Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 22:24


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: PCB z lasera
PostNapisane: 31 sty 2020, o 02:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

WSTĘP
Po dość długim moim niebycie na forum postanowiłem się podzielić swoją wiedzą uzyskaną na bazie doświadczeń z laserowym CNC.
Jakiś cas temu postanowiłem sobie kupić CNC. Uznałem, że kupie coś taniego i ewentualnie postaram się aby urządzenie pracowało poprawnie. Na celowniku moim znalazły się firmy z Kraju koronowirusa. Na początku wybór padł na grawer ale gdzieś pomiędzy ofertami przewinęła się jedna taka, co miałą w sobie nie tylko grawer ale i laser. No to kupiłem.
Przyszedł czas na zrobienie płytki. Zadowolony z zakupu wyciągnąłem zakurzone PCB z szafki i ciesząc się jak małe dziecko, że nie będę musiał myć, czyścić i polerować płytki zabrałem się za odkurzanie starych projektów. Tak, cieszyłem się do momentu gdy pierwsza płytka wyszła spod rytownika. Niestety do dziergania PCB nie nadaje się to w ogóle. Sztywna głowica powoduje, że (ze względu na to, iż płytka wygina się pod wpływem mocowania do stołu) nacięcia są miejscami zbyt głębokie lub zbyt płytkie. To niestety całkowicie dyskredytuje grawerowanie. Oczywiście są specjalne głowice, na sprężynie i tym podobnie ale musiałbym nie tylko doinwestować moje CNC w cenie znacznie przekraczającą jego wartość jak równierz dość poważnie przerobić wspomniane urządzenie. Niestety moje wrodzone lenistwo i skąpstwo nie pozwoliło mi tego zrobić. Na szczęście, któregoś razu przeglądając filmiki o profesjonalnej produkcji PCB usłyszałem jedno znamionite zdanie --> "Nastepnie płytki naświetlane są przy pomocy lasera". I tu do mnie dotarło, mam laser trzeba spróbować. A że pod ręką miałem cały stos folii światłoczułej, jak również dość duży zapas płytek PCB no to odrazu wziąłem się do roboty.
ROZWINIĘCIE
Na początku należy przygotować płytkę tak samo jak w przypadku pracy z naświetlarką. Czyli płytkę trzeba przeszlifować, ja to robię przy pomocy dremela z założoną szczotką drucianą. Po czym płytkę myje się żeby odtłuścić no i wypada też przetrzeć acetonem. Na tak wyczyszczoną i przygotowaną płytkę należy nakleić folię światłoczułą. Proces naklejania folii był poruszany wielokrotnie w związku z tym pominę. Internet jest pełen poradników, a nie o tym ma być ten post.
Następnym krokiem jest przygotowanie projektu pod wydruk laserem. Na początku próbowałem kożystać z kodu HPGL, który używany jest przez plotery. Kod ten następnie skryptem przerobiałem na gCODE. Niestety nawet przy najsłabszym oświecaniu ścieżki się rozmywały, a miejscami laser nadpalał folię. Pomysł nietrafiony. Ale nie poddawałem się. Postanowiłem, że po prostu wydrukuję na PCB jak na drewnie obrazek. Do tego celu posłużyłem się programem LaserGRBL, który taką funkcje posiada. Wybrałem parametry 1/2000 część jasności lasera (jestem w posiadaniu lasera 5W), szybkość 1700mm/min, wektoryzowanie i wypełnianie obrazka.
Obrazek
Na powyższym obrazku widać jak będzie przebiegał proces naświetlania płytki. Przypomne tylko, że wielkość plamki naświetlającej to około 0.1mm więc dodatkowo wybrałem parametr nświetlania 5 linii na mm.
Położyłem płytkę, tym razem nie trzeba jej przymocowywać i zacząłem naświetlanie.
Obrazek
Po naświetlaniu przyszedł czas na utrwalanie
Obrazek
czyli cały proces jaki jest potrzebny przy pracy z płytkami PCB powlekanymi foliamii światłoczułymi typu negativ (czyli tam gdzie światło zaświeci tam będzie ciemne i niewytrawialne)
Po naświetleniu i utrwaleniu przyszedł czas na wytrawianie. Niestety od jakiegoś czasu mieszkam nie tylko poza Polska ale również na tak zwanym Zadupiu Śląskim (bez obrazy Ślązacy :P ). Niestety w okolicy sklepów elektronicznych (nie licząc marketów typu Media Markt) brak, nie mówiąć już o tym, że nadsiarczan sodu można nabyć w necie za cenę 80zł, za 50g. Na szczęście jestem z wykształcenia chomikiem ;) więc i tu znalazłem rozwiązanie. A mianowicie w sklepie budowalnym zaopatrzylem się wcałe 4 litry kwasu solnego stężonego (38%), a w aptece w pół litra 3% wodę utlenioną. Kwas solny to jakieś 30zł w złotówkach, a woda utleniona to koszt 2zł. Także różnice widać goym okiem. Co ciekawe mieszanina kwasu solnego i wody utlenionej ma to do siebie, że jest odnawialna. Wystarczy tylko troche podmuchać. Niestety ma też swoje wady. W czasie reakcji może wydzielić się chlor. Także zabawa w wytrawianie w domu odpada. Trzeba sie bawić na dworze.
Obrazek
Obrazek
Jest jeszcze jedna wada. Mieszanina ta trawi bardzo dorze, bardzo szybko i nie podtrawia sciezek w temperaturze pokojowej. Najlepiej w zakresie 20-40 stopni celsjusza. No ale mamy zimę. W miejscu gdzie jestem zwykle temperatura jest około 15C w zimie ale zdarzają się dni kiedy temperatura spada poniżej zera. Jako, że mam czas na zabawe tylko w weekendy no to niestety pogoda nie byla zbyt przyjazna dla mnie. Tego dnia gdy zabrałem się do zabawy na dworze było całe 2C. To spowodowało, że wytrawianie trwało ponad 40 minut. A czas spowodował powolne odklejanie się folii. Co widać na załączonych obrazkach. Ten gdzie jest tak ciemno to zdjęcie zrobione pod światło aby było widać jak wszystko się wytrawiło.
Obrazek
W ostateczności wyszło tak jak na zdjęciu wyżej.
ZAKOŃCZENIE
Podsumowująć mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że metoda z laserem działa. Jest warta polecenia. Niestety samo naświetlanie to nie wszystko. Trzeba móc też dobrze, szybko i ładnie wytrawić taką płytkę co mnie niestety się nie udało z powodów niezależnych ode mnie. Albo trzeba będzie zainwestować w wyciąg. Chociaż dla tych 5 dni w roku chyba nie warto ;).
Dodam jeszcze, że laser musi być niebieski bo czerwony nie naświetli folii, która jest zaprojektowanie na współdziałanie z promieniowaniem z zakresu UV.
A tak na zakończenie to powiem, że następną probą będzie naświetlenie soldiermaski oraz wastwy opisowej. Jak znajdę czas by się pobawić to pewnie się z wami podziele wynikami.
A narazie pozdrawiam.

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2020, o 11:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 183
Pomógł: 10

Chcę pogratulować pomysłowości i samozaparcia w dążeniu do celu. Jednak okiem amatora powiem, że bardzo przeciętnie to wyszło... Może warto wykorzystać w tym celu w połowie gotowe rozwiązanie, którym jest drukarka laserowa? Mam na myśli "Drect Laser Printing". Zaletami tej techniki to bez wątpienia szybkość, prostota, niski koszt i powtarzalność. Problemem może być pozycjonowanie płyty względem głowicy i druki wielowarstwowe. Może ktoś się skusi i przetestuje? Gorąco zachęcam do podzielenia się.




Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2020, o 18:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

Można i tak jak się ma narzędzia.
Mowisz "Jednak okiem amatora powiem, że bardzo przeciętnie to wyszło". Jeśli popatrzysz na pokrycie po naświetleniu wygląda super. Reszta to wytrawianie, które mi nie wyszło z powodów podanych powyżej :)
No i liczy się też czas. Całość zajęła mi około godziny z wytrawianiem (z czego wytarawianie to 40 minut bo temperatura na dworze do d... bani)

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2020, o 23:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2016
Posty: 71
Lokalizacja: Olsztyn
Pomógł: 1

Nie każda drukarka ma możliwość druku " przelotowego ". Raczej mało która. Ploter ma większe możliwości - wyrysować, przyciąć, nawiercić itp.

Temat mnie zainteresował - poczyniłem kiedyś taką "rysowarkę " PCB, pisak alkoholowy, wodoodporny. Działa, ale wolno.
Jestem w trakcie budowy plotera - jedna oś już gotowa - z założeniem pod laser ( tylko dwie osie ), nie tylko do PCB. Pytanie, co taki 5W laser przetnie? Sam nastawiam się na 5 lub 8 W, chociaż kusi też ostatnio dostępny 15W ( diodowy ).
Sterowanie GRBL - trzeba odhaczyć opcję "laser" i używać M4 celem regulacji mocy?
Co do tej regulacji - zalecane jest PWM o częstotliwości 5-10kHz. Arduino typowo daje około 400 lub 800 Hz. czy w opcji "laser" włącza się fast PWM?

A same płytki:
-Zamiast folii światłoczułej - lakier pozytywowy lub gotowe, pokryte nim płytki?
-Gdzieś czytałem o malowaniu płytek lakierem ( do paznokci chyba ) i wypalaniu. ( plus kupa smrodu i dymu ).
-A ktoś jeszcze wspominał o pisakach suchościeralnych - ponoć zachowują się jak toner. Po podgrzaniu przywiera do płytki. Albo użyć samego tonera - tylko jak go równo rozprowadzić.

Frezowanie i krzywe płytki - przykleić płytkę taśmą dwustronną ( taką mocniejszą ) do solidniejszej i równej stalowej płyty, lub szkła. Taśma dobrze trzyma i potrafi wyprostować laminat.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2020, o 00:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

Odpowiadając na Twoje pytania.
1. Laser 5W (a dokładniej 5,5W) przetnie papier lub sklejke 3 milimetry. Można pokusić się o przecięcie pół centymetra ale trzeba przejeżdżać kilka razy i zmieniać pionowe położenie lasera. Zbyt dużo roboty bo trzeba co okrążenie zjechać niżej, a żaden darmowy program sam z siebie tego nie robi.
2. Ja używam tego programu laserGRBL bo płytka sterownika jest z "systemem" GRBL. Program sam ustawia wszystkie parametry, a system to odpowiednio przerabia. Więc nie musisz bawić się w pisanie programu. Wszystko działa więc prawdę mówiąc nie interesowałem się jak wygląda sterowanie od stronu programowo-sprzętowej. Wybacz.
3. Płytki jak najbardziej się nadadzą. Ważne jest by jednak były negatywowe bo jak zaczniesz za dużo naświetlać to ze względu na odbicie wewnętrzne od miedzi możesz mieć obrazek "rozmyty". A to spowosuje, że ścieżki pozytywowe (czyli te co się nie naświetliły) będą lekko prześwietlone i w tym miejscu będzie chciało się zmyć przed wytrawianiem. Jednym słowem (no dwoma): nie wyjdzie
4. Możesz równiedobrze wydrukować sobie na powierzchni miedzi drukarką 3d (plastik). Przecież w wytrawianiu chodzi o to by przykryć to czego nie chcemy wytrawić.
5. Obawiam się, że przy przesuwaniu 500mm/minutę i 2000 obr/min taśma dwustronna będzie zbyt elastyczn i wyjdzie na płytka typu Picasso

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2020, o 13:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Koncepcja ciekawa ale moim zdaniem niepraktyczna. Wystarczy wydruk na laserówce + spryskać Toner Density + naświetlić i trawić. Frezowanie mozaiki ścieżek to też moim zdaniem sztuka dla sztuki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2020, o 15:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2016
Posty: 71
Lokalizacja: Olsztyn
Pomógł: 1

Płytka a'la Picasso? :). Taśmą mocuje się cienkie blaszki niemagnetyczne do szlifowania. Opór od kamienia jest setki razy większy niż cieniutkiego freza do grawerowania. I daje to radę.
Zawsze można boki podeprzeć przeciwko przesuwaniu, a taśma dociśnie do równego.
W GRBL jest opcja 'probe' - co prawda trwa i trwa, ale właśnie pod kątem nierównych płytek.
micky napisał(a):
Frezowanie mozaiki ścieżek to też moim zdaniem sztuka dla sztuki.

I czołowe firmy projektują specjalne frezy do tego celu ?
Zaleta, niepodważalna, jest taka, że z jednego mocowania wyfrezuje ścieżki, zmiana narzędzia i wiercenie, + ew. zmiana i wyfrezowanie otworów lub konturu. Wszystko za jednym razem i dokładniej niż
jakimikolwiek rąsiami. No i szybciej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2020, o 15:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Żadne frezowanie nie da takiej jakości jak naświetlenie (przy takim samym nakkadzie czasowym. Moim zdaniem frezarka jak już to wyłącznie do wiercenia/frezowania (pcb i obudów) a nie do ścieżek. I to tylko jak coś potrzebne na gwałt, bo normalnie to pcb zamawiam i mam powiercone, pofrezowane i z soldermaską. Skupiam się na projekcie a nie na wykonywaniu płytek, bo od tego są specjalistyczne firmy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2020, o 17:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

tomcat65 napisał(a):
Płytka a'la Picasso? :). Taśmą mocuje się cienkie blaszki niemagnetyczne do szlifowania. Opór od kamienia jest setki razy większy niż cieniutkiego freza do grawerowania. I daje to radę.

Sprawdzę :) Dzięki
micky napisał(a):

Koncepcja ciekawa ale moim zdaniem niepraktyczna. Wystarczy wydruk na laserówce + spryskać Toner Density + naświetlić i trawić.

Bardzo praktyczna. Laserowej drukarki nie posiadam. W ogóle drukarki nie posiadam bo nie jest mi potrzebna w domu. Także kompletnie się w tej materii nei zgadzam.
tomcat65 napisał(a):
Zaleta, niepodważalna, jest taka, że z jednego mocowania wyfrezuje ścieżki, zmiana narzędzia i wiercenie, + ew. zmiana i wyfrezowanie otworów lub konturu. Wszystko za jednym razem i dokładniej niż
jakimikolwiek rąsiami. No i szybciej.

To prawda. I dużo łatwiej zrobić dwustronną.
micky napisał(a):

Skupiam się na projekcie a nie na wykonywaniu płytek, bo od tego są specjalistyczne firmy.

Nie przekonasz mnie, że coś co daje mi satysfakcje bo zrobiłem sam i w dodatku szybciej niż ze specjalistycznych firm, a podobnej jakości jest lepsze. Zwłaszcza, że mam to w godzine, a nie w miesiąc!

Dodam, że to wydruk testowy. Do perfeckcji jeszcze dojde. Ale i tak jak na 1szy raz jest to zajefajne!!!

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2020, o 17:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

hmm... co do jakości ...... to sie nie wypowiem , godzina na taki kawałeczek wątpliwy zresztą , owszem uwzględniam nieudane trawienie ,
wiec trzeba powtarzać ... i tak dalej ... na takim kawałku płytki jakości nie widać trzeba by machnąć jakiś płytex pod coś co m,a min 64 nogi
itd...

Nie wiem skąd ty te ceny bierzesz ... ale B327 to 17,50 za kilogram https://allegro.pl/oferta/wytrawiacz-b3 ... 7211819116

dodatkowo to jedna strona , co z drugą ?? , przelotki ?? ... taniej zlecić w chinach ... sprawdź sobie 5 dolców 10 szt 2 stronnych z soldermaską i przelotkami
wycięte i wyfrezowane , z opisem ... wysyłka kurierem - w pakiecie lub za kilka dolców z rabatem masz w tydzień na stole ....


Nie mniej gratuluje wytrwałości i samozaparcia , bo reszta to słabiutko na razie , słabiej od zwykłego żelazka :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lut 2020, o 16:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

Sun, a czytać ze zrozumieniem umiesz?

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO