Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 10:29


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 sty 2020, o 07:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Czołem Panie i Panowie.
No kurczę nie mogę uruchomić medkita i wszystko wskazuje na to, że ten diabelski rezystorek 1kOhm trzeba będzie kiedyś przylutować.
Czy potwierdzacie, że bez tego ani rusz.
Dodam tylko dla jasności sprawy że:
- wszystko uruchamiam na zestawie 1.05a.
- zasilanie po usb z laptopa.
- ATmega z głównego gniazda na zestawie wypięta.
- przewodzik od RST do dolnego pinu gniazda user_jumper podpięty.
- W MKAVRCalkulatorze w ustawieniach ptaszki zaznaczone przy - "pozwól na zmianę SPIEN" i "Sprawdzaj mikrokontrolery TPI".
- próbowałem na trzech mk: tiny 10, 104 i 40.

Takie oooo mi się wyświetla.

Obrazek

A jak zapuszczam MKClipse i klikam "check mcu type" to nawet jakaś kobitka się pokazuje i zaczyna do mnie szprechen, że mk nie rozpoznany i coś tam coś tam.
Aż podskoczyłem z wrażenia jak przemówiła.

Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2020, o 09:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jaca napisał(a):
wszystko wskazuje na to, że ten diabelski rezystorek 1kOhm trzeba będzie kiedyś przylutować.

O jakim rezystorze mówisz? W zestawie 1.05a nie trzeba nic przylutowywać na potrzeby MedKit'a

tylko ten właśnie jeden przewód RESET'u

Mam nadzieję, że wyjąłeś z podstawki DIP40 procka ATmega32 ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2020, o 18:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Witam.
Mówię o rezystorze o którym mowa w pdfie od MEDKita. Też mi się wydawało że w zestawach 1.05a jest on zbyteczny.

Obrazek

Atmege32 z gniazda wyciągnąłem. Przewód od RST też jest podpięty. Wszystko powyżej opisałem.
Niestety mkAVRCalculator nie chce rozpoznać mk, dlatego pytam na forum czy ktoś miał taki przypadek i był zmuszony do wlutowania tego rezystora co pomogło.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2020, o 21:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ok a spróbuj wlutować ten rezystor i wtedy sprawdź i daj znać ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2020, o 23:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Ha ha. No jak się jest na Pacyfiku to nie takie proste ale będę jeszcze kombinować, później dam znać.

A tak mi jeszcze przyszło do głowy. Czy mógł bym wykorzystać programator wbudowany w zestaw 1.05a i ze złącza KANDA podłączyć się bezpośrednio do Atiny 10 czy 104. Omijając po prostu MedKita. Wiem, że do tego celu można wykorzystać programator ATBUSBasp Atnela , ale niestety nie mam go przy sobie. Czy takie wykorzystanie programatora z zestawu 1.05a wymagało by tego ???????

Obrazek

Czy nie ma takiej potrzeby ?????
Wiem, że nawet jeśli tak można to i tak rozwiązanie tymczasowe. Było by upierdliwe szczególnie w przypadku atiny 10. Ciągłe rozpinanie i ponowne podłączanie przewodów, ale w przypadku 104 czy 40 sytuacja była by lepsza.
No próbuję się jakoś ratować.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sty 2020, o 06:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Witam ponownie.
Zapędziłem się w stresie. Rozumiem, że Reset Adapter jest konieczny, ale tylko gdy chcemy podpinać MEDKita do innego programatora niż Atnelowski.
Podpięcie się bezpośrednio prockiem pod programator w zestawie ATB nic nie dało. Wystąpił ten sam problem tzn. nie problem w MEDKicie tylko programator nie gada z mk.
W końcu udało mi się przylutować rezystor i muzyka gra dla ATtiny10 i 40.
Z ATtiny 104 jest coś takiego

Obrazek

O co to może chodzić ???
Brak jakiejś aktualizacji czy cuś ?
A jeszcze jedno. Teraz gdybym chciał wrócić do ATmegi 32 to rozumiem że ten rezystorek może zostać???



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sty 2020, o 08:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jaca napisał(a):
O co to może chodzić ???

Akurat dla ATtiny102 jest plik XML w starej wersji w MkAvrCalc ale niestety dla ATtiny104 nie ma - przykro mi. Sprawdź na ATtiny4/5/9/10 albo ATtiny102 itp

Możesz go za to programować bezpośrednio z MkClipse albo Eclipse - tam w jego fusebitach i tak nie ma zdaje się nic do ustawiania, zobacz sobie w MkAvrCalc co masz w ustawieniach ATtiny102 to sam zobaczysz że nic tam nie będziesz zmieniał - no chyba że chciałeś zabezpieczyć wsad przed zapisem albo odbezpieczyć pin RESET

jaca napisał(a):
Teraz gdybym chciał wrócić do ATmegi 32 to rozumiem że ten rezystorek może zostać???

Pewnie, że rezystorek może zostać

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO