Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 mar 2024, o 03:09


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Motorek Witka
PostNapisane: 25 gru 2019, o 08:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2017
Posty: 169
Lokalizacja: Słupsk
Pomógł: 2

Hmmmm.... Od czego tu zacząć... Otóż, 28 października tego roku gdy byłem w pracy otrzymałem na komunikatorze wiadomość od żony z zapytaniem czy bierzemy to cudo które zlokalizowała właśnie pod osiedlowym śmietnikiem.
Obrazek
Zareagowałem mocno sceptycznie, ale obiecałem że i owszem przyjrzę się zabawce gdy przyjadę do domu. Gdy już nastała 15-ta minut kilkanaście pozwoliłem sobie ocenić znalezisko. Sceptycyzm nie ustąpił, stan zdewastowania był znaczny i takie wieści przekazałem żonie.
Żonka stwierdziła, że mam za mało danych, że powinienem się przyjrzeć bardziej. Odpowiedziałem, że nie zamierzam na co Asia oznajmiła że pod osłoną nocy przytaszczy sprzęt na hacjendę. Gdy poszedłem spać, żona poszła na łowy... I nie trzeba dodawać, że nie wróciła z pustymi rękami :) rano, otwieram oczy i na środku pokoju stoi wrak, którym po chwili zainteresował się nasz niespełna dwuletni synek.
ObrazekObrazek
Widząc szczęście na pysiu Witka postanowiłem trójkołowcowi dać szansę. Jak się okazało akumulatora nie było, ale silnik z przekładnią były sprawne. W nocie wyczytałem że ów silnik Mabuchi może biegać na 12V. Wielkość schowka powiedziała mi że zabawka musiała być zasilana aku 6V. Motorek posiadał tylko i wyłącznie jedną funkcję - jazda do przodu - załączaną pedałem pod prawą nóżką dziecka.
Wiedziałem że ostatecznie motorek po renowacji będzie nieco bardziej zaawansowany technologicznie.
Zacząłem od przeszlifowania i malowania kończąc na lakierowaniu elementów.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Później schemat:
Obrazek
Płytka:
Obrazek każdy z 6tki rezystorów 100R zasilania diód Led finalnie został wymieniony na 680R
I produkcja:
Obrazek

Efekty trawienia:
ObrazekObrazekObrazek
Montaż elementów na płytce:
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Programowanie i testy:

Kolejny etap:
ObrazekObrazekObrazek
21 grudnia żona wraz z synkiem wyjechała na święta do mamusi i miałem czas by poskładać motorek do końca. O godzinie 02:00 nad ranem 24 grudnia prace dobiegły końca. Motorek został w domu a ja dołączyłem do rodzinki. Synek ujrzy efekt prac tatusia 30 grudnia. Czy będzie szczęśliwy? Myślę, że tak :)
PS: Oczywiście projekt ten został w głównej mierze zrealizowany dzięki szalonej determinacji mojej cudownej żony :)


Specyfikacja:
Atmega32
Akumulator 12V AGM 9Ah ( stacja lutownicza świetnie się spisała przy wycinaniu nadmiaru plastiku - powiększenie schowka by pomieścić nowy akumulator)
Silnik Mabuchi 12V z przekładnią
Kierunek jazdy : przód, luz, tył
6stopniowa regulacja prędkości jazdy PWM - wybór enkoderem, wizualizacja na diodach
Światła mijania + pozycja tył,
Światła policyjne
Światło wsteczne,
Sygnalizacja akustyczna jazdy do tyłu

Sygnały PWM sterują płytką zasilania silnika zakupioną na znanym portalu aukcyjnym
Obrazek

_________________
Lampka Leuchtglas
Motorek Witka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 gru 2019, o 10:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 gru 2014
Posty: 32
Pomógł: 3

Super projekt Brawo!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 gru 2019, o 10:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Świetna robota! Młody będzie przeszczęśliwy :)
Nie zastanawiałeś się aby regulację prędkości pod nogą zrobić. Można dość łatwo przerobić ten przycisk dodając mały magnes neodymowy i liniowy czujnik Hala. Potem czytasz to w uC jak zwykły potencjometr wejściem adc.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 gru 2019, o 10:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2017
Posty: 169
Lokalizacja: Słupsk
Pomógł: 2

SylwekK napisał(a):
Nie zastanawiałeś się aby regulację prędkości pod nogą zrobić. Można dość łatwo przerobić ten przycisk dodając mały magnes neodymowy i liniowy czujnik Hala.


Dzięki :)
Nie, choć proponowane przez Ciebie rozwiązanie byłoby zapewne bardziej funkcjonalne, lecz ja chciałem zrobić użytek z korka wlewu paliwa :) Poza tym Witek musi ogarnąć trochę sprzęt nim zacznie swobodnie śmigać na całej prędkości, więc nie może mieć na dzień dobry całej mocy pod butem :)

_________________
Lampka Leuchtglas
Motorek Witka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 gru 2019, o 10:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

A to dochodzi druga opcja ;-) - to co już masz czyli korek paliwa i ta regulacja na nim może służyć do ustalenia max prędkości płynnie regulowanej pod stopą :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 gru 2019, o 10:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2017
Posty: 169
Lokalizacja: Słupsk
Pomógł: 2

SylwekK napisał(a):
A to dochodzi druga opcja ;-) - to co już masz czyli korek paliwa i ta regulacja na nim może służyć do ustalenia max prędkości płynnie regulowanej pod stopą :)

I to jest myśl na przyszłość:) gdy wpadnie mi w łapki akumulatorowe autko które będę modować do mocy gokarta pewnikiem skorzystam z tej sugestii :)

_________________
Lampka Leuchtglas
Motorek Witka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 gru 2019, o 11:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Odnośnie autka, jakiś czas temu zacząłem sobie robić takie elektryczne, ale chwilowo zaprzestałem prac. W każdym razie tam właśnie pedał gazu jest zrobiony ze starego oryginalnego od jakiegoś elektrycznego wózka widłowego - ścieżka oporowa była kompletnie wytarta. Wywaliłem całe bebechy wstawiłem w osi obrotu magnes, a obok czujnik halla. Działa to rewelacyjnie, a przede wszystkim nie ma już obawy o uszkodzenie ścieżki oporowej (bo jej tam już nie ma), i np. niespodziewane nagłe przyspieszenie.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 gru 2019, o 13:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2017
Posty: 169
Lokalizacja: Słupsk
Pomógł: 2

Pokazałbyś fotki?

_________________
Lampka Leuchtglas
Motorek Witka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 gru 2019, o 13:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Jak będę przy kompie to coś poszukam

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2019, o 13:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Na pierwszym oryginalne bebechy, na trzecim widać zamontowany hallotron i magnes w osi obrotu.

ObrazekObrazekObrazek

Ogólnie gdy wygląda to tak jak na poniższym obrazku to mamy 2,5V w pozycji neutralnej (tej narysowanej) i po ruchu lewo/prawo odpowiednio blisko 0 i 5V. Właściwie jest to zakres bardziej 1V - 4V, ale w praktyce nie ma to większego znaczenia.

Obrazek

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2019, o 19:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2017
Posty: 169
Lokalizacja: Słupsk
Pomógł: 2

Faktycznie, sprytne i łatwe do zaimplementowania rozwiązanie. Na pewno skorzystam w przyszłości :) dzięki.

_________________
Lampka Leuchtglas
Motorek Witka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 sty 2020, o 13:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2017
Posty: 169
Lokalizacja: Słupsk
Pomógł: 2

mała aktualizacja:
Jednak zakupiony mostek H ZK-5AD 3A okazał się totalnym niewypałem.
Jakoś bez pomyślunku zasugerowałem się bezpiecznikiem samochodowym który był oryginalnie założony w zabawce, jakoby to był bezpiecznik 2,5A.
Obrazek
No i wspomniany ZK-5AD spalił się ledwo synek na nim usiadł i przejechał kilka metrów. Przelutowałem, podłączyłem pod drugi tor i znów to samo.
Poszukałem na internetach białego bezpiecznika MTA 32V i potwierdziły się moje przypuszczenia że to jednak 25A.
Naczytawszy się jak problematyczne jest wykonanie prawidłowo działającego mostka H dla dużych prądów zakupiłem gotowca:
Obrazek
Odrobinę musiałem przerobić program sterownika, wymieniłem kable zasilające na linki 2,5mm2 i powiem Wam......
Motorek zawija panele w mieszkaniu :)

_________________
Lampka Leuchtglas
Motorek Witka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO