybudzania gdy na magistrali pojawi się odpowiednia ilość bitów dominujących - w praktyce jak się go brutfocem jedzie to powinien się wybudzić.

Pisałem też już wcześniej abyś sprawdziła (TO WAŻNE) czy jak podłączysz SALEAE na wyjściu tego scalaka TJA1055T czyli na jego nóżce TX która dalej leci gdzieś tam pewnie do jakiegoś procka - to czy na niej widzisz w SALEAE te ramki które nadajesz z OCTOPUSA - to byłby NAJWAŻNIEJSZY test - tak mi się wydaje


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2020, o 12:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
A jakie to ma znaczenie ? ;) Nie ważne czy używasz TJA1055T czy innego typowego transceivera - to MUSI działać ...

Te pytania przerastają już moją wiedzę, dlatego robię kopiuj-wklej i je zadaję ;-)

mirekk36 napisał(a):
OCTOPUS zapewnia również PEŁNĄ izolację galwaniczną dla masy obu kanałów CAN i masz ją ładnie wyprowadzoną na złączu DB9 .... ale takie pytanie - używasz jej ?

Muszę przyznać, że nie. Pod analizator podłączałam tylko dwa kanały (CAN_L i CAN_H), nic więcej. Jak rozumiem muszę jeszcze pod GND podpiąć DB9?

mirekk36 napisał(a):
druga uwaga i wcześniej widać to w tym PDF tego scalaka TJA1055T to w nim nieco inaczej realizowane jest terminowanie.

To już wiem, napisał mi jeden użytkownik elektrody. Dzisiaj będę to testowała.

mirekk36 napisał(a):
1. zmierzyć jaką masz rezystancję pomiędzy CAN-H i CAN-L gdy wszystko masz podłączone - nie powinna być mniejsza dla tych scalaków niż 100R

Sprawdzę to. Czyli mam podłączyć sterownik z Octopusem, włączyć terminator i zmierzyć opór między liniami. Następnie wyłączyć terminator i zrobić to samo. Wyniki wrzucić tutaj :-)

mirekk36 napisał(a):
3. Pamiętaj żeby połączyć masę CAN-GND z wtyku DB9 do tego twojego urządzenia

Tzn? Chodzi ci o CAN-GND przy octopusie do GND zasilania modułu fotela?

mirekk36 napisał(a):
Pisałem też już wcześniej abyś sprawdziła (TO WAŻNE) czy jak podłączysz SALEAE na wyjściu tego scalaka TJA1055T czyli na jego nóżce TX która dalej leci gdzieś tam pewnie do jakiegoś procka - to czy na niej widzisz w SALEAE te ramki które nadajesz z OCTOPUSA - to byłby NAJWAŻNIEJSZY test - tak mi się wydaje

Sprawdzę to dzisiaj, ponieważ podłączałam się do CAN_L i CAN_H we wnętrzu Octopusa. ale jak rozumiem to już jest sygnał w pewien sposób przetworzony?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2020, o 12:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zacznę od końca:
nela29 napisał(a):
Tzn? Chodzi ci o CAN-GND przy octopusie do GND zasilania modułu fotela?

No o tym mówię i to może być podstawa - zaś jak dołączasz Saleae to jego masę też możesz podłączyć do tego CAN-GND

nela29 napisał(a):
Sprawdzę to dzisiaj, ponieważ podłączałam się do CAN_L i CAN_H we wnętrzu Octopusa. ale jak rozumiem to już jest sygnał w pewien sposób przetworzony?

Posłuchaj - syganły CAN-H i CAN-L to są sygnały ANALOGOWE a nie CYFROWE - więc jeśli masz zwykły SALEAE bez wejść ANALOGOWYCH to w ogóle nie jest dobrym pomysłem podłączanie się pod linie różnicowe. Dopiero za transceiverami masz przetworzone sygnały z różnicowych (analogowych) na cyfrowe w TTL albo 3,3V . Poza tym badanie pinu TX na tym scalaku - jak sama się domyślasz pokaże ci czy on w ogóle przepuszcza prawidłowo ramkę i czy ona leci dalej - powinien. Chyba że stwierdza problem na liniach wtedy będzie ew wystawiał sygnały o błędach do procka na swoich oddzielnych liniach

nela29 napisał(a):
Sprawdzę to. Czyli mam podłączyć sterownik z Octopusem, włączyć terminator i zmierzyć opór między liniami. Następnie wyłączyć terminator i zrobić to samo. Wyniki wrzucić tutaj

tak możesz to właśnie tak zrobić - sama się wtedy przekonasz jak to z tym terminowaniem jest i lepiej pewnie zaczniesz rozumieć jak to działa ;) bez terminowania w może wcale nie działać

nela29 napisał(a):
Te pytania przerastają już moją wiedzę, dlatego robię kopiuj-wklej i je zadaję

Spokojnie to nie takie straszne - zawsze próbuj zaglądać do noty PDF scalaka - a jak tam czegoś nie rozumiesz to ew śmiało pytaj

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2020, o 15:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

A jesteś pewien, że CAN i FT CAN to to samo i Octopus to obsługuje? Bo wg Wikipedii to przebieg tych sygnałów jest z goła inny: https://en.wikipedia.org/wiki/CAN_bus

Dokładnie to w prawej kolumnie jest High-Speed CAN Signaling (ISO 11898-2) oraz Low-Speed Fault-Tolerant CAN Network (ISO 11898-3).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2020, o 18:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

CAN-FD to inny standard niż CAN i to jest oczywiste, CAN-FD umożliwia transfery większe niż 1 Mbit no ale - to jest CAN-FD

a my rozmawialiśmy o rozbudowanej funkcjonalności transceivera FT CAN (Fault Tolerant) - więc no hmmm nie można mieszać tych rzeczy. FT CAN odnosi się do warstwy fizycznej, a CAN-FD - to nowsza w ogóle wersja protokołu CAN

FT CAN

CAN-FD

to dwa różne pojęcia

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2020, o 22:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
1. zmierzyć jaką masz rezystancję pomiędzy CAN-H i CAN-L gdy wszystko masz podłączone - nie powinna być mniejsza dla tych scalaków niż 100R

A więc przy podłączonym module siedzenia z włączonym Octopusem i spiętym CAN-GND z masą zasilania modułu rezystacja przy włączonym terminatorze wynosi dokładnie 113R. Przy wyłączonym jest... 10K.

Kiedy włączę Octopusa, ustawię prędkość 100kbps, wyłączę terminator i podłączę moduł to zapala się ERROR LED. Po ponowieniu połączenia w CAN shark ERROR LED znika i mogę wysyłać ramki (to jednak nic nie daje, tj moduł nie startuje). Przy odłączeniu zasilania z modułu znowu wyskakuje ERROR LED.

mirekk36 napisał(a):
3. Pamiętaj żeby połączyć masę CAN-GND z wtyku DB9 do tego twojego urządzenia

Podłączyłam.

mirekk36 napisał(a):
Pisałem też już wcześniej abyś sprawdziła (TO WAŻNE) czy jak podłączysz SALEAE na wyjściu tego scalaka TJA1055T czyli na jego nóżce TX która dalej leci gdzieś tam pewnie do jakiegoś procka - to czy na niej widzisz w SALEAE te ramki które nadajesz z OCTOPUSA - to byłby NAJWAŻNIEJSZY test - tak mi się wydaje

Za chwilę spróbuję się wlutować w nogę 2 i 3 układu TJA1055.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

mirekk36 napisał(a):
CAN-FD to inny standard niż CAN i to jest oczywiste, CAN-FD umożliwia transfery większe niż 1 Mbit no ale - to jest CAN-FD

a my rozmawialiśmy o rozbudowanej funkcjonalności transceivera FT CAN (Fault Tolerant) - więc no hmmm nie można mieszać tych rzeczy. FT CAN odnosi się do warstwy fizycznej, a CAN-FD - to nowsza w ogóle wersja protokołu CAN

No my rozmawiamy od początku o module z BMW który posiada w sobie układ TJA1055 :) To wg ciebie Octopus obsługuje tą transmisję z TJA1055 na FT CAN? Bo już się pogubiłam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2020, o 08:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

nela29 napisał(a):
Za chwilę spróbuję się wlutować w nogę 2 i 3 układu TJA1055.


To jeszcze podepnij się od razu na nogę:
1 (INH) - wyjście, prawdpopdobnie uruchamia przetwornicę zasilania dla procka, lub go budzi z uśpienia
4 (ERR) - wyjście sygnalizujące błąd

i jak masz jeszcze wolne kanały w analizatorze, to do pełni obrazu możesz podpiąć się też pod
5 - /STB
6 - EN

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

nela29 napisał(a):
Kiedy jest pobór to na nodze VCC TJA1055 pojawia się +5V, a po tych 10 sekundach prąd zanika.


A co jest na nodze 14 ( BAT ), w czasie, gdzy na VCC zaniknie napięcie. Na BAT cały czas powinno być zasilanie. Jeżeli na BAT nie masz napięcia, to modułu po uśpieniu nie wybudzisz żadną ramką.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2020, o 09:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

Jest tam cały czas +12V



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2020, o 09:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

To ok. Poprawnie.

Więc podepnij analizator pod te wszystkie sygnały cyfrowe, zapuść wysyłanie ramek z Octopusa i pokaż co wyłapał analizator.
Może coś z tych informacji wyniknie.

W jednym z linków, które podałaś -> https://www.bimmerfest.com/forums/archi ... 25057.html
adres ID podawany przez użytkowników jest w formie 0x0000012F oraz/lub 0x00000130. Nie wiem, czy to jest celowy ich zapis, czy błąd, ale taki zapis sugeruje, że ID jest rozszerzone - 29bit

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2020, o 14:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ok chyba być może się pomyliłem - że FT CAN będzie działał ze zwykłym CAN ... ale nie umiem tego na teraz potwierdzić bo nie używałem rzeczywiście w praktyce układów FT CAN.

Ale próbowałaś może dodać ten większy rezystor ok 500R jako terminator przy DB9 Octopusa ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2020, o 14:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lut 2020
Posty: 58
Pomógł: 0

Nie próbowałam, bo było już późno i chyba nawet nie miałam takiego. Spróbuję dzisiaj.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO