Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki

Teraz jest 18 lis 2018, o 15:52

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 lis 2018, o 08:40 
Nowy

Witam,
Jestem nowy na forum ATNELa, więc chciałem się na początku serdecznie przywitać.
Nie mogę nigdzie znaleźć schematu mostka H z wątku:
topic18671.html
w którym forumowićz TOM277 rekomendował mostek z linka:
https://www.pololu.com/product/1456
Czy może któryś z forumowiczów wie gdzie poszukać tego schematu? Zainteresowałem się teorią mostków H i chciałbym taki wykonać a najpierw zasymulować w znanym symulatorze TI.
Z góry dziękuję za pomoc.

cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lis 2018, o 10:32 
Tech-support

Zainteresuj się tym scalakiem: HIP4082 lub innym, podobnym. Znajdziesz w DS schemat mostka H na tranzystorach N-MOSFET które wymagają, wbudowanej juz w sterownik, pompy ładunku żeby podać odpowiednie napięcie na bramki górnych mosfetów. Oprócz teo zapewniają całą logikę sterowania. Mozesz też wziąć 4 MOSFETY, kupić do nich high side/low side gate drivery i zrobić steowanie na jakimś procku. Teorii jest pełno w internecie.

Przykładowy schemat z noty HIP4802, patrząc na tem moduł Pololu, widać że zastosowali podobny schemat ideowy tylko pewnie użyli innych komponentów:
Obrazek

PostNapisane: 8 lis 2018, o 12:22 
Nowy

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. A mianowicie chcę sterować kierunkiem obrotów silnika DC ale bez konieczności regulacji prędkości obrotowej czyli automatycznie w układzie nie będzie występował sygnał sterujący PWM. Zmiana kierunku obrotów silnika będzie nieczęsta. Czy do sterowania górnych tranzystorów N-Mosfet lepiej wykorzystać scalak z pompą ładunku czy też są jakieś rozwiązania z wykorzystaniem elementów dyskretnych (tranzystor itd). Prąd jaki będzie przepływał przez tranzystory w obu kierunkach to maksymalnie 20A. Kierunkiem przepływu prądu miałby sterować mikrokontroler.

PostNapisane: 8 lis 2018, o 12:52 
Użytkownik

Dedykowane drivery mosfetów zazwyczaj nie zabijają ceną i są zdecydowanie lepsze niż dyskretna garść elektroniki do obsługi n-mosfet w górnej gałęzi. 20A to już sporo i wypadało by żeby tranzystor w pełni był otwarty.

PostNapisane: 8 lis 2018, o 15:14 
Tech-support

Jak nie będziesz miał PWMa to po jakimś czasie pompa ładunku Ci się rozładuje, spadnie napiecie na bramce mosfeta i zacznie się pieruńsko grzać. Jeżeli Ci niepotrzeby PWM a kierunek będziesz zmieniał rzadko to zrób ukłąd na stycznikach lepiej jak to ma być 20A. Jeżeli to np. autko napędzane akumulatorem to jak najbardziej taki ukłąd da rade. No chyba że chcesz na półprzewodnikach to musisz szukać czegoś jak FAN3278 poszukać. Jest to sterownik półmostka więc musisz użyć dwóch. Górny tanzystor w jego przypadku to P-MOSFET a dolny N-MOSFET. W ten spsób możesz mieć cały czas załączone mosfety. Dzisiaj P-MoSFETY są na tyle dobre że spokojnie takie na 20A znajdziesz. Na szybko w paincie narzeźbiłem schemat jak to mniej więcej wyglądać:

Obrazek

PostNapisane: 8 lis 2018, o 15:35 
Użytkownik

O, nie zauważyłem "nie" przed PWM :) W tym wypadku faktycznie inne rozwiązanie niż dedykowany driver będzie lepsze.

Strefa czasowa: UTC + 1