Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 17:14


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 sie 2018, o 16:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Już pisałem kilka postów wyżej, że w tym procku nie da się mierzyć napięcia za pomocą bandgap-a!
Marhef napisał(a):
marnuje się jedno wyprowadzenie procka, dam tam czerwoną LED, która będzie mrugać przy słabnącej baterii.
Mi po głowie chodzi rozwiązanie które nie wymaga dodatkowych elementów. Mianowicie po włączeniu lampek przez kilka sekund są włączane na 100% (baterie nie obciążone mają tendencję do powrotu z napięciem do nominału więc pełne obciążenie przez chwilę spowoduje szybki spadek jeśli są już na wykończeniu) następnie pomiar i jeśli napięcie niskie to powiedzmy przez 5 sekund mruganie lampkami a następnie program byłby wykonywany bez zmian. Taka mała i dyskretna sygnalizacja.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sie 2018, o 17:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

Narobiliście mi apetytu. Muszę zakupić lampki... :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2020, o 07:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 maja 2020
Posty: 2
Pomógł: 0

Witajcie , czy autor mógłby naprawić/wgrac ponownie plik z projektem?
ściągam już ten plik od 2 dni ( juz 4-raz) i ciągle w tym pliku zip jest tylko pusty folder :(
( taki problem miał kolega Marhef- pusty folder)
Jesli ktoś ma dobry plik zip z projektem moze mnie poratuje pls.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2020, o 13:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Z jakiego linku próbujesz ściągnąć?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 maja 2020, o 21:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

wars napisał(a):
Witajcie , czy autor mógłby naprawić/wgrac ponownie plik z projektem?
Ale link działa poprawnie - przed chwilą pobrałem archiwum (rozmiar 18,7KB). Archiwum się normalnie rozpakowuje i pliki projektu są jak trzeba...
Tak na marginesie to nieco zmodyfikowałem już jakiś czas temu ten projekt, dodając sygnalizację słabych baterii (po włączeniu lampek procek sprawdza poziom napięcia i przy progu nieco wyższym niż ten wyłączający powoduje chwilowe mruganie lampek).
Nowa wersja projektu w załączeniu.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2020, o 07:56 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 maja 2020
Posty: 2
Pomógł: 0

dziękuje bardzo za projekt, teraz z pliku lampki_v2.zip łądnie sie rozpakowuje, z pliku wczeniejszego lampki.zip jest pusto



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2020, o 08:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Przecież możesz zamigać LEDem/LEDami, którymi sterujesz - nie musisz wyprowadzać specjalnego do LOW batt.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 maja 2020, o 20:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

micky napisał(a):
Przecież możesz zamigać LEDem/LEDami, którymi sterujesz
no i dokładnie tak jest to zrobione, po odpleniu lampek uC sprawdza stan baterii, jeśli są słabe to przez parę sekund lampki migają, po czym dalej świecą zgodnie z założonymi ustawieniami.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2020, o 22:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1148
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

wars napisał(a):
ściągam już ten plik od 2 dni ( juz 4-raz) i ciągle w tym pliku zip jest tylko pusty folder
Tutaj wydaje mi się, że problem może być z antywirusem. Bo raz mi się nie ściągnęło, ale potem już bez problemu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2020, o 23:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 paź 2012
Posty: 99
Pomógł: 4

Witam.
Jeśli można to dopytam tylko jaką wartość powinien mieć R5 bo jestem noga totalna z elektroniki, a córcia właśnie jest na etapie zasypiania przy lampkach.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 maja 2020, o 17:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Rezystor R5 jest fabrycznie montowany w tego typu lampkach, ogranicza prąd diod świecących i jego wartość zależy od ilości diod.

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

Tak teraz patrzę na ten schemat co go kiedyś nasmarowałem, i zauważyłem że jest tam gigantyczny błąd :lol: Nikt wcześniej na to nie zwrócił uwagi, a przecież diody nie mogą być połączone w szeregu bo z tak niskiego napięcia by nie zaświeciły hehe.
Oczywiście wszystkie diody są połączone równolegle...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2020, o 21:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 paź 2012
Posty: 99
Pomógł: 4

Pytałem o ten R5 bo moje lampki mają 10 LED i koszyk na dwa paluszki i żadnego rezystora więc pomyślałem, że wymienię tylko koszyczek na trzy paluszki i dołożę ten rezystorek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2020, o 21:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Aby dobrać rezystor musiałbyś znać parametry diod świecących - prąd i napięcie przewodzenia. Jeśli przy dwóch paluszkach nie było rezystora to można przyjąć napięcie przewodzenia ok 3V. Potrzeba by jeszcze poznać prąd. Jeśli masz miernik to podłącz w szereg z diodami przy dwóch paluszkach i wtedy będziesz mógł policzyć wartość rezystora ze wzoru na prawo ohma R=U/I. Do wzoru jako napięcie podstawisz różnicę pomiędzy napięciem oryginalnym a nowym czyli 4,5V-3V=1,5V (to napięcie się właśnie odłoży na rezystorze); a prąd zmierzony miernikiem (oczywiście musisz pamiętać by prąd był w amperach, czyli jeśli miernik na zakresie miliampery to wynik pomiaru dzielisz przez 1000).
Ewentualnie jeśli nie masz miernika, możesz założyć bezpieczne 5mA na diodę (w rzeczywistości pewnie diody bierą więcej ale to już później dobierzesz doświadczalnie). Jeśli jest 10 diod no to jako prąd do wzoru podstawiasz 50mA więc R=1,5/0,05=30 ohm.
Podłączasz rezystor i 3 paluszki i sprawdzasz jak świeci. Jak za słabo to "ostrożnie" zmniejszasz rezystor.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 maja 2020, o 22:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 paź 2012
Posty: 99
Pomógł: 4

Bardzo dziękuję. Po weekendzie się za to wezmę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO