Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 19:51


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 maja 2019, o 11:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Witam.
Panie i Panowie. Sprawa wygląda następująco.
Zastanawiam się jak najprościej dobrać się czy raczej zobaczyć komendy wysyłane przez program na PC do urządzenia.
Tym urządzeniem jest czytnik linii papilarnych, który komunikuje się ze światem po rs232 ale 3,3V. Zasilanie układu może być 5V.
Program obsługujący ten czytnik mam uruchomiony na laptopie i po usb jestem podłączony do zestawu ewaluacyjnego AVR 1.05a ze stajni Atnela. Do zestawu podłączyłem czytnik (zasilanie i sygnał) i wszystko działa.
Tylko teraz chciałbym zobaczyć jakie komendy program wysyła do czytnika i jak czytnik odpowiada na te komendy.
Po prostu próbuje zrozumieć jak go obsługiwać bo niestety w instrukcji czytnika opis jest dość zagmatwany.
Jak podeszli byście do tego problemu.
Proszę o Wasze opinie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2019, o 12:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Możesz użyć:
1 - Snifera który programowo podsłuchuje RS-a
2 - analizatora stanów logicznych podpiętego pod Tx i Rx
3 - dwóch dodatkowych portów RS, i pod ich linie Rx podepniesz linie Rx i Tx komunikacji między Pc a czytnikiem, odpalasz dwa terminale i widzisz co leci w jedną a co w drugą stronę.
To ostatnie jest najmniej "przejrzyste" bo będzie trzeba zsynchronizować odczyty z obu portów RS
Przy drugiej opcji musisz pamiętać o poziomach napięć (analizator zazwyczaj gada na TTL 5V) i jest to chyba najprostsza metoda do zrealizowania jeśli posiadasz sam analizator.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2019, o 13:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Wystarczy druga przejściówka USB-RS232 i to wszystko - wykorzystujesz wtedy jej linię RX jako snifera ... a żeby dopasować napięcia to warto oczywiście sięgnąć po dobrą i sprawdzoną w bojach przejściówkę czyli ATB-USB-RS232 - która przy okazji będzie zapasowym programatorem do AVRków


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2019, o 15:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

Bardzo dziękuję za podpowiedzi.
Podłączyłem przejściówkę USB-RS232 do drugiego gniazda usb w laptopie do "podsłuchiwania" rs i działa. Niestety nie będzie tak pięknie jak sobie pomyślałem na początku, bo pokazują się tylko krzaczki i znaczki. Muszę wykombinować jak to teraz zdekodować.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2019, o 15:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

I niewykluczone, że transmisja jest binarna :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2019, o 16:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

zubik napisał(a):
Druga przejściówka ma te same ustawienia portu co nasłuchiwane połączenie? To może być przyczyną znaczków krzaczków :)

Absolutnie nie. Przecież płyta ewaluacyjna jest na jednym gnieździe usb a rzejściówka usb-RS232 na drugim, więc program gadający z czytnikiem jest na innym COM-ie a program putty skomunikowany z przejściówką na drugim COM-ie.
A co rozumiecie przez transmisję binarną. Przecież to zawsze jest transmisja binarna.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2019, o 17:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Skoro wiesz, że binarna to czemu sie dziwisz, że lecą krzaki? COMy mogą być różne, ale parametry transmisji muszą być takie same.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2019, o 18:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Cytuj:
A co rozumiecie przez transmisję binarną. Przecież to zawsze jest transmisja binarna.
Sama transmisja tak, ale urządzenia gadające po znakach ASCII nadają znaki czyli binarnie wartości mieszczą się w zakresie wartości odpowiadającym znakom. Jeśli urządzenie zostało skonstruowane tak że wysyła/odbiera wartości binarne to lecą krzaki bo terminal na siłę próbuje zdekodować to na ASCII (bo przecież drukowalne znaki ASCII są w zakresie od 0x20 do 0x7E).
Musiałbyś użyć terminala który potrafi wyświetlać odebrane dane w różnych formatach (ASCII/hex/bin/dec)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2019, o 19:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 cze 2015
Posty: 97
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 1

zubik napisał(a):
No właśnie chodzi o tę drugą żeby w putty(czy tam innym realtermie) były te same ustawienia (prędkość, bit startu, bit parzystości) w binarce chyba chodzi o to że dane nie są przesyłane jako string.


A to to tak. Nie jestem jeszcze na 100 % pewien że są te same ale prędkość jest na pewno ta sama. Tego akurat przypilnowałem na samym początku.

xentis napisał(a):
Cytuj:
A co rozumiecie przez transmisję binarną. Przecież to zawsze jest transmisja binarna.
Sama transmisja tak, ale urządzenia gadające po znakach ASCII nadają znaki czyli binarnie wartości mieszczą się w zakresie wartości odpowiadającym znakom. Jeśli urządzenie zostało skonstruowane tak że wysyła/odbiera wartości binarne to lecą krzaki bo terminal na siłę próbuje zdekodować to na ASCII (bo przecież drukowalne znaki ASCII są w zakresie od 0x20 do 0x7E).
Musiałbyś użyć terminala który potrafi wyświetlać odebrane dane w różnych formatach (ASCII/hex/bin/dec)


No właśnie też mi się wydaje że po prostu część komend które są liczbami w hex trafiają w przestrzeń poza znakami drukowanymi w ASCII choć nie do końca. Bo czasami pokaże się np.znak "%" albo litera U. No muszę pogłówkować nad tym co teraz z tym zrobić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO