Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 07:10


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 paź 2019, o 18:03 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 wrz 2019
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Chciałbym zapytać: czy w najbliższym czasie mogę się jeszcze spodziewać, że z tej rybki nazwanej "pikusiem" coś konkretnego będzie? Wystarczą mi opinie i propozycje dotyczące doboru w miarę optymalnych konfiguracji sprzętowych, dopasowanych do koncepcji realizacji tematu, nie wchodząc na razie w szczegóły dotyczące samego oprogramowania.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2019, o 08:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Nie było mnie tu trochę - obowiązki.
Pytając o różne rzeczy próbowałem ograniczyć liczbę możliwych kombinacji. Niestety, Twoje odpowiedzi nie wykluły rozwiązań.
Przypomnę, że każdy projekt powinien rozpocząć się od stworzenia specyfikacji, czyli okreslenia, co chcemy osiągnąć. Jeżeli coś mierzymy, to określenie jaka jest dynamika procesu. W tym kierunku niewiele się dowiedziałem.
Więc, aby ruszyć do przodu powiem jak ja bym to zrobił.
Część analogową czujnika zasilałbym z baterii, po jednej do każdego. Przy tym poborze prądu przez czujniki powinna starczyc na długo.
Do każdego czujnika dołożyłbym po jednym Attiny, który opowiadałby za inicjowanie pomiaru, komunikacje z czujnikiem i wysłanie danych dalej.
Atiny zasilane napięciem 1,9V.
Attiny połączone byłyby szeregowo. Tu można rozważyć różne sposoby przesyłu, może być to np RS lub SPI.
Zasada była by taka: pierwszy nadaje, drugi czeka na koniec nadawania i nadaje, trzeci analogicznie.
W tym układzie mamy tylko 3 przewody do każdego Attiny, zasilanie, masę i sygnał.
Na końcu "łańcuszka" byłby już komputer, lub ESP, lub jakiś większy procesor.
Przy wyborze Attiny należy wybrać taji, który będzie pracował przy 1,9V i zapewni odpowiednią ilość wejść/wyjść. Dobrze gdyby miał sprzętowe SPI i RS.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 paź 2019, o 14:53 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 wrz 2019
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

@Alef2
Dzięki za odpowiedź.
Ze względu na (m.in.) niewielki dystans pomiędzy nadajnikiem, a odbiornikiem (rzędu kilku metrów), minimalną moc nadajnika, oraz zapotrzebowanie na energię, 125 oferowanych kanałów, zasilanie 1,9V - skłaniał bym się ku rozwiązaniu z siecią sensorów na NRF24L01, tylko czy w kontekście wypowiedzi mirekk36, dotyczącej wzajemnego zakłócania się modułów WiFi (ESP, które jednak pracują na dużo większej mocy) - taka konfiguracja w przypadku bardzo blisko położonych względem siebie NRF ma sens i czy można spodziewać się podobnych problemów?
Połączenie z urządzeniem mobilnym nie musi być bezpośrednie (przez wbudowane WiFi czy np. BT). Może to być osobny, podłączany pod USB moduł, w tym przypadku NRF/USB (np. znalazłem coś takiego: http://propix.com.pl/pl/p/Modul-nRF24l01-2.4G-USB/558) - czy zdaniem Kolegów miało by to szansę zadziałać?

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 paź 2019, o 21:27 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 wrz 2019
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Jako uzupełnienie: czy tak zobrazowana koncepcja ma sens pod warunkiem zapewnienia warunków dotyczących zasilania, możliwości doboru małego mikrokontrolera, posiadającego sprzętowe SPI i zasilanego z 1,8V (szczerze mówiąc: wśród Attiny nie znalazłem), oraz przykładowo wskazanych wcześniej podzespołów?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 paź 2019, o 20:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 wrz 2019
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

No, coś nie za bardzo wyszło z tym "zobrazowaniem".
- Nie wiem dlaczego nie wyszło dodanie obrazka. Może to wina przestarzałej przeglądarki (?). Spróbuję zatem jeszcze raz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 paź 2019, o 07:22 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 wrz 2019
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Znalazłem mikrokontroler w wersji niskonapięciowej ATtiny25V i w związku z tym ponawiam pytanie:
czy tak obmyślona konfiguracja będzie miała szansę poprawnie zadziałać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2019, o 09:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Jeśli chodzi o NFR, to mam zerowe doświadczenie w ich użyciu.
Robiłem system monitorowania produktu, gdzie czujnik był przyczepiony do produktu i "podróżował" z nim po hali. System opierał się o nadajniki 433MHz pracujące na jednym kanale. Było to możliwe, bo proces był wolno zmienny i kolejne pomiary były co kilka minut (czas transmisji był bardzo krótki w stosunku do odstępu miedzy pomiarami).
Rozwiązanie bezprzewodowe jest bardzo atrakcyjne, bo w każdej chwili możesz zmienić położenie czujnika. Z drugiej strony pozostaje kwestia zasilania. NFR ma bardzo duży pobór prądu w stosunku do poboru czujnika.
W kwestii łączności radiowej z czujnikami nie pomogę, bo brak mi wiedzy i doświadczenia na tym polu.
Dlatego proponowałem połączenie przewodowe. Nie ma problemu z zasilaniem, tylko 4 przewody (jeżeli sygnały MISO i MOSI będą przełączane). Można system jeszcze uprościć mianowicie podłączyć wszystkie czujniki dom magistrali SPI, a Attiny sterowałby tylko wejściem CS czujników oparciu o dane przychodzące po MOSI/MISO gdy zegar nie jest aktywny.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2019, o 22:28 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 wrz 2019
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Dzięki za kolejną odpowiedź.
Oczywiście walnąłem przy okazji kolejnego babola, ale podobnie jak powiedział prezydent: "ciągle się uczę" :lol: i jak wynika choćby z zestawienia https://en.wikipedia.org/wiki/ATtiny_mi ... ison_chart - sprzętowe (a nie emulowane SPI) ma o wiele więcej mikrokontrolerów, na dodatek pracujących z powodzeniem już od napięcia 1,8V (nie tylko te z literką "V"), choć tak obniżone napięcie wpływa z kolei dość znacznie na obniżenie częstotliwości pracy.
Jeśli chodzi o NRF-y, to pobór prądu przez pojedynczy moduł w granicach 10mA przy napięciu nie przekraczającym 2V (P=20mW) - choć o wiele większy niż pobór prądu przez same sensory - wydaje się jak najbardziej akceptowalny. Mnożąc to przez 25 zestawów wychodzi ~0,5W (co przy zasilaniu np. ze standardowego akumulatorka Li-ION 3,6V/2,5Ah daje przynajmniej kilkanaście godzin nieprzerwanej pracy w ciągu jednego dnia roboczego).
Oczywiście rozwiązanie przewodowe też wchodzi w grę, jednak obawiam się, że przy podłączeniu wszystkich czujników do jednej magistrali SPI wyjdzie z tego kicha ze względu na przekroczenie sumy pasożytniczych pojemności montażowych, które wpłyną negatywnie na działanie zegara (czasy narastania i opadania zboczy) oraz odbicia sygnałów i interferencje przy zbyt dużych długościach połączeń.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lis 2019, o 22:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 wrz 2019
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Witam ponownie. ;)
Zagłębiając się nieco w temat bezprzewodowej sieci czujników - natrafiłem na nowe, gotowe moduły komunikacyjne nRF, działające w pasmie 2,4GHz i zawierające w swej strukturze mikrokontroler, zdolny do współpracy z magistralą SPI (nRF24LE1) przy zachowaniu i dopasowaniu poziomów napięć zasilania/poziomów logicznych, oraz moduł z konwerterem na USB (nRF24LU1), który można podłączyć bezpośrednio do PC. - Chciałbym zapytać, czy ktoś z uczestników forum przerabiał już praktycznie podobny problem (akwizycji danych z wielu sensorów za pośrednictwem takiego połączenia) i z jakim skutkiem, oraz z jakimi (ewentualnie) problemami się zetknął?

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2019, o 02:04 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 wrz 2019
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Witam po dłuższej przerwie.

W zasadzie już zdecydowałem się zakupić książkę BB wraz z programatorem ATB-USBASP + MkAvrCalculator i może nawet w pakiecie z Delphi USB Pack (trochę na wyrost).
Chciałbym tylko zasięgnąć opinii i upewnić się, czy zestaw umożliwi mi nawiązanie łączności przewodowej po SPI, pomiędzy wspomnianym sensorem AK09940, a PC w celu odczytywania wartości rejestrów i w jakie ewentualnie podzespoły/materiały dostępne w sklepie ATNEL powinienem się jeszcze zaopatrzyć, by nie zamawiać ich później na raty (?).

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2019, o 20:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

To zalezy od ciebie ile pieniążków chcesz zainwestowac, ale po paru latach doświadczeń moich i forumowiczów widać, że zestaw atb to podstawa do testów programów, (sam mam 2 sztuki, są tacy co mają wiecej), tu na forum czasem ktoś sprzedaje to możesz patrzeć lub sam zapytaj tematem czy ktoś ma zamiar sprzedać zestaw atb.

Lub Budowa pcb na etapie pisania kodu, ale to trzeba z góry wiedzieć już na jaki uC I jakie wyjścia, zasilanie, komunikacja itp będzie potrzebne, tyle że trzeba brać poprawkę na wszystko bo niewiesz na ile program się rozrosnie i co będziesz potrzebował dodatkowo.

Także sam sobie wybierz opcję dla ciebie wygodną.

.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2019, o 21:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 wrz 2019
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

@Szofer
Bardziej sonduję pod kątem przydatności i tego, co w przyszłości chciałbym dzięki temu sprzętowi osiągnąć. Jestem pod wrażeniem, mając wielki respekt, oraz szacunek dla wiedzy, praktyki Twórcy sprzętu i oprogramowania (w tym wielu różnych materiałów instruktażowych), dzięki którym mogę zacząć przygodę z tym tematem. Nie zamierzam kupować z drugiej ręki, bo to żadna dla mnie oszczędność, natomiast chciałbym się dowiedzieć jak na podstawie wiedzy zawartej w BB oraz przy pomocy dostępnego w sklepie ATNEL sprzętu - tworzyć własne aplikacje, zdolne do współpracy nie tylko ze wskazanymi (lub jak kto woli - "oprogramowanymi" już) podzespołami, które wykrywane są niejako automatycznie lub można je wybrać z listy ale również z "własnymi" - na podstawie not aplikacyjnych). Myślę nad wykorzystaniem w przyszłości nowych modułów Nordic nRF52810 i 52840-dongle do komunikacji bezprzewodowej sensorów z PC ale najpierw, zgodnie z sugestią - chciałbym skomunikować się z sensorem AK09940 jakkolwiek (po SPI lub I2C), by móc odczytywać wartości jego rejestrów i sprawdzić jego rzeczywiste parametry, oraz przydatność.

Pozdrawiam z nadchodzącym Nowym Rokiem



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2019, o 22:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

Przecież zestaw ATB jest open-source tylko twoja wiedza, umiejętności i fantazja cię ograniczają na tym dzialaja 8bit uC I nie tylko ktoś zrobił szilda do innego procka (chyba 32bit ale... Mogę się mylić) szukaj na forum napewno był custom szild (były zdjęcia wystawalo to poza ATB) ale to było dawno za czasów jak posty jeszcze "znikały" (można było usuwać samemu).

No i zależy od tego czy będziesz robił tylko na uC 8bit czy też będziesz sięgał po inne uC?

To Ty decydujesz jaka droga będziesz podążał.

.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 gru 2019, o 21:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 wrz 2019
Posty: 24
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Szofer napisał(a):
No i zależy od tego czy będziesz robił tylko na uC 8bit czy też będziesz sięgał po inne uC?


Jak powiadam: na razie muszę się skomunikować jakkolwiek z sensorem AK09940 po SPI lub I2C, by móc odczytywać wartości rejestrów, zaś docelowo chciałbym pozostać (o ile to będzie w ogóle możliwe) przy rozwiązaniu bezprzewodowym, np. z użyciem modułów BT f-my Nordic z najnowszej serii nRF5... (dla każdego sensora oddzielny).

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO