Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 kwi 2024, o 23:26


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 cze 2018, o 14:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 maja 2018
Posty: 70
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Myślałam ,że milis,da większą dokładność,może z milis można zrobić większą dokładność jak to jest na rosyjskiej stronie,ale zostawmy to na razie.
Chciałabym jeszcze aby w Twoim projekcie wyłączał się po 12-24 godzinach elektrolizer,i abym mogła w kodzie to zmienić na dowolny czas np.po 21 dniach aby się wyłączył,nie robił elektrolizy.Czy w tym kodzie oprócz równego duty 50%,można zmieniać na różne duty np.70/30,10/90,i abym mogła to w kodzie zmienić.



Ostatnio edytowano 23 cze 2018, o 15:37 przez Ada57, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2018, o 15:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Cytuj:
Chciałabym jeszcze aby w Twoim projekcie wyłączał się po 12-24 godzinach elektrolizer,i abym mogła w kodzie to zmienić na dowolny czas np.po 21 dniach aby się wyłączył,nie
Przerwanie jest wywoływane co 8ms, więc można dodać dodatkowe zmienne które będą zliczały czas do wyłączenia. Tylko jeśli chcesz mieć możliwość ich zmieniania to warto by pomyśleć o jakimś wyświetlaczu i przyciskach, bo trochę to uciążliwe będzie żeby zmienić czas to trzeba będzie na nowo skompilować i wgrać program..
Ada57 napisał(a):
Czy w tym kodzie oprócz równego duty 50%,można zmieniać na różne duty np.70/30,10/90,i abym mogła to w kodzie zmienić.
Nie, w obecnej formie można generować tylko symetryczne przebiegi prostokątne, czyli jest tylko jedna stała czasowa. Jeśli miało by być niesymetrycznie to trzeba by wprowadzić drugą stałą czasową.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2018, o 15:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 maja 2018
Posty: 70
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

xentis napisał:"Tu masz zmieniony kod który będzie działał zarówno na ATtiny2313A jak i Atmega8A."
Na Atmega8A,na pinach PB0 i PB1 nie ma zmiany wypełnienia, przez 2 minuty był plus,więcej czasu nie próbowałam.Nie wiem jak jest na Attiny 2313A jeszcze nie wgrywałam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2018, o 17:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Ada57 napisał(a):
Na Atmega8A,na pinach PB0 i PB1 nie ma zmiany wypełnienia,
A program się skompilował i wgrał poprawnie? (szczególnie czy się wgrał, bo przy błędach kompilacji to wywala błąd i kompilacja jest przerywana więc łatwo zauważyć, a przy wgrywaniu można przeoczyć), taktowanie przełączone na zewnętrzny kwarc i takowy podłączony? Bo jeśli leci na fabrycznym 1MHz to przy ustawionych 60s i takim taktowaniu to te 60 s wydłuży się 8 razy czyli 8 minut więc przez 2 minuty nic się nie zmieni.
Ada57 napisał(a):
przez 2 minuty był plus,
Na obu pinach był plus czy tylko na PB0?


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2018, o 17:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 maja 2018
Posty: 70
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Po 8 minutach nastąpiła zmiana polaryzacji,tak jak napisałeś.
Czy trzeba podpinać kwarc 8MHz i do jakich pinów w Atmega 8A.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2018, o 17:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Otwórz PDFa - to podstawowy dokument na którym się pracuje.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2018, o 17:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Ada57 napisał(a):
Czy trzeba podpinać kwarc 8MHz
Tak jak pisałem na samym początku kwarc = stabilny czas. Jak taktujesz procka wewnętrznym oscylatorem RC to nie dość że jego częstotliwość fabrycznie nie musi być skalibrowana dokładnie na ten 1MHz czy 8MHz, ale nie to jest w tym aspekcie największym problemem. Otóż generator RC jest mocno podatny na zmiany temperatury i zmiany napięcia zasilania więc nie można tu mówić o żadnej dokładności, o jaką przecież Ci od początku chodziło. Tak więc w aplikacjach w których dokładność odmierzania czasu ma duże znaczenie obowiązkowo MUSI być kwarc.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2018, o 19:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 maja 2018
Posty: 70
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Proszę o kod programu na Attiny2313A ,Atmega 8A,aby na dogodnym wyjściu np.X i Y ,lub PB0-PB1,czy innym, miał Sinus,zmiana czasu polaryzacji co 60 sekund, duty 50%,okres 120 sekund, tak jak w kodach powyżej,z prostokątem. Może być z zew.kwarcem,i bez kwarcu,abym mogła zmieniać czas polaryzacji tj.60/60,80/80,itd.,ze stałym wypełnieniem 50%.
Chcę zobaczyć jaka będzie lepsza elektroliz z prostokątem czy Sinusem.

Przeczytałam na innym forum:" Aby podpiąć taki kwarc do attiny trzeba zrobic generator, ponieważ Attiny przyjmuje sygnał zewnętrzny tylko "jednopinowo".
Czy to dotyczy Attiny 2313A ?.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2018, o 22:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

A może by tak koleżanka łaskawie zajrzała do noty tych mikroprocesorów o których pisze?
Po co pisać takie rzeczy jak "przeczytałam na innym forum..." Podstawą do działania jest
PDF, a nie to co się przeczytało na jakichś tam forach!

A czy koleżanka odróżnia sygnały cyfrowe od analogowych?
Bo akurat te mikrokontrolery o których koleżanka pisze to są układy cyfrowe i na ich
wyjściu nie uda się wygenerować sygnału analogowego jakim jest sinusoida. Do tego
potrzebny jest jeszcze układ zewnętrzny który zamieni sygnał cyfrowy na analogowy
czyli DAC.

Powodzenia w uzupełnianiu wiedzy

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2018, o 23:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Ada57 napisał(a):
Aby podpiąć taki kwarc do attiny trzeba zrobic generator, ponieważ Attiny przyjmuje sygnał zewnętrzny tylko "jednopinowo".
Owszem ale dotyczy to ATtiny13A. AVR-y z większą ilością pinów (tiny2313 ma ich 20 w przeciwieństwie do tiny13 który ma ich tylko 8) mają możliwość podpięcia kwacu i są do tego dedykowane piny XTAL1 i XTAL2, oprócz tego powinno się jeszcze 2 kondensatory ceramiczne od tych pinów do masy podpiąć, ale wszystko jest dokładnie opisane w nocie aplikacyjnej pdf do każdego uC w sekcji "Clock System" łącznie ze schematem jak taki kwarc podpiąć i jakie wartości kondensatorów zastosować dla danego kwarca.

Co do sinusa to jest tak jak pisze MirkoT. Co prawda można wygenerować namiastkę sinusa poprzez generowanie zmiennego sygnału PWM, ale to nie jest "ładny" sinus. No i wygenerowanie czegoś takiego jest nieco bardziej skomplikowane niż te kody które przewinęły się w tym wątku.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 cze 2018, o 19:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 maja 2018
Posty: 70
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Znalazłam kilka kodów na sinus, piłę,nie jestem na tyle dobra aby je przerobić,aby działały tak jak prostokąt w kodach powyżej.

https://www.mikrocontroller.net/topic/308034
http://www.elektronik-labor.de/AVR/Sinus.html
https://www.google.pl/search?q=sinus+na ... g&start=0& sa=N&biw=800&bih=471



Ostatnio edytowano 25 cze 2018, o 20:15 przez Ada57, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 cze 2018, o 07:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Przerobienie kodu to nie problem. Pytanie czy masz czym zweryfikować że zbudowany układ generuje tego sinusa?
Bez oscyloskopu to zabawa w ciemno. A generowanie tego na uC to nie wszystko, trzeba jeszcze właściwie wykonać obwód wyjścia (filtr, wzmacniacz). Bo może się okazać że uC będzie robił dobrze robotę, a przez źle wykonany obwód końcowy cały sinus się rozleci po podpięciu układu wykonawczego (czyli np elektrod). Nie mając oscyla nawet o tym się nie dowiesz.

Wysłane przy użyciu Tapatalka


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 cze 2018, o 21:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 maja 2018
Posty: 70
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Na jakim scalaku ,da się osiągnąć na wyjściu A i B ,60 sek/60 sek,bez RC,chyba najlepiej z kwarcem.
Znam sposoby z kwarcem,ale mają tylko jedno wyjście,albo stan niski,albo stan wysoki.Jak zrobić aby było na zmianę .Tak jak np.na CD4047 astabilny,gdzie po podziale na 2,jest zmiana polaryzacji na wyjściu 10 i 11,ale CD4047 potrzebuje RC.
Nie stosować kondensatorów elektrolitycznych i tantalowych w CD4047 dlaczego ?,ja zastosowałam ,MKP o tolerancji 5%.

Po co się dodaje kondensatory od 12pF- 22pFdo kwarcu na Atmega 8,to jeden z elementów RC,co będzie jak się nie da kondensatorów,może być bez kondensatorów?.


http://www.circuitdiagramworld.com/test ... _2489.html

https://circuitdigest.com/electronic-ci ... ng-4047-ic



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lip 2018, o 23:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 maja 2018
Posty: 70
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Jak zmienić w kodzie xentisa,półokres z 60 sekund, na 60000 ms milisekund,60000000 us,czy zmiana z sekund na ms,us,ns zwiększy dokładność, czy da rady na 60000000000 ns,tak abym mogła mieć np.na 130 KHz,chodzi o kod z dnia 23 cze 2018, o 10:50,pt.ATtiny2313A/ATmega8A F_CPU = 8000000 Hz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2018, o 17:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Ada57 napisał(a):
czy zmiana z sekund na ms,us,ns zwiększy dokładność
Ciągle nie rozumiesz, rozdrabnianie czasu na drobne w żaden sposób nie zwiększy dokładności, a może nawet pogorszyć dokładność. Wyznacznikiem dokładności jest generator kwarcowy w którym kluczową rolę pełni właśnie kwarc. To on wyznacza bazową jednostkę czasu. Później ta jednostka jest zliczana odpowiednią ilość razy przez licznik procka - a ten w żaden sposób nie wpływa na dokładność pomiaru - on poprostu zlicza impulsy z generatora kwarcowego. Co Ci da że zmniejszysz ilość zliczonych impulsów po których wywoływane jest przerwanie i np przerwanie będzie się wywoływać co us czy ns? Wynik końcowy będzie ten sam - a może nawet gorszy bo przy tak częstym wywoływaniu przerwania dodatkowe błędy będą wprowadzane przez czas wykonywania instrukcji w przerwaniu.
Jedyne co można jeszcze by zrobić dla zwiększenia dokładności pomiaru czasu to zastosować dokładniejszy kwarc (np zegarkowy, który można dostać z dokładnością 15ppm, standardowe kwarce mają zazwyczaj 30ppm) albo taktować mikrokontroler z zewnętrznego generatora o bardzo wysokiej stabilności częstotliwości.

------------------------ [ Dodano po: 13 minutach ]

Poza tym jeśli dobrze zrozumiałem to potrzebujesz dokładności w sensie by oba półokresy miały idealnie taki sam czas trwania. Przy czasie trwania równym 60 sekund i jakimkolwiek kwarcu oba półokresy będą praktycznie miały identyczne czasy. Kwarc ma taką dużą dokładność, że w ciągu tych 60s możliwa odchyłka jest praktycznie żadna.
No chyba że coś źle zrozumiałem i chodzi o faktyczną dokładność zliczania czasu rzeczywistego... Ale wtedy bez użycia specjalizowanych układów pomiaru czasu to się nie obędzie.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2018, o 18:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 maja 2018
Posty: 70
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Zastanawiałam się nad kwarcem zegarkowym ,u mnie w sklepie ma 20ppm,12.5pF,jakie parametry ma kwarc 8MHz nie pisze.
Podobno kwarc Q3.276 ma być lepszy od zegarkowego.
Jak zrobić abym miała te 130 kHz i mogła je zmieniać na inne,potrzebuję to do innych celów jak elektrolizer.
Czy można podłączyć kwarc 8MHz i zegarkowy bez 2 kondensatorów,co się stanie jak ich nie podłączę.
Jak miałam elektrolizer z delay w ms (milisekund) i zmieniłam na us(mikrosekund )to czy poprawiła się dokładność 50 % duty ? , ns(nanosekund)już nie chciało się skompilować.
Jak zrobić kod na kwarcu zegarkowym?,zamiast 8Mhz,czy będzie działał na kwarcu Q3.276?.
Jeśli mam rezonator kwarcowy 10 Hz ,i jak bym go podłączyła ,czy to by było lepsze jak zegarkowy?.
Proszę o kod na kwarcu zegarkowym.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2018, o 19:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Ada57 napisał(a):
jakie parametry ma kwarc 8MHz nie pisze.
jeśli nie ma podane to ma zapewne 50ppm.
Ada57 napisał(a):
Podobno kwarc Q3.276 ma być lepszy od zegarkowego.
Yeti też podobno widziano ;) , a tak na poważnie to samo Q3.276 to tylko nominalna częstotliwość drgań, nic nie mówi o dokładności.
Ada57 napisał(a):
Czy można podłączyć kwarc 8MHz i zegarkowy bez 2 kondensatorów,co się stanie jak ich nie podłączę.
Generalnie jak nie podłączysz kondensatorów "zapewne" będzie działać, ale... no właśnie zawsze jest jakieś ale może być np tak że na płytce stykowej procek będzie działać, a np po wykonaniu urządzenia na PCB już nie - kondki są po to by pewnie wzbudzić do pracy kwarc i ich pomijanie nie jest najlepszym pomysłem jeśli urządzenie ma pracować stabilnie.
Ada57 napisał(a):
Jak miałam elektrolizer z delay w ms (milisekund) i zmieniłam na us(mikrosekund )to czy poprawiła się dokładność 50 % duty ? , ns(nanosekund)już nie chciało się skompilować.
_delay_ms() to jest makro i z dokładnością ma niewiele wspólnego tak jak _delay_us(). Działa to tak że po wpisaniu takiego _delay_ms() lub us kompilator podczas kompilacji przelicza tą wartość na puste rozkazy dla procka i poprostu odpowiednią ich ilość wstawia w kodzie programu (właśnie dla tego w nawiasie trzeba podać konkretną wartość, a nie może być to zmienna której wartość kompilator nie będzie znał podczas kompilacji bo wtedy wywali błąd bo kompilator nie będzie potrafił obliczyć ile tych pustych rozkazów ma wkleić), przez co generowane jest opóźnienie a wyliczenie tego opóźnienia nie jest super dokładne. Co do _delay_ns to raczej nie istnieje takie makro.
Ada57 napisał(a):
Jeśli mam rezonator kwarcowy 10 Hz ,i jak bym go podłączyła ,czy to by było lepsze jak zegarkowy?.
No to to raczej była by masakra - nie wiem czy wogule udało by Ci się zaprogramować procka z tak wolnym kwarcem.
Dokładność kwarca nie zależy od jego częstotliwości drgań, ale od sposobu i dokładności jego wykonania. Kwarce zegarkowe z zasady są dedykowane do zegarków więc z zasady mają lepszą stałość częstotliwości.

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Ada57 napisał(a):
Proszę o kod na kwarcu zegarkowym.
ale program ma robić dokładnie to samo co przedtem tylko z częstotliwością 130kHz?


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2018, o 19:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 maja 2018
Posty: 70
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Xentis napisał:"ale program ma robić dokładnie to samo co przedtem tylko z częstotliwością 130kHz?"

Nie,ma być tak jak ostatnio czyli 60/60 ,z kwarcem zegarkowym.
Czy nie będzie tak,że jak się zmieni sekundy na ms,czy us,to będę mogła sama wpisać i mam te 130 KHz.
Ale są jeszcze dokładniejsze niż 15ppm,zapomniałąm nazwy ,jakieś DS32,jak znajdę to napiszę.
Co jest bardziej dokładne dla duty 50%, delay_ms(60000) czy delay_us(60000000) ?



Ostatnio edytowano 4 lip 2018, o 19:35 przez Ada57, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2018, o 19:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Ada57 napisał(a):
Nie,ma być tak jak ostatnio czyli 60/60 ,z kwarcem zegarkowym.
Czy nie będzie tak,że jak się zmieni sekundy na ms,czy us,to będę mogła sama wpisać i mam te 130 KHz.
Nie za bardzo rozumiem, z jednej strony 60/60 a z drugiej 130kHz?
Ada57 napisał(a):
Ale są jeszcze dokładniejsze niż 15ppm
Ależ oczywiście że są dokładniejsze - tyle że droższe i trudniej dostępne bo mniej popularne. Sklepy niechętnie trzymają na półkach droższe rzeczy które rzadko schodzą. 99,9999% ludzi i tak nie patrzy na ppm-y tylko na częstotliwość i cenę.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2018, o 19:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 maja 2018
Posty: 70
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Najpierw 60/60 z kwarcem zegarkowym.
A czy można tak abym sama w kodzie po wpisaniu mogła zmieniać w przedziale od 500 Khz do 10 minut.
Co jest bardziej dokładne dla duty 50%, delay_ms(60000) czy delay_us(60000000) ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2018, o 19:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Ada57 napisał(a):
A czy można tak abym sama w kodzie po wpisaniu mogła zmieniać w przedziale od 500 Khz do 10 minut.
Jeśłi to będzie napędzane kwarcem zegarkowym to zauważ że jego częstotliwość wynosi 32.768kHz więc częstotliwości wyższej nie uzyskasz, powiedziałbym nawet że tych 32.768kHz nie uzyskasz bo procek przecież musi też trochę podziałać z pinami, obsłużyć przerwanie itp. a na to potrzebne są takty zegara ...
Ada57 napisał(a):
Co jest bardziej dokładne dla duty 50%, delay_ms(60000) czy delay_us(60000000) ?
Nigdy nie rozkminiałem od kuchni tych makr, w assemblerze biegły też nie jestem więc nie za bardzo mogę się wypowiedzieć w tym temacie.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2018, o 21:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 maja 2018
Posty: 70
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Proszę zrobić tak abym miała możliwość wpisania ustawienia,duty 50%,tj.półokresu , od MHz czy kHz ile się da,sekund do ilu się da ,lub ms,czy us,na kwarcu zegarkowym.Będę zmieniać kwarc,na 4MHz,8MHz,16MHz,albo pracować na fabrycznym 1MHz.
Do Atmegi 8A można dać kwarc max 16MHz,co się stanie jak dam kwarc 32MHz?.



Ostatnio edytowano 5 lip 2018, o 07:53 przez Ada57, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lip 2018, o 21:58 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ada57 napisał(a):
Proszę zrobić tak abym miała możliwość


Xentis - sorki ale zaraz zablokuję wątek - proszę sobie dalej ZLECENIA załatwiać na PW ... bo już mnie nosi ... no nie wytrzymam. Czegoś takiego nie będzie na tym forum. Oczywiście nie mam nic przeciwko temu i nic nie mogę nawet mieć, żebyś pisał kod dla tej Pani na żądanie - na PW ok ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lip 2018, o 07:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Cytuj:
co się stanie jak dam kwarc 32MHz?.


ATmegę w niewielkim zakresie mozna przetaktować jednak nie jest to zalecane ze względu na to iz moze taki mikrokontroler nie do końca byc stabilny
z reguły dla atmega górny zalecany to 16Mhz w niektórych przypadkach 20MHz i niektóre dobrze znoszą nawet 25Mhz ale trzeba się liczyć z ryzykiem
utraty stabilności działania przetaktowanego mikrokontrolera.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO