Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 19:27


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 kwi 2019, o 17:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 7
Pomógł: 0

Witam wszystkich forumowiczów serdecznie ;) Jest to tutaj mój pierwszy post, ponieważ do tej pory radziłem sobie z problemami samodzielnie, przeważnie dzięki poradnikom, tutorialom, filmom i książkom Pana Mirka. Nawet wziąłem jedną na urlop na Kretę, :)
Obrazek
Ostatnio postanowiłem sobie sprzęgnąć Atmegę z Maliną, żeby na Rapie zrobić ładny interfejsik do atmegowego hardłeru. Mega zajmuje się przetwarzaniem kilku czujników (ADC), odczytem kilku stanów niskich i wysokich. No ogólnie atmega32 ma sporą część swoich nóżek zajętą. Potem robi się z tego linijka danych wysłana po UART do Maliny. I wszystko pięknie działa, aż jestem zdziwiony, że udało mi się to ogarnąć i przy okazji napisać coś w Pythonie. Napotkałem jednak problem logistyczny, otóż malina ma system, który nazywa się Raspbian, czyli ogólnie Linuch. Ja sobie wszystko zawsze pisałem pod Win, do Linuxa podchodziłem na przestrzeni ostatniej dekady kilkukrotnie i zawsze odpuszczałem. Tym razem jednak uznałem, że ułatwienie będzie na tyle duże, że warto spróbować. I odniosłem tym razem sukces... powiedziałbym w 80%. Udało mi się zainstalować Lubuntu (potem Ubuntu, Debiana i Xubuntu) i uruchomić na tym prawie wszystko co potrzebowałem, czyli całý hardware sprzętowy, łącznie z fifirifi i drukarką, cały potrzebny soft (m. in. DOSBOXa:)). Jedna rzecz, która nie poszła na Xubuntu, Debianie i Lubuntu to Eclipse. Probowałem na różne sposoby, zainstalowałem odpowiednie pakiety, czyli
gcc-avr binutils-avr avr-libc oraz avrdude, ktory działa, bo jak wpiszę w konsoli
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
    Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

to pojawia mi się coś takiego:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
    Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


i generalnie wszystko się zgadza, bo jak wpiszę m8 ( a rzeczywiście podłączona jest m32), wyrzuca linijkę o Expected signature itp.

Teraz do sedna:
Instalacja Eclipse, tutaj jest oczywiście kilka możliwości i oczywiście mam zainstalowaną nie tą wersję co trzeba :) Mam 2019-03, zamiast Mars2, ale to nic nie zmienia. Dokopałem się do archiwum Eclipse z mars2 dla Linuxa.
Java. Mam zainstalowaną wersję openjdk version "11.0.2" 2019-01-15, bo taka się instaluje po wpisaniu sudo apt-get java default-jre, czy jakoś tak bo nie pamiętam.
javac 11.0.2
Po odpaleniu Eclipse, zainstalowałem plugin avr zgodnie z instrukcjami w install new software...
tworzę sobie nowy projekt C, wybieram AVR Cross target application i AVR-GCC toolchain
i dalej wszystko jak w WIN, czyli tylko release i nie wybieram MC, żeby dobrać go później w ustawieniach projektu.
pojawia się projekt z całym interfejsem do budowania i przesyłania do AVR. Wybieram w preferencjach programator itp. Wszystko standard.
Tworzę prosty program, którego składnia wygląda tak:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
    Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


i Eclipse wypala mi coś takiego:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
    Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


czepia się 50 linijki w makefile, która wygląda tak:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
    Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Mogę przesłać całego makefile'a, jeśli to pomoże, nie chciałem już tutaj śmiecić.

Proszę o jakieś porady, co sprawdzić i gdzie patrzyć, uprzedzając fakty wiem, że to nie jest wersja java z poradników i Eclipse też nie ten i mogę sobie programować dalej w Windows, ale czułbym się lepiej, gdyby udało mi się tego Eclipsa uruchomić pod linuxem :)
Pozdrawiam :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 kwi 2019, o 17:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 7
Pomógł: 0

W logach jest mega16, bo nie zmieniłem tego w preferencjach, ale to nic nie zmienia, poza tym build powinien zadziałać tak czy inaczej.
program jest dobrze napisany, tylko jak wkleiłem kod przez syntax zamiast code, to mi "zjadło" wyswietlenie nazw tych dwóch bibliotek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 maja 2019, o 08:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A jaki masz programator?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 maja 2019, o 20:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 7
Pomógł: 0

Programator to taki allegrowy USBAsp.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2019, o 06:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Tak podejrzewałem - to dlatego masz błąd z Avrdude. Chińskie programatory nie dość, że nie umożliwiają programowania niskim napięciem (grubo poniżej 3V3), nie mają bufora, nie mają dodatkowych funkcjonalności (jak w najnowszym ATB-USBASP-4.2) to nie obsługują autoclock'a. A kupując Mirkowego nie dość, że Jego wspierasz i Jego kanał to otrzymujesz pełną licencję na MkAvrCalc'a i cena wychodzi jak za chiński produkt. Polecam obejrzeć filmik Mirka o USB-ASP.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO